Jump to content
IGNORED

NDH


Recommended Posts

4 minutes ago, svashtabezneshto said:

na koju hrvatsku vojsku misli?

partizani su valjda oslobodili grad?

Da me ne shvatis pogresno i ne budi mi zamereno - gubis vreme: pise se, nastaje nova istorija, oslobodioci, ako nisu sa (danas) prave strane su sve manje i sve redje oslobodioci, njihovi zlocini (ne sporim da toga nije bilo, ali ni priblizno obojenog i intoniranog kao ovde i u ovom stivu koje citas) postaju sve tezi i tezi ne bi li se izjednacili sa zlocinima strane koja je ne samo izgubila rat i danas se povampiruje, nego sto je bila i strana koja je bila - i to bez ostatka - uz nacizam.

I nije to samo ovdasnji specijalitet: Madjari i takozvana zapadna istoriografija krvavo, desetinama hijada zivota placeno isterivanje Nemaca iz  Madjarske, sa sve rusenjem madjarskog itekako naci rezima, vec godinama nazivaju okupacijom koja je zamenila nemacku...

I da ne nabrajam dalje...

Cak su i Danci ove godine legli na rudu, pa su tako sovjetsko oslobodjenje Bornholma 1945. godine, istorijski nevazan dogadjaj koji je do pre par godina simbolicno obelezavan kao znak saveznistva u WW2, ove godine nazvali - tu pre neki dan, bas na jubilej - sovjetskom okupacijom Bornholma...

 

Mani to... :) 

  • Hvala 1
Link to comment
6 hours ago, svashtabezneshto said:

 

 

stigla sam do ovog pasusa

 

na koju hrvatsku vojsku misli?

partizani su valjda oslobodili grad?

 

Pešadija je ili ustaška vojnica ili domobrani.

Partizani su oslobodili Sremsku Mitrovicu, a osvojili Hrvatsku Mitrovicu.

Link to comment

https://sremskezrtve.arhivvojvodine.org.rs/

 

mrsko mi sto je miroviceva vlada ovo pokrenula, za sada su malo uradili sem popisa zrtava koji je los - neki ljudi su duplirani, nekima pogresne godine rodjenja (jer izvori tj literatura koju koriste cesto gresi a naravno ne proverava se), za veliku vecinu nemaju fotografije a postoje po drugim institucijama ili privatno (nema cak ni fotke save sumanovica)

 odeljak 'svedocenja' -> 'dokumenti' je besmislen jer su skenirana dokumenta (komada 3) premala/necitljiva. ja bih tu unela uz 'dokumenti', 'video','audio' i memoarske zapise kojih ima na stotine, datih zvanicno pod imenom i prezimenom, potpisom i moralnom odgovornoscu, pa sad ko hoce nek cita, zna se sta je to. (meni je koristilo jer postoji saglasje za neke potkazivace kako su oni zvali koji su 'napravili provalu' prilikom sudjenja na prekom sudu). 

na pocetnoj stranici tekst dole 'procitaj vise' sadrzi fotke sa navedenim izvorom a ne znamo sta su..

odeljak 'kulturocid' donosi skeniran dokument iz 46. elaborat o steti kulturno istor.spomenicima i sire, citala o spiridonu mifki i pedofilskom haremu i ostalima iz hrvatske pravoslavne crkve, stil pisanja i zivotopisi su lol

 

 

 

 

Link to comment
  • 4 weeks later...

Ne znam tacno, bas cu pitati

 

Gledam sad ovu gimnazijsku upisnicu, pocetak godine 1940 u sr.mitrovici, ciriliom, dole 13.juna 41. kraj skolske god.u hrv.mitrovici latinicom

 

20210515_072935.thumb.jpg.e065a6371c56ea47e2a96e3cbe521ea0.jpg

Link to comment

Kako me zbunilo u tekstu ovo za Trg Adolfa Hitlera. I onda u zagradi ide objasnjenje (njemu su zapravo posle okupacije prvom dali trg). 

 

Zanimljiv i ovaj clanak pored, o hapsenju "cetnika" . Ovo je sami pocetak rata i tada ravnogorci nisu bili neka organizovana snaga ni u Srbiji, pogotovo ne u Slavoniji. Kao da se taj naziv koristio kao neki pogrdni "egzonim" jos od pre WW2. 

Link to comment
On 9.4.2021. at 19:51, InvisibleLight said:

 skojevci srbi koji su potom presli u ustase

 

 

 

Moze mozda nesto vise o ovome? Radi se bas o ustasama, ne domobranima? 

Link to comment
8 minutes ago, Kampokei said:

 

Moze mozda nesto vise o ovome? Radi se bas o ustasama, ne domobranima? 

 

da, al govorim striktno o ist.mog grada, a vrv je toga bilo svuda, al naravno kao retki primeri. skojevci pa ustaski agenti potkazivaci. vrv su tokom saslusavanja kao skojevci muceni, ucenjeni i da se spasu  prihvatili novu ulogu . znaju se imena, u gradu ih bar onih za koje postoje ist.dokumentacija bilo 3-4, da ih ne nabrajam (nekima znam potomke al to se ne prica, nisu oni krivi, a braca su im poginuli kao partizani) .  jedan doduse nije ni mucen ni uhvacen,  on je posebna prica, bio u partizanima cak do 1943 , bio gl. veza sa fruskom gorom, vidjeni partizan od poverenja pa presao u ustase iz cistog oportunizma i 1 zene, otisao na novi zadatak i polozaj u zagreb. zbog te ustaske spijunke s kojom se spandjao, cuvene lepotice m.o. iz velikih radinaca koja je i muza potkazala pa je ubijen u vukovaru 42. ludilo prica, i kako je glumila duplog agenta, i tog konvertita poslala u  bolnicu davsi mu morfijum, da naprave sharadu i odagnaju sumnju u gradu da su ustaski spijuni. ima o tome dosta u literaturi i dokumentaciji. (izlazio je cak i feljton 70ih u plitici expres : o njij i njemu :D)

 

ima npr i onih koji su tokom mucenja u priveremnim logorima pod mucenjem sve priznali i svedocili protiv drugara skojevaca, jedan od njih je brat hrabre skojevke koja je ucestvovala u bekstvu zatvroenika iz kaznione leta 41. ubrzo je uhvacena i ubijena u vukovaru na dudiku, u zatvoru je pred streljanje, napunila 17god. posveticu joj kraj posta dole.

 

a on, njen brat skojevac, je uhapsen sledece leto - 1942. poslat isto u logor u vukovar gde je pod mucenjem sve priznao za sebe i druge (dokumentacija, svedoci). ali opet ga to nije spaslo, posle par nedelja  ipak streljan. i eto i njegovo ime je uz sestrino je na tabli zrtava gimnazijalaca u zgradi, i pored kukavickog drzanja na sudjenju. na tom farsicnom sudjenju sm gimnazijalcima, u vukovaru leta 42 (pokretni preki sud viktora tomica), pored njega i cerka najvidjenijeg predstavnika JRZ pred izbore 1938 (bio je i nacelnik za prosvetu banske uprave u NS i jos svasta) je u stvari odigrala najgoru ulogu. ona nije bila skojevka, i vrv su je i pokupili i doveli kao svedoka (a mozda i zbog oca predratnog protivnika hss-u.) sve ih je cinkarila tamo, imam ndh dokument sa tog sudjenja, a i 2 memoarska svedocanstva iz tog privrem.logora koja to potvrdjuju ( o njoj se govori ovde na 189 strani pdf-a (175 str knjige / fototipsko izdanje iz 1945 o zlocinima u sremu) https://arhivvojvodine.org.rs/images/stories/posebna-izdanja/Zlocini-Srem.pdf ) . oslobodjena je i pustena. posle nadjem u dokumentaciji o pokrstavanju zahtev njene mame i nje da predju sa hrvatske pravoslavne u rimokatolcku veru mesec dana nakon njenog povratka s tog sudjenja,. (u gimnaziji se vodila kao pravoslavna, otac bio cuveni predratni radikal srbenda). posle rata se udala i otisla u zagreb, znam kako se preziva. a tamo ,u logoru u vukovaru 42, gde je sve teretila  dobijala je belu kafu dok su ostali u logoru jeli ljuske od krompira..mucili i streljali su joj 10 drugara iz razreda i 3 profesora. al eto ona nije bila skojevka, otac desnicar, ona tu dospela s ekipom iz razreda i sve ih teretila, sta joj ttesko. ima navedeno u ndh dokumentu sta je za koga rekla. e sad ,nisam nasla sta se desilo sa ocem, jer  u dokumentu  samo majka i ona pokrstavaju, vrv su ga kao srpskog hegemonistu ubili jos u maju 41. sa tom ekipom sm cinovnika i predratnih radikala ali cudno mi sto nisam naisla na njegovo ime posle nigde medju stradalima

to sve pricam o srbima. plus pasivci - prica mi juce 98godisnjak koji s njima isao u razred, svega se seca, ko je kakav bio, gde ziveo..posto mu otac bio kulak nije vole partizane, sa setom se seca gde je stanvao u SM kao gimnazijalac, kod nekog ustase ciji je stan bio 'na nivou', a kaze 'partizani su bili slabi jer su mogli ubiti ustaskog stozernika iz kukuruza na putu od sm ka vukovaru sto puta a nisu smeli' i sl. covek ruznu rec nije rekao za ustase, i npr bas za jednog od tih skojevaca sto su postali ustaski agenti potkazivaci je pricao neke blagonaklone anegdote i oznacio ga kao najinteligentnijeg djaka u razredu pored njegovog brata.. ni rec da ga osudjuje, bitno da je i sam otiso da studira vani (taj moj sagovornik) i sl, i jako su poznata porodica u sfrj okvirima, al ne politicki.

 

sve su to ogledi ljudske psihologije, kako se ko ponasao, u extremnim uslovima kad ti glava ode tako lako ako nisi lojalan endehaziji.

 

opet, dosta domobrana iz grada je prelazilo u partizane, pogotovo 43. a bilo je naravno i sremskih hrvata, madjara itd koji su bili u partizanima, na tom prvom sudjenju u vukovaru, kad je streljana olga banjanin, streljani su bili veciski katolici, skojevci.

 

ta gimnazijalka olgica banjanin rodjena 10.10.1924. odrzavala tesnu vezu s partizanima na fruskoj gori, ucestvovala u oslobadjanju zatvorenika komunista iz kaznione leta 41. ubrzo uhapsena i streljana u vukovaru oktobra 1941 . na streljanje su ih vozili kamionima fabrike obuce Bata koja se nalazila u borovom selu tik uz vukovar. njena majka je dosla u vukovar cim su je odveli da prisustvuje sudjenju. osudjena je na smrt, streljanje je uvek bilo 3 sata nakon tih 'sudjenja'. prema majkinim izjavama olgica je bila dobro raspolozena - 'kao da ide na svatove', i hrabrila majku. mahala joj iz kamiona i ova njoj belom maramicom dok nije iscezla u pravcu gubilista) na 79str ove pdf knjige se govori o tom sudjenju a o izjavi Olgicine mame sa rastankom s cerkom na str 89pdf-a    https://vdocuments.net/dusan-lazic-gojko-brana-majski-dudik-vukovar.html

 

IMG_0864.thumb.jpg.8098cd7717731db1fd825290b291aeec.jpg

 

pocivala u miru devojcice, za sta si ti ubijena sa tek napunjeniih 17godina. mogla si ziveti u okupaciji cutati i zavrsavati gimnaziju, ici vani u bec da studiras ,cekati kraj rata, i docekati 'demokratske promene' 2000 koje donose zabranu sindikata i gori polozaj radnistva nego u austrougarskoj kraja 19 veka. mogla si potom i menjati stranke i uvek biti neki dirketor il nacelnik

pred ovakvim treba da klecimo, posrali smo se u sve za sta su dali zivote sa 17godina.

 

ona je samo jedna od njih.

 

 

 

 

 


 

 

 


 

  • Hvala 4
  • Tužno 1
Link to comment
2 hours ago, Kampokei said:

Kako me zbunilo u tekstu ovo za Trg Adolfa Hitlera. I onda u zagradi ide objasnjenje (njemu su zapravo posle okupacije prvom dali trg). 

 

Zanimljiv i ovaj clanak pored, o hapsenju "cetnika" . Ovo je sami pocetak rata i tada ravnogorci nisu bili neka organizovana snaga ni u Srbiji, pogotovo ne u Slavoniji. Kao da se taj naziv koristio kao neki pogrdni "egzonim" jos od pre WW2. 

 

da, i meni malo cudno, ispitacu

al npr ova cuvena sudjenja pkretnog prekog suda viktora tomica 1942, prvo u vukovaru, pa u sm, i masovne egzekucije (krvavo sremsko leto), u mislim drugom sudjenju u vukovaru koje se zove i sudjenje dokicima - citava porodica iz kuzmina, njih 10ak je streljano tad.

 

posle nadjem u predratnoj periodici da je na izborima 1938 dokic iz kuzmina bio predstavnik za parlamentarne izbore ispred ljoticevog zbora..dakle bilo je egzekucija i nad njima ali njih je bilo jaaako malo, bukv. su dobijali do par desetina glasova u sremu.

 

 

Link to comment
4 hours ago, čekmeže said:

Kad je nazvana Hrvatska Mitrovica?

U junu 1941. U avgustu su Sremski Karlovci postali Hrvatski.

Ima ovde rad o promenama naziva toponima u NDH. Poznato je da npr. da je Sarajevo u jednom kratkom periodu preimenovano u "Sarajvo", jer "takav je lokalni izgovor", pa je bila fora da ne bi bilo zgodno primeniti isti princip i na Hercegovinu. :D

Zanimljivo je i ovo kako su neki Banja Luku zvali samo "Luka" jer im je suviše ličilo na srpski. 

  • Hvala 1
Link to comment
31 minutes ago, InvisibleLight said:

A zasto nisu menjana imena ulica trgova,ulica po srbiji, bdg..?

Il jesu?

Ima , pdf online Olivera Milosavljević POTISNUTA ISTINA Kolaboracija u Srbiji 1941-194

 

Str135,ostajala i menjana u srpska, izbacivana saveznicka,americka najvise

Link to comment
26 minutes ago, InvisibleLight said:

A zasto nisu menjana imena ulica trgova,ulica po srbiji, bdg..?

Il jesu?

Manje, a i ako jesu - zanemarljivo: u stvari, sto se Nediceve Srbije tice, nije bilo ni potrebe, za razliku od Hrvatske/NDH u kojoj bas nije lezalo da se ulica zove po Kralju Ujedinitelju, taj rad...

Interesantno da i danasnja Hrvatska boluje od slicne boljke, mada se ni Srbija ne da istini za volju: tako se danas u Hrvatskoj po pravilu - ako vec ne moze drugacije - preskacu nepodobna imena, ili im se dodaje neki pogodan pridev kao na primer u slucajevima jugoslovenskih brodova koji su tokom WW2 plovili za Saveznike i koji su danas, jel' - deo hrvatskog ratnog napora na strani Saveznika, 1 cisti antifasizam...

I onda, primera radi, brod Vojvoda Putnik, potopljen sa celokupnom posadom, posto ne mozes da mu promenis ime, tako ga vode i ovi na Zapadu, postane - brod nesrecnog imena... :D 

 

Nego, da te pitam, nije bas u vezi sa temom, ali tice se Sremske Mitrovice, a vidim da tu baratas podacima :): Đuro Gru(j)ić, Srbin, NDH general, 1 od Pavelicu najblizih i najvaznijih saradnika, toliko vazan i blizak da je jedini bio u njegovom drustvu priikom posete Hitleru, KuK oficir, rodjen je u Sremskoj Mitrovici.

Ima li nesto o njemu, mislim blize, ako ne dokumentovano, ono barem na temi abera, usmenog predanja: malo se zna, na stranu sto su ga posle rata uredno obesili....

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...