Jump to content
IGNORED

NDH


Recommended Posts

Sibni im mejl, ko zna sta moze da se izrodi. Ima u Ohaju, Ilinoju, Viskonsinu, Pensilvaniji, Njujorku i t d i drugih udruzenja osim ova dva, ali je sve to rascepkano i zavadjeno, srpska posla. Mozda iskopaju stagod.

Link to comment
  • 1 month later...
  • 8 months later...
  • 5 months later...

20160501_102358.jpg

 

20160501_102410.jpg

 

20160501_102427.jpg

 

20160501_102444.jpg

 

 

 

deo optužnice (bez dokaznih detalja ali glavno je tu) iz 1956. fotkano iz krizmanove knjige "pavelić u bekstvu", ako me sećanje ne zeza nije baš sigurno da li je ova optužnica aktivirana.

Edited by Prospero
Link to comment

Jedino sto mi razumno pada na pamet je da je ovo napravljeno ovako da bi se trazilo od Argentine izrucenje njega kao kriminalca i da se izbegne politika...

Link to comment

Nabaci još par fotki obrazloženja bite! Zanimljivo mi kako počinje "iako je svakom odraslom građaninu jugoslavije poznato ... da je opt. Pavelić za vrijeme okupacije zemlje, koja je bila izvedena po njemačkim i italijanskim trupama u razdoblju...". Ukazuje mi da tu leži ključ odgovora na pitanje zbog čega se on tereti za podstrekavanja na ubistva i razbojništva. S druge strane, duboko sam uveren da ga Argentina svejedno ne bi izručila.

 

Inače, uočio sam još jednu interesantnu stvar, optužnica se poziva na pravni kontinuitet sa pok. kraljevinom tj. KZ KJ iz 1929. godine, iako je na snazi već bio (revolucionarni) Zakon o nevažnosti pravnih propisa donetih pre 06.04.1941. i za vreme neprijateljske okupacije ("Sl.list FNRJ" br.86/46 i 105/47). Time se očigledno pokušava ispeglati činjenica da se optuženi ovde tereti za dela propisana važećim zakonom, učinjena u vreme važenja starog zakona, čime se odstupa od opšteprihvaćenog pravnog principa.

 

Moguće da je ključ u ovome što Hamlet piše.

Link to comment

pa, ako je Tito pregovarao sa Šubašićem kao predsednikom vlade KJ, i napravio sporazum, to znači da su prihvatali državno-pravni kontinuitet KJ i, sledstveno tome, sve pravne propise?

 

ne razumem se previše ali je zanimljivo pitanje

Link to comment

Koliko se ja secam, kontinuitet je postojao samo u medj prav subjektivitetu. Sve ostalo je stavljeno van snage ovim gore pomenutim zakonom.

Link to comment

Ma DFJ/FNRJ je imala ta zaletanja sa ponistavanjem svega prethodnog pa vracanjem, tako su formalno odbijali da priznaju predratne suverene dugove pa su par meseci kasnije nacelno pristajali kad se jace cike naroguse.

 

U praksi su u jednom slucaju priznali i dug koji je napravila NDH pozajmicom od Višija negde 1942. i uredno ga otplatili Francuzima krajem 50ih, ali se to naravno nije oglašavalo, iako su kvislinske tvorevine bile pravno nistavne.

 

U odnosu sa Amerima vazio je pun pravni kontinuitet od Srbije, preko KSHS/KJ do post 45.

 

Realpolitika jbg, sta drugo da rade.

 

by Tapatalk

Edited by Prospero
Link to comment

Zar se nije DSS svojevremeno hvalio u Narodnoj skupstini kako je neki zakon, bemliga, o gradjevini, iz vremena KJ postojao za vakta SFRJ? Izmedju ostalih...

 

 

Moz' biti da su i kakili malkice za govornicom, ovkors.

Link to comment

Katastar. Zakon nije vazio ali su se primenjivale norme iz zakona jer drugih nije bilo.

Odredbe srpskog gradjanskog zakonika o poklonu iz 1860 i neke se primenjuju i dan današnji

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...