Jump to content
IGNORED

NDH


Recommended Posts

55 minutes ago, namenski said:

Ko su kozaci tacno, zna li se?

Beli Rusi sumnjam, to bilo matoro, mada zajebano po onome sto se cuje?

Delovi Vlasov kompanije, ili neka druga nemacka forma organizacije sovjetskih zarobljenika?

https://ru.wikipedia.org/wiki/15-й_казачий_кавалерийский_корпус_СС

Слична прича као и Власов, само што су ови оперисали по Југославији.

Link to comment
  • 11 months later...
  • 1 month later...

Ne znam da li je pisano ali negde sam procitao da je 1943 bila gladna godina u ndh.

Da su Nemci odneli skoro sve zalihe hrane.

Je l ima istine u tome?

Znam da se Nediceva Srbija nije susrela sa masovnim gladovanjem iako su Nemci iz Banata isto odnosili.

Link to comment
  • 1 year later...

u jeku aktuelne teme o jasenovcu zapalo mi da istrazujem 1 slikarku koja, je, po svedocenju potomka-bocne loze rodjaka, bila, kako rece 'u zenskom logoru u vukovaru' (otac bogati advokat iz sm je otkupio slobodu cerke i sina od artukovica za grumen od p10 kg zlata... )

izguglala ceo pdf o vukovarskom logoru dudiku, nisam znala da je memorijal park radio isto bogdan bogdanovic

Edited by InvisibleLight
Link to comment
  • 1 month later...

muka mi od ove teme dudika i sto moram proucavati, ceo dan sam na rubu povracanja sto zbog ustaskih mucenja sto od potkazivaca - 'svedoka' na sudjenju koji su cinkarili svog profesora mitrovacke gimnazije i porodicnog prijatelja, 18godisnju drugaricu iz razreda i njenog proklinjanja 'svedoka' na putu za streljanje. skojevci srbi koji su potom presli u ustase, muka mi od ljudi

u ratu su bili heroji, neutralci i govna, medju svim narodima, podrazumeva se, al da podvucem,uvek.

ove moje streljane heroje gimnazijalce poimence, likom i zivotnim pricama nikad necu zaboraviti, place mi se :sad:

 

 

  • Tužno 2
Link to comment

od ovoga mi isto muka

http://www.hrvatskarijec.rs/vijest/A15909/Zlocin-bez-kazne/?fbclid=IwAR2WrdLYJDWwuVHrlFEyH7UGKWq_XHBfp9b-YjTqh5rG2V6fpQ1WTiAdNfY

i sta da mislim o tom zupniku franji rackom, koji jeste na fotkama nasmejan s ustasama i saradjivali su a nije bio prisutan npr kad su vrsena masovna streljanja u gradu..

prosto popovi su uvek nekako 'uz svoj narod', kakve god zlocine radio oni ce cutati ako ne blagosiljati, sto nas uci i srpska (skorija) istorija

Link to comment
52 minutes ago, InvisibleLight said:

od ovoga mi isto muka

http://www.hrvatskarijec.rs/vijest/A15909/Zlocin-bez-kazne/?fbclid=IwAR2WrdLYJDWwuVHrlFEyH7UGKWq_XHBfp9b-YjTqh5rG2V6fpQ1WTiAdNfY

i sta da mislim o tom zupniku franji rackom, koji jeste na fotkama nasmejan s ustasama i saradjivali su a nije bio prisutan npr kad su vrsena masovna streljanja u gradu..

prosto popovi su uvek nekako 'uz svoj narod', kakve god zlocine radio oni ce cutati ako ne blagosiljati, sto nas uci i srpska (skorija) istorija

 

sad me seti ... od trga zrtava fasizma je vodila ulica franje rackog ... isla je u draskovicevu (tuda sam isao u skolu i jeo girice)

90. je taj trg preimenovan u trg hrvatskih velikana 

sad i meni opet muka

Link to comment
1 minute ago, cedo said:

 

sad me seti ... od trga zrtava fasizma je vodila ulica franje rackog ... isla je u draskovicevu (tuda sam isao u skolu i jeo girice)

90. je taj trg preimenovan u trg hrvatskih velikana 

sad i meni opet muka

da ti olaksam, ovaj ndh zupnik franja rachki je imenjak i prezimenjak sa franjom rachkim na koga mislis vrv - politicara, istoricar i JAZU akademik iz 19veka, pozitivac

Link to comment
3 minutes ago, InvisibleLight said:

da ti olaksam, ovaj ndh zupnik franja rachki je imenjak i prezimenjak sa franjom rachkim na koga mislis vrv - politicara, istoricar i JAZU akademik iz 19veka, pozitivac

 

dobro je, bas sam pomislio/cudio se da je imao ulicu u zagrebu pre rata

a muka mi je za preimenovanje trga

Link to comment
8 minutes ago, cedo said:

 

dobro je, bas sam pomislio/cudio se da je imao ulicu u zagrebu pre rata

a muka mi je za preimenovanje trga

al vracen je  posle par godina naziv i sad je trg zrtava fasizma :s_p::1945_flag_yu:

Link to comment
7 minutes ago, InvisibleLight said:

al vracen je  posle par godina naziv i sad je trg zrtava fasizma :s_p::1945_flag_yu:

 

da ... sad sam iscitao malo o franji rackom, pa videh i to za trg ... 2000. ... jbg ... kasno ... otisao cedo

bas me interesuje da li ce sutra biti nekih dogadjanja u hrvatskoj

Link to comment
15 minutes ago, cedo said:

 

da ... sad sam iscitao malo o franji rackom, pa videh i to za trg ... 2000. ... jbg ... kasno ... otisao cedo

bas me interesuje da li ce sutra biti nekih dogadjanja u hrvatskoj

bice

rodjendan vesne parun! :happy:

Link to comment
4 hours ago, InvisibleLight said:

od ovoga mi isto muka

http://www.hrvatskarijec.rs/vijest/A15909/Zlocin-bez-kazne/?fbclid=IwAR2WrdLYJDWwuVHrlFEyH7UGKWq_XHBfp9b-YjTqh5rG2V6fpQ1WTiAdNfY

i sta da mislim o tom zupniku franji rackom, koji jeste na fotkama nasmejan s ustasama i saradjivali su a nije bio prisutan npr kad su vrsena masovna streljanja u gradu..

prosto popovi su uvek nekako 'uz svoj narod', kakve god zlocine radio oni ce cutati ako ne blagosiljati, sto nas uci i srpska (skorija) istorija

 

 

stigla sam do ovog pasusa

 

na koju hrvatsku vojsku misli?

partizani su valjda oslobodili grad?

 

Antun Španović također svjedoči o masovnim ubojstvima Hrvata, kao i o ubojstvu njegovog brata i još tri člana njegove šire obitelji: »Brat i ja smo bili u Mitrovici kada su partizani uspjeli, nakon teških borbi, ući i osvojiti grad. Tijekom rata bili smo u hrvatskoj vojsci na bojištima u Bosni i u Srijemu, a u grad smo se vratili  u listopadu 1944. Tu noć kad su partizani ušli u grad opkolili su našu kuću, partizane je vodio pukovnik Milan Perić, on je bio Mitrovčanin Srbin koji mi je kazao da legnem i da nigdje ne idem, tako sam ja ostao, a mog brata su odveli u Kustodiju. Sutradan je sestra otišla da ga vidi, rekla je da je bio pretučen, bez zuba sa slomljenim rukama da je ležao na podu sa spuštenim hlačama jer ih nije mogao navući. Strijeljanja su vršena svaku večer na nekoliko mjesta u gradu, na našem groblju je bila iskopana jama gdje su ubijeni mnogi nedužni Hrvati. Moja sestra i ja smo svaku večer išli na groblje da gledamo cipele, jer oni koji su strijeljani morali su se izuti. Četvrti dan saznali smo od susjede da je brat odveden na strijeljanje u Jaliju jer ga je ona vidjela u koloni koja je sprovođena u tom smjeru, i tu večer je ubijen u Jaliji, ne znamo točno gdje jer je tu bilo nekoliko grobnica. Ubojstva Hrvata su počinili partizani iz 21. srpske oslobodilačke divizije, a mitrovački komunisti su im pokazivali u kojim su kućama Hrvati. Četvorica Španovića iz naše obitelji je tada ubijeno: moj brat Nikola, Mitar Španović, Iva Španović i još jedan Nikola Španović. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...