Jump to content
IGNORED

NDH


Recommended Posts

 

U praksi su u jednom slucaju priznali i dug koji je napravila NDH pozajmicom od Višija negde 1942. i uredno ga otplatili Francuzima krajem 50ih, ali se to naravno nije oglašavalo, iako su kvislinske tvorevine bile pravno nistavne.

 

 

:0.6: Dobar je Titara. Pitam se ko je uzeo proviziju.

Link to comment

Nije niko uzeo proviziju.

 

To je bio jasan pravni problem o kome se raspavljalo ali je pragma prevladala i dug je inkorporiran u ukupan sintetički dug koji je rešavan da se "otčepe" odnosi i da Jugoslavija može lakše da pristupi međunarodnom tržištu kapitala (Međunarodna banka za obnovu i razvoj nije htela da daje više kredite od početka 50ih dok se nije rešilo pitanje suverenog duga). A dug je bio mali, svega oko $100k, pa se našla formulacija tipa "dug se smatra likvidiranim" bez da se pominjala NDH.

Link to comment

Inace u knjizi "Ime torera" cileanski autor Luis Sepulveda spominje zlocine ustasa nad urodjenicima u nekom patagonijskom moreuzu .

Edited by raindelay999
Link to comment

Ja sam negde citao i da je argentinska hrvatska emigracija bila ekstremno desno i kad su lokalne, argentinske prilike u pitanju (nema sanse da se sad setim gde sam to nasao). Inace, ta paralelna NDH koja je nastala u Argentini je jedna morbidna, ali i zanimljiva prica. Jako puno glavesina je tamo zavrsilo, mnogo vise nego u Cileu, i imam utisak da su se prilicno dobro snasli, a mnogima je Peron dao dobre poslove. 

Link to comment

pa, ako je Tito pregovarao sa Šubašićem kao predsednikom vlade KJ, i napravio sporazum, to znači da su prihvatali državno-pravni kontinuitet KJ i, sledstveno tome, sve pravne propise?

 

ne razumem se previše ali je zanimljivo pitanje

Koliko se ja secam, kontinuitet je postojao samo u medj prav subjektivitetu. Sve ostalo je stavljeno van snage ovim gore pomenutim zakonom.

 

Upravo to. Uz ogradu da je članom 6. pomenutog zakona ostavljena provizija za primenu predratnih propisa "ako ne odstupaju od pravnog poretka FNRJ" i ovlašćenje saveznoj i republičkim vladama da odrede koji su to propisi, a sudovima da ocenjuju ad hoc. Dakle selektivna primena.

 

Ma DFJ/FNRJ je imala ta zaletanja sa ponistavanjem svega prethodnog pa vracanjem, tako su formalno odbijali da priznaju predratne suverene dugove pa su par meseci kasnije nacelno pristajali kad se jace cike naroguse.

 

Poravnavali su se i u pogledu nacionalizacije strane privatne svojine masovno, na bilateralnoj bazi.

 

Katastar. Zakon nije vazio ali su se primenjivale norme iz zakona jer drugih nije bilo.

Odredbe srpskog gradjanskog zakonika o poklonu iz 1860 i neke se primenjuju i dan današnji

 

1844. Ne samo poklon, i građanski ortakluk, veći deo stvarnih i sve odredbe koje uređuju lične službenosti. Ni SFRJ a ni SR Srbija nisu imale temeljni zakon o svojini. To je bila buržoaska glupost. <_<

Link to comment

Sa Amerima su se poravnali odmah, jer Ameri imaju i stap i sargarepu, ali zato jebu svoje gradjane decenijama, kad oni nemaju ni stap ni saegarepu.

 

Jbg.

 

by Tapatalk

Link to comment

Ja sam negde citao i da je argentinska hrvatska emigracija bila ekstremno desno i kad su lokalne, argentinske prilike u pitanju (nema sanse da se sad setim gde sam to nasao). Inace, ta paralelna NDH koja je nastala u Argentini je jedna morbidna, ali i zanimljiva prica. Jako puno glavesina je tamo zavrsilo, mnogo vise nego u Cileu, i imam utisak da su se prilicno dobro snasli, a mnogima je Peron dao dobre poslove.

 

A i lepo su se pokazali pod generalima, po vec oprobanom metodu iz "starog kraja".

 

Odlicno si ovo napomenuo, nazalost, ovde se premalo zna o akcijama hrvatske "zajednice" u toj epohi. Tek ponesto je bilo objavljivano o argentinskim pilotima hrv.porekla tokom Folklanda gde su bili zaogrnuti herojskom aurom. Ali o Cro paravojskama koje su odradjivale davno pruzeno gostoprimstvo - ne.

 

No, eto teme za mlade istrazivace po arhivama i izvorima.*

 

(* ne odnosi se na kolegu vathru)

Link to comment

Sa Amerima su se poravnali odmah, jer Ameri imaju i stap i sargarepu, ali zato jebu svoje gradjane decenijama, kad oni nemaju ni stap ni saegarepu.

 

Jbg.

 

by Tapatalk

 

Kada su kompenzovani strani akcionari i vlasnici cija je imovina nacionalizovana? Bese '60. i neke? Ili ranije, 50ih?

Link to comment

do 1951. je rešeno ugovorima, a u kasnijim periodima to više nije bila tema tako da je otplaćeno i prelomljeno kroz ranu američku pomoć do sredine 50ih.

Link to comment

No, eto teme za mlade istrazivace po arhivama i izvorima.*

 

(* ne odnosi se na kolegu vathru)

 

Нити сам млад нити истражујем по архивима, а не знам ни како се то истражује по ”изворима”.

 

Можда о томе буде нешто у овој кооперацији?

http://hr.n1info.com/a123840/Vijesti/Beogradski-zagovornik-rehabilitacije-Nedica-dobio-potporu-Hasabegovica-za-tri-knjige.html

Link to comment

I dok nam Dimitrijevic tone sve dublje i dublje u kolabor kooperaciju, mene ovo iznenadi:

Naime, prije par mjeseci u prostorijama Hrvatskog instituta za povijest (HIP) održana je tribina "1945. - na razmeđi dvaju totalitarizama", kojoj je uvodničar bio kontroverzni Ivo Banac, a među govornicima su bili Dimitrijević i Srđan Cvetković, također proslavljen po svom razumijevanju za srpske kvislinge

Zasto je, zaboga, Ivo Banac, kontroverzan?

Link to comment

Нити сам млад нити истражујем по архивима, а не знам ни како се то истражује по ”изворима”.

 

Можда о томе буде нешто у овој кооперацији?

http://hr.n1info.com/a123840/Vijesti/Beogradski-zagovornik-rehabilitacije-Nedica-dobio-potporu-Hasabegovica-za-tri-knjige.html

 

eh sad... pa ti se kolega najčešće pozivaš na izvore, dal su intervjui iz Večernjih Novosti ili iz znači.net biblioteke, a sad ne znaš kako se istražuje po izvorima. Manje te skromnosti, kolega, a više stava, preporučujem toplo.

 

 

Što se linka za likovanje tiče, treba pažljivo čitati šta piše:

 

Branitelj srpskog kvislinga uz čiju je pomoć Beograd "očišćen" od Židova u ekspresnom roku, uz paralelno uništavanje članova pokreta otpora, odnosno sudionika Narodnooslobodilačke borbe, podsjetimo, među prvima (i rijetkima) se oduševio izborom Zlatka Hasanbegovića za ministra.

Dok su iz inozemstva pljuštale kritike na Hasanbegovićevu biografiju beogradski kolega Dimitrijević je gotovo ganuto pitao "Da li je moguće" da jedan tako "vrlo lucidan tip" bude predložen, a kamoli izabran za ministra.

Najviše, 12.000 kuna, dobio je za knjigu JNA u Hrvatskoj i Sloveniji, čiji je jedini autor.

 

Po deset tisuća kuna su, pak, dobile knjige koje je napisao u kolaboraciji s drugim autorima - Danijelom Frkom, "Pomorsko zrakoplovstvo na Jadranu 1918 - 1992", te Dinkom Predoevićem, "Oklopne postrojbe savezničkih snaga na jugoistoku".

 

Ako i zanemarimo drago komšijsko učitavanje o "braniteljstvu" (ah, Tamo tako omiljen izraz) kvislinga i njegovoj pomoći da Beograd bude "očišćen" od Židova u ekspresnom roku, iako je dokazano da su Holokaust u Srbiji izvršile nemačke okupatorske formacije SS, SD, Gestapo i Vermaht (svi iz Trećeg rajha), tvoju percepciju zamagljuje neobična vrsta divljenja koju imaš prema poznatijem i uspešnijem kolegi Dimitrijeviću pa propuštaš da jasno sagledaš naslove knjiga za koje je dobio "potporu". Da bih ti pomogao, boldovao sam ih, pa pročitaj pažljivo. 

 

Onda možemo i da prodiskutujemo o tome šta je tu tačno "kooperativno" (kako si ovaj izraz pežorativno upotrebio) ili ima a priori neki negativan kontekst. JNA u Sloveniji? Saveznički oklop?

Edited by Topola
Link to comment

A mogli bi Bojan Jevreji sami odlazili na Kalemegdan Dimitrijević i Zlatko Ustaše su heroji, mučenici i šehidi Hasanbegović kad već sarađuju

da urade i jednu zajedničku monografiju. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...