Jump to content
IGNORED

Istoriografija - veliki istoricari i njihova dela


Yoda

Recommended Posts

@BB: Vitez Koja Noel i Stankovic na ovom topiku? Opaaa...@Arbeitmann: Nije bas za lopatu, ali preteruje, nije korektan prema starim kukama. S druge strane, ne razumem ovo jako potenciranje duhovnih veza sa Vizantijom, kada je ta lepeza daleko sira, ukljucujuci i Rim i tzv. zapadne zemlje. Nema tu zakucanih pozicija. Nema tu ni mnogo pismenih novinara, da ga navuku na kontru kako je Srbija svojom politikom direktno slabila romejski stub pravoslavlja...Oko stanja u srpskoj istoriografiji, krivi su stariji od njega koji su pravili selekciju. Opste mesto kod Srba, rekao bih.@MM: Ni ja ne shvatam kome on salje poruku. Mozda bi bilo bolje da sedne sa kolegama, ostvare minimum zajednickog cilja i krenu najpre da zavrse ozbiljan posao oko izdavanja izvora i pojedinih monografija koje fale srednjem veku. Kad zavrse osnovne zadatke neka se bave angazovanom istoriografijom, nemam nista protiv.

Link to comment
  • Replies 115
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Prospero

    19

  • Yoda

    14

  • Dr Arslanagić

    14

  • porucnik vasic

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ja ne znam (baš u sve detalje) šta smo mi bogu zgrešili, ali nešto očigledno jesmo... Srce mi je i dalje stegnuto, ali prosto moram. Slika je tu i sad nema kud...Ne prestaje kraj seriji apsolutno preranih odlazaka srpskih istoričara koji se na racionalan, trezven, naučan i visokostručan način bave najmitologiziranijim temama srpske prošlosti, pa u tom smislu i sadašnjosti. Miroslav Jovanović se tokom čitave svoje naučne karijere bavio, među drugim stvarima koje ću posle pomenuti, rusko-srpskim/jugoslovenskim odnosima. Mislim da nema potrebe na ovom mestu pominjati od kolike je važnosti demistifikacija tih odnosa i njihovo stavljanje u racionalne i naučno istražene okvire. Bez iznošenja vrednosnih sudova, bez naglašenih simpatija i antipatija, prosto „sine ira et studio“. Konstatacijom i logičkim povezivanje delića koji čine političke, kulturne i sve druge veze između dve države (ili naroda). I to kako u monografijama, tako i u periodici, pa sve do novinskih intervjua i članaka. Za to je potreban višedecenijski rad na određenoj materiji i u tom smislu ovaj gubitak, a imajući u vidu važnost same materije će biti veoma teško, a u kratkom roku i nemoguće nadoknaditi.Pored toga, Jovanović se bavio i naučnom teorijom, društvenom istorijom Srba kroz vekove, kao i stanjem u savremenoj srpskoj istoriografiji. Posebno bih istakao njegov trud da prosvetiteljska tradicija u Srba tokom 18. veka bude nekako istrgnuta iz skoro pa opšteg zaborava. Srbija nije bogata istoričarima koji odlično razumeju prošlost, a istovremeno su savršeno uklopljeni u sve sfere modernog života, od interneta, preko muzike, sporta, do stvari kao što su aplikacije na mobilnim uređajima. Najtragičnije je što je pripadao generaciji istoričara koji su tek zapravo relativno skoro počeli da u punoj meri upućuju svoje naslednike ka potpuno racionalnom promišljanju prošle stvarnosti. Od međunarodnih odnosa do kulture i jezika. Poslednje što sam od njega čuo je da je planirao je formiranje jednog međunarodnog naučnog tela, a sa sedištem u Beogradu, koje bi se naredne 4 godine bavilo time da se godišnjica završetka Prvog svetskog rata i formiranje novih država, a pre svega Jugoslavije, na ovim prostorima dočeka u naučnom smislu prilično spremnije nego što je to bio slučaj sa godišnjicom početka tog rata.Profesore, ne znam šta da kažem...vidimo se jednom ponovo, valjda, na već nekom svetu...p.s. bibliografiju ćete već naći za sekund i po na googlu, nema potrebe da kačim linkove

Link to comment

Izuzetno sam potresen ovom vescu.Imao sam tu cast da upoznam gospodina Jovanovica i da slusam njegove reci. Kakav je ovo shok... Ovu fotografiju sam mu prosledio za jedno predavanje o Prvom svetskom ratu. Postavljam je ovde u znak secanja, kao poslednji pozdrav.Bojiste na Somi iz nemackog aviona, iz privatne kolekcije.6j-1-1.jpg

Link to comment

Na stranu njegov profesionalni rad i nemerljiv gubitak za nauku, Miroslav Jovanović je bio sjajan čovek, objektivan, umeren, strpljiv, spreman da studentu uvek pomogne ili da savet. Nikada nije misionario i širio ovu ili onu ideologiju među studentima, što je bila retkost na fakultetu. Valjda je sudbina da ljudi poput njega ili Arsena Đurovića odu prerano.

Edited by Drug Chabor
Link to comment
  • 2 months later...
  • 2 weeks later...

Samuel Eliot Morison

 

Poslednji od velikih starinskih istoricara, onih koji su pazili i sta pisu, ali i kako pisu, podjednako znacajnih za takozvane prave istoricare, ali i za takozvane obicne citaoce; pisac onih knjiga koje se opisuju izrazom 'ne ispustati iz ruku dok se ne procitaju'.

Admiral koji je dobio 2 Pulicera.

Autor nezaobilazne History of United States Naval Operations in World War II u 15 tomova, inace knjiga koje se citaju napetije nego kubici raznoraznih Klensija i ostalih mrsomuda, ali i knjiga kao sto su The Conservative American Revolution, 1976, Cristopher Columbus, Mariner, 1956, The Caribbean as Columbus Saw It, 1964, American Contirbutions to the Strategy of World War II, 1958, The European Discovery of America, 1974, Admiral of the Ocean Sea, 1942....

 

 

Edit: ponesto je prevodjeno na s/h, cak i neki delovi onih 15 tomova.

Edited by namenski
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...