Jump to content
IGNORED

Trojni pakt i Aprilski rat


Recommended Posts

ima mislim i da se kupi na kiosku.
Eto iznenađenja da se, baš kao i čabar drugih knjiga o neshvaćenom tiranisanom četništvu, može kupiti na trafikama, uz karte za bus, žvake i taze Novosti...
Link to comment
Eto iznenađenja da se, baš kao i čabar drugih knjiga o neshvaćenom tiranisanom četništvu, može kupiti na trafikama, uz karte za bus, žvake i taze Novosti...
Ovo nije knjiga o četnicima, svakako ne o onima na koje ti misliš. Valjda je previše za tebe da ne kidaš lanac na sve što prođe ulicom.
Link to comment
  • 3 months later...
U principu (u principu) se slažem sa svim, ali ovo mi baš nije najjasnije šta misliš. Mislim, zemlja nije imala interes u ratu, ali rat je došao u zemlju, nije ona njemu hrlila...
Ne bih se složio sa tim. Da nije bilo 27. marta Jugoslavija sigurno ne bi bila u ratu u proleće '41.Notorna je činjenica da je odluka o napadu 6. aprila doneta odmah nakon stizanja vesti o puču i promeni vlade u Beogradu. Oni koji su pristali da 25. marta potpišu TP nisu imali nekih iluzija da je Jugoslavija sigurna od rata za duži period. Na to ukazuju ne njihove post festum autobiografije nego gomila arhivske građe koja je objavljivana u SFRJ (ponajviše Terzićev "Slom Kraljevine Jugoslavije") od "režimskih" istoričara.Izvođači puča su bili načisto da to znači ulazak u rat, iako su bili kriminalno neaktivni u tih 10-ak dana ako se uzme u obzir njihovo shvatanje situacije uz informaciju da su 27. marta uveče od Vauhnika iz Berlina dobili info da je naređenje o napadu poslato.Kad si već iskoristio termin "hrljenje", da, puč = hrljenje u rat.Pritom, pitanja tipa "a kao nemci bi nas inače poštedeli" su nesuvisla jer zadiru u šbbkbb. Ako se i želi rasprava na tu temu, može, s tim što pogled unazad kaže da bi verovatnoća napada u leto/jesen/zimu '41. dramatično opala iz puke činjenice da se vermaht preigrao u SSSRu. Edited by buffalo bill
Link to comment

Napravite paralelu sa Švedskom, mislim da je to najpriblizniji šbbkbb.Mi smo trebali da propustimo oruzje za grcki front, kao sto su oni propustili oruzje za rat u Finskoj. Nije komsijski, ali...moja majka je zbog svetske politike rasla bez oca, pitajte nju.

Link to comment

Auu, vidim gde će ovo otići :)

Ne bih se složio sa tim. Da nije bilo 27. marta Jugoslavija sigurno ne bi bila u ratu u proleće '41.
Hmm, verovatno ne bi. Ali isto tako sigurno 27. marta ne bi bilo da nije bilo 25. marta. Naravno da je odluka o napadu donesena odmah posle puča, ali puča ne bi ni bilo da nije potpisan TP. Znam da nisu imali iluzija oni koji su potpisali da je Jugoslavija onda (ako potpiše) nekako do kraja rata sigurna od daljih nemačkih zahteva. Ali su bar jednako mogli biti nesigurni u to, a imali su informacije, da će moći održati kontrolu u zemlji ako potpišu. Da se razumemo, naravno da je jasno da verovatno nikada u toku rata situacija nije izgledala tako crno kao u proleće 1941. g. i naravno da je jasno da su pritisci od strane Nemačke bili nesnosni i ne mislim da je potpisivanje TP nekakav kriminalan akt, ali mislim da je bila loša procena događaja koji mogu da uslede u slučaju jednog ili drugog postupka. Naknadna pamet, naravno, ali ako želimo ne samo da razumemo zašto se dogodilo to što se dogodilo, nego i da dajemo ocene (sudimo) šta mislimo da je bilo bolje, onda je neizbežno ili se baviti naknadnom pameću ili šbbkbb, nešto od ta dva mora.
Link to comment
Napravite paralelu sa Švedskom, mislim da je to najpriblizniji šbbkbb.Mi smo trebali da propustimo oruzje za grcki front, kao sto su oni propustili oruzje za rat u Finskoj. Nije komsijski, ali...moja majka je zbog svetske politike rasla bez oca, pitajte nju.
Ja, koliko se secam nekih citanja na tu temu, mislim da nije bilo toliko pitanje o grckom frontu (operacija za "resavanje" Grcke koja je bila u ratu sa Italijom od 1940. su vec bila isplanirana i njoj je samo "pridodato" i "resavanje" Jugoslavije, ako se dobro secam) koliko o africkom - kroz Jugoslaviju (i Grcku, naravno) isao je najkraci put sa snabdevanje nemackih trupa u severnoj Africi. Ako imamo u vidu koliko je lako Grcka slomljena i to u isto vreme sa Jugoslavijom (jedine trupe koje su Grcku napale kroz Jugoslaviju su bile one koje su prethodno usle u Makedoniju kroz Bugarsku, zar ne?) mislim da je tacno to da za Nemce grcki front nije bio presudan u zahtevu da Jugoslavija potpise Pakt. Napad na Grcku planiran je od novembra 1940. iskljucivo kroz Rumuniju i Bugarsku.Sto se tice komsijskih odnosa, nek me istoricari isprave ako gresim, ali nije li Jugoslavija (tajno) pomagala Grcku tokom rata sa Italijom? Ne nuzno isporukama oruzija ili municije, ali nesto je isporucivano grckoj vojsci (konji, hrana, itd.?).
Link to comment
Napravite paralelu sa Švedskom, mislim da je to najpriblizniji šbbkbb.Mi smo trebali da propustimo oruzje za grcki front, kao sto su oni propustili oruzje za rat u Finskoj. Nije komsijski, ali...moja majka je zbog svetske politike rasla bez oca, pitajte nju.
Pa ne, nema potrebe da se mistifikuje.Ribentropov telegram Cvetkoviću 25. marta:
Gospodine ministre predsedniče!U vezi sa razgovorima održanim povodom današnjeg pristupanja Jugoslavije Paktu triju sila, imam čast da Vašoj Ekselenciji u ime Vlade Rajha ovim potvrdim sporazum između vlada sila Osovine i Vlade Kraljevine Jugoslavije o sledećem:Uzimajući u obzir vojnu situaciju Nemačka i Italija garantuju jugoslovenskoj Vladi da sa svoje strane neće postavljati nikakav zahtev za vojnu pomoć. Ako jugoslovenska vlada ma u koje vreme bude smatrala da je u njenom interesu da uzme učešća u vojnim operacijama sila Osovine, onda će jugoslovenskoj Vladi biti prepušteno da sa silama Osovine zaključi potrebne vojne sporazume.Moleći Vas da prednje saopštenje čuvate u strogoj tajnosti i da ga objavite samo u dogovoru sa vladama sila Osovine, koristim ovu priliku, gospodine ministre predsedniče, da Vam izrazim svoje odlično poštovanje.
Ćano istog dana šalje telegram sa istovetnim boldovanim sadržajem.Ribentrop, istog dana, dodaje:
Gospodine ministre predsedniče!U vezi sa razgovorima održanim povodom današnjeg pristupanja Jugoslavije Paktu triju sila, imam čast da Vašoj Ekselenciji u ime Vlade Rajha ovim potvrdim sporazum između vlada sila Osovine i Vlade Kraljevine Jugoslavije o tome, da vlade sila Osovine neće Jugoslaviji podnositi zahtev za odobrenje prolaza trupa ili transporata preko jugoslovenske teritorije.Dozvolite mi, gospodine misnistre predsedniče, da Vam izrazim svoje odlično poštovanje.
plus telegram o "vođenju računa o interesima Jugoslavije za teritorijalnu vezu sa Jegejskim morem, proširivanjem njenog suvereniteta na grad i luku Solun." Edited by buffalo bill
Link to comment

Чек, чек ... шта је се тражило тим споразумом? Испаде да само нису хтјели да ратују с нама а прегазили нас за три дана.

Link to comment
A sta bi onda radili, kao de facto nemacki saveznici, kad/ako bi Heydrich potrazio 'isporuku' Jevreja posle Vansea?
Otezali, skrivali ih etc?Teško da bi im bilo gore nego što im je bilo pošto su Nemci umarsirali u Jugoslavijuбај народни тапаталк 2
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...