Jump to content
IGNORED

Trojni pakt i Aprilski rat


Recommended Posts

Пре коју годину је код нас објављено о томе, мислим да је Миладиновић један од аутора.

Нисам читао али су ми препричали - наведени су потписани поименце, тако да нема места сумњи.

За пун извор ћеш морати да сачекаш...

Link to comment

Пре коју годину је код нас објављено о томе, мислим да је Миладиновић један од аутора.

Нисам читао али су ми препричали - наведени су потписани поименце, тако да нема места сумњи.

За пун извор ћеш морати да сачекаш...

Sacekacu.

BTW, ko je Miladinovic?

Link to comment

Ево целог текста:

http://scindeks.ceon.rs/article.aspx?artid=0352-31601101049M&redirect=ft

са стране имаш линк "Пун текст" и ту се налази ПДФ.

 

Аутор је Предраг Прежа Миладиновић, заљубљеник у авијацију, не знам га лично али је очигледно урадио одлично посао.

 

На страни 59 имаш сиже губитака, ту су и италијански и мађарски губици.

Наведен је и број изгубљених авиона, који такође није наиван.

 

Занимљив је немачки податак да је само над Београдом изгубљено 40 авиона. (од тога ПВО 25).

Link to comment

Kao sto rekoh, radi se o avionu natporucnika Mutherich-a, za koga se navodi da je 6. aprila popodne oborio jedan jugoslovenski Mesersmit Bf-109, a 7. aprila jedan IK-2 sto je vec poprilicno tesko ako je i nemoguce da se proveri.

 

Mutherich2_zps4tnqmezc.jpg

 

Mutherich_zpsbbcx4vn1.jpg

 

8 Britanaca, 2 Jugoslovena, 27 Sovjeta...

 

Znas nesto o Alfredu Grislavskom?

Taj je jeo sta je hteo, tramvaj ceo i oblaka jedan deo.

Edited by PopeЧе
Link to comment

Upravo sam procitao, zanimljiva analiza ali kada izdvojim ovo, malo mi sve to deluje nadrealno.

 

Jugoslovenska protivavionska artiljerija prijavila je više desetina oborenih neprijateljevih vazduhoplova, a identifikovano je 45 prijava obaranja (30 protivavionske jedinice, 7 mornarica i 8 kopnena vojska) i još 16 pogođenih letelica.

Od toga je u neprijateljevoj arhivi nađena potvrda za 32 oborena i 14 oštećenih vazduhoplova. U posleratnim istraživanjima jugoslovenskim letačima pripisano je oko 70 uništenih neprijateljskih vazduhoplova (od toga 6 sa bombardera), a za 31 oborenog i 16 oštećenih nađena je potvrda u neprijateljevim dokumentima.

Preostalih oko 70 osovinskih vazduhoplovaizgubljeno je u udesima: na poletanju ili sletanju, sudarima sa drugim avionima u vazduhu ili na zemlji ili iz drugih razloga (tehnički otkaz).

Na neke od ovih gubitaka dodatno su uticale i loše vremenske prilike.

Edited by PopeЧе
Link to comment

Znas nesto o Alfredu Grislavskom?

Taj je jeo sta je hteo, tramvaj ceo i oblaka jedan deo.

Sto bas o njemu?

Koliko mogu da se setim nista posebno, 1 tipski Luftwaffe feldwebel, ne narocito inteligentan kako kazu  :)

Imas nesto posebno?

Link to comment

133 pobede, najvisa odlikovanja...umro pre desetak godina.

Ovo za inteligenciju ne mogu da komentarisem...imas nesto blize?

 

Nije Bubi Hartman ali ipak...

Edited by PopeЧе
Link to comment

133 pobede, najvisa odlikovanja...umro pre desetak godina.

Ovo za inteligenciju ne mogu da komentarisem...imas nesto blize?

Ma nemam, najpre zato sto neceg posebnog i nema: pokajah se za inteligenciju, kasno je bilo da editujem i napisem nesto kao ne preterano bistar...

A tipski feldwebel zato sto sigurno ne spada u vrh: ovakvih sa po 100+ pobeda Luftwaffe je imala par stotina; pod vrhom podrazumevam likove kakvi su bili jedan Trautloft ili Melders sto se teorije tice, istinski experten koji su izgradili Luftwaffe i postavili osnove njene upotrebe - mislim na lovce - i koji su jos pocetkom 30-ih u Lipecku daleko od ociju zajedno sa Sovjetima savladavali i postavljali, izmisljali takoreci osnove modernog vazdusnog rata.

Od, aj da kazem prakticara, na primer Nowotny, po mnogima najveci pilot medju nemackim asovima, Ral, itd, itd..

Zato mi bilo cudno da si se uhvatio bas Grislavskog  :) , mada - price nema - covek jeste bio majstor svog zanata.

Link to comment

U medjuvremenu sam editovao post.

Citao sam nesto o Karaja-kvartetu pa mi se on ucinio sve samo ne prosecan.

U tom smislu da, u pravu si: covek koji se sa oko 800 borbenih letova vrati sa 100+ pobeda nije prosecan ma kojom merom ga merili.

Sto uopste ne mora da znaci da je preterano bistar.

Sto se karajisanja tice, tu ti preporucujem oprez - a obojici prelazak na neki drugi topik, ovde vec debelo trolujemo - i to zato sto zapadna takozvana istoriografija i entuzijastika idu poprilicno daleko kad se radi o opisima delovanja Luftwaffe na Istoku.

Jeste da je tamo - po Nemcima - bilo zlatno doba Kindermorder-a, jeste da se tamo jeftino dolazilo do nezamislivog  broja vazdusnih pobeda, ali se i romantizuje do balcaka zaboravljajuci da je Luftwaffe na Istoku ipak izgubila 2/3 aviona od ukupnog broja izgubljenih u WW2...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...