Jump to content
IGNORED

Srbija na razmeđu 1990/91.


Milogled Bluff

Recommended Posts

91. nisam glasao, budući da mi je falilo nekoliko dana do punoletstva. Daj još neku relativizaciju.Glupost. Posle 9. marta, nije bilo ni jednog jedinog opravdanja za tako nešto.
prvo, bilo je i tada izbora. npr. malocas pomenuti muceni djuric. medjutim, to su bile minorne politicke opcije.drugo, ukoliko procitas programe vodecih stranaka opozicije (a tu mislim na casni sepeo i tada celoviti DS) svi su bili anti-jugoslovenski, nacionalisticki i kao pitanje svih pitanja postavljali su tzv. polozaj srba izvan srbije. i jedna i druga stranka su u jednom momentu svog postojanja bile povezane sa para-vojskama i jedna i druga stranka su bastinile radikalne nacionaliste i buduce senatore RS u svojim redovima. ds daleko manje ali je taj momenat tu prisutan i kulminirace u tzv. paljanskoj epizodi zorana djindjica.trece, 9. mart je prvenstveno anti-komunisticki protest a ne i anti-nacionalisticki. jedan od zahteva demonstranata je bilo i prikazivanje 'teskog polozaja srpskog naroda na kosovu'. yeah right, ono sto je tekevizija tada falilo je malo nacionalizma.cetvrto, ovo nije apologetika s. milosevica vec pokusaj da se razume njegov dolazak na vladt. tebi je dovoljno da si ti bio pametan a symov deda glup ili tako vec nesto. ili da si u dusi anti-totalitarac ili vec tako nesto.Sent from Bender's iPad using Tapatalk
Link to comment
  • Replies 808
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kim_philby

    109

  • henrik larsson

    59

  • Yoda

    52

  • Prospero

    48

Daleko od toga. Priča je počela od Janketića i njegove životne priče. Samo sam hteo da skrenem pažnju da su mnogi ljudi u to vreme Miloševića videli kao nasavljača antifašitičkih tradicija, pa čak i zaštitnika mira&prosperiteta. Ne mislim da je on to bio, naravno, ali mogu da razumem kako je jedan deo ljudi mogao u to da poveruje.
Čak i da nađemo opravdanje za tako nešto u periodu pre 9. marta/kasnijih događaja te godine, Miša Janketić je bio istaknuti član još dosta nakon toga, tako da otprilike nema šta da se priča o tome.Uostalom, opet se sve vraća na staru priču, zaklali mu četnici majku/komunisti mu ubili oca, trt mrt. To je glavni razlog što se ovde neke stvari očito nikad neće rešiti.Što se tiče konkretnog iventa, stvarno mi je ponekad nejasno kako organizator nečega može toliko da ne razmišlja, i da dopusti sebi jeftinu devalvaciju potencijalno ispravne ideje.
Link to comment
naravno. inace ja vec duze vreme zastupam tezu da je glasanje za milosevica na prvim parlamentarnim izborima bilo potpuno racionalan politicki izbor. odnosno onaj izbor koji je delovao kao da garantuje sigurnost.
То ти је мозак опрао онај еспесеовски слоган "Са нама нема неизвесности". Ја сам на тим првим изборима гласао у војсци, за данашњи Преокрет (:blush:), али су ми сјебали глас на моје очи: гласало се пред војним безбедњаком који је листиће на којима није заокружен Милошевић стављао на једну страну, а све остале на другу и прецртавао. Мене и пар другара који су гласали "погрешно" после пар месеци, неколико недеља пред скидање, пребацили у пешадију и шибнули у казнену прекоманду код Роџера. Комуњарске јајаре.
Link to comment
То ти је мозак опрао онај еспесеовски слоган "Са нама нема неизвесности". Ја сам на тим првим изборима гласао у војсци, за данашњи Преокрет (:blush:), али су ми сјебали глас на моје очи: гласало се пред војним безбедњаком који је листиће на којима није заокружен Милошевић стављао на једну страну, а све остале на другу и прецртавао. Мене и пар другара који су гласали "погрешно" после пар месеци, неколико недеља пред скидање, пребацили у пешадију и шибнули у казнену прекоманду код Роџера. Комуњарске јајаре.
prilazem exibit A. Sent from Bender's iPad using Tapatalk
Link to comment
trece, 9. mart je prvenstveno anti-komunisticki protest a ne i anti-nacionalisticki. jedan od zahteva demonstranata je bilo i prikazivanje 'teskog polozaja srpskog naroda na kosovu'. yeah right, ono sto je tekevizija tada falilo je malo nacionalizma.cetvrto, ovo nije apologetika s. milosevica vec pokusaj da se razume njegov dolazak na vladt. tebi je dovoljno da si ti bio pametan a symov deda glup ili tako vec nesto. ili da si u dusi anti-totalitarac ili vec tako nesto.Sent from Bender's iPad using Tapatalk
Uglavnom sve si promašio, ali da se fokusiram na ova dva. Prvo, dobro se sećam devetog marta, i uopšte ne mogu da prizovem u sećanje bilo kakve dominantno nacionalističke zahteve od tada, ništa van Bastilje, Mitevića i one trojice. Što se tiče ovog drugog, predlažem ti da probaš da razumeš bujanje nacionalizma (posle 45 godina komunizma) na isti način. Uostalom, sasvim je moguće da su preci dobrog dela ovih koji danas otkopavaju Dražu bili nestali ili šikanirani od strane vlasti posle '45. I tako se vraćamo na onaj ping pong o kome sam malopre pričao.
Link to comment
Što se tiče konkretnog iventa, stvarno mi je ponekad nejasno kako organizator nečega može toliko da ne razmišlja, i da dopusti sebi jeftinu devalvaciju potencijalno ispravne ideje.
+1
Link to comment
Uglavnom sve si promašio, ali da se fokusiram na ova dva. Prvo, dobro se sećam devetog marta, i uopšte ne mogu da prizovem u sećanje bilo kakve dominantno nacionalističke zahteve od tada, ništa van Bastilje, Mitevića i one trojice. Što se tiče ovog drugog, predlažem ti da probaš da razumeš bujanje nacionalizma (posle 45 godina komunizma) na isti način. Uostalom, sasvim je moguće da su preci dobrog dela ovih koji danas otkopavaju Dražu bili nestali ili šikanirani od strane vlasti posle '45. I tako se vraćamo na onaj ping pong o kome sam malopre pričao.
i prilazem exibt B. sasvim je legitimno ugaziti siptara kao posledicu nesnosnog komunistickog terora. kapiram da je peca panker bio sin zaklanog cetnickog vojvode bas kao i toni montano.i to sto se ti necega ne secas ne znaci da toga nije bilo vec da ti nisi citao novine. ja sam vec tada bio starmali.Sent from Bender's iPad using Tapatalk
Link to comment
i to sto se ti necega ne secas ne znaci da toga nije bilo vec da ti nisi citao novine. ja sam vec tada bio starmali.
Čitao Vreme, Našu Borbu i slušao Studio B, paralelno sa gledanjem tevea, na kome se histerisalo o silama mraka, haosa i bezumlja. Svakako, lako je razumeti one koji su tada podržavali Slobu :fantom: Biće da se ipak ti loše sećaš, tj, da budem precizniji, da tradicionalno učitavaš stvari koje ti odgovaraju, tamo gde ih nije bilo.
Link to comment
Žika Pavlović o VD:
Preporodu Srbije i spasu Jugoslavije, kroz redove koji slede, smetnja je i Vuk Drašković. Kada belini hartije poverava svoje strahovanje (27. XI 1990) da će na predstojećim izborima odneti pobedu Draškovićeva "tradicionalistička pročetnička stranka", Pavlović se plaši i neizvesne budućnosti: "Dogodi li se to, teško nama, jer će Srbija utonuti u mrak, zagušljiviji i gušći od onoga u kome se Hrvatska sa Tuđmanom zatekla." Slušajući kasnije jedan Draškovićev govor, zapisaće: "Raspućin. Njegova demagoška patetika ne uliva poverenje. Ona sigurno može opseniti prostotu, ali je daleko od toga da razum uveri u postojanje ijednog politički razložno oblikovanog koncepta." Mišljenje o lideru SPO-a neće bitnije promeniti ni posle događaja od 9. marta 1991.
Link to comment
Čitao Vreme, Našu Borbu i slušao Studio B, paralelno sa gledanjem tevea, na kome se histerisalo o silama mraka, haosa i bezumlja. Svakako, lako je razumeti one koji su tada podržavali Slobu :fantom: Biće da se ipak ti loše sećaš, tj, da budem precizniji, da tradicionalno učitavaš stvari koje ti odgovaraju, tamo gde ih nije bilo.
da ti verujem na rec?
„Oni nam (koji su pod okriljem SDA navodno političke i navodno demokratske stranke) po Raškoj, po srcu zemlje Nemanjine, mašu danas turskim barjacima i hrvatskim šahovnicama, i to javno. Ja želim u ime Srpskog pokreta obnove, i verujem u ime srpskog naroda da im poručim i kažem nekoliko reči. U Novom Pazaru, na osnivačkoj skupštini SDA, zatim u Sjenici, odjekivali su pomamni, uz zurle i talambase, odjeci: Tursko! Tursko! Tursko! Na takve želje ljudi imaju pravo. Ali, moraju da znaju da su Turska i Azija za sva vremena proterani iz Srbije i Evrope mačevima vojvode Putnika i njegovih ratnika na Kumanovu, u Prvom balkanskom ratu, još 1912. godine. Onaj ko želi tursko i po Nemanjinoj zemlji priziva tursko i ko ne zna da je tursko sahranjeno u Srbiji 1912. godine poručujem: čim SPO pobedi na izborima, svi oni će, bogme, u tursko.“ (predsednik SPO Vuk Drašković, Novosti, 1. 10. 1990. godine)
Link to comment

ili

„Odnos Demokratske stranke prema budućem uređenju zajedničke države definisan je činjenicom da znatan deo srpskog naroda živi izvan Srbije. Stoga je za Demokratsku stranku neprihvatljivo svako rešenje koje podrazumeva stvaranje nezavisnih država u kojima bi srpski narod predstavljao nacionalnu manjinu.“ (Saopštenje DS, Borba, 24. 10. 1990. godine)
Link to comment
da ti verujem na rec?
Veruj, pošto pričamo o devetom martu devedesprve.
(predsednik SPO Vuk Drašković, Novosti, 1. 10. 1990. godine)
A sad odustajem, jerbo nemam snage da se cimam sa tvojim spinovima. Edited by henrik larsson
Link to comment
Veruj, pošto pričamo o devetom martu devedesprve.A sad odustajem, jerbo nemam snage da se cimam sa tvojim spinovima.
ahahaha, pa ajde da je pricao posle 9. marta pa da mozes da kazes da nisi znao da je to pricao.mislim ti se nikada ne preispitujes i sve je jednostavno zar ne? a kada neko pocne da misli o necemu onda je to spin posto je sve jasno? Edited by kim_philby
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...