Jump to content
IGNORED

Srbija na razmeđu 1990/91.


Milogled Bluff

Recommended Posts

Pa, da, s tim što su se oni osvestili kad je počelo da ih odvodi. A u Srbiji je ta zabluda potrajala. Nikad neću zaboraviti mog pokojnog dedu, bivšeg partizana, kako priča da će Drašković da nas uvuče u rat, a "barut smrdi, ne miriše". Naravno, celog života glasao za SPS.
naravno. inace ja vec duze vreme zastupam tezu da je glasanje za milosevica na prvim parlamentarnim izborima bilo potpuno racionalan politicki izbor. odnosno onaj izbor koji je delovao kao da garantuje sigurnost. u samoj demokratskoj opoziciji nalazilo se dosta ljudi koji su u izjavama bili daleko radikalniji od milosevica. ma dovoljno je pogledati intervju ljube tadica oca u startu (poslacu ti sken) pa videti da on u poredjenju sa milosevicem deluje kao sadam husein pred napad na kuvajt.situacija se drasticno menja od 1992. godine i rata u bosni i do tada monolitna etnicka politika pocinje ozbiljnije da se krnji i to zahvaljujuci vuku i njegovoj neverovatnoj volji za kolaboracijom sa jacim. taj cetnicki gen nam je tada koliko-toliko dobro dosao.
Link to comment
  • Replies 808
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kim_philby

    109

  • henrik larsson

    59

  • Yoda

    52

  • Prospero

    48

Ako sam ja '91, sa 18 godina, mogao da izvalim da je SPS zlo (a pritom nisam bio četnik, pa da se time objasni animozitet), mislim da je iluzorno tražiti opravdanja za odraslog normalnog čoveka.
a za koga si glasao?
Link to comment

91. nisam glasao, budući da mi je falilo nekoliko dana do punoletstva. Daj još neku relativizaciju.

naravno. inace ja vec duze vreme zastupam tezu da je glasanje za milosevica na prvim parlamentarnim izborima bilo potpuno racionalan politicki izbor. odnosno onaj izbor koji je delovao kao da garantuje sigurnost.
Glupost. Posle 9. marta, nije bilo ni jednog jedinog opravdanja za tako nešto. Edited by henrik larsson
Link to comment
Ne bih da teram vodu na Dačketovu vodenicu, ali ko se seća, tada je SPS od strane mnogih bio viđen i kao brana pred naletom četništva u liku Vuka Draškovića. Teofil objasnio nedavno u Vremenu, ali je tekst nažalost zaključan.
Pa da, to je bio deo politicke shizofrenije s pocetka 90-ih godina. Vuk Draskovic je istovremeno proglasavan za cetnika i ratnohuskaca, s jedne strane, i izdajnika i ustasu, s druge. Nasuprot tome, Milosevic je u isto vreme bastinio tekovine NOB-a i ujedinjavao sve Srbe u jednu drzavu, pomocu etnickog ciscenja i genocida.
Link to comment
do tada monolitna etnicka politika pocinje ozbiljnije da se krnji i to zahvaljujuci vuku i njegovoj neverovatnoj volji za kolaboracijom sa jacim. taj cetnicki gen nam je tada koliko-toliko dobro dosao.
Hehe dobar, ali nije bilo to. Gospodin Vuk je želio jahati na čelu kolone uz usku stazu planinsku, a kad su ga nezahvalnici odjebali, onda se prifatio stare srpske vojničke časti&počtenja. Uostalom najjači je bio Sloba.
Link to comment

Izvinjavam se ako pogrešno razumem tok diskusije ali mi ovo zvuči kao opravdavanje SPS-a, Miloševića i co. što smatram grubim falsifikovanjem činjenica. O tadašnjoj opoziciji (sa marginalnim izuzecima) takođe ništa lepo. Detaljno - "Ulje na vodi" - Dubravka Stojanović. Glasao za pokojnog Đurića.

Link to comment
91. nisam glasao, budući da mi je falilo nekoliko dana do punoletstva. Daj još neku relativizaciju.Glupost. Posle 9. marta, nije bilo ni jednog jedinog opravdanja za tako nešto.
Dobro se sećam 9. marta, i mogu sa sigurnošću da kažem da se među pristalicama on percipirao kao pokušaj nacionalističkog državnog udara. Tad je prvi put počela kukumavka - "Zar tenkove na sopstveni narod?", koja je jasno ukazivala na to na koga je primereno slati tenkove.
Link to comment
Izvinjavam se ako pogrešno razumem tok diskusije ali mi ovo zvuči kao opravdavanje SPS-a, Miloševića i co. što smatram grubim falsifikovanjem činjenica. O tadašnjoj opoziciji (sa marginalnim izuzecima) takođe ništa lepo. Detaljno - "Ulje na vodi" - Dubravka Stojanović. Glasao za pokojnog Đurića.
Daleko od toga. Priča je počela od Janketića i njegove životne priče. Samo sam hteo da skrenem pažnju da su mnogi ljudi u to vreme Miloševića videli kao nasavljača antifašitičkih tradicija, pa čak i zaštitnika mira&prosperiteta. Ne mislim da je on to bio, naravno, ali mogu da razumem kako je jedan deo ljudi mogao u to da poveruje.
Link to comment
Dobro se sećam 9. marta, i mogu sa sigurnošću da kažem da se među pristalicama on percipirao kao pokušaj nacionalističkog državnog udara. Tad je prvi put počela kukumavka - "Zar tenkove na sopstveni narod?", koja je jasno ukazivala na to na koga je primereno slati tenkove.
Slabo se secas, ako 9. mart svodis samo na tu jednu, nacionalisticku dimenziju. To je bila pobuna protiv diktature i tiranije, koja jeste imala i nacionalisticku komponentu (kao i sva politicka desavanja u to vreme), ali ona svakako nije bila jedina niti dominantna.
Link to comment
Slabo se secas, ako 9. mart svodis samo na tu jednu, nacionalisticku dimenziju. To je bila pobuna protiv diktature i tiranije, koja jeste imala i nacionalisticku komponentu (kao i sva politicka desavanja u to vreme), ali ona svakako nije bila jedina niti dominantna.
Slažem se. Ali onda probaj da shvatiš kako je takav jedan događaj, na čelu sa tadašnjim Draškovićem, mogao da bude percipiran od strane nekog kome su četnici ubili majku.
Link to comment

Zlobimir bio racionalan izbor jerbo je bio brana nacionalističkom naletu? Kime, svašta ću da čujem. Da me ne mrzi išao bi na forumski pearl necklace...

Link to comment
Kakva tiranija? Izbori na kojima je Milošević zgazio opoziciju bili 3 meseca ranije.
Pa da, ali TV Bastilja, ovo-ono.Inače, poptuno mi je neverovatno da je između izbora i 9. marta proteklo samo tri meseca. Sada mi svi ti događaju izgledaju mnogo razvučenije. Biće da je u pitanju ovo.
Link to comment
Zlobimir bio racionalan izbor jerbo je bio brana nacionalističkom naletu? Kime, svašta ću da čujem. Da me ne mrzi išao bi na forumski pearl necklace...
Kako da ti kažem, mislim da je Kim hteo reći da je u parametrima ondašnje izborne ponude Sloba bi racionalan izbor, onako kako je u parametrima "Pare ili život", racionalan izbor - pare. Najbolje je, dakako, da se ne šetaš mračnim ulicama u kojima može da ti se desi da budeš prisiljen na takav izbor. Edited by Syme
Link to comment
Kakva tiranija? Izbori na kojima je Milošević zgazio opoziciju bili 3 meseca ranije.
Jasta. Ubedljiva pobeda Milosevica je jamacno dokaz da je Srbija u to vreme bila oaza demokratije.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...