Jump to content
IGNORED

Procesi sudskih rehabilitacija


Mp40

Recommended Posts

Posto mi ne pada na pamet da na PZD diskutujem na ovu temu a toliko toga ima jos da se kaze, otvaram novu na adekvatnom mestu.Iako mislim da ce se desiti neko cudo i da u petak u 10h ova bedna zemlja nece dostici novi nivo nizine, znam da mastam u prazno. Po regionu su vec krenule sasvim ocekivane reakcije. Senzacionalisti ne moraju mnogo da se trude da nadju zvanicnu, od drzave Srbije podrzanu, budaletinu da nas bruka i svadja sa okolinom.SUBNOR (da onaj pro-Milosevicevski, manipulisani, jadnjikavi...) je reagovao saopstenjem a danas su se oglasile i neke NGO, mahom liberalne. Saopstenje je potpuno na mestu i boldovao sam meni posebno bitne stvari:

Saučesnici zločinaBeograd, 19. mart 2012: Predstavnici civilnog društva protestuju zbog grubog manipulisanja javnošću povodom postupka rehabilitacije Dragoslava Draže Mihailovića, vođe četničkog pokreta tokom Drugog svetskog rata. Reč je o osuđenom ratnom zločincu za zločine protiv čovečnosti počinjene nad Bošnjacima, Hrvatima, ali i nad srpskim narodom.Pokušaj njegove rehabilitacije poništava antifašističku borbu srpskog i svih drugih jugoslovesnkih naroda. Bili smo jedan od najautentičnijih i najznačajnih narodnooslobodilačkih pokreta i zbog toga poštovani član antihitlerovske koalicije. Poslednjih decenija u Srbiji je, međutim, došlo do revizije i falsifikovanja istorije i marginalizacije partizanskog pokreta čime su se Srbija i srpski narod samoisključili iz fronta evropskih antifašističkih snaga. U tom smilsu donet je Zakon o izjednačavanju partizana i četnika, a potom i Zakon o rehabilitaciji kojima je pokrenut proces rehabilitacije ličnosti koje su bile na strani kolaboracije sa fašističkom Nemačkom (knez Pavle, Dragiša Cvetković). Na tim osnovama sada se vodi i postupak za rehabilitaciju četničkog vođe i zato skrećemo pažnju državnom rukovodstvu i pravosudnim organima na ključne činjenice:Prema nepobitnim istorijskim činjenicama i elementarnim pravnim principima pravosudni i ostali državni organi moraju da se ophode sa dužnom pažnjom i zbog sopstvenog stručnog i moralnog autoriteta, a prvenstveno zbog ugleda države.Sud nije nadležan za uspostavljanje neke nove prošlosti, niti sme da nipodaštava nepobitne činjenice o kojima svedoče brojni dokumenti, ne samo u domaćim nego i u najpoznatijim stranim arhivima.Neosnovano je da se, pre ocene Ustavnog suda vodi postupak na osnovu zakona za koje je od Ustavnog suda zatraženo da preispita njihovu utemeljenost s obzirom da su nesaglasni sa više elementarnih pravnih principa.Dragoslav Draža Mihajlović je potpisao instrukciju o istrebljenju muslimanskog življa u Pljevaljskom, Fočanskom i Čajničkom srezu. Izveštaj njegovog potčinjenog Pavla Đurišića svedoči o »potpunom uništenju muslimanskog življa bez obzira na pol i godine starosti». Nesumnjiva je njegova komandna odgovornost i za masovne zločine nad pripadnicima srpskog naroda, pri čemu su masakri u Vraniću, Drugovcu, Kopljarima samo najdrastičniji primeri masovne upotrebe kame širom Srbije.Dobro je poznato na kojoj su se strani četnici borili 1943, na Neretvi i Sutjesci, 1944, na Kopaniku, kao i to da je u jesen 1944, Draža odbio da prihvati naređenje kralja Petra II i nastavio da se, zajedno sa ustašama i ostalim kvislinzima, do kraja rata bori na strani nemačkog okupatora i podstiče terorističke akcije u tek oslobođenoj državi. Mnogi četnici stupili su tada u redove Narodnooslobodilačke vojske čime je faktički došlo do rehabilitacije svih koji nisu činili ratne zločine.Sve to dovoljno je da se svaki pokušaj rehabilitacije Mihajlovića kvalifikuje kao duboko nehuman i nemoralan čin.Antifašizam je temelj na kome počiva moderna Evropa. Zato je Srbija obavezna da neguje antifašističke vrednosti. To je i osnova za dobrosusedske odnose i doprinos stabilnosti u regionu. Otuda mi odgovorno tvrdimo da će rehabilitacija Dragoslava Draže Mihailovića i njegovih četnika dodatno osnažiti nepoverenje koje je sa susedima, zbog nedavnih ratova vođenih sa istim ideološkim predznakom na veoma niskom nivou. Istovremeno rehabilitacija Mihajlovića povredila i brojne četničke žrtve srpskog naroda.Oni koji donose odluke treba da budu svesni i toga da rehabilitovanjem zločina koji ne zastarevaju po međunarodnom pravu – postaju saučesnici u tim zločinima.Savez antifašista SrbijeHelsinški odbor za ljudska prava u SrbijiKomitet pravnika za ljudska pravaGradjanske inicijativeCentar za praktičnu politikuŽene u crnomPredsednik koordinacionog odbora IV Vojvodjanske konvencije, Živan Berisavljević Centar za kulturnu dekontaminacijuGrupa „Spomenik“BKV FondCentar za evro-atlantske studijeNezavisno društvo novinara VojvodineBeogradski centar za ljudska prava
Edited by Mp40
Link to comment
  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Prospero

    150

  • Filipenko

    133

  • kim_philby

    98

  • MancMellow

    91

Top Posters In This Topic

Posted Images

bez obzira na ove parapovjesne pamflete strasna je greska rehabilitovati drazu i cetnicki pokret. kakvo balegarsko ulizivanje aktualne vlasti. jebem im mater odvratnu! ta govna nisu svesna sta rade!

Link to comment

Pošto sam 17X rekao šta mislim o ovome, cepidlačiću opaskom da se u tekstu 2x pominje Mihailović a 2x izvesni Mihajlović. angry.gif Takvom faličnom peticijom dokoni sudski ćata bi se mogao zbuniti, te ne znati o kom se dvojcu radi. Nek promene barem ghostwritera.

Link to comment

Pokenjam im se na leđa iz jednog jedinog razloga: što zarad jeftinog populizma pucaju u osinjak i podgrevaju večnu patkometrijsku priču, bez koje stanovnici ovog tužnog regiona očito gube smisao postojanja.

Link to comment
Pa cetnicki pokret je vec rehabilitovan onim izjednacavanjem sa partizanima po pitanju penzija. Ovo je samo logican nastavak.
na zalost znam ali ne pratim tako pomno. jebote uzas! zanemarimo brutalnost komunista i sigurno tuzne licne sudbine mnogih ali ovo sve je jedna takva tragedija preko koje se olako prelazi.
Link to comment
Ne znam da li spada ovde, ali svakako su odjeci i reagovanja.
Pejin se inače na pojedinim sajtovima pominje kao potpredsednik SRS, na sajtu te stranke te funkcije nema, a ovaj istoričar učestvovao je nedavno na naučnom skupu posvećenom Vojislavu Šešelju, u organizaciji SRS, u Novom Sadu.
pomozbozebudala/off topic/glas razuma medju komentarima:
E Srbi, iz iskustva znam, ne nasjedajte na provokacije hrvata na ovome forumu. Hrvati se ovdje ulogiraju kao Srbi i predstavljaju se kao Srbi i onda pljuju po Slobi, Jugoslaviji, Seselju itd... TO nisu Srbi!!! TO su Hrvati koji se ovdje predstavljaju ko Srbi. Cilj im je da vi Srbi iz Srbije dobijete drugaciej misljenje o Srbima iz Hrvatske - Republike Srpske Krajine. TO su Hrvati sto vam tu pisu!
:lol:/on topic/Nego, MP, ne znam sta to toliko jos ima da se kaze na ovu temu a da na ovom forumu nije receno? (verovatno je na ovom forumu receno vise nego bilo gde na celom internetu...)Ja sam apsolutno na toj liniji da je potez sraman i nadam se isto cemu i ti i dosta ljudi ovde, ali sam, opet isto, pesimista po pitanju dostizanja "novog nivoa nizine", a pogotovu toga da ce u petak neko dizati bunu. I mediji su zatajili ovih dana, muk. Edited by Quince
Link to comment

Ne znam zbog cega ali ja nekako i dalje mislim da oni to ipak nece uraditi. To je bas nekako velika sramota i velika svinjarija moze da ispadne. Znam da su sebicni, pokvareni, samozivi i poremeceni ali... Mislim da ce neki Micun, neki... ma, ne znam... Da ce neko reci: e, zajebite! Ovo je stvarno previse!!

Link to comment
Pokenjam im se na leđa iz jednog jedinog razloga: što zarad jeftinog populizma pucaju u osinjak i podgrevaju večnu patkometrijsku priču, bez koje stanovnici ovog tužnog regiona očito gube smisao postojanja.
cuj vitgenstajn je rekao 'da o cemu se ne moze pricati, o tome se mora cutati'. ne znam koji te vrag tera da se javljas glupim komentarima na temu o rehabilitaciji ratnog zlocinca. cak i ovde pravis neku ekvidistancu. ne radi se o dva bloka koja su eto ista (luda i patkometarska) vec o puzajucoj rehabilitaciji zlocinaca i kolaboracionista. mi komunjare sasvim lepo i u tisini zivimo bez toga.znaci mozes tvoj pragmatizam okaciti macku o rep. ovde se radi jednostavno o istorijskom revizionizmu i podilazenju fasizmu a danas je ocigledno sutnuti u osinje gnezdo biti protiv ovakve svinjarije. Edited by kim_philby
Link to comment
Posto mi ne pada na pamet da na PZD diskutujem na ovu temu a toliko toga ima jos da se kaze, otvaram novu na adekvatnom mestu.Iako mislim da ce se desiti neko cudo i da u petak u 10h ova bedna zemlja nece dostici novi nivo nizine, znam da mastam u prazno. Po regionu su vec krenule sasvim ocekivane reakcije. Senzacionalisti ne moraju mnogo da se trude da nadju zvanicnu, od drzave Srbije podrzanu, budaletinu da nas bruka i svadja sa okolinom.SUBNOR (da onaj pro-Milosevicevski, manipulisani, jadnjikavi...) je reagovao saopstenjem a danas su se oglasile i neke NGO, mahom liberalne. Saopstenje je potpuno na mestu i boldovao sam meni posebno bitne stvari:
sledi oduzimanje imovine stecene otimacinom svim potpisnicima peticije. ova ekipa njihovih ideoloskih drugara na vlasti je toliko ojadila narod da sad mora i od svojih. nema saricevih donacija.
Link to comment
Pokenjam im se na leđa iz jednog jedinog razloga: što zarad jeftinog populizma pucaju u osinjak i podgrevaju večnu patkometrijsku priču, bez koje stanovnici ovog tužnog regiona očito gube smisao postojanja.
A pri tom ne znam ni radi kog populizma, ne znam koliko će glasova tako nečim dobiti, a neke će i izgubiti. Kao da to rade da bi oteli glasove SPO-u, što je van svake pameti, pa tako i dalje ne vidim zašto to čine. Potpuno nepotrebna stvar, a može imati nepredvidive posledice.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...