Jump to content
IGNORED

Partizanski pokret - KPJ, NOPOJ, NOV i POJ (1941-1945)


Prospero

Recommended Posts

Kakva fantastična stvar ovo digitalno doba. Jedan komunizam za istoričare diletante. Ujutru ribarim, iza ručka listam digitalne arhive.
Da, OZNA/UDBA pod tim nesnosnim uslovima nikada ne bi opravdala tesko stecenu reputaciju. Edited by pere urban x
Link to comment
Za Bgd teško da ću skoro, ali kad ti svratiš do zlatnog Praga ponesi.
Ujutru ribarim, iza ručka listam digitalne arhive.
Није битно и мали је оф топик, али морам да те питам: како рибариш по Прагу?
Link to comment
eh za igrokaz je potreban reditelj. a zasto bi nesto tako rezirao je vec drugo pitanje.
vrlo prosto, rezirano je zato sto komunisti ne citaju zanimljive i nadasve objektivne priloge koje su etiketirali kao neprijateljsku propagandu a igrokaz je samo to dokazao i vrlo plasticno predocio citacima foruma
Link to comment
Троје је извршило самоубиство. Троје је страдало у борби. Двоје је заробљено и предато Немцима. За још четворо пише да су "убијени од четника", али се не наводе под којим околностима. Троје убијено приликом "напада на болницу"... не знам тачно како су те болнице изгледале, али ако их је неко нападао, биће и да их је неко бранио. Тринаест је убијено у заробљеништву. Један је зверски мучен.
Izgleda da je vladala depresija epidemijskih razmera, pa su samoubistva bila česta.Evo jednog primera "напада на болницу":Od svog jataka iz seoceta Krčana s Plješevice, jugoistočno od Udbine, Obrada Radočaja, Lukica Popović Lune saznao je da je u 16 kuća tog sela smješteno oko 90 teških ranjenika. Ti ranjenici su za vrijeme operacije »Morgenstein « bili desetak dana u jami, pod zemljom, s petnaest bolničarki. Djevojke, mahom skojevke, iz Kurjaka i okolnih sela iz podzemne bolnice su ranjenike na rukama prenijele u Krčanu. Grupa partizana — bolnička straža — bdjela je na Trnovoj poljani, čuvajući prilaz Krčani od Lapca preko Kuka i Visuća. Lukica Popović je na to bio upozoren, pa je četnike doveo zaobilaznim putem. Upali su u Krčanu oko 10 sati 2. juna (1944). Zaklali su 36 ranjenih partizana. Žene i starci iz Krčane su na brzinu sakrili 56 ranjenika.U Krčani su ubijena i dva liječnika, dr Josip Kajfeš i Talijan dr Suppa. U kući četničkog špijuna Obrada Radočaja zaklan je teško ranjeni komesar 8. divizije NOVJ Aleksa Backović. Vojvoda Momčilo je pohvalio Lukicu Popovića, a tri mjeseca kasnije uručio mu je pismeno priznanje o odlikovanju Obilićevom zvijezdom.9http://www.znaci.net/00001/15.htm
Link to comment
vrlo prosto, rezirano je zato sto komunisti ne citaju zanimljive i nadasve objektivne priloge koje su etiketirali kao neprijateljsku propagandu a igrokaz je samo to dokazao i vrlo plasticno predocio citacima foruma
Slobodno nastavi da se bavis revidiranjem proslosti foruma, ali znaj da jos uvek postoje zivi svedoci tih zbivanja. Tvoje skenove niko nije hteo da cita posto su ljudi pokusavali, uprkos tvojim stalnim upadima, da pricaju o drugoj temi. Licno ja sam ti rekao da mi ne pada na pamet da citam to sto kacis i da pustis ljude da pricaju o onome o cemu su pricali pre tvog upada. A kad mi je pukao film posle onog tvog nastupa sa jugoslovenskim i hrvatskim zastavama u kolor i crno-beloj tehnici, i kad sam ti pokazao da nisi u pravu, ti si opet nastavio po starom a tek na sledecoj strani rekao kako si se "salio" i kako je sve to bio samo "igrokaz"... Covece, kako te nije blam da se pojavljujes vise Edited by ficfiric
Link to comment
Није битно и мали је оф топик, али морам да те питам: како рибариш по Прагу?
Metaforički, rekao bih.
In communist society, where nobody has one exclusive sphere of activity but each can become accomplished in any branch he wishes, society regulates the general production and thus makes it possible for me to do one thing today and another tomorrow, to hunt in the morning, fish in the afternoon, rear cattle in the evening, criticise after dinner, just as I have a mind, without ever becoming hunter, fisherman, herdsman or critic.
A možda je mislio i na neke druge ribe :naughty:
Link to comment
Covece, kako te nije blam da se pojavljujes vise
Meni je veća misterija kako iko osim ovih inficiranih nacionalno-demokratskim antifašizmom™ s ovim nesretnikom uopće razgovara.
Link to comment
Meni je veća misterija kako iko osim ovih inficiranih nacionalno-demokratskim antifašizmom™ s ovim nesretnikom uopće razgovara.
I kad mi se obraca, ne zelim da mu odgovorim. Nevu da razgovaram sa takvim likom, ali kad milion puta ponovi laz kako se onda samo "salio" ili kad slaze kako je njegov poslednji ban kompenzacija za tvoj, moram da odreagujem.
Link to comment
Da li bih mogao da dobijem odgovor na sledece pitanje:Sta je opredelilo vlasnika i glodura sajta znaci.net da u svoju bogatu gradju uvrsti delo "Pop izdaje" znamenitih istoricara Jova Popovica, Marka Lolica i Branka Latasa (kralj lujo moze da potvrdi njihov sveucilisni pedigre kao neko alergican na amaterizam) a da se pri tom, u inace vrlo sadrzajnoj i probranoj biblioteci, ne nadje delo Dr. Sava Skoka - "Krvavo kolo hercegovačko 1941 - 1942"?
Link to comment
Троје убијено приликом "напада на болницу"... не знам тачно како су те болнице изгледале, али ако их је неко нападао, биће и да их је неко бранио.
Djevojke, mahom skojevke, iz Kurjaka i okolnih sela iz podzemne bolnice su ranjenike na rukama prenijele u Krčanu. Grupa partizana — bolnička straža — bdjela je na Trnovoj poljani, čuvajući prilaz Krčani od Lapca preko Kuka i Visuća.
:fantom:
Link to comment
moram da odreagujem.
Ma da, eno prije nekoliko postova mi Kim na moju repliku ovom nac-dem-antifa™ trolu ukazuje da je to uzaludno. Hej, Kim, koji mu je udijelio više replika nego tri smjene vojske spasa toplih juha. Ni zrna razgovora neprijatelju!
Link to comment
vrlo prosto, rezirano je zato sto komunisti ne citaju zanimljive i nadasve objektivne priloge koje su etiketirali kao neprijateljsku propagandu a igrokaz je samo to dokazao i vrlo plasticno predocio citacima foruma
vec sam ti rekao da postoji neka elementarna dobronamernost razgovora. tvoje pitanje je sugerisalo da se iza toga krije neki odgovor. meni iskreno ne bi smetalo ni da su nosili hrvatsku trobojku. niti bi me to preterano zabrinulo.ovako je sve licilo na ono kalajicevo putovanje vozom kroz italiju koje nam prenosi u magazinu duga. naime debeli, lihvarskog izgleda italijan, cita novine pored naseg dragosa. u jednom momentu dok cita izvestaje o klanju po bosni on cokne i kaze 'vidite sta su opet ti srbi uradili jadnim bosancima'.na to drago spusta pogled sa neke knjige koju cita (neki muceni evola), pogleda fotografiju uz tekst i kaze: gospodine, vidite da ti jadni ubijeni ljudi na svojim uniformama nose dvoglavog belog orla - tradicionalno srpsko dinasticko obelezje. jedan musliman to ne bi imao na sebi ni mrtav'.debeli lihvar uvredjeno cokne: 'sta ste vi? neki heraldicar'?a drago ce smireno: 'ne gospodine, ja sam srbin'!e otprilike to su tvoje kvalifikacije i tvoja pozicija kada pricas o ovim fotkama :Dmislim ima i neki nastavak gde ljubavnica debelog lihvara moli kalajica da je vodi 'medju srbe' ali nije bitno to za moju poantu.
Link to comment
Slobodno nastavi da se bavis revidiranjem proslosti foruma, ali znaj da jos uvek postoje zivi svedoci tih zbivanja. Tvoje skenove niko nije hteo da cita posto su ljudi pokusavali, uprkos tvojim stalnim upadima, da pricaju o drugoj temi. Licno ja sam ti rekao da mi ne pada na pamet da citam to sto kacis i da pustis ljude da pricaju o onome o cemu su pricali pre tvog upada. A kad mi je pukao film posle onog tvog nastupa sa jugoslovenskim i hrvatskim zastavama u kolor i crno-beloj tehnici, i kad sam ti pokazao da nisi u pravu, ti si opet nastavio po starom a tek na sledecoj strani rekao kako si se "salio" i kako je sve to bio samo "igrokaz"... Covece, kako te nije blam da se pojavljujes vise
Lepo si rekao, skenove niko nije hteo da cita a u njima je podrobno bila objasnjena istorija Prve jugoslovenske brigade, ukljucujuci i podatak da su nosili jugoslovenske trobojke na sajkacama i da su jedinicu sacinjavali Hrvati & ostali koji su kao pripadnici domobranske Hrvatske legije, madjarskih, rumunskih i nemackih jedinica zarobljeni na Istocnom frontu, zatim grupa Srba iz Backe deportovanih u SSSR od strane Nemaca u radne bataljone, jugoslovenski ekonomski emigranti iz Irana kao i izvestan broj predratnih politickih emigranata koji su zveli u SSSR.Ne ocekujem da ti to (prasline, nije namerno ^_^) shvatis ali skenove sa datim podatkom sam ja postavio a kako su i prethodni dokumenti bili preskakani jer nisu odgovarali senzibilitetu diskutanata, na ovaj nacin sam dokazao da vi nista ne citate vec samo usmeravate topic na deponiju, sto je da se ne lazemo - mehanizam koji jedna grupa najvatrenijih ne primenjuje prvi put.Da ne idem toliko daleko kako neki od vas nisu ni znali za postojanje ove jedinice ali su zato zdusno branili ono sto su komesari tvrdili, dok su se neki i pokolebali :happy:Dakle, nisam se salio, vrlo sam ozbiljno podmetnuo tvrdnju koju ste mogli jednim potezom da demantujete podatkom iz teksta koji sam postavio ali ocigledno niste dorasli takvim zadacima. Edited by pere urban x
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...