Jump to content
IGNORED

Forbrydelsen - najbolja aktivna krimi serija


Lrd

Recommended Posts

No, najbolji je lik prevodilac ("IceHunter") koji je na kraju prve epizode treceg serijala napisao upozorenje da jezevima ne treba davati mleko i objasnio zasto. :ziga:

šta beše napisao?

Link to comment
  • Replies 219
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Čutura

    20

  • Sunny Side Up

    20

  • Frank Pembleton

    17

  • gagilija

    11

  • 4 months later...

konacno sam odgledao prvu sezonu. od pocetka do kraja u 3 dana. serija je super-addictive, odlicno snimljena, sa nekoliko dobrih glumaca i pricom koja obecava. ali kako radnja odmice, tako prica postaje sve nekonzistentnija, nepotrebno se razvlaci ne bi li se dodalo jos par epizoda, ulece se u ponavljanja, a ponavljanja su uvek na ustrb likova koji postaju pravolinijski (klasican "bolji zivot", tj. sapunica sindrom). na kraju ostaje prilicno opor ukus izgubljenog vremena i prevarenosti. stvarno ne kapiram na koju foru je serija proglasena za jednu od najboljih svih vremena - za mene the most over-rated ikada.

 

za trilere i murder mysteries format jedna epizoda/film-jedan slucaj je mnogo efektniji. zlocin je komplikovan za resavanje ukoliko je jednostavno izveden. dugacke krimi fabule obicno krecu od komplikovanog zlocina koji se komplikovano resava, a to zahteva gomilu dodatnih pretpostavki i otezava da serija bude i dinamicna i konzistentna. jedina serija po sistemu "jedna sezona - jedan slucaj" koja mi je u top 10 (i zapravo jeste the best of all times u zanru) je the prime suspect (7 sezona zajedno imaju runtime slican kao jedna sezona ovde). u broadchurchu, a posebno u the fall se osecaju itekako rastezanja, a tri sezone prvog imaju 24, a tri sezone drugog ukupno 17 epizoda, dakle slicno kao sama prva sezona Forbrydelsen. islandski trapped je odlican u toj kategoriji, ali i on traje svega 10 sati uz izuzetno kompleksnu radnju i kompleksan sticaj spoljasnjih okolnosti (pola serije se voze kroz mecavu), a i tamo ima zeskih propusta.

 

 

jako iritantno je obmanjivanje gledaoca od samog pocetka pricom o serijskom ubici - od trenutka kada bengt to iznese kao mogucnost i ucini da gledamo ostatak serije u tom kljucu. do tog trenutka sve izgleda kao brutalan zlocin iz strasti osim cinjenice da su sa zrtve uklonjeni forenzicki tragovi (ocisceni joj nokti, koza oprana hemikalijom, itd). u trenutku kada je jens holck upucan ne postoji nista osim te cinjenice (i bengtove slutnje) koja iz ukazuje da on nije ubica. kada lund otkrije konacno da su jos tri zene nestale, bira samo jednu od tri jer je bicikl nadjen u istoj oblasti. sto ima smisla kad posmatras seriju nakon sto si odgledao kraj, ali nikako nema ukoliko trazis serijskog ubicu. sumnja otpada sa holcka samo zato sto je u to vreme bio u americi (a sama scena sa holckom u skladistu je napravljena tako da nas ubedi da je on ludak i ubica, lund vezana na podu istim uzicama kao i nanna, ovaj se sprema da je ubaci u gepek, prethodno vec ubio coveka kolima da zataska dokaz, sprema se da upuca policajku - to nije nesto sto radi uhvaceni preljubnik.). na kraju se ispostavlja da vagn i nije serijski ubica. njegov prvi zlocin je bilo klasicno ubistvo iz strasti. a ubistvo nanne? pa tu tek nastaje problem. gde mu je motiv? okidac je bilo to sto je htela da pobegne sa malim pakistancem. ali da je prvo isprebija, pa brutalno siluje 20 sati, a onda lovi po sumi i na kraju ostavi da se udavi jer nema srca da je ubije!?!?

 

pri tom do kraja ostaje nejasno kada je vagn ocistio tragove sa nanne (cin koji ga, je li, na kraju oda jer jedini preostaje kao indikator da holck nije ubica). morao je to da uradi u kuci pre nego sto ju je ubacio u auto i odvezao u sumu, ali zar nije logicno da je prvo ubije, pa da sa lesa sklanja tragove? posebno ako je nameravao da je ponovo pusti u sumi? dalje, zasto bi uopste sklanjao tragove ako je 15 godina ranije uspeo da sakrije les na istom mestu tako da ga niko sve to vreme ne otkrije? ta glupost se proteze - vagn uklanja dokaze na sofisticiran nacin spremajuci se da ubije nannu, ali onda nema srca da je ubija pa je potopi sa sve automobilom cime em olaksava nalazenje lesa, em ostavlja ostavlja auto koji jeste ukraden (on nema pojma ciji je to auto), em potencijalno upucuje na njega. ili bi upucivao kada bi u lepom gradu copenhagenu postojale cctv kamere - ovako je auto ukraden ispred stana u centru, zatim vozen do nove kuce larseenovih, tu bio parkiran celog dana, pa opet vozen celim putem do sume, a da nije uhvacen ni na jednoj jebenoj kameri?!

 

u vagnovim akcijama ima jos gomila nelogicnosti. kako je uspeo da spusti nannu koja obilno krvari sa cetvrtog sprata bez lifta, a da ne ostavi mrlje svud po stepenistu? a i time-frame je problematican. leon mu javlja da je odvezao nannu u trenutku kad ona izlazi iz taksija. ona je otisla u stan samo da uzme pasos za sto joj treba minut (zasto joj je pasos uopste bio u stanu?!), ali se zadrzala bar desetak koliko je vagnu trebalo da stigne do tamo (osim ako slucajno nije bas bio u kraju). kako je uopste uspeo da udje u kucu? zasto bi mu nanna otvorila vrata? zgrada tog ranga sa stanovima politicara u danskoj nema cctv? kako je moguce da vagn nije ostavio otiske pristiju u stanu i da oni nisu otkriveni cim je stan pronadjen? (btw, pasos pronadjen u podrumu ima smisla samo ako ga je tu ostavila nanna dok je lezala i bila vezana.)

 

u fazi kada je rama osumnjicen, vagn to saopstava theisu i lozi ga da nesto preduzme. ok, u interesu bi mu bilo da rama  ga kao glavni osumnjiceni bude ubijen. ali zasto uvaljuje theisu da ga sredi? a kad ga theis mlati, vagn ga zaustavlja da ne ubije ramu?

 

u trenutku kada otkriju drugi les i vezu sa radnicima za selidbu, sumnja prvo pada na vagna, a onda se preusmerava na leona kada ovaj pocinje da bezi - dve nepotrebne i nelogicne epizode vise. zasto se prvo krije, a potom bezi od policije? zapravo nije nista lose uradio osim sto je javio vagnu da nanna odlazi, a ima sobu izlepljenu iseccina iz novina i kartu za vijetnam?!?! pa cak i kada mu je policija za vratom i dalje odbija da se preda? zasto? zato sto se plasi vagna? ma daaj? pa poznati nasilnik u prici je theis, ne vagn. i tako je vec pokusao da inkriminise vagna pred pernilleom. ali vagn je ocigledno ko internacionalna mafija jer pronalazi leona pre policije na brodu, ubija ga i onda nestaje kao fantom.

 

kasnije kada lund saznaje da se prva zrtva zabavljala sa drugom iz skole nastaje glupiranje sa ukradenom fotografijom iz skladista. kako je vagn znao da ta fotografija postoji u skladistu? otvorio jednu kutiju od 20 i bas u njoj je nasao album i iz njega izvadio skolsku sliku (umesto da uzme ceo album). kako da ne. upravo time sto je uzeo sliku vagn sugerise da je ubica isao u skolu sa zrtvom. umesto da u tom trenutku ode do skole i da proveri spisak ucenika, lund krece u jos jedan niz iracionalnih akcija.

 

isto tako potpuno nejasno je zasto bi vagn dao nanni lancic isti kakav je dao svojoj velikoj ljubavi pre 15 godina. morao joj ga je dati te noci kada je ubijena. zasto je imao jos jedan takav lancic uopste? imao ga je kod sebe kada ga je leon pozvao i rekao mu za nannu? zasto ga uopste daje nanni? ako je patoloski i zaljubljen u nju (i povredjene sujete sto je izabrala amira), u kom trentku joj daje lancic? potrudio se da ocisti sve dokaze sa nje, a lancic joj je ostavio? i ona ga zatim steze u ruci dok umire iako taj lancic zapravo u tom kontekstu ne moze nista da joj znaci niti ukazuje na vagna. nigde veze.

 

nelogicnosti radnje u gradskoj kuci su druga prica. sve sa holckom je totalna konstrukcija. sasa radulovic privodi mesecima klinku u stanu ds-a koje je startovao preko pajticevog dating profila?!? sto nije napravio sopstveni profil? ajde da kazemo da je poceo iskoristivsi priliku kad je ugledao otvoren pajticev/troelsov profil. ali ili je preuzeo profil upravo u trenutku kada je troels resio da prestane s tim, ili su neko vreme zajedno koristili profil. drugo je nemoguce, prvo je totalna koincidencija (tim pre sto, i da se desilo, holck nikako nije mogao da zna da troels vise ne koristi profil).  uz sve to holck placa 700 evra mesecno preko sumnjive seme koja ga kompromituje da bi imao taj stan povremeno na raspolaganju. oh, yeah.

 

jos jedna iritantna mazalica za oci je konstantno implicitno prisustvo neke tajne sluzbe, tj. alternativnog kanala izmedju gradske kuce i policije. zasto buchard prikriva vezu izmedju gradske kuce i zlocina? ko je obrisao broj iz nanninog telefona i to prikrivao? ko posmatra lund u njenoj zgradi (ili je to samo paranoja)? ko joj pakuje one tuzioce sa idiotskom konstrukcijom da je ona ubila meyera?!? (uh, koliko je taj segment price glup!) postoji indicija da bremer ima veze u policiji (ima logike za nekog ko je toliko dugo na vlasti), ali zasto bi bremer pokrivao holcka? ili je i holck imao vezu u policiji, tj. neko u policiji je znao da je holck umesan od pocetka? i opet, kako je moguce da se proveravaju svi moguci brojevi i pozivi, a da se ne vide pozivi izmedju nanne i holcka? ili je i to obrisano? morten je "zataskao" ubistvo tako sto je otkazao popravku wc-a u stanu. pa dokle je to moglo da se odlaze? pre ili kasnije bi neko usao u stan? zar ne bi bilo logicnije da je - kad je vec bio u stanu i krenuo da sklanja dokaze - sklonio i razbijieni sto i obrisao-prekrecio zid? ovako stan ostaje kao tempirana bomba u kampanji koja njemu znaci vise od zivota.

 

ima i neke auto-ironije u seriji. kao kad uhapse vagna i onda neko kaze, "hej, pa ovaj je toliko glup, ne bi umeo ni sijalicu da zameni." i mi do kraja zapravo ne saznamo je li vagn blago-retardirani nasilnik ili super inteligentni masovni ubica.

 

 

 

i tako dalje i tako dalje. sve u svemu, ako ste bas sve serije odgledali i imate jos 20 sati da utucete, Forbrydelsen je odlican za to. ako pak ocekujete standarde vrhunskih britanskih krimica (the prime suspect, the cracker, wallader, wire in the blood, hinterland, etc) ovo slobodno mozete i da preskocite.

Link to comment

Ti si loš čovek!

 

 

Šalim se, svaka čast na analizi!

 

....shit has hit the fan...

 

ahahahaa morao sam da izlijem to... popizdeo na samog sebe sto sam proveo 20 sati u tri dana opsesivno gledajuci nesto za sta sam mogao da pretpostavim da ce me razocarati na kraju.

Link to comment
  • 2 weeks later...

joj i meni je bilo potpuno razočaranje

 

volim Vikinge, volim krimiće, reko e super kombinacija

 

a ono cvrc Milojko

 

do tačke kada je bila fora

da je političar ubica jer je ona htela da pobegne s klincem Pakistancem

još i ajde, uz sve one mane koje je chandra lepo izanalizirao, moglo je i bolje ali bi imalo nekakvog smisla

 

ali posle -- neopevana besmislica na više nivoa :isuse:

Edited by Hjortron
Link to comment

wau chandra. svaka čast.

btw, našao si jedno duplo više rupa od onoga što sam ja primetio.

 

 

 

iritantan je i taj momenat da svi idu sa skrivanjem svojih priča do kraja i po cenu da budu osumnjičeni kao ubice. klinci skrivaju šta su radili u podrumu (totalno retardirana konstrukcija btw), rama skriva da je skrivao devojku, troels skriva da je pokušao samoubistvo, leon skriva da je javio vagnu, političar skriva svoje gluposti ubistvom...

 

onda je tu i sam profil lundove. prikaz njene autističnosti za svoje dete, majku i momka jako neuverljiv i samo kvari seriju, dok ima jako malo koristi za priču.

sa druge strane dinamika odnosa theise i perinele je izuzetan. jedino mi je možda višak ona njena avantura u hotelu.

 

što se tiče lančića, mislim da je u pitanju isti lančić. vagn je skinuo sa prve žrtve i valjda u trenutku potapanja dao nani, ali opet ne objašnjava zašto ga je ona stisla u šaci. niko ne bi mogao da ga trejsuje nazad do vagna. eventualno da joj je lančić dao ranije, ali pernile i theis nisu znali za to.

 

dalje, ta igra vijanja po šumi je bila totalno bespotrebna. mislim da to rade ubice radi thrilla lova, ali kod vagna je nešto sasvim drugo u pitanju i svrha njegovog zločina je bilo silovanje, ne lov. znači on ju je silovao ceo vikend, a onda je došao do šume, pustio je napolje, malo vijao, pa ju je onda stavio u auto koji je potopio???

 

e da. tu je i bicikl. koliko sam uhvatio, ona je do rame došla biciklom, ostavila knjige, pa je posle otišla taksijem do stana, gde ju je uhvatio vagn. bicikl su posle našli blizu mesta ubistva. to onda znači da je vagn nju maltretirao ceo vikend, ubio, onda pokupio njen bicikl i bacio ga u polju? da je samo ostavio bicikl kod rame imao bi žrtveno jagnje, ovako je bezveze mutio.

 

 

 

 sasa radulovic privodi mesecima klinku u stanu ds-a koje je startovao preko pajticevog dating profila?!?

:lol:

Edited by Ravanelli
Link to comment
  • 3 months later...

Ju, što je dobra serija...

Prva sezona pokidala u više smerova... radnja, gluma, ambijent i sl

Bukvalno sam progutao celu sezonu, poslednjih četri epizode sam odgledao u komadu.

Naravno ima dosta grešaka u realizaciji zločina, chandra je sve to lepo uočio, za sve to lepo mogu da kaže ajde može da se objasni/preskoči ali ...

 

 

 

Zasto je političar (Holck) ubijen?
 
OK zgazio je onog Olav-a i na veče ubistva video se sa Nanom (to kada ga je ona slagala da ide u Pariz)
Holck je jebavao Nanu nekoliko meseci, onda dolazi Pakistanac (stara ljubav) ona oduci da raskine i da ode sa Pakistancem. 
Njoj je trebao pasoš koji se nalazio u stanu onog Hartmana (kako je tu dospeo - druga priča i ne bitno trenutno) ona se nalazi sa Holckom i odlazi u stan bez njega?
Zašto je on kriv? Zato što je koristio stan za švaleraciju koji nije njegov? Zato što je koristio Olava kao pijuna? Jeste da je radnja u Danskoj ali verujem da bi se i tamo visoko rangirani političar izvukao iz tih "problema" sa omanjom packom. U najgorem slucaju napustanje polike.
Zašto je ubio Olava, zato što je mogao da ga indentifikuje? Glupost. Holck zna da nije ubica, neće sad ubijati, otimati policajce, da bi prikrio aferu sa klinkom (koja je pritom 18+)... aman. 
 
I kad je Saru vezao u podrumu, on je za Nanu samo rekao "kurva mala" (izbedacen što ga napušta) - doduše to je već kasno bilo, u tom trenutku ima već ubistvo Olav-a iza sebe posto je depresivan od razvoda, verovatno mu je bilo lakše da ga ubiju ali opet...
 
Jednostavno ne vidim razlog njegovog ponašanja... 

 

 

 

Druga sezona mi je mlaka, mada to je do mene, nešto nisam ljubitelj vojske i njihovih "tajni";

 

Treću trenutno gledam odgledao sam prvu epizodu, za sad idu u dobrom pravcu...

Edited by eye of the beholder
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...