Jump to content
IGNORED

Muzika Srba iz Hrvatske

sherman

Recommended Posts

zadnjih par godina sam dosta istrazivao muziku srba proteranih iz hrvatske, koji su se preko tv duge izborili i za svoj medijski protor, pa smo se i mi neobavesteni pojednicni mogli upoznati sa njihovim melodijama,emocijama i razmisljanjima.najcesca tema ovih pesama je potresna patnja za rodnim krajem, sto je potpuno razumljivo. kao sto crnici vole da pevaju o svojoj africi tako i nasi krajisnici kukaju za svojom postojbinom. da mene neko istera iz borce i ja bi tako isto 100%.muskarci kad su u teranju, pevaju o maldim i malo starijim zenama, ali mnogo pristojnije i sa mnogo vise postovanja nego sto to rade americki reperi.dok je recimo muzika iz shumadije spora i melanholicna, sa komikovanijim melodijama, muzika krajisnika je jednostavnija, u brzom i jakom ritmu, sve to zvuci dosta agresivnije i divljackije(sto nije nuzno i lose, svako bira sta mu vise prija).karakteristicna je po bek vokalu koji peva iza glavnog, obicno nize i u uvek istom intervalu, neka terca ili kvarta sta li je.njihovi pevaci su uglavnom ko od stene odvaljeni, sa ogrmonim glavama i viskom energije. vole da se grupisu i pevaju u horu, verovatno sto se tako osecaju kao copor sa dinare.evo jedne numere, rekao bih hercegovaca, gde na pocetku zavijaju kao gladni vukovi a kasnije ricu za pickom sa palahttp://www.youtube.com/watch?v=f_cyjrUoOVM

e tacno sam znao da ce neki pametnjakovic da mi nabije to na nos. ali da ce prvo hrvat da se javi to se nisam nadao...mogu i oni na ovaj topik, posto im je muzika dosta slicna, bar koliko sam ja uspeo da ukacimevo i jedna zenska pesma. nema se para za neku dobru produkciju, ali tu su emocije da nadomeste.http://www.youtube.com/watch?v=INxN62XQy6o

Inače, šermi, mensečini, a neka nautilus potvrdi, da tema zavčajne boli vuče malo dalje od posljednjih ratovanja, još u doba gastarbajta iliti pečalbe. Elem bivanja™ su temu učinila duplo relevantnom.Ima toga i u Hrvata iz Hrvatske, pa i u običnih i neobičnih srba i inih, npr..http://www.youtube.com/watch?v=IPCChy47ZbQ

<jolanda>Nija baš svaki Srbin proteran iz Hrvatske krajišnik, bivalo je Srbalja i po Slavoniji, i po Dalmaciji, i u Zagrebu... Znači - Šermane, generalizuješ.</jolanda>

@ rodjerpa sigurno da je i tad bilo toga, nisam ja ni rekao da je to sve od poslednjih ratovanja, ali ono sto ja vidim na tv dugi je uglavnom vezano za devedesete. to su uglavnom srbi iz hrvatske koji sad zive u vojvodini.i ne sporim da toga ima i kod hrvata i ostalih, bas suprotno. znam da ima, ali ovo nije topik o tome. ipak je vasa muzika malo do prilicno drugacija.a sad mrs sa naseg topika

btw,muzika Srba iz Dalmacije, Like, Korduna, Banije i sličnih krajeva se ne razlikuje puno od muzike Hrvata iz tih istih krajeva.ergo, stvar je u krajevima a ne u etnicitetu.

btw,muzika Srba iz Dalmacije, Like, Korduna, Banije i sličnih krajeva se ne razlikuje puno od muzike Hrvata iz tih istih krajeva.ergo, stvar je u krajevima a ne u etnicitetu.
ok, ali njih iz razumljivih razloga nema na tv dugi.ono sto ja vidim na hrvatskim televizijama je da toga tamo nema Edited by sherman
  • Create New...