Jump to content
IGNORED

Krađa/otimačina do 15000 dinara skroz OK?


Ariel

Recommended Posts

Presuda sudije Stojkovića, iz današnje perspektive klinca koji se rodio godinu dana ranije, to jest 1 mene, bila je odraz ošamućenog poretka i vladavine zakona, nikako stabilnog poretka i vladavine prava.
A meni se čini da ti moralizuješ pojam vladavine prava. Ali okej. Uz to - vladavina prava, kao i većina drugih stvari koje se tiču političkog poretka (legitimitet, npr.), nisu crno-bela, već pre stupnjevita stvar. Mislim da je jasno da je u SFRJ bilo voluntarizma i narušavanja nezavisnosti sudstva kad god bi se približili političkoj sferi. Pa opet, ni tu stvar nije bila tako jednostavna.
Link to comment
Stvarno bih voleo da čujem kako/zašto.
"Nasa deca" se u to vreme nisu zabavljala tucama sa protivnickim navijacima, paljenjem ambasada, prebijanjem homoseksualaca i stranaca. Viska energije su se oslobadjali jednim delom medjusobnim tucama (u kojjma je bilo i kolateralnih zrtava), a drugim delom premlacivanjem slabijih, silovanjima i sl. Cuo sam jednu "narodnu teoriju" da se ovaj tip nasilja povecava u godinama pred ratove. Da je ovakvog nasilja bilo jako mnogo tridesetih godina i pocetkom proslog veka. Mada, s druge strane, drugu polovinu osamdesetih pamtim kao dosta mirne godine.
Link to comment
  • 3 months later...

Meni ne, to mi dođe kao da vatrogasci ne gase šupe. Manji je problem od 15k ali je i dalje problem, ja mislim da za svaku krađu, ma koje vrednosti, treba da dođu, lopov je lopov, ne treba da postoji granica, da uči lopove da kraduckaju.

Link to comment

Izuzetno dobra. Sad ćete imati zastare a la Peconi tri puta češće, razmake između pretresa na 8 meseci u jednostavnijim stvarima i u vezi s tim more izgubljenih postupaka i odšteta u Strazburu. Ali, eto, dobra stvar

Link to comment
Izuzetno dobra. Sad ćete imati zastare a la Peconi tri puta češće, razmake između pretresa na 8 meseci u jednostavnijim stvarima i u vezi s tim more izgubljenih postupaka i odšteta u Strazburu. Ali, eto, dobra stvar
Upravo tako.
Link to comment

Čekaj, hoćete reći da će biti prevelika gužva u sudovima zbog toga što se hapse svi koji su za hapšenje?Pa je bolje možda i da podignu, na prosečnu platu recimo?Eno koleginica u sudu, moraju da rade za novu godinu, nema slobodnih dana, debelo prekovremeno, izveštaji, tek danas stigle tabele, pre reforme bilo 11 sada 24 izveštaja, veli "to ti je ta reforma"

Link to comment
Pumpadžije zarobile Francuza zbog 100 evra! Došao je u nedelju veče i tražio da mu pumpadžija napuni rezervoar evrodizelom, a kad je trebalo da plati, dao im je praznu karticu. Pošto radnici nisu uspeli da izvuku gorivo iz rezervoara, držali su ga 24 sata u staniciFrancuz je išao u Istanbul, ali u pogrešnom smeru, ka Šidu. Došao je u nedelju veče i tražio da mu pumpadžija napuni rezervoar evrodizelom, a kad je trebalo da plati, dao im je praznu karticu. Pošto radnici nisu uspeli da izvuku gorivo iz rezervoara, držali su ga 24 sata u stanici, dali mu i da jede i pije, i kako ni policija, koja je samo napravila zapisnik, ni Ambasada Francuske, nisu reagovale, sinoć ga pustile a da račun nije platio.- Nisam znao da nemam novca - bilo je sve što je kroz osmeh rekao tamnoputi Francuz i seo u svoj „ford mondeo“ i krenuo u pravom smeru za Istanbul.
Link to comment
Čekaj, hoćete reći da će biti prevelika gužva u sudovima zbog toga što se hapse svi koji su za hapšenje?Pa je bolje možda i da podignu, na prosečnu platu recimo?
Problem je to sto ta dela brzo zasatrevaju, pa samim tim moraju biti prioritet jer se sudijama broje predmeti koji zastare zbog nepostupanja. Sa druge strane, u pomenutim izvestajima 1 resen predmet je 1 resen predmet, bez obzira koliko je slozen i komplikovan. Eto jos jednog motiva da se da prioritet tim laganim predmetima.Drzavi je cak jednostavnije da isplati stetu ostecenom, nego da o svom trosku sprovodi istragu, ili vrsi druge radnje, angazuje vestake (a npr. veliki broj sitnih kradja vrse narkomani kod kojih je neophodno vestacenje zbog uracunljivosti) i vodi postupak pred sudom. Tim pre sto niko nikada nece biti osudjen na kaznu zatvora, niti ce u samom krivicnom postupku osteceni biti obestecen. Naprotiv, cesto ce morati da vodi zaseban parnicni postupak, a gotovo izvesno ce osteceni morati da pokrene izvrsni postupak da bi naplatio iznos za koji je ostecen.Tesko je reci sta je resenje, u drzavi u kojoj se daju masovna pomilovanja, uslovni otpusti, a pri tom se konstantno smanuju zakonom propisani rasponi kazne, koje i bez toga sudovi nerado primenuju i kad god su u mogucnosti izricu kazne ispod propisanog minimuma.
Link to comment

OK, tako reci. Bolje da su predložili onda da čovek ima prava oružijem da brani i zadnju paru, da sudije ne teraju takve ljude na robiju, pa će se problem rešiti već.Uf, mrzim ovu državu.

Link to comment

ovaj propis za do 15000 je mozda nov, ali se panduri vec decenijama ponasaju po njemu, zabole ih da uopste dodju na uvidjaj za 'sitnice'. ja sam u zanjih 10tak godina isao da prijavim kradju bicikla (2x), nekoliko obijanja podruma, a pre neki dan su mom caletu (opet) obili podrum i ukrali mu zimske gume. i jebe im se, uvek ti kazu 'to je sitno' naprave kao zapisnik pa ako ih uhvate uhvate. a najludje je sto je sve te kradje obavio neko iz zgrade, posto ulaz u podrum nije obijen, samo boksovi unutra, i mogu da nadju ko je za 10 minuta ako dodju na uvidjaj.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...