Jump to content
IGNORED

Krađa/otimačina do 15000 dinara skroz OK?


Ariel

Recommended Posts

ko oduzme tudju pokretnu stvar u nameri da njenim prisvajanjem za sebe ili za dugog pribavi protivpravnu imovinsku korist ako postane svjestan vrednosti podataka u bilo kom trenutku odgovara za kradju ili za tesku kradju. moze to biti i trenutak nakon kradje, ono saznao je da podaci vrede milion pa je odlucio da to prisvoji.

Link to comment
  • 2 weeks later...

Bivsoj profesorki hemije iz Seste beogradske, starici od 75 godina, lik na NBg usred bela dana skinuo lancic. Zena pala na zemlju. Srecom je ostala pribrana, nije bilo tezih posledica. Lancic verovatno ne vredi 15k, pa policiju nisu hteli da uznemiravaju, imaju oni pametnija posla.Ali...nije Sloba kriv, mi smo govna. Naravno da niko od nas nije imao vremena da ode i nadje narkomana, nego smo jedva imali strpljenja da saslusamo nesrecnu zenu. Da smo ozbiljni, nasli bismo ga, zapalili cumez u kome zivi i tukli ga na dnevnoj bazi, pa bi nase bake i roditelji bili 50% zasticeniji i spokojniji. A verovatno bi se i policija pocesala po glavi.Kad sam bio dete, neki stariji decak mi je jednostavno uzeo bajs i odvezao ga. Stajao sam i plakao od nemocnog besa i ponizenja. Naisli su neki stariji, pitali me o cemu se radi, ukacili ko ga je uzeo, otisli i za pola sata bicikl je stigao nazad. Nista roditelji, nista komplikacije. To je tada bilo normalno. Mogu da zamislim danas - ispitivanja, izjave, sranja, naravoucenija.Moramo da se branimo. Ako ne znate, naucite.

Link to comment

čekaj, strgao lančić s vrata ili tašnu iz ruke/s ramena. jeli to stvarno teška krađa/razbojništvo? ja sam bio ubeđen da je teška krađa/razbojništvo nešto gde se koristi sila, alatka za povređivanje, povređuje, preti povređivanjem......OK, nađu otimača lanca i, šta sledi? lanac vredan manje od 15000 je utopljen za nešto. zaista me zanima.ovo pitam jer, možda se sećaš, kada sam pisao o provalama u selu koja su rezultirala paljenjem dve vikendice. i meni koji sam oštećen za reda 5-6000 i ženi kojoj je kuća spaljena i sudski procenitelj napisao brojku od 1 miliona sudkinja je rekla da za naknadu štete moramo da pokrenemo parnicu.možda nema veze sa temom ali, koristim priliku da pitam koji su razlozi da se u presudi za razbojništvo/krađu/paljenje ne navede i obaveza krivca da obešteti ojađene. mislim, kao što mu se natovare sudski troškovi.izvinite ako sam dosadan. zanima me.

Link to comment
možda nema veze sa temom ali, koristim priliku da pitam koji su razlozi da se u presudi za razbojništvo/krađu/paljenje ne navede i obaveza krivca da obešteti ojađene. mislim, kao što mu se natovare sudski troškovi.
I ja bih voleo to da znam - zasto ne postoji automatska nadoknada? Ovde drzava samo sebe stiti.
Link to comment
Bivsoj profesorki hemije iz Seste beogradske, starici od 75 godina, lik na NBg usred bela dana skinuo lancic. Zena pala na zemlju. Srecom je ostala pribrana, nije bilo tezih posledica. Lancic verovatno ne vredi 15k, pa policiju nisu hteli da uznemiravaju, imaju oni pametnija posla.Ali...nije Sloba kriv, mi smo govna. Naravno da niko od nas nije imao vremena da ode i nadje narkomana, nego smo jedva imali strpljenja da saslusamo nesrecnu zenu. Da smo ozbiljni, nasli bismo ga, zapalili cumez u kome zivi i tukli ga na dnevnoj bazi, pa bi nase bake i roditelji bili 50% zasticeniji i spokojniji. A verovatno bi se i policija pocesala po glavi.Kad sam bio dete, neki stariji decak mi je jednostavno uzeo bajs i odvezao ga. Stajao sam i plakao od nemocnog besa i ponizenja. Naisli su neki stariji, pitali me o cemu se radi, ukacili ko ga je uzeo, otisli i za pola sata bicikl je stigao nazad. Nista roditelji, nista komplikacije. To je tada bilo normalno. Mogu da zamislim danas - ispitivanja, izjave, sranja, naravoucenija.Moramo da se branimo. Ako ne znate, naucite.
Odakle znas da je narkoman?
Link to comment
I ja bih voleo to da znam - zasto ne postoji automatska nadoknada? Ovde drzava samo sebe stiti.
To ostvaruješ u posebnom postupku, koji obično traje vrlo kratko, jer se presuda donosi na osnovu postojeće presude...Poseban postupak je zato što je jedno krivično delo, a ovo drugo je parnica, u kojoj ti na osnovu presude za krivično delo tražiš nadoknadu... Edited by radisa
Link to comment
Bivsoj profesorki hemije iz Seste beogradske, starici od 75 godina, lik na NBg usred bela dana skinuo lancic. Zena pala na zemlju. Srecom je ostala pribrana, nije bilo tezih posledica. Lancic verovatno ne vredi 15k, pa policiju nisu hteli da uznemiravaju, imaju oni pametnija posla.Ali...nije Sloba kriv, mi smo govna. Naravno da niko od nas nije imao vremena da ode i nadje narkomana, nego smo jedva imali strpljenja da saslusamo nesrecnu zenu. Da smo ozbiljni, nasli bismo ga, zapalili cumez u kome zivi i tukli ga na dnevnoj bazi, pa bi nase bake i roditelji bili 50% zasticeniji i spokojniji. A verovatno bi se i policija pocesala po glavi.Kad sam bio dete, neki stariji decak mi je jednostavno uzeo bajs i odvezao ga. Stajao sam i plakao od nemocnog besa i ponizenja. Naisli su neki stariji, pitali me o cemu se radi, ukacili ko ga je uzeo, otisli i za pola sata bicikl je stigao nazad. Nista roditelji, nista komplikacije. To je tada bilo normalno. Mogu da zamislim danas - ispitivanja, izjave, sranja, naravoucenija.Moramo da se branimo. Ako ne znate, naucite.
Daj Aprile, ovo je neozbiljno. Mene inače uvek iznenadi kako u ovakvim scenarijima autori, po pravilu prosečni pripadnici srednje klase, ne pomisle da će, maybe, just maybe, ljudi s onu stranu zakona imati malo zajebanije drugare nego oni. A čak i da nemaju zajebanije, imaju nekakve. Pa ako misliš da je spiral of violence pravi odgovor, a ti izvoli. Edited by Syme
Link to comment

Razbojnistvo i razbojnicka kradja znaci da je prilikom kradje korisceno oruzje. Kod razbojnistva prije ili za vreme oduzimanja stvari a kod razbojnicke kradje neposredno nakon toga, u pokusaju da se ukradeno zadrzi. Teska kradja je naziv za vise situacija koje zakonodavac smatra opasnijim od obicne kradje pa smatra da ih je potrebno teze kazniti. Na primjer, kazna izvrsena tako sto je iskoriscena necija bespomocnost (npr nepokretno lice), kradja na drzak nacin ( kradja na sred ulice u po bijela dana), kada je ucestvovalo vise lica, provalna kradja itd.....Sto se tice naknade stete, krivicni sudija ima pravo da usvoji imovinskopravni zahtjev ali to skoro nikada ne cine vec upucuju ostecenog na parnicu, onako kako je Radisa rekao. Kasnija parnicna presuda se, u pogledu djela i ucinioca, mora zasnivati na cinjenicnom stanju utvrdjenom ranijom krivicnom presudom. Jedino se moze raspravljati o visini naknade stete. Npr, lopov osporava da lancic toliko vredi.

Link to comment
Daj Aprile, ovo je neozbiljno. Mene inače uvek iznenadi kako u ovakvim scenarijima autori, po pravilu prosečni pripadnici srednje klase, ne pomisle da će, maybe, just maybe, ljudi s onu stranu zakona imati malo zajebanije drugare nego oni. A čak i da nemaju zajebanije, imaju nekakve. Pa ako misliš da je spiral of violence pravi odgovor, a ti izvoli.
Ti si potpuno, ali potpuno u pravu. U to nema sumnje.Moj post ima drugi motiv. Seti se scene iz Bureta baruta - majstor sedi u kafani i pije kafu, a putnici se smrzavaju u busu. Mladic pokusava da ih razdrma, da ucine bilo sta, da ih ubedi da nije neophodno da kao kreteni sede i cekaju bahatog vozaca. Seda za volan i pocinje da ih vozi bez cilja po zaledjenom gradu. Da li je to resenje? Ne, ali je i takva akcija racionalnija od prostog mirenja sa sudbinom zrtve.Nekada, sedamdesetih i osamdesetih, aktivniji odnos i licna inicijativa samih gradjana u velikoj meri cinili su Bgd osamdesetih najbezbednijim gradom u Evropi. Ona nadrealna scena sa jurenjem kurdskih atentatora po Tasmajdanskom parku bila je paradigma jednog vremena i tada skidaci lancica nisu mogli racunati da dan nece zavrsiti sa polomljenim sakama. Tesko je porediti te decenije sa ovim danas, ali malo vise gradjanske solidarnosti ohrabrilo bi policiju i zamislilo lopove.
Link to comment

treba li da napišem da se slažem sa ovim tvojim postom. imao sam sreću da sam živeo (u punom smislu te reči) u to vreme. ovo sada, da se zadržim na policiji i pravosuđu, je teško sranje.

Link to comment
Ti si potpuno, ali potpuno u pravu. U to nema sumnje.Moj post ima drugi motiv. Seti se scene iz Bureta baruta - majstor sedi u kafani i pije kafu, a putnici se smrzavaju u busu. Mladic pokusava da ih razdrma, da ucine bilo sta, da ih ubedi da nije neophodno da kao kreteni sede i cekaju bahatog vozaca. Seda za volan i pocinje da ih vozi bez cilja po zaledjenom gradu. Da li je to resenje? Ne, ali je i takva akcija racionalnija od prostog mirenja sa sudbinom zrtve.Nekada, sedamdesetih i osamdesetih, aktivniji odnos i licna inicijativa samih gradjana u velikoj meri cinili su Bgd osamdesetih najbezbednijim gradom u Evropi. Ona nadrealna scena sa jurenjem kurdskih atentatora po Tasmajdanskom parku bila je paradigma jednog vremena i tada skidaci lancica nisu mogli racunati da dan nece zavrsiti sa polomljenim sakama. Tesko je porediti te decenije sa ovim danas, ali malo vise gradjanske solidarnosti ohrabrilo bi policiju i zamislilo lopove.
Ma razumem šta hoćeš da kažeš, ali meni se čini da je to što ti ispravno registruješ kao ondašnju građansku inicijativu, zapravo bilo odraz stabilnog poretka i vladavine prava (da, da, u onom užasnom totalitarizmu, policijskoj državi, itd. ovo naravno nije primedba za tebe, nego za dežurne de-totalizatore). Tamo gde institucije funckionišu, i građani su spremniji to do their bit. Pa i preko toga. Inače, sad si me podsetio, pre par godina u Ključu, bila ona zamlaćena Jovana Papan (ako znaš ko je to - drugi ešelon NSPM-a, uz to još i nekakva libertarijanka; ma užasi) - pa im puštali neku skrivenu kameru, gde kao devojka maltertira mladića usred parka, a ljudi prolaze i samo skreću pogled. Pitanje je bilo žensko nasilje prema muškarcima (o, da), ali Papanka će - onako libertarijanski - pa to vam je zato što ljudi previše veruju institucijama, pa im nedostaje lična inicijativa! Ma paz' da nije, mislim se. pa u Srbiji niko ne veruje institucijama. Upravo to i jeste problem. Ako se umešaš u sukob, ma šta ako se umešaš, ako obasvetiš policiju - niti znaš da li će doći, niti kada će doći, niti da li će biti da u stanju da te zaštite od eventualne reakcije onoga u čije si se potivzkonite radnje umešao, niti da li će biti u stanju da zaštite žrtvu od budućih reprekusija. Onda bolje da gledaš svoja posla. To je pravi razlog nedostatka građanske inicijative. (Nađohi link za tu na više načina kretensku emisiju, negde posle polovina je inkriminisana rečenica).Inače, jedan moj prijatelj se bavio profesionalno (statističar je) komparativnom analizom uličnog kriminala u različitim zemljama, i moram da ti kažem da uprkos svim lomovima, Srbija tu jako dobro stoji. U Nišu se pre jednogodinu dana pojavio neki mugger koji je pod pretnjom pištolja uzimao ljudima pare (spopao i mog dobrog prijatelja, ali ga ovaj ubedio da nema ništa para :P ) - pa to je bilo čudo neviđeno! Kao da je sletelo leteći tanjir! Mediji jedno vreme samo o tome pričali! Policija ga brzo skembala, i posle toga nije bilo ničeg sličnog jako dugo. Jedna od retkih komparativnih prednosti Srbije su još uvek prilično bezbedne ulice. U poređenju sa drugim tranzicionim zemljama, pre svega, ali i sa mnogim zapadnim.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...