Jump to content
IGNORED

Krađa/otimačina do 15000 dinara skroz OK?


Ariel

Recommended Posts

Majku mu! Znam za slučaj kad je čovek sa balkona snimio lika koji provaljuje kola, zvao policiju, a ovi nisu hteli da dođu, ali sve kontam to su bile devedesete i da se valjda nešto promenilo od tada. Kako sam glup i naivan.

Edited by Jean-Luc Picard
Link to comment

A jel' slučajno postoji mogućnost da nam neko ko je stručan, a ovde takvih očigledno ima, taksativno nabroji situacije u kojima će policija odnosno tužilaštvo reagovati po službenoj dužnosti , pošto je to očigledno mnogo lakše ( istih ima mnogo manje) nego da nam se nabroji kada neće. <_<. Čisto da se ne bi blamirali pred organima moleći za pomoć i zaštitu koju nisu dužni da pruže.Gde ja živim majko Božija. Na divljem zapadu si bar imao kolt i vinčesterku da se braniš sam, pa nek se neko usudi. Ovde možeš samo da ćutiš i patiš. Odoh lepo da zabijem glavu u pesak i nastavim da pratim i pišem o tenisu i KKP. Kako sam se sad iznervirao.IGNORANCE IS BLISS!

Link to comment

Mogu, al ne smem da ih upotrebim, što se svodi na isto.Nemam apsolutno nikakve veze sa pravom ali ono malo što sam pohvatao je da naš pravni sistem funkcioniše na osnovu kontinentalnog prava po kom je pojam samodbrane ograničen samo na život, znači samoodbrana se odnosi samo na to ako neko pokušava da te ubije ili teško povredi. Pojam samodbrane uključuje i imovinu u anglosaksonskom pravu. To znači da je u SAD potpuno legitimno ubiti uljeza ili provalnika. Kod nas, ako makar samo raniš nekog ko pokuša, recimo da ti obije kola ili provali u stan, kuću, ti krivično odgovaraš. Moguće je da lupam, u kom slučaju mi oprostitie, ali ja sam tako pokapirao stvari.Pa jbt... sticajem okolnosti sam sreo lika koji je u uličnoj tuči koju nije izazvao, znači bio je napadnut, poslao čoveka udarcem pesnice kroz izlog, ovaj se isekao iskrvavio i umro. Lik je dobio tri godine :ajme: I šta mi onda znače "kolt ili vinčesterka" do kojih je btw kod nas mnogo teže doći neko da audijencije kod Putina ili Obama ( mislim do dozvole )

Link to comment

laik ili ne, u pravu si...npr, ako te napadne nenaoružan čak noris, a ti imaš pedeset kila, možeš da se braniš samo adekvatno napadu, dakle, bez upotrebe, recimo, pomenute štangleu protivnom popušiš neku prijavunakaradan zakon po meni, tako da ostaje samo oprez

Link to comment
Mogu, al ne smem da ih upotrebim, što se svodi na isto.Nemam apsolutno nikakve veze sa pravom ali ono malo što sam pohvatao je da naš pravni sistem funkcioniše na osnovu kontinentalnog prava po kom je pojam samodbrane ograničen samo na život, znači samoodbrana se odnosi samo na to ako neko pokušava da te ubije ili teško povredi. Pojam samodbrane uključuje i imovinu u anglosaksonskom pravu. To znači da je u SAD potpuno legitimno ubiti uljeza ili provalnika. Kod nas, ako makar samo raniš nekog ko pokuša, recimo da ti obije kola ili provali u stan, kuću, ti krivično odgovaraš. Moguće je da lupam, u kom slučaju mi oprostitie, ali ja sam tako pokapirao stvari.Pa jbt... sticajem okolnosti sam sreo lika koji je u uličnoj tuči koju nije izazvao, znači bio je napadnut, poslao čoveka udarcem pesnice kroz izlog, ovaj se isekao iskrvavio i umro. Lik je dobio tri godine :ajme: I šta mi onda znače "kolt ili vinčesterka" do kojih je btw kod nas mnogo teže doći neko da audijencije kod Putina ili Obama ( mislim do dozvole )
Nuzna odbrana nije ogranicena samo na zivot ili telo, vec na svako dobro, tvoje ili tudje. Evo sta kaze Krivicni zakonik:Nužna odbranaČlan 19(1) Nije krivično delo ono delo koje je učinjeno u nužnoj odbrani.(2) Nužna je ona odbrana koja je neophodno potrebna da učinilac od svog dobra ili dobra drugoga odbije istovremen protivpravan napad. (3) Učiniocu koji je prekoračio granice nužne odbrane može se kazna ublažiti. Ako je učinilac prekoračio granice nužne odbrane usled jake razdraženosti ili prepasti izazvane napadom može se i osloboditi od kazne.Dakle, nuzna odbrana se odnosi i na imovinu. Sustina nije u tome sta se brani, vec to da odbrana mora biti srazmerna napadu. Ne mora biti cak ni jednaka, vec je potrebno samo da ne postoji ocigledna nejednakost u intenzitetu odbrane i napada. Dakle, ako ti neko obija auto, naravno da ne smes pucati na njega sa prozora, jer to nije reakcija srazmerna opasnosti u kojoj se tvoja imovina nasla.
laik ili ne, u pravu si...npr, ako te napadne nenaoružan čak noris, a ti imaš pedeset kila, možeš da se braniš samo adekvatno napadu, dakle, bez upotrebe, recimo, pomenute štangleu protivnom popušiš neku prijavunakaradan zakon po meni, tako da ostaje samo oprez
Ne bih rekao. Ako coveka od 50 kila napadne nenaoruzani profesionalni bokser od 120, u tom slucaju bi stangla bila neophodno potrebna da se napad odbije, jer sama telesna snaga napadnutog ocigledno ne bi bila dovoljna. Naravno, nemoguce je tu postaviti neko univerzalno pravilo. Da li je odbrana srazmerna ili ne mora se procenjivati u svakom konkretnom slucaju.
Link to comment
Ne bih rekao. Ako coveka od 50 kila napadne nenaoruzani profesionalni bokser od 120, u tom slucaju bi stangla bila neophodno potrebna da se napad odbije, jer sama telesna snaga napadnutog ocigledno ne bi bila dovoljna. Naravno, nemoguce je tu postaviti neko univerzalno pravilo. Da li je odbrana srazmerna ili ne mora se procenjivati u svakom konkretnom slucaju.
+1 Razlika u snazi se definitivno uzima u obzir.
Link to comment
ako je prvi Bradonja, prc
nije taj, na srecu. ili na nesrecu, tu bi mozda od novog gazde mogla da trazim honorar. ovo je neka knjigakomerc, ali je mnogo komplikovana prica, ukljucuje i politikin pokusaj izdavastva, ma ko me jebe kad sam glupa. ovako cu da se osecam kao filantrop, pomazem opismenjavanju naroda.
Link to comment
Dakle, ako ti neko obija auto, naravno da ne smes pucati na njega sa prozora, jer to nije reakcija srazmerna opasnosti u kojoj se tvoja imovina nasla.
A šta bi u konkretnom slučaju mogla biti reakcija srazmerna opasnosti u kojoj se moja imovina našla, kad smo već zaključili da organi reaguju samo ako se zateknu na licu mesta ili ako se dogodio "citizent arrest". Da izađem napolje sa kafom i ratlukom i lepo zamolim skota da to više ne radi ili da se u mom društvu prošeta do najbliže policijske stanice, ili da zajedno sačekamo pozornika. :unsure: Pretpostavimo pri tom, da imam 60 kg i dioptriju deset pa mi je malčice neizvodljivo da ga na bilo koju od poslednje dve stavke svojeručno prinudim. :D
Link to comment

meni je neka porodica ludih teletabisa čupala brisače jer sam se parkirala ispred njihove kuće u zemunu. hteli su da me gurnu pod autobus broj 15. zvala sam pandure i odmah su došli. e da, rekli su mi da se popnem u stan kod roditelja i da sidjem kad vidim maricu. ja otišla gore i stukla litar ledenog knjaza naiskap, toliko su me potresli. i ništa. objasnili su teletabisima da trotoar ispred njihove kuće nije njihov nego javna površina. isto tako, nije njihova ni zelena površina koju su betonirali - mada ovi veruju da se u srbiji stvari stiču betoniranjem. izliješ kanticu na tašmajdanu i šta si zabetonirao - tvoje je. onda, izrekli su opomenu sinu teletabisu. meni su rekli da mogu da ga gonim privatno za ono "kurvo ružna šta ti meni vi". a brisače sama sebi da kupim nove.

Link to comment
objasnili su teletabisima da trotoar ispred njihove kuće nije njihov nego javna površina. isto tako, nije njihova ni zelena površina koju su betonirali - mada ovi veruju da se u srbiji stvari stiču betoniranjem. izliješ kanticu na tašmajdanu i šta si zabetonirao - tvoje je.
:lol:
onda, izrekli su opomenu sinu teletabisu. meni su rekli da mogu da ga gonim privatno za ono "kurvo ružna šta ti meni vi". a brisače sama sebi da kupim nove.
onda sam ja imala ludacku srecu, u par minuta nepaznje sa pulta u posti mi je nestao novcanik sa lovom i dokumentima. prijavila policiji, nasli u roku od 2 dana i vratili pare. ne secam se koji je kurs evra tad bio ali tu je u rangu 15 000 dinpride, nisam mogla da ih se otresem da necu da svedocim tj dajem izjavu protiv optuzenog u sudu. cak su mi i "objasnili" da mogu da teorijski onda mene da terete za davanje lazne izjave (?)
Link to comment
A šta bi u konkretnom slučaju mogla biti reakcija srazmerna opasnosti u kojoj se moja imovina našla, kad smo već zaključili da organi reaguju samo ako se zateknu na licu mesta ili ako se dogodio "citizent arrest". Da izađem napolje sa kafom i ratlukom i lepo zamolim skota da to više ne radi ili da se u mom društvu prošeta do najbliže policijske stanice, ili da zajedno sačekamo pozornika. :unsure: Pretpostavimo pri tom, da imam 60 kg i dioptriju deset pa mi je malčice neizvodljivo da ga na bilo koju od poslednje dve stavke svojeručno prinudim. :D
onaj ko puca u gradu sa prozora moze da pogodi i bebu u kolicima, na primer, pa bi to u svakom slucaju bilo izazivanje opste opasnosti i to je, kradja ili ne, dovoljan razlog da se to ne radi.sto se tice srazmerne reakcije, mozes da fizicki sprecis tog coveka da ti ukrade kola, da mu pripretis bejzbolkom, da mu zapretis ostrim psom, i tako dalje. uprkos paranoisanju dezurnih Carltona Hestona, nema sudije u Srbiji koji bi te osudio kada bi lopova malo propustio kroz sake. ako to nisi u stanju, onda zovi policiju i nadaj se najboljem, kao i vecina ljudi.poenta price je: ako vam je do zaista ubedljive demonstracije sile koja ce sigurno odvratiti napad na imovinu, budite spremni da izadjete izvan zakonskog okvira i da prihvatite da ste prestupnici. kome smeta sto su zakoni takvi kakvi su, moze da pokrene gradjansku inicijativu za njihovu izmenu ili da glasa za opciju koja nudi liberalniju legislativu u vezi sa koriscenjem nesmrtonosne i smrtonosne sile.
Link to comment

hajde bre telefonu, šala šega pošalica, ali činjenica jeste da je teletabis sin pobedio. rekao je da će da mi klepne staru majku po glavi kad krene (ona) u prodavnicu. naravno da više ne parkiram gde je Rek'o Da Se Ne Parkira. naravno da se osećam kastrirano zbog toga i da bih najradije da mu polupam trijes godina staru mečku. ali imam taj građanski bag. još nisam osvestila vansistemsko sredstvo što bi rekao drug kim. tako da nemaj brige, zakon o betonu nije izmenjen.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...