Jump to content
IGNORED

Tegan Jovanka Broz


MayDay

Recommended Posts

Moguće da je izmišljen, ali u saradnji sa punomoćnikom Brozove udovice.Novinar lupa kao Maksim po diviziji:Veoma je precizna u izražavanju, govori bez naglaska, a koristi rečnik koji je diplomatski.

Edited by halloween
Link to comment
  • Replies 157
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Filipenko

    22

  • Аврам Гојић

    17

  • Yoda

    10

  • Prospero

    10

Moguće da je izmišljen, ali u saradnji sa punomoćnikom Brozove udovice.
To je i moja ideja. Imam viziju u glavi: usamljena starica sedi u svom zamku, a oko nje legija sikofanata, cudnih ljudi posivelih od zla, ceka da umre kako bi razgrabili srebrninu. Tu se verovatno igraju i igre sa testamentima, salju se preteci SMS-ovi, pred njom se svi vladaju kao dobri drugari, a sikcu jedni na druge u kuloarima. Advokati, novinari, alkoholicari i udbasi u penziji.
Link to comment
oko nje legija sikofanata, cudnih ljudi posivelih od zla, ceka da umre kako bi razgrabili srebrninu. Tu se verovatno igraju i igre sa testamentima, salju se preteci SMS-ovi, pred njom se svi vladaju kao dobri drugari, a sikcu jedni na druge u kuloarima. Advokati, novinari, alkoholicari i udbasi u penziji.
Oткуд сребрнина и тестаменти, зар је Тито оставио нешто за собом осим муштикле? :fantom:
Link to comment

--- džems bržiinače:

Slovenija će vratiti automobileNovosti tvrde kako su najveća vrijednost u Titovoj ostavštini brojni skupocjeni automobili koji se nalaze u Sloveniji i vrijede i do 10 milijuna eura. Oni su tamo od 1986. kada su posuđeni za izložbu i od tada su u Tehničkom muzeju kraj Ljubljane. Kako je beogradskom dnevniku izjavio odvjetnik jednog od Brozovih nasljednika, Slovenija je spremna vratiti automobile kako bi ušli u ostavinsku raspravu. Od tih 15 automobila posebno je vrijedan Horch Glazer, kabriolet iz 1938., za koji neki misle da je pripadao knezu Pavlu, i blindirani Packard iz 1937., dar Staljina koji na tržištu stoji i preko dva milijuna dolara, a blindirani Mercedes Coupe iz 1939. na aukcijama dostiže cijenu i do devet milijuna dolara.
Slovenija ne vraća Titove automobileV. C. S. | 15. mart 2012. 20:52 | Komentara: 7Slovenija zbog izložbe pozajmila vredna vozila iz Muzeja istorije Jugoslavije, sad odbija da ih isporuči nazad. Desetak vozila, po procenama, vrede između pet i 10 miliona evradru-titova-kola_310x186.jpg SRODNE VESTI

      NETAČNE su tvrdnje nadležnih u Tehničkom muzeju Slovenije, gde se čuva 11 izuzetno vrednih Titovih automobila koji formalno pripadaju Muzeju istorije Jugoslavije, i još dva u vlasništvu Vojnog muzeja na Kalemegdanu, da bi ova vozila vratili samo da ih je Srbija ikada tražila.Da su kola tražena pisano su nam potvrdili iz Muzeja istorije Jugoslavije. Nažalost - bezuspešno.- Memorijalni centar "Josip Broz Tito" je 1986. automobile dao na pozajmicu Tehničkom muzeju Slovenije za stalnu postavku. Nakon isteka ugovora, u januaru 1991, Memorijalni centar se obratio TMS radi vraćanja ustupljenih automobila, ali oni nikada nisu vraćeni. Tim povodom zahtevano je od tadašnjeg Saveznog javnog pravobranilaštva pokretanje odgovarajućeg postupka protiv TMS - navodi se u dopisu Muzeja istorije Jugoslavije (nekadašnji Memorijalni centar).novosti-oglasi-468x60-pixel.gifPošto ni ovo nije urodilo plodom, na zahtev Ministarstva kulture, Muzej im je u julu prošle godine dostavio informacije u vezi sa predmetima koji su pripadali Memorijalnom centru, a nalaze se na teritoriji bivših republika SFRJ. Ni od koga do danas nije stigao bilo kakav odgovor.OTETI "KADILAK" NA BRIONIMANA izložbi u Sloveniji bio je i "kadilak kabriolet" iz 1953, koji je na revers uzet iz Memorijalnog centra. Kad je počeo rat, hrvatske snage su bukvalno obile Tehnički muzej u Bistri, uzele taj "kadilak" i prevezle ga na Brione, gde je i danas, kaže Milutinović.- U pitanju su automobili ogromne vrednosti, po nekim procenama između pet i 10 miliona evra - kaže Miroslav Milutinović iz Udruženja istoričara automobilizma. - Međutim, njihova kulturna vrednost je daleko veća.On naglašava da su kola iz Beograda putovala za Bistru kod Ljubljane u dva navrata, 1983. i 1986, i da su oba ugovora istekla pre nego što je Slovenija, u julu 1991, proglasila nezavisnost.- Jedan od komandanata JNA u Sloveniji je, prilikom povlačenja, pozvao Vojni muzej na Kalemegdanu i pitao da li da u konvoju u Srbiju vrate i najskuplje primerke tih kola, ali je odgovor bio "ne" - tvrdi Milutinović.I Bratislav Petković, vlasnik Muzeja automobila u Beogradu, slaže se da tri decenije nije bilo političke volje da se vozila vrate, iako se ona i danas, što ni Slovenci ne poriču, papirološki vode na Muzej istorije i Vojni muzej na Kalemegdanu. Takođe, kao i Milutinović, kaže da je celu ideju izmeštanja Titovih automobila u Sloveniju osmislio još Stane Dolanc. Izložba je bila samo pokriće.A osnova ima jer, po Međunarodnoj konvenciji o zaštiti kulturnih dobara, nema zastarevanja za ono što je protivpravno otuđeno.I Gašo Knežević, predstavnik Srbije u Komisiji za sukcesiju, kaže da se tema ovih kola nije pojavljivala na sastancima Komisije i da je najlogičnije da ih vlasnik sam od Slovenije traži nazad.

      Edited by buffalo bill
      Link to comment

      Чекајте, бре: сребрнина, Кадилаци кабриолети и још десетак аутомобила вредних између 5 и 10 милиона долара... Морамо ово некако изокола да саопштимо Филипенку. Ако налети на вести без одговарајуће припреме плашим се да не пандркне.

      Link to comment
      • 4 months later...
      Jovankin testament: Dolanc, nemački špijun koji je razbio Jugoslaviju Šta je sve rekla Jovanka Broz| Veljko Miladinović, NedeljnikŽarko Jokanović, autor feljtona koji je potresao Balkan, za Nedeljnik otkriva sva saznanja o životu i sudbini Jovanke Broz, o tome zašto je smetala Titovim generalima, kako je uklonjena iz javnosti, o mučnom životu u izolaciji, o "višku" srpskog nacionalizma za jednu Titovu suprugu, kao i zašto Jovanka misli da se oni koji danas vode državu ne razlikuju od onih koji su došli posle Tita.
      79115107151e7c46b0be84275648322_220x290.jpg

      Foto: Nedeljnik"Svoj život ume da sažme u dve rečenice: 'Bog mi je dao divan život pored Tita. Ali, koliko godina mi je bilo lepo - još više godina sam bila progonjena, mučena i zlostavljana'. Tita i dalje voli i s ljubavlju i razumevanjem priča o njemu. Nikad mi nijednu ružnu reč o njemu nije rekla. Imam utisak da je to jedna od onih ljubavi za sva vremena", kazao je Jokanović za novi broj Nedeljnika.Jovanka dosta argumentovano govori i o poslednjim godinama Titovog života, kad je on praktično bio kidnapovan i s oružjem na čelu odvojen od nje: "Tito je jednostavno bio primoran da se razdvoji od mene. I on je dobro znao kakvim zlikovcima je okružen i da je to jedini način da mi spase život, jer oni su bili spremni na sve. Toliko sam ja njima smetala, i Tito je to dobro znao. On je mene tako spasao od tih neljudi i tih zlotvora."Ona je kao glavne razbijače Jugoslavije označila upravo one kojima je i sama smetala i koji su bili njeni najveći dušmani: Staneta Dolanca (za koga je imala dokaze da je bio u Hitlerjugendu i da je bio nemački špijun) i Nikolu Ljubičića. Prema Jokanovićevim rečima, Jovanka Broz je veoma upoznata s aktuelnim zbivanjima u zemlji, vrlo je analitična i svestrano sagledava situaciju u kojoj se nalazimo."Njoj su mnogi svašta obećavali - i niko ništa nije ispunio (ako izuzmemo Ljajića, zahvaljujući kome je popravljeno grejanje u prizemlju kuće, ali ne i na spratu, i Dačića koji joj je dao dokumenta). Milošević joj je obećao da će joj renovirati kuću, ali je slagao. Tadić je tri puta poručivao da će je posetiti - ali nikad nije došao. Dačić je bio - i ona mu je tražila da preduzme mere da krivično odgovara Ognjen Grković koji joj je pretio ubistvom, ali tu ništa nije urađeno. Što se Nikolića tiče, pozdravila je njegov nalog da se otvori Titov sef, ali je veoma razočarana što tom činu nisu prisustvovali naslednici ili njihovi advokati, pa se ni mesecima nakon toga ne zna šta je tu pronađeno. Niko nije reagovao. Ali, koliko je meni poznato, ona je to direktno u lice i rekla Dačiću i Tomi Fili, koji je bio s njim kod nje, i Dačić zna taj njen stav. Jovanka je ovako opisala taj dijalog: 'Hapsite tog Ognjena Grkovića, tog ubicu koji mi je pretio da će me ubiti.' A Fila kaže: 'Ne znamo gde je, pobegao je.' A ja sam rekla: 'Nije pobegao - znam ja gde je'", priča Žarko Jokanović za Nedeljnik. Jovanka nikada nije bežala od svog porekla i od srpstva kome pripada. I to je umela i da demonstrira i kada je 1952. godine Titu koji je ležao operisan u bolnici recitovala srpske junačke pesme u desetercu (ni sama ne zna koliko tih pesama zna napamet, baš kao i pesama najpoznatijih srpskh pesnika). U inat svima stavila je Karađorđevu sliku u dvor i na pitanje Edvarda Kardelja, da li je to istina, odgovorila je: "Da. Istina je. A koga biste vi stavili?"Jokanović za Nedeljnik navodi da mu je Jovanka ispričala i kako je u svojoj kući u Lici, kao sedamnaestogodišnja devojka, na početku rata organizovala sastanak na kome su se vođa partizana i vođa četnika dogovorili o zajedničkoj borbi protiv fašista."Često je Tita zavitlavala kako je ona uspela da pomiri četnike i partizane, a on nije uspeo da se dogovori s Dražom i da naprave sporazum o zajedničkoj borbi. On joj je ispričao da je nakon jednog sastanka s Dražom, kad su odlazili iz tog mesta, eksplodirao jedan most i da je to Draža imao nameru da ih pobije, pa posle toga više nije bilo razgovora. Jovanka je kasnije tu priču proveravala kod Rodoljuba Čolakovića - koji joj je ispričao istovetnu verziju", govori Jokanović. "Što se tiče Krcuna, ispričala mi je sledeće: "Krcuna sam cenila jer je bio vrlo duhovit. Bio je jedan od najpametnijih u tom vremenu i jedan od tih boraca za prava Srbije. I on to nije krio. Jednom smo išli brodom, putovali za otok Vis, a Krcun zapeva pesmu 'Oj, vojvodo Sinđeliću' i sedne blizu Tita. A svi viknu: 'Ne sme se ta pesma pevati.' A on je i dalje pevao. On je imao smelosti da kaže štošta."Ona je naslutila da će se dogoditi krvavi raspad Jugoslavije."Upozoravala je na to, pisala pismo Centralnom komitetu, apelovala - ali je proglašavana neuračunljivom, ludom, željnom pažnje. A ona je samo dobro videla i znala kuda sav taj razdor u rukovodstvu oko Tita vodi. Naravno, nisu je poslušali. Ti ratovi su joj vrlo teško pali, a posebno progon Srba iz Hrvatske za vreme Oluje. To joj je vratilo neke stare slike, oživelo neke stare rane, i to je i dan danas boli".

      http://www.b92.net/info/vesti/pregled_stampe.php?yyyy=2013&mm=07&dd=18&nav_id=733715Ovaj Zarko je nekadasnji DuMijev mali? Nema feljtona u Blicovoj elektronskoj arhivi. Citao neko?
      Edited by Yoda
      Link to comment
      :lolol: :lolol: :lolol:jbt ja tek sad pocinjem da kontam koliki je ona zapravo bila autsajder u vladajucoj vrhusci i tek sad kontam zasto je nisu podnosili. ali mislim da za nju ne mozes ni da kazes da je ubaceni element vec vise nesto poput nehajnog sejaca razdora. kada otvori usta - pometnja je zagarantovana. x faktor.- ne podnosi slovence i hrvate u KPJ- ide i nezavisno proverava price vrhovnog komandata- peva muzu srpske junacke pesme u desetercu, verovatno u bolnici u ljubljani- seje seme istorijskog revizionizma u samom srcu vojnopolitickog establismenta na vrhuncu njegove moci Edited by DarkAttraktor
      Link to comment

      Stvarno deluje da je bakuta odlepila. :DAli, zato kazem da vidimo feljton. Kako god, pandura Dolanca i mucenog Ljubicica tesko sta moze da opere, makar to bile i Jovankine povijesne magle.Inace, drzim da je Tita vise ujela za srce kad mu je kroz prozor pobacala napupele maserke, nego kad mu je drobila o junackim Srbendama.

      Edited by Yoda
      Link to comment
      • 5 weeks later...

      alo.rs:

      Jovanka Broz primljena je danas u Urgentni centar u teškom stanju i lekari se bore za njen život.Doktori se trenutno bore za život bivše supruge pokojnog predsednika SFRJ Josipa Broza Tita.Uskoro opširnije...
      Link to comment

      Ne vidim zašto bi njena borba za život bili bitnija od borbe za život nekog običnog penzionera. Meni je degutantna potreba da se izveštava o zdravstvenom stanju osobe koja je bila supruga jednog diktatora. Kao da je nečim zadužila ovaj narod.

      Link to comment

      Join the conversation

      You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

      Guest
      Reply to this topic...

      ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

        Only 75 emoji are allowed.

      ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

      ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

      ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

      ×
      ×
      • Create New...