Jump to content
IGNORED

Definisanje umetnosti


Bakemono

Recommended Posts

  • Replies 139
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Bakemono

    38

  • Turnbull

    34

  • Bujodrag

    24

  • bergasa19

    11

Ima tu svega, teško je nabrojati. Ali najbitnije mi je da uz neko delo mogu da sanjarim. A touch of fantasy & a bit of mistery + tons of mastery = goosebumps. I ja volim Blejd Raner. Tmurna atmosfera, kao kod Kafke, odlična muzika, dijalozi... Roy Batty je heroj grčke tragedije.

Link to comment
Ima tu svega, teško je nabrojati.
Ali, to je bitno, solidna doza eksplicitnosti je neophodna.Ako ima svega, k'o da nema ničega.
Ali najbitnije mi je da uz neko delo mogu da sanjarim. A touch of fantasy & a bit of mistery + tons of mastery = goosebumps.
E, to!Čini mi se da bi, rečeno mojom terminologijom, to bila sposobnost umetnosti da mi dočara doživljaj.Eto jednog zajedničkog parametra tvog i mog pojma umetnosti.Tražimo dalje....
Link to comment
Ali, to je bitno, solidna doza eksplicitnosti je neophodna.Ako ima svega, k'o da nema ničega.
Proza mi nikad nije išla od ruke, jbg. Kad bih krenuo sad da opisujem zvučalo bi patetično.Kod muzike tražim melodiju, reči su manje važne. Bitan je i aranžman, da ume da dočara neku atmosferu.http://www.youtube.com/watch?v=5mfyCI82lWMOd knjige tražim uglavnom dobru priču i zanimljive likove. Atmosfera je takođe bitna.Od filma sve već navedeno.Uglavnom, volim dobar trip, da se tako izrazim. :) Edited by Bakemono
Link to comment

O.K.To je ono što bih ja nazvao sposobnošću umetnosti da dočara doživljaj, "dobar trip". Ako se slažeš s tim, onda nas dvojica imamo polaznu tačku.Da vidimo šta će drugi da kažu.Mis'im, tema nije neozbiljna i svakako je bolja za ubijanje vremena od žute štampe.

Link to comment

E, ali neće sve izazvati The Feeling u svakoga. Evo, meni je Nabokov teško sranje, ali ne mogu da kažem da nije umetnost - na stranu to što mislim da je ta reč devoid of meaning - kad jedan uman i blagorodan čovek poput Šimeta očito uživa u njemu. A Nabokovu je sranje Dostojevski. I pazi, on eksplicitno kaže da FMD nema baš mnogo veze s umetnošću. Go figure...

Edited by Bakemono
Link to comment

Ali, pokušavam da ignorišem sadržaj, zar ne kontaš. Ne polazim od konkretnog dela već od onoga što ono u meni izaziva. Proveravam da li još neko doživljava nešto slično, izazvano nekim delom koje on naziva umetničkim.Recimo da bi to bio neki kvazistrukturalistički pristup.

Link to comment

Muzika:A Love Supreme - J. ColtraneBitches Brew - M. DavisKnjizevnost:Plemeniti djak - Le KareObjava broja 49 - T. PinconHiperion - D. SimonsAgata jeste zabavna (u malim kolicinama, dok ne dosadi), dobro pise, ali je to daleko od umetnosti. Nesto je bliza P. D. Dzejms (smatraju je Agatinom naslednicom), ali msilim da je ona samo dosta inteligentnija.

Link to comment

Evo, još jednom, pa neću više da davim.Da tema ne bi zamrla, predložio sam da analiziramo dejstvo umetnosti na, je l' te, konzumenta. Da vidimo da li ta dejstva možemo tipizirati i svesti na konačan broj. Onda bismo našli dejstva koja su zajednička. To bi nam bila polazna tačka u definisanju umetnosti. Tek onda bismo došli do pitanja da li konkretno delo jeste umetničko delo.Jbg, (skoro) svaki razgovor o umetnosti se završi ukazivanjem sa subjektivnost ili nekom filozofski korektnom odrednicom.Treba malo raditi, fizikalisati, treba opisati doživljaj, utisak, ma koliko bio "subjektivan". Onda treba uložiti napor pa te doživljaje selektovati, grupisati, uporediti. Moj subjektivni doživljaj ima i objektivne karakteristike.On postoji, u odredjenom vremenu i prostoru, u mojoj glavi, ili duši, ako je imam. Trebalo bi da mi je kognitivno potpuno dostupan mada će na to uticati i moja sposobnost interpretacije, verbalizacije. Ako me komšija razume kad ga u besu opsujem, valjda ćemo i mi uspeti da razmenimo utiske.Dakle, kako na vas deluje, kako doživljavate umetničko delo?

Link to comment

Kada mi gledajuci ili citajuci ponudi odgovore, dobro ne bas odgovore, nego mi da neki trag kojim cu krenuti da trazim odgovore na neke stvari koje nisam problematizovao. Dakle drugovi i drugarice umetnost mora imati mnogo asocijativnosti.

Link to comment
Kada mi gledajuci ili citajuci ponudi odgovore, dobro ne bas odgovore, nego mi da neki trag kojim cu krenuti da trazim odgovore na neke stvari koje nisam problematizovao. Dakle drugovi i drugarice umetnost mora imati mnogo asocijativnosti.
Za tebe je onda ultimativna umetnost Hegel.
Link to comment

Da, asocijativnost bi, svakako, mogla da se tumači kao slojevitost, višeslojnost.To bi bila jedna od karakteristika umetničkog dela, njegovog dejstva pre svega.Idemo dalje.No, mogli bismo, uz pomoć nekog istoričara umetnosti, poraditi i na funkcionalnoj definiciji umetnosti. Svakako je funkcija onog što se nazivalo umuetnošću varirala kroz istoriju.Vidim da se glavna polemika vodi(la) na temi "kritika savremene umetnosti" a da je ovo samo split.Jbg, ta tema je preobimna za mene, ali, bilo bi zgodno imati parapsihopatološku definiciju umetnosti.

Link to comment

sedis na klupi ispod drveta. jesen i drvece je u raznim zutim-crvenim-zelenim bojama. pada jedan list i posmatras dok pada. taj momenat traje par sekundi. moze da probudi u tebi inspiraciju da napises neki tekst koji ce ostaviti posledice na druge koji ga budu citali. inspiracije su mnogobrojne.sedis na klupi ispod drveta. jesen i drvece je u raznim zutim-crvenim-zelenim bojama. pada jedan list i ti ne obracas paznju. ne zanimate. cak i da je trajao duze od par sekundi. jednostavno, ne zanimate. odlazis na gajbu i pustas svoj omiljeni, novi cd svetlane raznatovic - cece. ili pustas svoj omiljeni cd od 坂本龍sedis na klupi ispod drveta. jesen i drvece je u raznim zutim-crvenim-zelenim bojama. ustajes i kreces dalje. list pada, ali ti nemas pojma. odlazis na gajbu. zavrsavas svoju poslednju sliku koju treba da posaljes sa ostalim koje si uradio u pariz na izlozbu.btw. ovaj primer 'ceca' je namerno tu kao potreba.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...