Jump to content
IGNORED

Definisanje umetnosti


Bakemono

Recommended Posts

Ali onda nisu reči po sebi te koje su potpuno meaningless, nego je jedna vrsta upotrebe reči poptuno meaningless. Samim tim je besmisleno da kažeš - "ima puno takvih reči u jeziku". Jer nije problem u rečima, nego upotrebi.
Ja se nadovezujem na Orvela, tj. na ovaj tekst. Mislim da mnogi ljudi govore mehanički, ni sami ne znajući šta pričaju. Recimo neko me pitao jednom: "Veruješ li u boga?" Odgovorio sam: "Ne razumem pitanje. Šta je to bog?" Ona: "Pa ne znam, nešto, neka viša sila. Nešto." "A, rekoh, sigurno ima tu nešto."
Link to comment
  • Replies 139
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Bakemono

    38

  • Turnbull

    34

  • Bujodrag

    24

  • bergasa19

    11

Batali to. Bottom line, ako ne umeš svojim rečima da kažeš šta misliš pod nekom rečju, ti tu reč ni ne razumeš ili je u najboljem slučaju polovično razumeš. A ako je već tako kod tebe, koje šanse ima tek tvoj sagovornik da razume šta si ti hteo da kažeš? Kako ja s tobom da pričam o umetnosti ako ja ne kapiram o čemu ti pričaš kad kažeš umetnost? Razumeš šta hoću da kažem?
Inače, do sad si toliko razvodnio tezu da od one početne nije ništa ostalo. Počelo se sa apelom da napustimo sve pojmove koje ne možemo nedvosmisleno definisati, a sad si stigao do imanja blagog pojma o tome o čemu govoriš. Pa tu se naravno slažemo, učensici u raspravi moraju da imaju blagog pojma o čemu pričaju, ali to ne mora da znači da imaju nedvosmislene defincije, još manje da imaju istu nedvosmislenu definciju. Edited by Syme
Link to comment
Ja se nadovezujem na Orvela, tj. na ovaj tekst. Mislim da mnogi ljudi govore mehanički, ni sami ne znajući šta pričaju. Recimo neko me pitao jednom: "Veruješ li u boga?" Odgovorio sam: "Ne razumem pitanje. Šta je to bog?" Ona: "Pa ne znam, nešto, neka viša sila. Nešto." "A, rekoh, sigurno ima tu nešto."
O, pa da, ali to je već drugi problem.
Link to comment
Ali to niti mora, a neretko niti može, da bude uz pomoće bilo kakve definicije. Znati značenje pojma pre svega znači znati kad i kako ga upotrebiti.
Da se razumemo, nisam ja nikakav definition nerd! Nisam siguran da je ovo tačno. Evo šta ja mislim: svaki pojam, svaka reč, povezana je sa nekom našom predstavom u umu, a ako nije, takva reč je bezvredna. Šopenhauer je takođe pisao o tome. Što se vremena tiče, ne moram da imam definiciju pošto imam jasnu predstavu o vremenu kao pojavi. Kad pričamo o umetnosti, ja nemam jasnu predstavu o čemu se zapravo priča. Razumeš?
Link to comment
Inače, do sad si toliko razvodnio tezu da od one početne nije ništa ostalo. Počelo se sa apelom da napustimo sve pojmove koje ne možemo nedvosmisleno definisati, a sad si stigao do imanja blagog pojma o tome o čemu govoriš. Pa tu se naravno slažemo, učensici u raspravi moraju da imaju blagog pojma o čemu pričaju, ali to ne mora da znači da imaju nedvosmislene defincije, još manje da imaju istu nedvosmislenu definciju.
Proza mi nije jača strana, važno je da me na kraju shvatiš. Možda mi je potrebna i pomoć sagovornika da do kraja iskristališem misao.
Link to comment
Nisi se jednog jutra probudio i zapisao u dnevnik: od danas pa nadalje i ubuduće, rečju "umetnost" označavam sledeće (defincija). Nego si umesto toga, kao i svi drugi, naučio što je umetnost učeći da pravilno upotrebljavaš reč u nizu različitih prilika.
Prilika koje se razlikuju u zavisnosti od drustvene sredine, sto je mozda i glavni razlog postojanja razlika u "intuicijama" o tome sta je umetnost. Neko kome je u svim situacijama pokazivano da je umetnost vestina stvaranja lepog, prosto ne moze da prepozna umetnost u pisoaru i slicnom. Niti oseca potrebu da se edukuje oko toga, osim ako je vec ukapirao kakav simbolicki profit moze da donese praksa svojstvena kulturnoj eliti (a i za samo to kapiranje je vec neophodan odredjen kulturni kapital). Kada bi poimanje umetnosti bila pitanje samo diskursivne prakse, racio i postovanje pravila normalne diskusije bili bi mozda dovoljni da se dodje do neke vrste koncenzusa oko toga sta je umetnost, bez vrtenja u krug na 60 i nesto strana topika, ali ovde su i pitanju i interesi (dubljih od uobicajene potrebe da se bude u pravu) - oni koji brane "savremenu umetnost" ne brane samo svoj dozivljaj iste, vec istovremeno jednu iz seta praksi na kojima pociva njihov status kulturne elite.
Link to comment

Mislim da ovde ne postoji nikakav jezicki problem. Na primer kauboj i ja (ili bilo koji dugi njegov neistomisljenik) potpuno razumemo sta onaj drugi podrazumeva pod umetnoscu. Znaci nije problem u znacenju termina, problem je u vrednovanju odredjenih praksi koje on smatra da ne zasluzuju da se nazovu umetnoscu.

Link to comment
Mislim da ovde ne postoji nikakav jezicki problem. Na primer kauboj i ja (ili bilo koji dugi njegov neistomisljenik) potpuno razumemo sta onaj drugi podrazumeva pod umetnoscu. Znaci nije problem u znacenju termina, problem je u vrednovanju odredjenih praksi koje on smatra da ne zasluzuju da se nazovu umetnoscu.
Aha. Onda je rasprava o tome čija je definicija bolja. U pravu si, kauboju smeta to što se neko usudio da istom rečju naziva Mikelanđelovu i Marininu delatnost. Razumem ga. I meni smeta kad mene i Boru Drljaču stavljaju u isti koš (Srbin). Ali life is a bitch. Edited by Bakemono
Link to comment
Da se razumemo, nisam ja nikakav definition nerd! Nisam siguran da je ovo tačno. Evo šta ja mislim: svaki pojam, svaka reč, povezana je sa nekom našom predstavom u umu, a ako nije, takva reč je bezvredna. Šopenhauer je takođe pisao o tome. Što se vremena tiče, ne moram da imam definiciju pošto imam jasnu predstavu o vremenu kao pojavi. Kad pričamo o umetnosti, ja nemam jasnu predstavu o čemu se zapravo priča. Razumeš?
Ali kakve to veze ima sa onim od čega si počeo? Počeo si sa činjenicom neslaganja oko definicije, a završio sa individualnim mentalnim predstavama. Svako od nas može da ima jasnu mentalnu predstavu umetnosti, problem koji si ti postavio bio je da mislimo na potpuno različite stvari. Ali naravno, ako se radi tek o predstavama, onda ne možemo da znamo da li govorimo os istim stvarima, jer su mentalne predstave nešto privatno. Edited by Syme
Link to comment
Prilika koje se razlikuju u zavisnosti od drustvene sredine, sto je mozda i glavni razlog postojanja razlika u "intuicijama" o tome sta je umetnost. Neko kome je u svim situacijama pokazivano da je umetnost vestina stvaranja lepog, prosto ne moze da prepozna umetnost u pisoaru i slicnom. Niti oseca potrebu da se edukuje oko toga, osim ako je vec ukapirao kakav simbolicki profit moze da donese praksa svojstvena kulturnoj eliti (a i za samo to kapiranje je vec neophodan odredjen kulturni kapital). Kada bi poimanje umetnosti bila pitanje samo diskursivne prakse, racio i postovanje pravila normalne diskusije bili bi mozda dovoljni da se dodje do neke vrste koncenzusa oko toga sta je umetnost, bez vrtenja u krug na 60 i nesto strana topika, ali ovde su i pitanju i interesi (dubljih od uobicajene potrebe da se bude u pravu) - oni koji brane "savremenu umetnost" ne brane samo svoj dozivljaj iste, vec istovremeno jednu iz seta praksi na kojima pociva njihov status kulturne elite.
Burdije for dummies ;)To je možda i njabliže ovome što Kauboj sve veme priča.
Link to comment
Ali kakve to veze ima sa onim od čega si počeo? Počeo si sa činjenicom neslaganja oko definicije, a završio sa individualnim mentalnim predstavama. Svako od nas može da ima jasnu mentalnu predstavu umetnosti, problem koji si ti postavio bio je da mislimo na potpuno različite stvari. Ali naravno, ako se radi tek o predstavama, onda ne možemo da znamo da li govorimo os istim stvarima, jer su mentlne predstave nešto privatno.
Uh, ja ne razumem kako ne razumeš. :D Kako to nema veze s onim od čega sam počeo?
Link to comment
Ja se nadovezujem na Orvela, tj. na ovaj tekst. Mislim da mnogi ljudi govore mehanički, ni sami ne znajući šta pričaju. Recimo neko me pitao jednom: "Veruješ li u boga?" Odgovorio sam: "Ne razumem pitanje. Šta je to bog?" Ona: "Pa ne znam, nešto, neka viša sila. Nešto." "A, rekoh, sigurno ima tu nešto."
A, pa, ne muče tebe definicije. Ti si se pravio pametnim pred devojčicom a ona je treptala okicama....ili nije, smorila se? :lol:Vidi se da vaši pojmovi boga pripadaju različnim diskurzivnim praksama kao i da ste različno motivisani glede same komunikacije.Kad ljudi zaista žele da komuniciraju, na kraju nadju zajednički jezik, čak i kad je umetnost u pitanju. :whistle:
Link to comment
A, pa, ne muče tebe definicije. Ti si se pravio pametnim pred devojčicom a ona je treptala okicama....ili nije, smorila se? :lol:Vidi se da vaši pojmovi boga pripadaju različnim diskurzivnim praksama kao i da ste različno motivisani glede same komunikacije.Kad ljudi zaista žele da komuniciraju, na kraju nadju zajednički jezik, čak i kad je umetnost u pitanju. :whistle:
Hahahaha, pa to! Pade i meni napamet! Nisi bre ti momak slučaj za filozoski Q&A, nego za Dragu Savetu. Ili Dejvida Di Endžela. Ili Peđu Gnjatića :)"I tried to tell her.About Marx and Engels,God and AngelsI don't really know what for.But she looked good in ribbons ..."
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...