Jump to content
IGNORED

Socijalni protesti, u svetu i kod nas - da li su uopšte mogući?


kobni zelaya

Recommended Posts

  • Replies 406
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • FERNOUX H

    66

  • kurjak92

    25

  • Shan Jan

    18

  • Aion

    15

Top Posters In This Topic

Posted Images

A do svega toga se dolazi samo pravnom drzavom.
+1I političkom voljom da se neke stvari urede, a takva trenutno baš i ne postoji, uglavnom je menjaju korumpiranost i uvezanost zakonodavno-izvršne vlasti sa krupnim kapitalom, u ovoj ili onoj meri, zavisno od države.
Link to comment
Činjenica da švedski kapitalisti ne vide kao problem da im se uzima mnogo veći deo dohotka na porez, nego njihovim američkim pandanima, svakako ima nešto s tim.
Ovo si proverio u razgovorima sa švedskim kapitalistima?Švedski kapitalisti imaju itekako problema sa tim da se njima uzima mnogo veći deo dohotka na porez nego njihovim američkim pandanima, zato su banke(najviše u UK) pune računa švedskih kapitalista. Dakle, to što oni nemaju problem sa time, je prazna priča.Skandinavski model uspeva zato što je u tim zemljama najbolje osmišljen sistem vraćanja tih sredstava gradjanima kroz servise koje država daje gradjanima a koji se finansiraju ubranim porezima. Tamo to funkcioniše najbolje.Zato je tamo mnogo manje socijalnih protesta, i mnogo je manji otpor porezima i ostalim nametima, jer su gradjani uvereni da se taj novac odgovorno troši.
Link to comment
Hteo sam samo reci - nije svako bahacenje isto...
Aha, u redu. Slažem se u potpunosti.Samo, da se na vreme ogradim, nisam za državno "deljenje pravde" i preraspodele.Jednostavno mi bode oči taj disbalans rada i zarade.
Link to comment
A do svega toga se dolazi samo pravnom drzavom.
+1Što se tiče svetske ekonomske krize i sindikalnih protesta u svetu, nekako mi se čini "normalnim" to što su tamo sindikati organizovali proteste i što ljudi teže podnose krizu.U svetu su sindikati dobro organizovani, a kriza je došla iznenada i pogodila sve slojeve stanovništva, sem malog broja najbogatijih.Srednja klasa u svetu je mnogo bolje živela od nas u prethodnih 20-25 godina. I kada je počela SEKA nastala je panika a iz nje su se izrodili ti protesti.Ali kad već pričamo o svetu, tamo su se protesti i štrajkovi organizovali i zbog manje bitnih stvari.Mi smo u ex SFRJ živeli dobro, imam dovoljno godina da bih se sećala nekih stvari. Ali, tada je bila ekonomska ekspanzija u celom svetu, tadašnja vlast je pravila kompromise između Istoka, Zapada, nesvrstanih i primanja građana su bila pristojna. Postojala je jaka srednja klasa.Ipak, sećam se i nestašica kafe, deterdženta, vožnje par-nepar. Znam kako su se npr teško dobijale građevinske dozvole na privatnom zemljištu i kako su se gledale porodice koje su imale "predratnu tapiju na kuću". Zaboravila sam kako se završila akcija "imaš kuću-vrati stan". I neću dalje da pišem o SFRJ jer bih odlutala u prošlost, malo dalju od ovih primera koje sam navela.Šta je rešenje za izlazak iz krize, konkretno u Srbiji?Uspostavljanje pravne države u kojoj će zakoni važiti za sve. Povećanje poreza za one koji su bogatiji, smanjenje poreza onima koji su skoro na ivici siromaštva.Solidarnost, ne u onom levičarskom smislu, već ljudskom. Ako imam platu 600 hiljada dinara npr, treba da pomognem siromašnima koji imaju 6 hiljada dinara. Pošto već postoji xy Fondova i Agencija, zašto se ne bi napravio i Fond za pomoć najugroženijima? Institucije kao što su Centri za socijalni rad rade loše, birokratija je velika i potrebno je dosta dokumenata da bi neko ostvario popust na recimo-umanjenje cene Infostana.Srednja klasa. Pomoći joj da stane na noge. I tu treba da pomogne onaj procenat bogatih i prebogatih. I kad sve "saberemo i oduzmemo" vraćamo se i na solidarnost i na pravnu državu. Čini mi se da će još mnogo vremena proći dok ne dođe do toga.
Link to comment

Jaka srednja klasa i zakoni. Tebi bas odgovara Aristotel? :) Sindikati su ovde morali da budu razbijeni u prelasku iz socijalizma u kapitalizam, ne znam otkud sad to cudjenje sto kod nas sindikati slabo funkcionisu.Kriza je, ocigledno, daleko kompleksnija od tog laznog resenja koje pokusava da ponudi socijaldemokratska strana u vidu podizanja poreza bogatima.

Link to comment

Ne čudim se što naši sindikati loše funkcionišu. Samo konstatujem da je u svetu drugačije.A što se krize tiče, slažem se, mnogo je kompleksnija a kada je reč o tim porezima nadovezala sam se na druge. Jedino se slažem sa tim konceptom po pitanju povećanja poreza bogatijim a smanjenje onim siromašnijim..mada znam da je sve to utopija-levičarska ideologija.

Link to comment
Jedino se slažem sa tim konceptom po pitanju povećanja poreza bogatijim a smanjenje onim siromašnijim..mada znam da je sve to utopija-levičarska ideologija.
Ne, to je demagogija. Povecanje poreza bogatima prakticno nista ne resava u finansijskom smislu. Naravno, porez im treba povecati, iz cisto moralnih razloga.
Link to comment

Pa može da reši ponešto, mada mislim ne kao u vreme Velike svetske krize, 1929-1933. Danas su mnogo razvijeniji mehanizmi izbegavanja prikazivanja profita kao i plaćanja poreza. Što se pravne države tiče, cenim da bi se složili da je USA pravna država. Ali kakva vajda od toga kad se zakoni kroje po meri onih koji daju pare za kampanje kongresmenima, senatorima, predsednicima? Šta od toga imaju obični radnici kada pročitaju podatke da su oni koji su označeni kao uzročnici SEK-e sad bogatiji nego što su ranije bili? Iskreno sumnjam u mogućnost da se postojeći sistem vrati u kolosek u kojem je imao dobrog da ponudi i bogatima i siromašnima.

Link to comment
Pa ja sam rekao, progresivno oporezivanje i zatvoriti rupe u zakonu.Meni su suluda resenja gde se profit korporacija oporezuje drugacije (manje) nego profit (plata) zaposlenog. Suluda su mi resenja gde se zarada od investicija (capital gains) oporezuje drugacije (manje) od prihoda zaposlenog (plata).Ako govorimo pak o Srbiji, resenje je i drasticno veci porez na imovinu - i on da bude progresivan, dakle narocito da bude visok na kuce od 1000 kvadrata, vile na Dedinju, luksuzne automobile i slicno. Tajkun ce mozda sebe da prijavi na platu od 2-3 hiljade evra ili cak na nulu, ali ce i dalje da ima imovinu u zemlji - tu imovinu oporezivati. Takodje i zatvoriti rupu u zakonu koja omogucava da firme placaju porez na knjigovodstvenu vrednost nekretnine, koja je cesto nula. Dakle da placaju isto kao i fizicika lica da ne moze da se izbegne porez tako sto ces kucu da prenes na neki d.o.o.I uostalom ako je to samo 5000 ljudi, onda nije problem staviti posebnu grupu poreskih inspektora da samo njih kontrolise i da im detaljno ceslja i utvrdjuje imovinsko stanje.
kekekekke, u gadnog socijalistu rastes hazarde :P
Link to comment

Nisam ekonomista i ne mogu mnogo da pišem o ekonomiji. Ali, nekako mi je logično da bogatijima treba povećati porez kako bi se taj prihod u budžetu raspodelio na socijalna davanja.E, sada, prvo treba naterati bogate da plate porez. I nas koji pripadamo srednjoj klasi treba naterati da plaćamo na vreme. Nije ok da moja komšinica, bolesna starica sa minimalnom penzijom izmiruje sve obaveze prema državi a da investitori koji rade i rade beže od poreza.I kad već pričamo o krizi, prihodi od poreza nisu jedina i ne mogu da budu jedina rešenja. Mora da postoji neki antikrizni program i da ga se država strogo drži.

Link to comment
Nisam ekonomista i ne mogu mnogo da pišem o ekonomiji. Ali, nekako mi je logično da bogatijima treba povećati porez kako bi se taj prihod u budžetu raspodelio na socijalna davanja.E, sada, prvo treba naterati bogate da plate porez. I nas koji pripadamo srednjoj klasi treba naterati da plaćamo na vreme. Nije ok da moja komšinica, bolesna starica sa minimalnom penzijom izmiruje sve obaveze prema državi a da investitori koji rade i rade beže od poreza.I kad već pričamo o krizi, prihodi od poreza nisu jedina i ne mogu da budu jedina rešenja. Mora da postoji neki antikrizni program i da ga se država strogo drži.
Kad bi sve bilo tako jednostavno. Nazalost, bogatima je najlakse da izbegnu (zakonski) placanje poreza. U Americi je stopa poreza na dobit korporacija, valjda 40%. Google vec godinama placa manje od 10%. Nikakvi tu apeli na solidarnost ne pomazu (a cak ih i u ovom slucaju uma), rukovodstvo firme ima zadatak da maksimizuje profit vlasnika, a ne neku apstraktnu kategoriju, kakva je drustveno dobro. A to je u neku ruku i u redu, firma koja bi se odrekla ovakvog poreskog inzenjeringa, ne bi gubila samo direktno (vise bi poreza placala), vec bi gubitak bio i indirektan, ostale firme u sektoru bi imale nezasluzenu konkurentsku prednost.S druge strane tu je porez na prihode gradjana. I opet imamo problem, ukoliko dodje do prevelikog povecanja najbogatiji imaju nacina da potpuno izbegnu da ga placaju. I tu je i jedno moralno pitanje: kako mozemo da osudjujemo nekog kapitalistu sto ne zeli da placa porez u Srbiji, a nemamo nista protiv toga da vrhunski sportisti to rade (recimo prijavom prebivalista u Monte Karlu). Da ne pricam o raznim estradnim zvezdama cije je poslovanje cist privredni kriminal. I svi to znaju, i svi se prave ludi. Edited by Aion
Link to comment
Sindikati su ovde morali da budu razbijeni u prelasku iz kapitalizma u socijalizam, ne znam otkud sad to cudjenje sto kod nas sindikati slabo funkcionisu.
Pre 100 godina jos
Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...