Jump to content
IGNORED

Hidrocentrale na Limu


ydrea

Recommended Posts

Vode ima dovoljno i bice je, samo se domacinski ne raspolaze sa njom. Negde sam na netu naisao na analizu potrosnje i cini mi se da su termoelektrane najveci potrosaci.
Ima, ima.Ima Srbija i hrane i nikada nece biti gladna, a hranom ce da zatrpa Evropu, i to zdravom, ima nasa zemlja i jedinstven geografski polozaj pa je, kao takva nezaobilazna sto je itekakva sansa za razvoj, bas kao i izvoz cuvenih srpskih voda za pice....Sorry, zezam se: sa vodama je u Srbiji stanje vise nego alarmantno,Brojki, relevantnih, nema, niko se njima ne bavi, ima nesto fragmenata kao sto je onaj o Krusevcu koji sam pomenuo - a i ti podaci datiraju negde iz '89.I nije stvar u TE kao potrosacima vode, one sa tacke gledista politike prema vodnim resursima nisu problem, predvidljive su i izracunljive, problem je strateski i pocinje odnosom prema devastiranim i zapustenim vodnim resursima.Sve akumulacije su bile OK resenje za vreme kada su planirane i gradjene: problem je samo u tome sto je njihov vek trajanja cc 25 godina i sto je to od samog pocetka bilo zamisljeno kao deo strategije, period za uzimanje vazduha i nalazenje novih resenja.Devedesetih je doslo do enormnog raubovanja kako vodenih resursa, tako suma - devastirane su do neprepoznatljivosti - a tako i svega ostalog.Nije problem u vodi za pice, mada je situacija i tu katastrofalna: BTW samo jedna flasirana srpska voda ima deklarisano da mogu deca da je piju u neogranicenim kolicinama/dan - ostale su vecinom banjske vode koje su se u normalnim vremenima pile maltene na recept....Problem je u, aj' da malo fraziram, u vodnim resursima i politici drzave prema njima.Politike nema, a vodnih resursa je malo i premalo, dok su i oni koji su ostali dosli do tacke u kojoj bi moralo da je svaki, pa i najmanji vodotok u Srbiji predmet zastite koju uzivaju nacionalni parkovi.
Link to comment
  • Replies 81
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • mire

    11

  • fonTelefon

    9

  • fragand

    9

  • retronaut

    8

nisam siguran, ali mi se čini da je to bila prva hidroelektrana na našim prostorima...
Jeste prva podignuta po Teslinim principima, i to samo 5 godina posle one na Nijagarinim vodopadima koja je prva u svetu. A brana o kojoj pricamo je zavrsena 1984. ako se dobro secam.
Link to comment

zaovine su reverzibilno jezero za perucac, tipa ono kad nema potrebe za proizvonjom struje pumpa se voda iz perucca u zaovine da bi kad na drini ostanu bez vode pustili vodu iz zaovina za proizvodnju strujemislim da je perucac jedina reverzibilna he u bivsoj jugi

Link to comment

losa ekonomska situacija u srbiji zadnje dve decenije povoljno je uticala na ekologijukad nema privrede nema sta ni da zagadjujetako je otprilike i sa vodnim resursima bilo, manje su se rabili i manje zagadjivali tako da situacija i nije tako losa sa resursimaa sto se tice planiranja, slazem se da toga nema u nas na zadovoljavajucem nivoupotrebe za energijom, kapaciteti proizvodnje i prenosa tu stvarno nisam jak. pretpostavljam da smo u manjku i najvise mi se svidjaju he pre solara (razvija se), vetra (nesto se dogadja na zapadu, ekonomija), TE i NE da i ne pominjem

Link to comment
losa ekonomska situacija u srbiji zadnje dve decenije povoljno je uticala na ekologijukad nema privrede nema sta ni da zagadjuje
Aha, a rat u Bosni na porast ribnog fonda u Drini :isuse: Jbt, znas li ti koliko je i cega sve isprosipano i ispobacano po Srbiji devedesetih od strane burazerske privrede.Pogona za proizvodnju sredstava za ciscenje (kucanskih) je bilo u jedno stotinak podruma po Srbiji, neki jos uvek rade.GMO su preplavili Srbiju, da pomenem samo njih, a ako mislis da je ekologija i stanje u ekologiji samo ono sto vidimo, ljuto se varas.Stanje nikad nije bilo gore, od aerozagadjenja pa na dalje; ono sto jes' jes' u poneke reke i potoke su se vratile vidre kojih decenijama nije bilo.Drzava i (tajkunska) privreda nikad nisu bile razularenije i neodgovornije, niti manje kontrolisane, a ovo malo iznudjene evro sminke sa inspekcijama i ostalim tandara-mandara ne bacajte baterije gde stignete je idi mi dodji mi.Pa samo nekontrolisano koriscenje takozvanih vestackih djubriva i ostalih poljoprivrednih hemikalija je ekoloska katastrofa produzenog dejstva.
Link to comment
Vode ima dovoljno i bice je, samo se domacinski ne raspolaze sa njom. Negde sam na netu naisao na analizu potrosnje i cini mi se da su termoelektrane najveci potrosaci.
Vode neme dovoljno i bice veliki problem posebno kad su izuzeti vodotokovi na Kosmetu. Mogu internet mudraci da pricaju svasta po internetu ali se o vodam Srbije sve zna. Akumukacije moraju da se povremeno ciste i poznati su efekti na povecanje seizmike usled akumulacija. Protoci reka u Srbiji su smanjeni za trecinu poslednjih 30 godina. Institut Jaroslav Cerni se bavi tom problematikom pa koliko politicari odvoje para toliko i dobiju. I ovo malo vode sto ima se rasipa.Neki dan sam prosao pored brane Rovni na granici opstine bajina basta i valjevo koja tek treba da pocne da se puni i koja ce snabdevati valjevo ub lazarevac mionicu i koristice se za hladjenje kolubare b. e sad da li je vodu trebalo vuci sa te daljine pored svih reka pritoka kolubare koje su u tom kraju. pa mora akumulacije pravis gde mozes ne mozes u ravnici. drugo je brana na rzavu da li se snabdevanje gradova zapadnog pomoravlja moze izvesti na drugaciji nacin,.
Link to comment
A kad smo vec kod brana, eno je iza Uzica brana koja stoji i nicemu ne sluzi. Kazu, pravili su je kad je Uzice bilo ekonomski jace i kad se racunalo da ce se industrija i grad siriti i rasti.
Jedina veca brana u ukolini Uzica je brana u Vritcima koja nikada nije zamisljena da sluzi za proizvodnju elektricne energije, vec omogucava da se grad i okolina snabdevaju vodom za pice. Ostale Uzicke brane su u svakom smislu (osim sentimentalng za Uzicane) potpuno beznacajne.450px-Uzice-by-pedja-supurovic-04.JPGVelika brana u Uzicu.edit: mislim da sam mozda pogresio, moguce je da brane igraju ulogu u regulisanju nivoa vode u reci nizvodno, i da sluze za sprecavanje poplava. Edited by Aion
Link to comment
Posto nisam strucna za energetiku ne mogu da tvrdim da li su ove hidrocentrale savrsen projekat ili nikakav. Ali, onoliko koliko sam upucena potrebne su nam, sto kaze Evi_ struje nemamo dovoljno, i o tome se mantra svake godine sve vise.Sto se tice ove kanadske kompanije, saradjivala sam sa njima i nisam stekla utisak da su nestrucni, i ne pricam o domacem kadru. A to sto u upravi ima nasih ljudi ne vidim kao problem, firma je mesovite strukture, a i ne znam da li bi uopste mogli takav projekat da guraju bez domace podrske.Takodje, ne vidim sta je problem da radove izvodi Energoprojekt? Oni su kompanija koja ima visedecenijsko iskustvo sa takvim projektima pa verujem da bi odradili dobar posao, a i domaca su firma.Ono sto sigurno znam, kada je REV u pitanju, da su za sve ove godine otkad pokusavaju da ostvare ovaj projekat platili previse ajkula. I jedini relan problem koji imaju sa projektom je to sto taman kad mislis da si ih sve podmirio pojave se novi. Uostalom, to je problem svih projekata u Srbiji, a ovde je veliki kes u pitanju i ajkule se samo mnoze.Dalje, bez inzenjera i strucnjaka ovakav projekat ne moze da se izvede sto je valjda svima jasno. Menadzeri su tu samo da sakupe najbolje ljude koje mogu i da se bave formalnostima. Nece valjda inzenjer da se mlati sa administracijom i birokratijom? Moze, ali nema potrebe.Zelene i zdrave energije su nam neophodne, i svakako treba sto pre poceti sa primenom istih. Na primer, kod nas je jos uvek jedan od osnovnih ogreva drvo, koje se smatra dragocenim materijalom. Sa zelene tacke gledista, sagorevanje drvne gradje za grejanje je nerazumno i tracenje resursa. Dok, sa druge strane, svake godine bacamo i spaljujemo tone i tone biomase, tj. poljoprivrednog otpada koji se moze koristiti za grejanje, itd. Da ne duzim, psotoji sajt na kome se moze videti kompletna energetska slika Srbije sa svim potencijalnim izvorima energije, i kapacitetima.
Trebala bi da nesto naucis ako zelis da o tome naglas razmisljas. Drvenu gradju niko ne koristi za grejanje, drvo stabla koja mogu da se upotrebi za drvenu gradju skoro nikad se ne koriste kao ogrevno. ogromni procenat suma je niskog kvaliteta i ne moze se puno popraviti i ne moze se koristiti nizasta drugo osim za ogrev. ekonomski je mnogo bolje da se koristi domaci izvor nego uvozni gas ili mazut. ekonomska vrednost se stvara i na vrlo losem i nepristupacnom zemljistu.
Link to comment
Trebala bi da nesto naucis ako zelis da o tome naglas razmisljas.
Čemu ovaj bezobrazuluk?Posebno što dolazi od osobe koja ne poznaje najbolje ni pravopis maternjeg jezika.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...