Jump to content
IGNORED

Hidrocentrale na Limu


ydrea

Recommended Posts

a jel su ove vetrenjace goli penis sto se tice kapaciteta? vidim da su odavno posejali neke stubove pored puta beograd pancevo a nikome ne pada napamet da im nakace propelere. mozda cekaju da porastu jos malo? ne ozbiljno, zasto ne bi po banatu nacickali te turbine na vetar, umesto sto bi da sjebemo jos malo vode.
Problem sa vetrogeneratorima u Banatom je sto se tu trpaju laici kao ti i Rambo Amadeus koji to kao nesto i studira, culi ste da je to dobra i cista energija, a Banat je posebno gde su radjena merenja brzine vetra u juznom Banatu poslednje mesto gde bi smeli vetrogeneratori zbog zastite sredine. Tu postoji i problem sukoba interesa neki od ljudi koji su radili merenja vetra postali su regionalne glavesine za ocuvanje covekove sredine. Elem u cemu je problem. Veliki vetroheneratori isusuju zemljiste iza sebe usled mesanja vazdusnih masa i postavljanje na lokacije bilo gde izmedju Dunava i Peska bi samo dovelo do velike mogucnosti da se ponovo aktivira pustinjskostepski okolis. A po ETA modelu je predvidjeno znatan pad padavina u tom delu srbije. Znaci cackanje mecke.
Link to comment
  • Replies 81
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • mire

    11

  • fonTelefon

    9

  • fragand

    9

  • retronaut

    8

da se razumemo nemam ni ja pojma, jedino mi se cini da je banat potpuno idealan za to, tj neki delovi. duz puta pancevo vrsac uvek duva po defaultu takva vetrina da sto se tice prirodnih predispozicija mislim da tu nema sta da se oduzme ili doda. video sam letos u grckoj na lezbosu (severoistocni egej) vetrenjace koje je postavila neka spanska firma, vetrovito je ali nije u kontinuitetu - kada duva meltemi onda razbija, bukvalno te dize u vazduh, a ima dana kada nema nista. i jasno mi je da su neke EU subvencije. tamo sam na ulazu u neko selo video gomilu nekih ogromnih solarnih panela, bukvalno 15x15m ili blizu, izgledaju skoro pa kao oni veliki svemirski sateliti, rotiraju se tokom dana prema polozaju sunca a uvece se isprave da spavaju:). totalni hajtek na bizarnom mestu, sjebana priroda.
Tacno tako nijedan od tih izvora nema bez velike subvencije. I kad nas su odobrene neke astronomske cene za takvu struju zato se i ovo malo stranaca interesuje ne bi li se omastilo na tome. Inace Srbija je veliki izvoznike vetrogeneratora svapska firma u vlasnsitvu simensa u subotici ih stanca. Pa ko ima neko vetrovito parce zemlje da se udruzimo pazarimo par propelercina i zivimo ko seici.
Link to comment
ne znam kojom delatnoscu se bavis, ali to je pausalna tvrdnja. gde to?u principu, zavisi kako od oblasti, tako i od razvijenosti drzave/kompanija koje imaju interesa da upumpavaju sredstva.ugalj, gas i nafta su svugda dominantni, pa i u holandiji i bora-bori.
Spanija je zemlja gde su zaista mnogo ucinili sa solarnom energijom, ali oni su prema mapam strucnjaka iz te oblasti zapravo i jedina evropska zemlja koja ima stvarni potencijal za solarnu energiju osim krajnjeg juga italije i ostrva u mediteranu. imali iskoristili respekt.
Link to comment

Random, ali mogu da se vide trendovi, kriza na stranu.Mozda bi mogla da bude dodata jos samo Poljska, ali ne ide zbog mase kvalitetnih vrsta uglja kojima raspolaze.img117_resize.jpgKina.img118_resize.jpgOpet KIna.img119_resize.jpgDanska i vetar. Opusteno.img120_resize.jpgFrancuska. Ekstrem.Zvuci sasavo ali radi.

Link to comment
  • 4 weeks later...

Znam da je pitanje pod moratorijumom...i da je mozda bolje niko ni ne poteze to pitanje s obzirom kakva nam je drzava...Postoji li ideja da se krene sa izgradnjom neke NE kod nas... s obzirom da je bila prica da se kao ukljucimo u projekat Belene...Da li bi i koliko NE nama bilo dovoljno da (teorijski) podmirimo potrebe na neki relativno dugi period (10-20 god recimo)? Pre ne go sto potopimo ono malo reka sto nam je ostalo...

Link to comment
Postoji li ideja da se krene sa izgradnjom neke NE kod nas... s obzirom da je bila prica da se kao ukljucimo u projekat Belene...Da li bi i koliko NE nama bilo dovoljno da (teorijski) podmirimo potrebe na neki relativno dugi period (10-20 god recimo)?
Klasične ne verujem da ćemo graditi, ali evo ti jedna interesantna alternativa (do fuzije), Torijumski reaktori. http://en.wikipedia.org/wiki/Thorium-based_nuclear_power
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...