Jump to content
IGNORED

Hidrocentrale na Limu


ydrea

Recommended Posts

@fonTelefonPa izvinjavam se sto nisam dovoljno informisana da bih naglas razmisljala?! Sve je to lepo sto ti kazes kada se ovde ne bi krale sume i sekle nekontrolisano ogreva radi.Evo jos malo nepromisljenog razmisljanja naglas: sta se desilo/desava sa najavljivanom proizvodnjom briketa od uglja u Kolubari? O tome se pisalo pre par godina, tj. najavljivano je ali sada nista. Ima nekih briketa od uglja na trzistu, ali nisam sigurna ko je proizvodjac.Ja samo LAICKI smatram da se kod nas, kao i za sve ostalo, sto se grejanja i trosenja resursa niti razmislja niti planira, vec sve ide po onom "lako cemo" i "ma moze da prodje". Niti zagovaram neku stranu, niti sam protiv ijedne opcije.

Link to comment
  • Replies 81
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • mire

    11

  • fonTelefon

    9

  • fragand

    9

  • retronaut

    8

Prva po Teslinim principima u Evropi, druga u svetu... :fantom:Pominje se i u "Više od igre". Van konkretne upotrebe, sada je muzej Elektroprivrede i restoran za krkanluk zatvorenog tipa.

Link to comment
Trebala bi da nesto naucis ako zelis da o tome naglas razmisljas. Drvenu gradju niko ne koristi za grejanje, drvo stabla koja mogu da se upotrebi za drvenu gradju skoro nikad se ne koriste kao ogrevno. ogromni procenat suma je niskog kvaliteta i ne moze se puno popraviti i ne moze se koristiti nizasta drugo osim za ogrev. ekonomski je mnogo bolje da se koristi domaci izvor nego uvozni gas ili mazut. ekonomska vrednost se stvara i na vrlo losem i nepristupacnom zemljistu.
imam komsu bosketa u v banji, i bratamu, imaju 2 istovetne vile sa bazenima, jedan pici audi r8, drugi lambo.pitaj njih kako nisu zaradili na drvenoj gradji koju su valjali kao ogrev.mislslim, najjace da je seca suma uvek planska. Edited by ToniAdams
Link to comment
Jedina veca brana u ukolini Uzica je brana u Vritcima koja nikada nije zamisljena da sluzi za proizvodnju elektricne energije, vec omogucava da se grad i okolina snabdevaju vodom za pice. Ostale Uzicke brane su u svakom smislu (osim sentimentalng za Uzicane) potpuno beznacajne.edit: mislim da sam mozda pogresio, moguce je da brane igraju ulogu u regulisanju nivoa vode u reci nizvodno, i da sluze za sprecavanje poplava.
Prodje vreme pa ispare podaci :) Da, ta brana u Vrutcima (eto, ni imena nisam mogla da se setim, samo jezera) jeste zamisljena za snabdevanje vodom. Ali, postojale su ideje da se iskoristi i za proizvodnju struje, tj. da se osposobi i za tako nesto, i poveze sa Uzicem. Ne znam koliko je to realno i isplativo uopste.
Prva po Teslinim principima u Evropi, druga u svetu... :fantom:Pominje se i u "Više od igre".Van konkretne upotrebe, sada je muzej Elektroprivrede i restoran za krkanluk zatvorenog tipa.
Da, bas sam se pitala da li se moze koristiti i za krkanluk otvorenog tipa. Ali, ovako je idealna za sastanke daleko od ociju javnosti
Link to comment
Vode neme dovoljno i bice veliki problem posebno kad su izuzeti vodotokovi na Kosmetu. Mogu internet mudraci da pricaju svasta po internetu ali se o vodam Srbije sve zna. Akumukacije moraju da se povremeno ciste i poznati su efekti na povecanje seizmike usled akumulacija. Protoci reka u Srbiji su smanjeni za trecinu poslednjih 30 godina. Institut Jaroslav Cerni se bavi tom problematikom pa koliko politicari odvoje para toliko i dobiju. I ovo malo vode sto ima se rasipa.Neki dan sam prosao pored brane Rovni na granici opstine bajina basta i valjevo koja tek treba da pocne da se puni i koja ce snabdevati valjevo ub lazarevac mionicu i koristice se za hladjenje kolubare b. e sad da li je vodu trebalo vuci sa te daljine pored svih reka pritoka kolubare koje su u tom kraju. pa mora akumulacije pravis gde mozes ne mozes u ravnici. drugo je brana na rzavu da li se snabdevanje gradova zapadnog pomoravlja moze izvesti na drugaciji nacin,.
Prvo procitaj sta su napisali. Ne bih lenj pa sam i sam procitao. Nisam bas ni ja 100% bio u pravu.Nesudjeni pilicari su ga lepo zapakovali.Svaka im cast.e:
mislslim, najjace da je seca suma uvek planska.
tek sad posle pozara ima da lete motorke Edited by fragand
Link to comment
@fonTelefonPa izvinjavam se sto nisam dovoljno informisana da bih naglas razmisljala?! Sve je to lepo sto ti kazes kada se ovde ne bi krale sume i sekle nekontrolisano ogreva radi.Evo jos malo nepromisljenog razmisljanja naglas: sta se desilo/desava sa najavljivanom proizvodnjom briketa od uglja u Kolubari? O tome se pisalo pre par godina, tj. najavljivano je ali sada nista. Ima nekih briketa od uglja na trzistu, ali nisam sigurna ko je proizvodjac.Ja samo LAICKI smatram da se kod nas, kao i za sve ostalo, sto se grejanja i trosenja resursa niti razmislja niti planira, vec sve ide po onom "lako cemo" i "ma moze da prodje". Niti zagovaram neku stranu, niti sam protiv ijedne opcije.
I sta mislis sta se postize briketima od najgore vrste uglja? moj komsija donedavni, se grejao na drva teglio svaki dan ali bar nije smrdelo kao kad bi se grejao na ugalj i nije teglio nazad brdo neprijatnog pepela koje ostaje iza lignita. mozda od mrkog uglja ili od drvenog otpada.mesas privrednu granu i kriminal. jedini problem sa grejanjem na drva je sto vecina domacinstava nema sredstava da zameni ili sa modernim automatskim kotlovima (koji doduse zahtevaju masinski obradjeno standardizovano drvo ili pelete sto automatski poskupljuje grejanje) ili bar sa kaminima koji posle toplotu razvode u radijatore po drugim prostorijama umesto peci na drva ili klasicnih smederevaca. teniski klub klasik se tako greje i sto pre nisu mogli da zagreju industrijski kaloriferi na struju jedno takvo kamince ugreje bez problema.
Link to comment

Roadmap 2050: A practical guide to a prosperous, low-carbon EuropeEneropa.jpgEuropean Climate Foundation (ECF), 2010.Ucestvovali:McKinsey & Company, KEMA, The Energy Futures Lab at Imperial College London, Oxford Economics ,E3G, The Energy Research Centre of the Netherlands, The Office for Metropolitan ArchitectureFirme:Acciona, CEZ Group, E3G, ECN, EdP, Enel, Energinet.dk, ENTSO-E, E.ON, Germanwatch, Iberdrola,National Grid, RWE, Shell, Siemens, TenneT, Terna,Vattenfall, Vestas, WWF, Abengoa Bioenergia,Centrosolar Group AG, DELTA NV, DesertecFoundation, European Photovoltaic IndustryAssociation (EPIA), European Solar ThermalElectricity Association (Estela), First Solar, Flabeg,Ferrostaal, NTR plc, Nuon, NUR Energy Ltd,Oerlikon Solar, Phoenix AG, Q-Cells SE, RenewableEnergy Corporation (REC), Schott, Solar Millennium,Standard Chartered Bank, Statkraft, Sun-tech Power.

Link to comment

@fonTelefonJe ne razumem sta ti ucitavas iz mojih postova. Niti napadam krajnjeg korisnika drva kao ogreva niti mi je to namera. Pa i sama ceo zivot provedoh u kuci sa grejanjem na drva i ugalj (i muka mi je od toga da budem iskrena). Da, naravno da ugalj smrdi, i da jeste lakse izbaciti jednu pepeljaru na dva-tri dana nego izbacivati nekoliko puta dnevno (iz licnog iskustva), ali je grejanje na drva skupo, jedino se drveni briketi isplate a i to ako imas srece da nadjes kvalitetne. Briketi od uglja sluze da odrzis vatru i toplotu, posto drvo i drveni briketi gore mnogo brze.I ne znam o kojoj privrednoj grani pricas. Kod nas je kriminal sa neregularnom secom drveca direktno povezan sa nepostojanjem boljeg resenja za grejanje, za dobar deo Srbije. Ako ljudi nemaju drugu ili bolju opciju od te, posezu za drvetom kao ogrevom, sto stvara veliku potraznju, a nesto se ne secam nekog zvanicnog izvora za nabavku, vec odes do Cvetkove pijace, nadjes kamione pa pogadjas cenu i dostavu. Najveci deo tog drveta je nelegalno posecen. Pa nama su u selu obrstili sumu, naravno posto nema nikog tamo. A takvih "izvorista" ogreva ima koliko hoces.Spomenula sam to za drvnu gradju i grejanje samo u kontekstu da mi nemamo pravi plan kao drzava ni za struju, ni za grejanje, niti za bilo sta drugo uostalom.I da, to je moje laicko razmisljanje

Link to comment

Sumarstvo. Mozes ocas posla da izguglas firme za to, a moja tazbina se snabdevala na kraju Ugrinovacke u Zemunu. secenje i unosenje svakog avgusta dok nisu prodali kucu. Ja te sve vreme ubedjujem da je grejanje na drva najpovoljnije ekonomsko resenje i za gradjane i za drzavu. Dugovi za daljinsko grejanje su ogromni.Meni je tako brstio sumu brat od tetke pa sam je prodao za hiljadu evra. Ali nije napusteno selo jos uvek.

Link to comment
mislim da je perucac jedina reverzibilna he u bivsoj jugi
ima još jedna, ali ne mogu da se setim...isto drinskamožda i grešim, 'bem li ga
Bajina Bašta.A postoji i kod Čapljine, ukopana u brdo.
Link to comment

Ima kod Obrovca. Jezero je u Lici kod Gracaca a cijevi idu kroz Velebit do Zrmanje.edit: 240 megavata!!!, jezero isprazni za pola sata.edit 2: visinska razlika nekih 500 metara :o

Edited by nautilus
Link to comment
Ima kod Obrovca. Jezero je u Lici kod Gracaca a cijevi idu kroz Velebit do Zrmanje.edit: 240 megavata!!!, jezero isprazni za pola sata.edit 2: visinska razlika nekih 500 metara :o
Bajina Bašta 610 metara visinske razlike, 614 megavata :s_d:
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...