Jump to content
IGNORED

Hidrocentrale na Limu


ydrea

Recommended Posts

Reservoi Capital Corporation

Miljana VidovicPresident and Chief Executive OfficerMs. Vidovic is a co-founder and principal of Pinetree Exploration Ltd. and of Renewable Energy Ventures (BVI) Ltd. which are focused on the acquisition of mining and renewable energy concessions in Serbia. Ms. Vidovic worked as the Serbian Representative for Gold Fields International on the Crni Vrh Copper-Gold Concession Tenders between 2004 and early 2006. From 1999 through mid-2006, she was Business Development Manager for Tractebel (Indo Suez Group), involved in the identification of acquisition targets, tender process coordination and government relations in South Eastern Europe. Ms. Vidovic holds a diploma in International Economics and Foreign Trade from European University in Geneva, Switzerland and a diploma in business administration from the Belgrade Economics University.Milan CusicDeputy Director of its Serbian subsidiary Renewable Energy Ventures D.o.o.Mr. Cusic joins the Company from Serbia's State-owned utility Elektroprivreda Srpska ("EPS"), where he was Chief Hydro Engineer, responsible for EPS strategy on hydropower and renewable energy development, revitalization of existing hydropower facilities and construction of new hydropower projects. Mr. Cusic holds a Masters degree in Mechanical Engineering from the University of Belgrade.Aleksandar ObrenovicManaging Director SEE SerbiaMr Obrenovic has been involved with precious and base metals exploration for over seventeen years. Prior to joining Reservoir Capital Corp. he use to be a principal geologist of Company for mineral resources SEE, member of Eurasian Minerals Inc. (TSX: EMX.V). Since June 2006. he was appointed managing director of Company for mineral resources SEE - Serbia. Before that Mr. Obrenovic spent twelve years, working in Serbian National Geological Institute "Geoinstitut" Beograd, participating in several international and Serbia in-country mineral exploration projects and scientific studies. Mr. Obrenovic was a member of the editorial board and technical editor of several special geological publications and university textbooks. Mr Obrenovic holds a degree of graduated engineer of economic geology from faculty of Mining and geology, University of Belgrade.

Prosto je to da prostije ne moze biti: ovo gore je deo managementa navedene kanadske kompanije koja do sada nije uradila ni jedan jedini posao iz oblasti kojom se bavi.Ali se sprema da Srbiju zaspe oblektima za proizvodnju alternativnih i svih drugih zelenih i zdravih energija. Zajedno sa Djokovicevom tastom.Uradila je zato nesto drugo: po dobijenom poslu i potpisivanju svega sto treba sa vladom ove zemlje, angazovala je Energoprojekt kao podizvodjaca koji ce sve to lepo da uradi.Ako se i kada bude radilo.Ne znam za Kaubojeve NVO i talove svih sa svakim ili pojedinacno: vode neke zemlje nisu posao, a ni problem za NVO. U Srbiji koja je ekstremno kratka sa vodama svake sorte – od vode za pice do vode za elektricne centrale, za ma kakvo zezanje sa vodom je davno, davno otkucalo onih pet do 12.Ova nazovi kanadska kompanija i njeno nazovi angazovanje je samo onaj cuveni vrh ledenog brega: nikako da u Srbiju kada se energetike tice da udje neka od firmi sa pedigreom, bas kao sto je slucaj sa bankama, naftnim kompanijama, itd, itd...Koliko vidim, danas, u ponedeljak, samo par dana posle incidenta nigde teme u takozvanim medijima, stvar je pustena da legne, batinasi cekaju sledeci radni zadatak, progres se progredira, tenderi tenderisu.

Link to comment
  • Replies 81
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • mire

    11

  • fonTelefon

    9

  • fragand

    9

  • retronaut

    8

Hidrocentrala na Limu je neophodna. Ako zime budu vrlo hladne, trošićemo više struje za grejanje nego za manje hladne zime, a ako leta budu toplija, onda ćemo trošiti više struje za hlađenje. Ako nam, ne daj Bože, zaživi ekonomija, sadašnja proizvodnja neće moći da podmiri potrebe. Ako se ekonomija zalaufa i budemo mogli da kupujemo više mesa, rerne će morati više da rade. Sve u svemu - 300 miliona evra ćemo štetovati svake godine, i zato je hidroelektrana na Limu neophodna.http://www.blic.rs/V...a-evra-godisnje

Ako narednih godina Srbija ne izgradi nijednu novu elektranu, mogli bismo doći u situaciju da godišnje uvozimo oko 10 odsto ukupnih potreba za strujom, što će koštati preko 300 miliona evra godišnje, tvrde stručnjaci.- Još nepovoljnija situacija će biti ako zaživi domaća industrija jer će tada rasti potrošnja struje. Izvesno je da će iz godine u godinu uvoz rasti, pogotovo u godinama ekstremno hladnih zima i loše hidrologije - kaže Nikola Rajaković, profesor na Elektrotehničkom fakultetu.Neostvareni projekti Projekat Potencijalni investitori TENT B3 Kinezi Kolubara B italijanski Edison TE-TO Novi Sad konzorcijum Slovačka - Grčka - Rusija Hidroelektrane na Moravi nemački RWE Hidroelektrane na Ibru italijanski SECCI Hidroelektrane na Limu kanadski REV
(Kinezi iz Kine?) Edited by Evi_
Link to comment

Posto nisam strucna za energetiku ne mogu da tvrdim da li su ove hidrocentrale savrsen projekat ili nikakav. Ali, onoliko koliko sam upucena potrebne su nam, sto kaze Evi_ struje nemamo dovoljno, i o tome se mantra svake godine sve vise.Sto se tice ove kanadske kompanije, saradjivala sam sa njima i nisam stekla utisak da su nestrucni, i ne pricam o domacem kadru. A to sto u upravi ima nasih ljudi ne vidim kao problem, firma je mesovite strukture, a i ne znam da li bi uopste mogli takav projekat da guraju bez domace podrske.Takodje, ne vidim sta je problem da radove izvodi Energoprojekt? Oni su kompanija koja ima visedecenijsko iskustvo sa takvim projektima pa verujem da bi odradili dobar posao, a i domaca su firma.Ono sto sigurno znam, kada je REV u pitanju, da su za sve ove godine otkad pokusavaju da ostvare ovaj projekat platili previse ajkula. I jedini relan problem koji imaju sa projektom je to sto taman kad mislis da si ih sve podmirio pojave se novi. Uostalom, to je problem svih projekata u Srbiji, a ovde je veliki kes u pitanju i ajkule se samo mnoze.Dalje, bez inzenjera i strucnjaka ovakav projekat ne moze da se izvede sto je valjda svima jasno. Menadzeri su tu samo da sakupe najbolje ljude koje mogu i da se bave formalnostima. Nece valjda inzenjer da se mlati sa administracijom i birokratijom? Moze, ali nema potrebe.Zelene i zdrave energije su nam neophodne, i svakako treba sto pre poceti sa primenom istih. Na primer, kod nas je jos uvek jedan od osnovnih ogreva drvo, koje se smatra dragocenim materijalom. Sa zelene tacke gledista, sagorevanje drvne gradje za grejanje je nerazumno i tracenje resursa. Dok, sa druge strane, svake godine bacamo i spaljujemo tone i tone biomase, tj. poljoprivrednog otpada koji se moze koristiti za grejanje, itd. Da ne duzim, psotoji sajt na kome se moze videti kompletna energetska slika Srbije sa svim potencijalnim izvorima energije, i kapacitetima.Sto se tice emocija ljudi koji tamo zive, oni se nikada do kraja nece sloziti sa ovim ili bilo kojim drugim projektom jer se u tom slucaju njihovo okruzenje drasticno menja. Ja bih volela da cujem iz prve ruke emocije ljudi iz istocne Srbije, tj. onih koji zive uz Dunav, kako su se oscali kada je Djerdap gradjen. Samo sto tada sigurno nisu smeli ni da kazu da im se ideja ne svidja, ni sa nase ni sa Rumunske strane. A ostadose ispod Dunava sela i gradovi, istorijski spomenici i jos dosta toga. Pre izgradnje brane murine i jesetre su dolazile iz Crnog mora uzvodno sve do Beograda da bi se mrestile, naravno od tada ih vise nema. Jednostavno, takvi projekti menjaju zivote ljudi iz korena, a ponajvise onih koji u tom reonu zive, ali to ne znaci da su nuzno losi i destruktivni po okolinu.

Link to comment
Ako nam, ne daj Bože, zaživi ekonomija, sadašnja proizvodnja neće moći da podmiri potrebe.
:ziga:Istina.Postoji i uzrocno posledicna veza ekonomske krize i ekologije.
Link to comment
Posto nisam strucna za energetiku ne mogu da tvrdim da li su ove hidrocentrale savrsen projekat ili nikakav. Ali, onoliko koliko sam upucena potrebne su nam, sto kaze Evi_ struje nemamo dovoljno, i o tome se mantra svake godine sve vise.Sto se tice ove kanadske kompanije, saradjivala sam sa njima i nisam stekla utisak da su nestrucni, i ne pricam o domacem kadru. A to sto u upravi ima nasih ljudi ne vidim kao problem, firma je mesovite strukture, a i ne znam da li bi uopste mogli takav projekat da guraju bez domace podrske.
Kanadska firma je, da izvines, duplo golo pa ma kako povoljan utisak ostavila na tebe - nista licno, naravno.Napravljena je da se izmuzu pare iz ove zemlje, nema referenci, nema nista osim jednog opskurnog sajtica i nesto podataka.Nema doduse ni podataka kako, zasto i kada je ispodobijala ove poslove, koji inace svuda u svetu, pa i u zemljama kakva je Nigerija predstavljaju poslove koji se ne rade ispod zita kao sto je, bojim se, ovaj vec uradjen.Ovakve poslove rade ozbiljne firme, traze im se reference, dokazi da su uradili to i to, tu i tu...Ova kanadska je referisala samo dobru volju i dobre namere da nas usreci zelenim energijama.Nikakva strucnost za energetiku ovde nije potrebna: za muljanja ovakve sorte dovoljno je znati sabrati izracunati 2+2.Floskula nasi ljudi uz koju obavezno ide nasa pamet i svasta nesto bi imala smisla da ti nasi ljudi nisu ili su bili pripadnici gornjeg upravljackog sloja u EPS-u. Dalje je, pretpostavljam, sve manje-vise jasno.Nije jasno ili je mozda jasno kao dan da je vest o prebijanju ljudi koji drugacije misle, ma kakvi im motivi bili nestala iz novina.Da te podsetim, jedan od nasih ljudi je rukovodio batinasima koji su delili pravdu i isprebijali koga je trebalo isprebijati.Prica se dalje zove pojeo vuk magarca....
Takodje, ne vidim sta je problem da radove izvodi Energoprojekt? Oni su kompanija koja ima visedecenijsko iskustvo sa takvim projektima pa verujem da bi odradili dobar posao, a i domaca su firma.
Ja vidim problem: Energoprojekt sam za sebe i onakav kakav je, je ceo ovaj posao mogao da uradi sam.Vec ih je radio.Interesantno bi bilo videti iznose koje su Kanadjani pogodili da urade posao i iznose kojima su angazovali Energoprojekt.Tipujem na razliku, pozamasnu.Sta mislis ko, kako, zasto?
Ono sto sigurno znam, kada je REV u pitanju, da su za sve ove godine otkad pokusavaju da ostvare ovaj projekat platili previse ajkula. I jedini relan problem koji imaju sa projektom je to sto taman kad mislis da si ih sve podmirio pojave se novi. Uostalom, to je problem svih projekata u Srbiji, a ovde je veliki kes u pitanju i ajkule se samo mnoze.Dalje, bez inzenjera i strucnjaka ovakav projekat ne moze da se izvede sto je valjda svima jasno. Menadzeri su tu samo da sakupe najbolje ljude koje mogu i da se bave formalnostima. Nece valjda inzenjer da se mlati sa administracijom i birokratijom? Moze, ali nema potrebe.
Znam ponesto i ja, ali da skratim: pokusavas da kazes da je Srbija, angazujuci Kanadjane angazovala sposobne menadzere?A inzenjeri neka odrade posao, dok se menadzeri bakcu sa birokratijom.Sto se tice namirivanja raznoraznih ajkula i krokodila po zemlji Srbiji, da te pitam: zasto se za zastitu obratili nadleznim organima Republike Srbije, Vladi...?Da ih zastite i poboljsaju klimu za...Zamalo da napisem strane investitore, pa se setih: Kanadjani nisu investitori, investitor je drzava Srbija, odnosno njeni poreski obveznici koji ce, po ko zna koji put, da napune dzepove nekim nasim ljudima.A radi se o punjenju koje je u ovom slucaju tesko desetak miliona evrica.
Zelene i zdrave energije su nam neophodne, i svakako treba sto pre poceti sa primenom istih. Na primer, kod nas je jos uvek jedan od osnovnih ogreva drvo, koje se smatra dragocenim materijalom. Sa zelene tacke gledista, sagorevanje drvne gradje za grejanje je nerazumno i tracenje resursa. Dok, sa druge strane, svake godine bacamo i spaljujemo tone i tone biomase, tj. poljoprivrednog otpada koji se moze koristiti za grejanje, itd. Da ne duzim, psotoji sajt na kome se moze videti kompletna energetska slika Srbije sa svim potencijalnim izvorima energije, i kapacitetima.
Nije ni mesto ni tema, ali ja bih voleo da si i ti, kao i ono sto se zove javnost u Srbiji mnogo, mnogo opreznija kada se radi o fensiranju zvanom zelene i zdrave energije.Srbija je toliko u autu i zaostatku da je jos daleko od zelenih i zdravih energija.Treba joj lecenje konvencionalnih izvora energije, godine rada na modernizaciji infrastrukture i najmanje jos 1 do 2 konvencionalne elektrane na ugalj ili - jedna - nuklearna, mada smo, kada je o nuklearnoj rec dozvolili da nas Bugari preteknu: oni su, naime, vec poceli sa radovima na svojoj drugoj NE.Zelene energije su za bogate, one koji mogu i imaju od cega da plate izgradnju vetrenjaca, kogenerativnih postrojenja, biomasa itd, itdNa upotrebu drveta nemoj da se zgrazavas: ljudi, potrosaci se ponasaju ekonomski ekstremno racionalno.U zemlji od cije je energetske 'politike' gora samo poljoprivredna politika, u kojoj je svetski energent #1 toliko skup zahvaljujuci tome sto nas Rusi na celu sa Putinom toliko vole, a nasi kvazipoliticari guraju u zagrljaj najgore Rusije do sada, okretanje drvetu kao energentu je vise nego prirodno.Katastrofa je da je i Vojvodini koja, za razliku od Srbije, ima tradiciju koriscenja gasa, gas toliko skup da ljude tera na grejanje drvima, pa cak i strujom.
Sto se tice emocija ljudi koji tamo zive, oni se nikada do kraja nece sloziti sa ovim ili bilo kojim drugim projektom jer se u tom slucaju njihovo okruzenje drasticno menja. Ja bih volela da cujem iz prve ruke emocije ljudi iz istocne Srbije, tj. onih koji zive uz Dunav, kako su se oscali kada je Djerdap gradjen. Samo sto tada sigurno nisu smeli ni da kazu da im se ideja ne svidja, ni sa nase ni sa Rumunske strane.
Pusti emocije: drzava kad gradi, ona gradi bez emocija.Djerdap, za koji kazes da je radjen, a da niko nije smeo da pisne, je zavidno profesionalno uradjen projekt, jedan od onih projekata koji se rade jednom u veku - ovo vazi za sve sisteme i za sve drzave, bile one totalitaristicke ili najdemokratskije.Ima, kao i svako pokusaj da se hardverom rese problemi ljudske vrste - energija u ovom slucaju - mane, ostecenja okoline i jos podosta toga.Ali ima i pozitivne nuzefekte: u tehnici je tako - nema nesto za nista.Ima, kao nuzproizvod i sisteme kakav je recimo DTD, monumentalno zapusten i devastiran, skoro pa beznadezno.Ima i unisten sistem za navodnjavanje, jedan od najboljih u Evropi....Bio, sorry.I da ne zaboravim, taze mi je: ne organi Vlade Srbije, niti takozvana sredstva informisanja, nego Hydro Review Worldwide u broju za jul/avgust 2012. obavestava da su deo projekta ne samo brane Brodarevo 1 i 2, nego i put do granice sa CG, ali i 110 kV dalekovod od Brodareva do Sjenice...Sta mislis, ko ce, kako i koliko tek ovde da se ugradi?Edit: ne zameri na tonu, nista licno, dabogda ti saradjivala sa nasim kanadskim prijateljima jos dugo, dugo, to cu da upisem u dobiti koje Srbija ima od ovog projekta :) .Ni jedne druge ne mogu da se setim. Edited by retronaut
Link to comment
Posto nisam strucna za energetiku ne mogu da tvrdim da li su ove hidrocentrale savrsen projekat ili nikakav. Ali, onoliko koliko sam upucena potrebne su nam, sto kaze Evi_ struje nemamo dovoljno, i o tome se mantra svake godine sve vise.Sto se tice ove kanadske kompanije, saradjivala sam sa njima i nisam stekla utisak da su nestrucni, i ne pricam o domacem kadru. A to sto u upravi ima nasih ljudi ne vidim kao problem, firma je mesovite strukture, a i ne znam da li bi uopste mogli takav projekat da guraju bez domace podrske.Takodje, ne vidim sta je problem da radove izvodi Energoprojekt? Oni su kompanija koja ima visedecenijsko iskustvo sa takvim projektima pa verujem da bi odradili dobar posao, a i domaca su firma.Ono sto sigurno znam, kada je REV u pitanju, da su za sve ove godine otkad pokusavaju da ostvare ovaj projekat platili previse ajkula. I jedini relan problem koji imaju sa projektom je to sto taman kad mislis da si ih sve podmirio pojave se novi. Uostalom, to je problem svih projekata u Srbiji, a ovde je veliki kes u pitanju i ajkule se samo mnoze.Dalje, bez inzenjera i strucnjaka ovakav projekat ne moze da se izvede sto je valjda svima jasno. Menadzeri su tu samo da sakupe najbolje ljude koje mogu i da se bave formalnostima. Nece valjda inzenjer da se mlati sa administracijom i birokratijom? Moze, ali nema potrebe.Zelene i zdrave energije su nam neophodne, i svakako treba sto pre poceti sa primenom istih. Na primer, kod nas je jos uvek jedan od osnovnih ogreva drvo, koje se smatra dragocenim materijalom. Sa zelene tacke gledista, sagorevanje drvne gradje za grejanje je nerazumno i tracenje resursa. Dok, sa druge strane, svake godine bacamo i spaljujemo tone i tone biomase, tj. poljoprivrednog otpada koji se moze koristiti za grejanje, itd. Da ne duzim, psotoji sajt na kome se moze videti kompletna energetska slika Srbije sa svim potencijalnim izvorima energije, i kapacitetima.Sto se tice emocija ljudi koji tamo zive, oni se nikada do kraja nece sloziti sa ovim ili bilo kojim drugim projektom jer se u tom slucaju njihovo okruzenje drasticno menja. Ja bih volela da cujem iz prve ruke emocije ljudi iz istocne Srbije, tj. onih koji zive uz Dunav, kako su se oscali kada je Djerdap gradjen. Samo sto tada sigurno nisu smeli ni da kazu da im se ideja ne svidja, ni sa nase ni sa Rumunske strane. A ostadose ispod Dunava sela i gradovi, istorijski spomenici i jos dosta toga. Pre izgradnje brane murine i jesetre su dolazile iz Crnog mora uzvodno sve do Beograda da bi se mrestile, naravno od tada ih vise nema. Jednostavno, takvi projekti menjaju zivote ljudi iz korena, a ponajvise onih koji u tom reonu zive, ali to ne znaci da su nuzno losi i destruktivni po okolinu.
Ja se izvinjavam na nesporazumu, ali sam samo izvadila teze iz teksta koji sam linkovala. Čovek kaže doslovno da će srpska ekonomija da možda eventualno jednom nekada da zaživi, pa ćemo zbog toga biti u minusu 300 miliona zbog struje(!). A posao sa strujom treba da odradi kanadska kompanija u kojoj rade Srbi i koja (po tvrdnji nekih forumaša, istina nisam proverila) nema nikakvo iskustvo u gradnji hidrocentrala? Mutna priča.Srpska ekonomija neće da se zalaufa, industrija je slabija nego pre 20 godina, ekonomski trend dugoročno negativan, stanovništvo nam se smanjuje, stari ljudi nisu veliki potrošači struje ni za grejanje ni za rerne tako da meni lično priča sa tim potrebama nije baš jasna. Tj nisam sigurna koliki su realno nedostaci struje jer znam da se ta struja ponekad i izvozi. A ovoj "analizi" ništa ne verujem, naručena je (jedino ako čovek nije vizionar pa vidi da će naprasno da nam ekonomija "zaživi").
Link to comment

hm, pokusavam naci nesto na netu o REV-u, no mi ne ide bas.ima neko neki linak?edit: pglu, uociosajt izgleda blago receno neozbiljno a referenci nema pa nema

Edited by ToniAdams
Link to comment
hm, pokusavam naci nesto na netu o REV-u, no mi ne ide bas.ima neko neki linak?edit: pglu, uociosajt izgleda blago receno neozbiljno a referenci nema pa nema
Nema referenci, ali piše da su zainteresovani za Srbiju i jugoistočnu Evropu. Project>Renewable energy>brodaver1 i brodavero 2. Samo to i stoji, kompanija očigledno ništa nije radila pre, u ž a s.
Link to comment

Ima tu uzasa i uzasa: kompanije niodkuda koje se pojavljuju sa projektima nebulozama, solarne elektrane, 180+ hidrocentrala sirom Srbije, koridor ovaj ili onaj, iako strogo uzev ne spadaju u pricu o energetici ali su deo obrasca, nacina razmisljanja....U energetici je jedinica mere decenija, bas kao i u poljoprivredi.Pa ko voli nek izvoli.Ima nesto drugo: cacka se po vodama Srbije bez ikakve kontrole, sistema, plana, strategije, uvida pa i elementarnog znanja.Srbija je kratka i prekratka sa vodom i to ne samo onom za pokretanje elektrana nego i sa vodom za pice.Ono malo rezervoara za vodosnabdevanje koji su podizani tokom 70-ih i 80-ih je odavno prezivelo svoj tehnoloski vek, erozivni nanosi su ucinili svoje, planiraju se novi sto podrazumeva potapanje nekih od najlepsih i najvaznijih predela u Srbiji.Sve bi to bilo OK kada bi vode bilo, nuzda je nuzda, a voda mora da se pije.Niko nije izbacio brojeve, a oni postoje o, recimo, uticaju te vrste snabdevanja vodom na zdravlje stanovnistva.Primer, random: jezero Celije na putu Brus - Krusevac, nasuta brana podignuta na reci Rasini koja je izraziti predstavnik reka - laicki receno - koje donose ogromnu kolicinu nanosa, jednostavno takve su odvajkada.Pre cca 1980. kada je brana podignuta i pocelo snabdevanje vodom Krusevca i mesta oko, zakljucno sa gradicem koji se zove Cicevac, krusevacka bolnica nije imala odeljenje za hemodijalizu.Posle toga je dobila, tokom osamdesetih i devedesetih odeljenje sa desetinama mesta za hemodijalizu koje koriste stanovnici podrucja o kome je rec.Neke druge nuzpojave, kao sto su saran, smudj itd, itd, u reci u kojoj se pecala pastrmka da ne pominjem, spadaju u pricu o genetski modifikovanoj soji i ostaloj flori koja je u Srbiji zabranjena zakonom koga se niko ne pridrzava, i koji su danas u Srbiji pretezan deo kultura, soja pre svega.Sve to bez ikakve kontrole, od uvoza, preko koriscenja do prerade.Oni stariji setice se da kraj koji sam pomenuo oko jezera Celije nikada do pocetka osamdesetih nije ulazio u vesti povodom zemljotresa; posle jezera Srbija je dobila izraz zemljotres u podrucju Kopaonika, itd, itd, da ne rasplinjavam....Tek, bilo kako bilo, Srbija vode nema, nece je ni imati, a sa ono vode sto je ostalo treba se (mora se ako je pameti) da postupa kao sa - malo vode na dlanu.

Link to comment
Srbija vode nema, nece je ni imati, a sa ono vode sto je ostalo treba se (mora se ako je pameti) da postupa kao sa - malo vode na dlanu.
Vode ima dovoljno i bice je, samo se domacinski ne raspolaze sa njom. Negde sam na netu naisao na analizu potrosnje i cini mi se da su termoelektrane najveci potrosaci. Edited by fragand
Link to comment

Evi_, ja sam odgovarala Retronautu pa se uhvatih za to sto si napisala jer je to nesto o cemu nam stalno mantraju. Sa druge strane, stalno slusamo price kako struje nema jer se izvozi po vecoj ceni, itd. E sad, volela bih ako neko moze da potvrdi sta je od te dve price zapravo istina. Da nam je privreda mrtva jeste, da se nece skoro oporaviti, nece, to sve stoji. Takodje, da li su nam potrebne nove brane i elektrane ne znam, jer rekoh nisam strucna. A kad smo vec kod brana, eno je iza Uzica brana koja stoji i nicemu ne sluzi. Kazu, pravili su je kad je Uzice bilo ekonomski jace i kad se racunalo da ce se industrija i grad siriti i rasti.Da , znam da su zelene energije skupe, i da necemo skoro krenuti u tom pravcu. Ali, isto tako smatram da je nuklearna elektrana poslednja stvar koja treba Srbiji. Sto se vode tice, Srbija obiluje izvorima vode ali se totalno pogresno koristi i rasipa. O raspordaji izvorista se vec prica, sad da li su to nase teorije zavere ili su stvarno prodali neke izvore stranim kompanijama videcemo.Za REV nemam sta da kazem, moja saradnja sa njima je bila jednokratna, i samo napomenuh da ono stranaca sto videh ne deluju nestrucno. Nase strucnjake necu ni da komentarisem. I ne verujem da cemo skoro videti ovde nijednu firmu sa pedigreom, iz prostog razloga sto nemamo uslove za njih. Za investiranje u Srbiju se interesuju uglavnom kojekakvi sumnjivi likovi koji su shvatili da su ovde porezi relativno niski, a kontrola nikakva, tj. mozes da radi ko sta hoce ako dovoljno plati domace ajkule i krokodile. Kad se pojavi strani investitor, nasi u njemu iskljucivo vide vrecu para. Onda krene izmisljanje pedeset dozvola, pa potvrda na dozvolu, pa projekti, pa potvrde projekata, itd. I sve to ne da bi zaista utvrdili da je taj projekat najbolji od svih, vec da se izmuze sto vise novca. I tu se stvar lomi, ako je potencijalni investitor navikao da radi po pravilima, i zna sta radi, vrlo brzo odustaje. A muljatori i ostale podvrste vrlo brzo shvate kako je ovde idealna klima za njih. I ne, nisam paranoik, samo previse dugo radim na poslovima koji se doticu stranih ulaganja i poslovanja, protoka robe i sl. Ovo za negativan uticaj brana na ekosistem i ljude sam negde citala, ali sad ne znam gde. Ako neko ima neki link ka izvorima bila bih zahvalna.Moja poenta je da svaki ovakav projekat nosi odredjene kontraverze sa sobom koliko god bio neozbiljan ili ozbiljan. Ljudima koji treba da gledaju kako im ognjiste nestaje pod vodom tesko da ista znaci to sto je projekat dobro odradjen. Za Djerdap sam i pitala jer sumnjam da je iko tada i spomenuo javno da tim ljudima nije pravo sto ima potopise kuce. To nema nikakve veze sa samim projektom. Djerdap je resio mnoge probleme sa Dunavom, i bez struje, a ovako dobit je visestruka. A sto se ovog projekta na Limu tice mislim da je veliko pitanje da li ce se to ikada i sprovesti u delo, tj. ja nesto ne verujem da hoce, previse dugo se razvlaci cela prica. A i previse je strana u igri, Srbija, Crna Gora (kada je projekat pravljen mi smo jos bili ista drzava), lokalne vlasti, republicke vlasti, i tako dalje i tako blize.Izvinjavam se sto oduzih :)

Link to comment

U Uzicu ima stara centrala koja jos uvek moze da radi, samo ne znam da li je ta brana za tu centralu.Sa branama u bivsoj jugi nije bilo promasaja osim jednog u Crnoj Gori.

Link to comment

Hm, sad razmisljam, mislim da jeste povezana sa centralom u Uzicu ali nisam 100% sigurna. Nije brana promasaj, nego, bar su nama tako objasnjavali, brana nema funkciju trenutno, tj. nema potrebe za njenim kapacitetima u proizvodnji elektricne energije.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...