Jump to content
IGNORED

Propast sela i poljoprivrede


Lord Protector

Recommended Posts

arbajtman me istukao da dodjem ovde da pricam o poljoprivredi.

Ne radi radnju skro uopšte, mislim da se u Srbiji navodnjava samo nešto oko 1,5% obradive površine... Znači, neka je sve što se navodnjava u Vojvodini, pa to nije ni 3-4%... A nije sve u Vojvodini, naravno...
moje pitanje je da li sam kanal DTD moze vise da navodnjava? da li se zna koliko bi on mogao da podmiruje?ako bi mogao vise, zasto to ne radi? zbog cega je onaj silni narod kopao to cudo?
Link to comment
  • Replies 137
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Dr Arslanagić

    16

  • fonTelefon

    10

  • Dagmar

    9

  • Lord Protector

    9

arbajtman me istukao da dodjem ovde da pricam o poljoprivredi.moje pitanje je da li sam kanal DTD moze vise da navodnjava? da li se zna koliko bi on mogao da podmiruje?ako bi mogao vise, zasto to ne radi? zbog cega je onaj silni narod kopao to cudo?
Nije održavano 20 godina i jako je zapušteno... Oni manji kanali koji bi i trebali biti glavna stvar kod navodnjavanja (dakle mreža kapilarnih kanala između velikih i/ili srednjih kanal, koja se prostire kroz atare) se uopšte ne održavaju, od početka 90ih...Moj otac se svojevremeno palio nešto na uzgoj paradajiza, pa je probao da navodnjava iz jednog od tih kanala... Bilo je prvo smešno, a onda tužno... Iscedio je ceo kanal za 10ak minuta, a zbog zapušenosti dovoda, nova voda nije moglo da stigne u njega... :(Edit: Ima ovde ljudi koji to bolje znaju od mene, ja samo ovako, iskustveno i kroz razgovor sa rođacima sa sela...:) Edited by radisa
Link to comment

Можда најбитнијa улога Канала ДТД jeсу одводњавање и наводњавање. Укупна количина прихваћене и евакуисане воде са један милион хектара у Бачкој и Банату је 250 милиона кубика годишње. Пројектом је предвиђено да се из Хидросистема може наводњавати чак 510.000 ha, али се на нажалост тренутно наводњава само 30.000 ha.

Link to comment
arbajtman me istukao da dodjem ovde da pricam o poljoprivredi.moje pitanje je da li sam kanal DTD moze vise da navodnjava? da li se zna koliko bi on mogao da podmiruje?ako bi mogao vise, zasto to ne radi? zbog cega je onaj silni narod kopao to cudo?
mogao bi 70% Vojvodine, ali je propao jer nije održavan 20 godina. a nije održavan jer je javno preduzeće od kojeg se samo kralo i otimalo.SFRJ je imala jedan od najmodernijih sistema za navodnjavanje i odvodnjavanje poljoprivrednog zemljišta... danas - ciao
Link to comment

odlicno. je l javno preduzece pod ingerencijom vlade ili pokrajine? da li za pocetak gradjani/privreda mogu da izvrse pritisak na svoje lokalno izabrane predstavnike vlasti da se pocne sa ciscenjem? da se napravi pompa. ovo sto se ove godine dogodilo je velika katastrofa. koliko cujem sa terena, ljudi su posekli hektare i hektare zakrzljalog kukuruza. ja se brinem zbog jednog drugog problema, sa laicke strane. ja bih rekla da nase fabrike nesto ne drze do ekologije i da ne poseduju sve filtere prilikom izbacivanja otpadnih voda. da li je ta voda iz kanala ispravna za navodnjavanje kukuruza?

Link to comment

1) nadležno je JVP Vode Vojvodine.2) pritisak javnosti? u Srbiji?3) ne drže se naravno. kakvog kvaliteta je voda ne zna niko, mada teško da je dobra, smrdi kao smrt.

Link to comment

Kanali su postojali, ali nije bilo znacajnog navodnjavanja ni za vreme Broza. Istina je da za zadnjih 30 godina nisu ucinjeni nikakvi napori da se nesto investira u ovaj tehnoloski segment poljoprivrede. Nije bilo znacajnih pomaka ni globalno ni individualno po tom pitanju. Obecavalo se jos od Veselinova u ministarstvu 200.000 hektara (od Izraelaca), posle njega je jos u dva tri mandata navodnjavanje stavljano kao prioritet famoznih "agrarnih strategija", ali se gotovo nista nije uradilo i evo nas gde smo posle skoro dve decenije. Srpska poljoprivreda je prepustena cudima neba i popovima koji se (cak u avgustu) mole za kisu i padavine.Poljoprivredna proizvodnja od gotovo 1,5 milijardi evra (skromna procena) izgubljena je zbog nemara, politickog slepila, ugradnji u asfalte koji nigde ne vode, koalicione dogovore i kombinacije, mrezice i vrabce, budala koji se nazivaju "politicarima" u ovoj vukojebini u kojoj je glavna tema "Stanijino dupe" i "Djilasov i Tadijev ego".Tako da jebes zabrinutost po tom pitanju, sta ce biti i sta ce se desiti na GO smradova, je pitanje od mega znacaja za ovu prokletu zemlju!!!!

Link to comment
mogao bi 70% Vojvodine, ali je propao jer nije održavan 20 godina. a nije održavan jer je javno preduzeće od kojeg se samo kralo i otimalo.SFRJ je imala jedan od najmodernijih sistema za navodnjavanje i odvodnjavanje poljoprivrednog zemljišta... danas - ciao
beograd krao?
1) nadležno je JVP Vode Vojvodine.
ekekeke.nije da sam (bash) zlobna, ali taj napredni deo nas nikako da se pokaze :s_w:a ovo za oko morave, to mora da je zaraslo do neprepoznatljivosti? vojvodjani bar imaju tu bajatu vodu od pre 30 godina.@mau. jedno je kad slushash pa poludish, a sasvim drugo kad odesh negde i vidish. nemash vishe kapaciteta ni da ludish... :(
Link to comment

navodnjavanje je jako skup sport, potrebno je prokopati manje kanale i spojiti ih na dtd sistem, to su za vreme komunizma imali praktično samo kombinati, sistem je radio do polovine 90-tih kada su ti kombinati konačno pušteni niz vodu a delovi sa mašina pokradeni- inače bilo je lepo videti tostolobike, amure na delu kako pasu travu na dnu tih kapilarnih kanala (3m širine i metar dubine) u bistroj vodi...

Link to comment
...SFRJ je imala jedan od najmodernijih sistema za navodnjavanje i odvodnjavanje poljoprivrednog zemljišta... danas - ciao
ne znam, ja se sećam tačno iste kuknjave još osamdesetih. sušne godine svi računaju kako su zalivni sistemi dobta investicija, kišne se sve zaboravi i tako do danas.
ubicu se zbog ovakvih prica. jbt, imas resurs, imas sve, ali politicari pojebali situaciju.
dodatno, koliko pratim po forumima seljaci koji nisu bankrot se spremaju da buše bunare i navodnjavaju na svoju ruku. nisam stručnjak ali mislim da uz dovoljnu količinu bunara mogu da potroše vodu i naprave velike probleme u snabdevanju. ako je ta oblast i regulisana zakonski niko o tome ne vodi računa.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...