Jump to content
IGNORED

Propast sela i poljoprivrede


Lord Protector

Recommended Posts

Svedoci smo katastrofalnog stanja u poljoprivredi i očajnog položaja seljaka u Srbiji, kome nikad nije bilo gore. Stanje se pogoršava iz godine u godinu dok se sprirala demografskog i ekonomskog sloma sela i poljoprivrede sve više ubrzava. Selo ne umire, ono je već umrlo. Velika područja Srbije su pretvorena u pustinju, njive se ne obrađuju ili se ne obrađuju kako treba, raširio se korov i parlog, na selu su ostala samo staračka domaćinstva.Šta je uzrok tome? Da li je ekonomski slom devedesetih bio glavni uzrok propasti sela ili je to samo poslednji ekser u kovčegu u kome se nalazi srpska poljoprivreda i selo već decenijama?Propast poljoprivredno-industrijskih kombinata koji su bili motor srpske poljoprivrede je najopasnija stvar koja se desila u zadnjih dvadeset godina. Pogrešni model privatizacije ugasio je mnoge kombinate, imovina je razvučena, veliki broj ljudi je ostao bez posla, koperanti su ostali na vetrometini gde su zbrisani nekontrolisanim uvozom poljoprivrednih proizvoda i damping cenama. Energenti su nenormalno poskupeli, banke imaju zelenaške kamate, plasman robe je nesiguran i u rukama je mešetara i partijskih štićenika. Jednostavno rečeno, totalna katastrofa.Kako poboljšati situaciju, ima li uopšte spasa za poljoprivredu i selo?

Edited by slow
Link to comment
  • Replies 137
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Dr Arslanagić

    16

  • fonTelefon

    10

  • Dagmar

    9

  • Lord Protector

    9

Propast poljoprivredno-industrijskih kombinata koji su bili motor srpske poljoprivrede je najopasnija stvar koja se desila u zadnjih dvadeset godina.
Uh, ja htedoh da udarim "+1" jer mi se učinilo da si napisao "Pojava poljoprivredno-industrijskih kombinata je najopasnija stvar..." Ovako na brzinu, poljoprivreda SFRJ je bila sasvim drugi model, koji danas ne paše skoro nigde, a posebno ne u Srbiji. Generacije agronoma su se iškolovale da rade malte ne na kolhozima i sovhozima, a danas je potrebno da budu fleksibilni privatni konsultanti, ljudi koji mogu da se uspešno dohvate bilo kog posla (SFRJ agronomi nisu tako profilisani).Zadrugarstvo - naša dika, s druge strane, u prilično je lošem stanju.Donekle loša situacija u poljoprivredi reflektuje i (katastrofalno) lošu situaciju u unutrašnjosti, tj. van većih gradova.
Link to comment
dozvoliti strancima da kupuju zemlju.
zavisi koji strancima. ovima sto su se do sada bavili prckanjem po srpskim agrarnim resursima, niposto. cista eksploatacija po sistemu take money and run.
Link to comment
zavisi koji strancima. ovima sto su se do sada bavili prckanjem po srpskim agrarnim resursima, niposto. cista eksploatacija po sistemu take money and run.
teško da će neki drugi da naletenema selo sa kim da trguje niti kome da prodajeprošlog leta je paradajz koštao ispod svake cene, a kompletan kečap je proizveden od uvoznog koncentrata
Link to comment

ne znam

Ti kombinati su više sjebali selo time što su postojali nego time što su se ugasili.
Propast npr. PKB-a, PIK Takovo ( Swisslion ga je urnisao i urniše ga samo tako) nikom nije donela boljitak. Ima takvih slučajeva milion širom Srbije. Meni je ono što je Đilas uradio sa podizanjem PKB-a iz mrtvih za svaku pohvalu.
Link to comment

at GazzaJbg, ne možeš jednima da dozvoliš a drugima da zabraniš. Poljoprivredi je potrebna lova i to velika a to se ne može očekivati od Mileta Jerkovića, Miška i Koleta...

Edited by Arbeitmann
Link to comment
Propast npr. PKB-a, PIK Takovo
Propast je potpuno neminovna, to su sistemi napravljeni za jedno drugo vreme, drugu zemlju i drugo tržište. Propast u ekonomiji ne mora da bude ništa nužno loše, ako mu sledi nešto novo. Kreativna destrukcija, itd. To što nema novog (po meni, obnovljenog zadrugarstva), to je muka druge vrste.
Link to comment
ne znamPropast npr. PKB-a, PIK Takovo ( Swisslion ga je urnisao i urniše ga samo tako) nikom nije donela boljitak. Ima takvih slučajeva milion širom Srbije. Meni je ono što je Đilas uradio sa podizanjem PKB-a iz mrtvih za svaku pohvalu.
Vino Župa je npr uništila vinarstvo u Srbiji, nešto od čega bi silna sela mogla da cvetaju. Sad se to oporavlja, ali tu trebaju vekovi.Slično je i sa ostalim kombinatima.
Link to comment
Uh, ja htedoh da udarim "+1" jer mi se učinilo da si napisao "Pojava poljoprivredno-industrijskih kombinata je najopasnija stvar..." Ovako na brzinu, poljoprivreda SFRJ je bila sasvim drugi model, koji danas ne paše skoro nigde, a posebno ne u Srbiji. Generacije agronoma su se iškolovale da rade malte ne na kolhozima i sovhozima, a danas je potrebno da budu fleksibilni privatni konsultanti, ljudi koji mogu da se uspešno dohvate bilo kog posla (SFRJ agronomi nisu tako profilisani).Zadrugarstvo - naša dika, s druge strane, u prilično je lošem stanju.Donekle loša situacija u poljoprivredi reflektuje i (katastrofalno) lošu situaciju u unutrašnjosti, tj. van većih gradova.
Model akcionarstva kojim bi se transformisali PIK i zadruge tako da seljaci budu vlasnici istih mi je izgledao kao najbolje rešenje za mali srpski posed (3-10 ha) i slabu ekonomsku moć poljoprivrednika. Lako je biti konsultant na latifundiji od par hiljada hektara. Ali koliko ima takvih latifundija u Srbiji a koliko usitnjenih poseda?Ja jesam za to da poljoprivreda postane agrobiznis po zapadnom modelu, ali treba do tog stadijuma doći. Ukrupnjavanje poseda i industralizacija proizvodnje po meni moraju ići postepeno. Inače su lomovi neminovni. Edited by slow
Link to comment
ne znamPropast npr. PKB-a, PIK Takovo ( Swisslion ga je urnisao i urniše ga samo tako) nikom nije donela boljitak. Ima takvih slučajeva milion širom Srbije. Meni je ono što je Đilas uradio sa podizanjem PKB-a iz mrtvih za svaku pohvalu.
Je li tacno da PKB ne placa racune za struju i komunalije?
Link to comment

Recimo valjevske planine su prilicno naseljene i uredno obradjene docim imamo potpunu propast i napustanje dobrog dela Sumadije i Istocne Srbije Crna Trava izumire i kao varosica.Seljak ce da radi za pare i za decu a nema ni jednog vise tako su mi rekli.Za kupovinu zemlje pa eno im rumunija i bugarska cela sve ce da trce kod nas.

Link to comment

Poljoprivredu u Srbiji je upropastio ''višak agrarne politike'' koja je sprovođena poslednjih 10 godina i odsustvo najosnovnijih tržišnih mehanizama koje su neophodne da bi neko mogao da planira, radi i zaradi od ove delatnosti.Imali smo od 2001. godine nekoliko agrarnih politika, strategija i raznih ''akcionih planova'' koje je sprovodio gotovo svaki imenovani ministar poljoprivrede (a bilo ih je), od kojih su mnoge mere i aktivnosti bile priotivrečne i čak poništavale efekte nekih dobrih mera prethodnog ministarstva. Kada se tome doda snažan uvozni lobi koji je uvozio gotovo sve što se proizvodi u domaćem poljoprivredno-prehrambenom sektoru po damping cenama zahvaljujući ''jakom dinaru'', i prodajući to preko svojih maloprodajnih mreža i trgovački sektor koji se sa poljoprivrednim proizvođačima bio na ''dođem ti za 180 dana i više'', sta se moglo i očekivati da će da zadesi ovu ''stratešku'' delatnost kako vole da se izraze novokomponovani lideri. A o selu i životu na selu oni se prisete samo kad je Guča i raspadanje od ića pića i sevdaha, a o proizvodjačima krompira u istom selu nekom drugom prilikom....

Edited by dobar1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...