Jump to content
IGNORED

Mars - Rover Curiosity


Recommended Posts

  • Replies 190
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Jolly Roger

    41

  • Arkadija

    23

  • Indy

    19

  • Skyhighatrist

    18

Top Posters In This Topic

Posted Images

lazes, odakle brdo na nbg? :ohmy:
Bilo brdo sljunka sto su izvukli iz Save, pre nego sto su ga pretvorili u neki od blokova. :DBice valjda uskoro i boljih fotki od Kjuriozitija.
Link to comment
post-1816-0-36681300-1344349740_thumb.jpgThis view of the landscape to the north of NASA's Mars rover Curiosity was acquired by the Mars Hand Lens Imager (MAHLI) on the afternoon of the first day after landing. (The team calls this day Sol 1, which is the first Martian day of operations; Sol 1 began on Aug. 6, 2012.)Ovo je prva slika u boji. Edited by Arkadija
Link to comment

Za radost NASE je i činjenica da su način sletanja svi osporavali, veliki deo stručne javnosti, i oni koji vode računa o parama. To im je visilo nad glavom, a moglo je mali milion stvari da pođe po zlu.I ja da se pohvalim: Kao klinac gledao sam prenos sletanja na Mesec. Ushićenje svih nad onim drhtavim slikama na našem Tesla televizoru ne da se opisati. Danima uoči Jugin je baratao sa drvenim/kartonskim modelima raketa, lunarnog modula, grafikonima.. svima nam je sve bilo jasno, i navijali smo žestoko

Link to comment

cemu toliki hajp kad je bilo vec slika sa povrsine marsa iz prethodnih misija, i to mnogo boljih, ako smem da primetim.drugim recima, super je jos jedna rover misija na marsu, ali jos uvek ocekujem nesto sto bi opravdalo ovoliko ushicenje.

Link to comment
H_rover-comp_wheels_02.jpgSojourner (Jul-Septembar 1997), Spirit & Opportunity (sleteli 2004, Spirit šljakao do 2010, Opportunity i dalje tumara ), Curiosity (2012).Prilično ilustrativno, zar ne?
Link to comment

Meni se ne sviđa skaj kran ali sam fasciniran. Najkompletnija, najmodernija laboratorija, laser i tri stotine raznih drugih čuda upakovanih u 1T vozlo na nuklearni pogon će sa hd kamerama, imadžerima, sondama da počne da prikuplja i odašilja gigabajte informacija sa jednog izuzetno interesantnog mesta.To na stranu.Šteta samo što je u pitanju ipak samo Mars a ne nešto drugo. Mislim da smo Mars sagledali, da to da li je tamo bilo ili ima života irelevantno za dalje istraživanje svemira, da je trošiti izuzetno ograničena sredstva da bi svako malo poslali nešto veće vozilo na poznatu planetu, što će kulminirati slanjem ljudi, zaludno trošenje sredstava i da će ova nova igračka prestati suviše brzo da bude vest osim za krug najzagriženijih ljubitelja vaseljenje i crvene planete.Jebiga, nije to to. Potrošiš dve i po milijarde dolara, i probiješ budžet za skoro milijardu, da bi možda dokazao da je nekada planeta imala uslova za život, who gives a fuck.Pa šta ako je ranije Mars bio neprobojan za mnoge, ili je neko pobrkao metrkiu, logično je da sada sve lakše, i ne čudi što su napravili jedan tako pretenciozan program sletanja. A i stvarno su mogli da zabodu jedno koplje sa hd kamerom nešto ispred sonde da snima sletanje :)In other news.NASA Gives SpaceX, Boeing, Sierra Nevada $1.1 Billion for Next Phase of Spacecraft Development... wow, do 2015 će možda poslati raju u privatnoj letelici.

Edited by Vapad
Link to comment
Meni se ne sviđa skaj kran ali sam fascinirar. Najkompletnija, najmodernija, laboratorija, laser i tri stotine raznih drugih čuda upakovanih u 1T vozlo na nuklearni pogon će sa hd kamerama, imadžerima, sondama da počne da prikuplja i odašilja gigabajte informacija sa jednog izuzetno interesantnog mesta.
mogli bi i da pocnu s tim megabajtima, a ne da nam salju ove test thumbnailove...<_<
Link to comment

Tek za 7-10 dana treba da odbace prozirnu zaštitu sa kamera, ako sam dobro shvatio...Da, dust cover je, recimo, još uvek na onoj kameri sa koje je prva kolor slika...

The MAHLI has a transparent dust cover. This image was acquired with the dust cover closed. The cover will not be opened until more than a week after the landing.
Ovde možeš da gledaš i čekaš sve njene slike, a i mnoge, mnoge druge...http://photojournal.jpl.nasa.gov/targetFamily/Mars?subselect=Spacecraft%3ACuriosity%3Ahttp://photojournal.jpl.nasa.gov/http://spaceflight.nasa.gov/gallery/images/shuttle/A i Evropa hoće na Mars:http://exploration.esa.int/science-e/www/area/index.cfm?fareaid=118 Edited by Vapad
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...