Jump to content
IGNORED

Avijacija bez granica...


dare...

Recommended Posts

13 minutes ago, Pegin said:

A šta je ovo ?

Au, izvini stvarno, promakao mi tvoj post.

Sto se nagradnog zadatka tice, tipujem po dizajnu na Francuze, Sovjete ili neko japansko uletanje...

 

 

Link to comment

@Pegin Posumnjao sam isprva na Rogozarskog ali me zbunio oblik grbe, pilotske kabine: mislio sam da nam podmeces :D neku meni barem nepoznatu japansku budzevinutm, buduci da je dizajn grbe o kome je rec bio iz nekih razloga njihov omiljeni oblik...

Inace, sam clanak nije da je los i ako ga je covek zatrpao masom takozvanih tehnickih podataka i jos vecom masom za nas uobicajenih samoprecenjivanja.
Zao mi je sto dole na klubu :isuse: nismo nastavili pricu o dvomotorcima za koje se ispostavilo da su izgurali uslovno savrsenstvo konstrukcija pokretanih klipnim motorima.

Posebna je netacnost tabela u kojoj je - kao i u celom clanku uostalom - prenebregnut 1 proizvodjac poput Breguet-a, narocito modela 693 i njegove varijacije 691, a uguran jedan (X)P-38...

Sve na stranu, nije bas da smo bili na pragu, samo sto nismo, pravljenja najboljih aviona sveta u ta burna vremena, ali - znali smo da pravimo avione... 

I to u obe inkarnacije: i kraljevskoj i republickoj.

Stavise, kada se pogleda u nazad i prebroje neke stvari, danas po nesto dostignuto i postignuto deluje kao pravo pravcato cudo... 

Istinsko.

Sa sve inzenjerskom, ne samo vazduhoplovnom tradicijom, koja se nastavila u obe inkarnacije i samo na prvi pogled neverovatnim profesionalizmom, entuzijazmom i inventivnoscu koje govore o jednoj negovanoj i odgajenoj velikoj inzenjerskoj, tehnickoj tradiciji...

Ubijenoj kao i toliko toga uostalom...

Jebiga...

 

Obaska sto je to jedan od glavnih razloga sto popizdim kada neko (i ovde) pocne da mi serinda da se radilo o zemlji koja je od pocetka do kraja bila - laz, prevara i fikcija...

Ali, jebesga, to je vec (takozvana) politika sa sve jos takozvanijom istorijom pumpanom od 90-ih do danas... :puke:

Link to comment
1 hour ago, namenski said:

@Pegin Posumnjao sam isprva na Rogozarskog ali me zbunio oblik grbe, pilotske kabine: mislio sam da nam podmeces :D neku meni barem nepoznatu japansku budzevinutm, buduci da je dizajn grbe o kome je rec bio iz nekih razloga njihov omiljeni oblik...

 

Ako se ne varam, pominjale su se dve varijacije na temu IK-5 - ova sa slike teski lovac jednosed, i dvosedi "razarac" sa osmatracem / strelcem. Otud valjda i ta grba, da se pojednostavi dizajn i omoguci sto vise medjusobno zamenjivih sklopova izmedju ove dve varijante.

 

 

1 hour ago, namenski said:

Posebna je netacnost tabela u kojoj je - kao i u celom clanku uostalom - prenebregnut 1 proizvodjac poput Breguet-a, narocito modela 693 i njegove varijacije 691, a uguran jedan (X)P-38...

 

I ne samo Bre.693, nego i Potez 630, Blos MB.170 i njihove varijacije na temu. Mada je njihov pandan u nasim predratnim prototipovima pre bio Ikarusov Orkan nego IK-5.

 

 

Link to comment
18 hours ago, Radoye said:

I ne samo Bre.693, nego i Potez 630, Blos MB.170 i njihove varijacije na temu. Mada je njihov pandan u nasim predratnim prototipovima pre bio Ikarusov Orkan nego IK-5.

 

Jebala me,da izvines, skitnja po lepom vremenu i to kada je prica dosla na meni omiljenu temu o propelerskim dvomotorcima, konfiguraciji koja je, kako sepokazalo, ovu sortu dovela do vrhinskih rezultata, nadmasenih tek pojavom aviona kojima je neko potpalio bulju... :) 

Oprosticu autoru clanka nepominjanje:

bloch-mb170.jpg

Societe des Avions Marcel Bloch, poznatijeg kasnije kao Dassault, i modela MB.170, ne toliko zbog Sent Egziperija, nego zbog uspesnosti konstrukcije, nesrecne sudbine, ali i cinjenice da je u tuzna vremena pada Francuske, juna '40. bila sposobna da utekne svakom tadasnjem nemackom lovcu....

Utekla je, doduse, i cela bratska Francuzija, ali to vec nije avionska prica koja se svodi na - motore...

Sa sve, tek da pomenemo: Groupe de Reconnaissance II/33, jedinice od pedigrea koja je do skora, ne znam da li jos uvek, postojala u Francuskoj.

Jos im vise zameram sto nisu pomenuli daleku 1934! godinu u kojoj su se rodili rodonacelnici ove klase:

DH88-racer.jpg

Sa sve konstrukcijom koja je dovela do aviona nad avionima WW2, kada su (samo) avioni u pitanju naravno.

Ali i pre svega:

sb2-li2-02.jpg

Avion revoluciju, koji je doveo do trke dvomotoraca: Zerstorer i fama oko njega su bili samo uspesan marketing dovoljan da zaplasi inace zaplasenu Evropu tih uvodnih i prvih par godina WW2.

Ali Туполев СБ je te 1934, postavio standarde klase i podigao lestvicu koju su svi jurili prakticno do pocetka WW2.

Revolucionaran, namerno istorijski guran u stranu, SB je bio borac i to itekakav: od Spanije u kojoj je terao segu sa Nemcima i Italijanima koji nisu mogli da ga stignu, preko Cang Kaj Sekove Kine kojoj je, sa sve zamaskiranim sovjetskim savetnicima :D ucio Japance letenju.

Soviet-in-China.jpg

I ne samo Japance...

 

Da bi tuznu sudbinu doziveo pocetkom WW2 kao vec beznadezno zastareo...

Link to comment
  • 2 weeks later...

Ne znam za koju je ovo temu bas

 

Quote

In a filing Friday, the Federal Aviation Administration indicated FedEx had asked permission to add the missile-defense system. The agency said that the "FedEx missile-defense system directs infrared laser energy toward an incoming missile, in an effort to interrupt the missile's tracking of the aircraft's heat," according a Friday filing by the Federal Aviation Administration.

 

 

Link to comment
3 minutes ago, Lezilebovich said:

Ne znam za koju je ovo temu bas

Pa za ovu, koju bi drugo: ne znam za ovo oko FedEx-a, sta ih je ponukalo da se upustaju u ovo, ali su ElAl-ovi avioni dugo svojevremeno nosili zastitu od anti-kamenasramena PA raketa.

Ne znam da li nose jos uvek i, ako nose, sta su i kako modernizovali, a jesu sigurno...

Link to comment

ElAl piloti su vecinom pekli zanat IDFu i spremni su za ratne/vojne uslove.

Pitanje je koliko ce kostati preobuka FedEx pilota da koriste novi sistem i da adekvatno reaguju u slucaju napada. I mozda najvaznije, koliko je do sada FedEx aviona bili napadnuto ili oboreno sa zemlje.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...