Jump to content
IGNORED

Avijacija bez granica...


dare...

Recommended Posts

4 hours ago, namenski said:

Potezan je u sezoni bogami dobrano do u 80-te...

A i za po neki specijalnitm let...

 

 

Ja se secam da sam ga vidjao kao klinac par puta, bar mislim da je bio DC-6, 4 propelera. Rodjen ranih 70-tih. :)

Link to comment
8 hours ago, Radoye said:

 

Ja se secam da sam ga vidjao kao klinac par puta, bar mislim da je bio DC-6, 4 propelera. Rodjen ranih 70-tih. :)

Interesantno bi bilo propratiti ih: koliko znam, 1 je stajao na ulazu na Brnik, ne znam da li je jos tamo.

Jedan je definitivno zavrsio u Red Bull-u: JAT, koriscen jedno kratko vreme za VIP voznje, Tito, prodat bratutm Kenetu Kaundi, Zambija, negde sredinom '70-ih, iskopan negde u Africi i restauriran do letnog stanja...

douglas-008.jpg

 

BTW, izgleda bolje, avionskije od svih Erbasova skupa... :D 

 

 

Edit: @Radoye kod potezanja 4 propelera, imati u vidu da je kao VIP avion jedno vreme radio i Il-18... :) 

Edited by namenski
  • +1 1
Link to comment

Baš sam se čudio kako to da je DC6 kod nas leteo i osamdesetih, pa sam pokušao malo da pogledam po sajtovima ljubitelja avijacije i njihovim bazama podataka.
Ako je dozvoljeno koristiti izvore sa interneta (uz sve disclaimere na tačnost podataka, koje su prikupili ljubitelji avijacije):
 

- Inex-Adrijini dc6 su svi osim jednog prodati Jemenu. Prodati su 1971, osim YU-AFG koji je prodat kasnije, 1976. YU-AFF je konzerviran 1972, i on je sada izložen ispred aerodroma Brnik.
- Jatov dc6 je prodat Zambiji 1975, a odatle je našao put do RedBull-a

 

Hteo sam da iskoristim priliku i da podsetim na još jedan lep avion, Super Constellation kog je restaurisao Breitling, kad ono - još pre 4 godine su ga prizemljili i prestali da održavaju :(
Na svetu je ostao još samo jedan jedini Super Constellation u letnom stanju, u Australiji.

 

 

  • +1 1
Link to comment

Kad smo kod restauriranih cetvoromotoraca u letnom stanju (doduse u ovom slucaju znacajno drugacije inicijalne namene) kod mene u komsiluku je jedan od dva preostala Lankastera, dosta cesto ga vidjam, evo i sad je leteo za 11. novembar...

  • +1 2
Link to comment
4 hours ago, Frile said:

još jedan lep avion, Super Constellation

 

30 minutes ago, Radoye said:

Kad smo kod restauriranih cetvoromotoraca...

 

Naj sve su kod njih motori, mada priznajem malu deformaciju po tom pitanju...

Koja su to cuda tehnike, remek dela u svakom pogledu, obaska i miris i ukus....

I zvuk...

 

 

  • +1 1
Link to comment
6 hours ago, Radoye said:

Kad smo kod restauriranih cetvoromotoraca u letnom stanju (doduse u ovom slucaju znacajno drugacije inicijalne namene) kod mene u komsiluku je jedan od dva preostala Lankastera, dosta cesto ga vidjam, evo i sad je leteo za 11. novembar...

 

Ovaj? :)

 

FBGlBdiUYAs6m7K.jpeg

Link to comment
  • 3 weeks later...

Danas je AIR France-KLM porucio 100 novih aviona A320/A321 od Airbus-a da bi zamjenili zastarjele KLM 737-NG avione.

 

Juce je isto tako Quantas porucio za svoju nisko budzetnu filijalu 100 novih Airbuseva. I na kraju je pao dogovor o buducoj kupovini aviona iste marke za sam Quantas.

 

U dva dana dvije velike kompanije (KLM i Quantas) prelaze sa Boeing-a na Airbus.

  • +1 3
Link to comment
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
2 hours ago, namenski said:

Fotosop naravno, kljun, sredinatm i rep su od 3 naprave?

 

Kljun je od 262, sredina je Mosquito a rep bese Supermarine Attacker ili stogod tako / rani britanski mlaznjak za nosace aviona. Ili se bar meni tako cini.

Link to comment
12 hours ago, Radoye said:

 

...Supermarine Attacker ili stogod tako / rani britanski mlaznjak za nosace aviona. Ili se bar meni tako cini.

Sto se kljuna tice, i ja sumnjam na Me-262, Mosquito je nesporan, ali rep ne pripada Supermarine Attacker-u, definitivno: Attacker je mlaznjaktm, ima pozadi cevku, duvaljku...

Bice da je neka WW2 naprava.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...