Jump to content
IGNORED

Avijacija bez granica...


dare...

Recommended Posts

Ja u kući još uvek imam neotpakovan komplet za MiG-21 nekog butik proizvođača, u neobično velikoj razmeri (nije čak ni 1:48, još je veći). Ladno ima opciju da mu sa jedne (ili obe) strane izrežeš oplatu motora, tamo prema izduvniku, i ofarbaš unutrašnjost koja je urađena do veoma sitnih detalja. Ima čak i nekoliko metalnih delova.

 

Mislim da je neki češki proizvođač u pitanju. Proslavili su se sa najboljim setom ikada napravljenim za Su-25.

 

Nikada nisam smogao snage da otvorim tu fioku i suočim se sa demonom.

Link to comment
9 minutes ago, Redoran said:

Nikada nisam smogao snage da otvorim tu fioku i suočim se sa demonom.

To je samo plastika, uzmi i polepi.  Nema tu demona,  samo čist zen .

 

Chuck.jpg

  • +1 1
Link to comment

@Pegin bas negde u vreme koje si nostalgicno pominjao, brat koji se bavio ovom tvojom zen-rabotom :) naletao je u Bg na neke sovjetske komplete.

Secam se da su bili korektno, mada malo sovjetski sirovo uradjeni: bela plastika, bez previse decal-a, ali su skockane makete izgledale zaista impresivno: TU-96, Tu-144 i Il-28, njih se secam...

Link to comment
9 hours ago, namenski said:

@Pegin bas negde u vreme koje si nostalgicno pominjao, brat koji se bavio ovom tvojom zen-rabotom :) naletao je u Bg na neke sovjetske komplete.

Secam se da su bili korektno, mada malo sovjetski sirovo uradjeni: bela plastika, bez previse decal-a, ali su skockane makete izgledale zaista impresivno: TU-96, Tu-144 i Il-28, njih se secam...

To je iz programa DDR  VEB PLasticarta, bilo ih je u svakoj prodavnici igračaka , 

 

11154753_900928566616144_2444776598772933575_o.jpg

Link to comment
15 hours ago, Pegin said:

Još malo nostalgije...

 

 

1983-2013.jpg

 

Jebote! Koliko sam trazio sliku tog dela ulice iz tog vremena. Zbog poslasticarnice! Sta pise na firmi, ne mogu da procitam? Kvarner?! Iz nekog razloga mi smo je zvali Medzed. Najbolje tulumbe koje sam u zivotu probao. Dobro, mozda i nisu, ali u to vreme su mi bile bolje nego sto mi je bilo koji slatkis kasnije bio dobar. I boza i urmasice. Uuuuuu najranije uspomene.

Link to comment
1 hour ago, Pegin said:

To je iz programa DDR  VEB PLasticarta, bilo ih je u svakoj prodavnici igračaka , 

Tacno, istocnonemacki!

I nisam imao pojma da ih je bilo toliko, brat je napravio samo onih par koje sam pomenuo: da sam tada video ovu tvoju fotografiju bio bi prisiljen svim sredstvima da za mene licno napravi jos par koje videh... :mad:

Link to comment
1 hour ago, namenski said:

Tacno, istocnonemacki!

I nisam imao pojma da ih je bilo toliko, brat je napravio samo onih par koje sam pomenuo: da sam tada video ovu tvoju fotografiju bio bi prisiljen svim sredstvima da za mene licno napravi jos par koje videh... :mad:

Postoje i danas, pod imenom REIFRA i sa nekih 25% od ukupne ponude  maketa pređašnjeg DDR proizvođača

https://www.reifra.de/online-shop/spielwaren-aus-eigener-herstellung/modellbau/bausaetze-fuer-flugzeugmodelle/?p=1

 

Link to comment
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Kako je ovo genijalan dizajn. ne sumjam da vi avio-entuzijasti znate sve o ovoj letelici - meni je fascinantna sa cisto estetske strane. Jos ovako bez krila (jedini sacuvan primerak) baca u frugi plan sve sto smo videli po razni Sci-Fi filmovima.

 

16h_sep2016_eric_2000-9339_live.jpg

 

mar2020_b22_prologue.jpg

 

https://www.airspacemag.com/history-of-flight/horten-flying-wing-180960066/

 

https://www.smithsonianmag.com/smithsonian-institution/experimental-nazi-aircraft-horten-180974154/

Link to comment
3 hours ago, chandra said:

Kako je ovo genijalan dizajn. ne sumjam da vi avio-entuzijasti znate sve o ovoj letelici - meni je fascinantna sa cisto estetske strane. Jos ovako bez krila (jedini sacuvan primerak) baca u frugi plan sve sto smo videli po razni Sci-Fi filmovima.

Na stranu tvoje odusevljenje estetskom stranom stvari i na stranu ova naprava gore kao posledica tehnoloskih programa umiruceg Treceg rajha, zbirno poznatih kao Muva bez glave, ova Horten naprava ima koliko ilustrativnu, toliko edukativnutm predistoriju: naime, buduci da je pobedjenoj Nemackoj Versajskim ugovorima bilo zabranjeno bavljenje iole paznje vrednim motornim letenjem (vojno je bilo zabranjeno apsolutno, pa se zarad njega pribegavalo tajnoj saradnji sa jednim drugim medjunarodnim parijom tog doba, CCCP-om i vezbalo na zabacenim poligonima po CCCP-u) doslo je do razvoja situacije koji niko nije mogao ni da sanja.

Nemacka je, naime, morala da se okrene - bezmotornom letenju, jedrilicama pre svega.

Pa se tako, po nuzdi, a i po tehnoloskoj prirodi stvari okrenula jedinom polju na kome su performanse mogle da se poboljsavaju bez pogona: aerodinamici.

Pre svega Lippisch, covek koji je jos krajem 20-ih 'otkrio' takozvano delta krilo, braca Horten (obojica momcici zaludjeni jedrilicarstvom, u vreme dolaska Hitlera na vlast maloletni i prirodno idealni materijal za novi poredak, kao i vecina nemacke omladine u to vreme uostalom, privucena nadama u svet bez kasti, oficirskih ili bilo kakvih...

Pored bezmotornog letenja, razvoja aerodinamike, Nemacka je do dolaska Hitlera na vlast, napravila proboj i u razvoju civilnog vazduhoplovstva, i to pracen neverovatnim savezima, koincidencijama, pa su tako prve svetske vazduhoplovne karte nastale u saradnji:

 DYYG7G.jpg

Lika po imenu Herman Gering, u to vajmarsko doba jos nenacetog vlascu i jednim od direktora Lufthansa, sa:

 

Rado-Shandor.jpg

Likom po imenu Sandor Rado u to vreme vec poznatim geografom/kartografom, inace i tada i tokom skoro celog WW2, kadrom Kominterne i vodjom verovatno najuspesnije spijunske mreze u istoriji, zavedene pod imenom Rote kapelle...

 

Inace, takozvano letece krilo nije bilo nemacki monopol: ideja je, kao i sve tehniketm, sledila logiku da slicni problemi radjaju slicna resenja.

Sa zamecima jos tokom WW1, 1924. Борис Иванович Черановский, po zanimanju vajar, ali i kvalifikovani inzenjer konstruktor

Ceranovski.jpg

i njegov БИЧ-2 Парабола:

bich2-i.jpg

 

Jedrilica od koje je, par godina kasnije, dodavanjem motora, nastao avion БИЧ-3:

bich3-i.jpg

 

Itd, itd...

Sazvezdje americkih zanesenjaka na celu sa Dzekom Nortropom i da ne pominjemo:

Northrop-Jack.jpg

 

jack-northrop-flying-wing.jpg

 

I vec ozbiljnim dometima ideje, od:

Northrop-01.jpg

 

Do:

b-2-stealth-bomber.jpg

 

Mada, medjustanicatm ima onoliko i to na svim stranama...

 

 

 

Link to comment
  • 3 weeks later...

Da li je poljski LOT jedina evropska nacionalna kompanija (uz LH i Air Serbia :-)) u ekspanziji? Cini mi se da ozbiljno pariraju LH. Da li me utisak vara, ima li iko ko je upucen u materiju?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...