Jump to content
IGNORED

Avijacija bez granica...


dare...

Recommended Posts

  • 3 weeks later...

To su vortexi usled Kelvin-Helmholzove instabilnosti izazvene krajevima krila. Sto je veci i brzi avion, vorteksi su veci. Iako nije prava turbulencija u pitanju, to je najopasniji deo onoga sto se zove wake turbulence (opasno po avion koji dolazi iza, ne po onaj koji ga pravi), pa se zato i prave ona krila sa savijenm vrhom (sto dramaticno smanjuje velicinu vortkesa).

 

Na ovoj slici koju je namenski postavio, efekat je posebno dramatican jer em su vorteksi veliki, em sto se vec zatvaraju. Pretpostavljam da su vec 2 minuta stari, ali zbog ugla i objektiva izgleda kao da je avion upravo izasao iz njih.

 

Ne mogu da provalim koji avion je u pitanju? Po motorima i obliku krila mogao bi da bude Antonov 22, ali on ima dupli rep i ona "muda" ispod (NATO ga je prikladno nazvao Cock).

  • +1 1
Link to comment
54 minutes ago, mlatko said:

u jbt, to nešto moćno? ili su oblaci ređi

:D 

 

Za oblake ne znam, ali:

 

 

Moze samo da se pretpostavi koliku kolicinu vazduha Svinja Medved sa svojih cirka 60,000 konja i 8 propelera uzvitla svojim prolaskom: nije takozvani mlaznjaktm koji relativno malom kolicinom vazduha manipulise velikom brzinom protoka, nego je propelerac koji radi obrnuto - manipulise velikom kolicinom vazduha malom brzinom...

 

Tu95-02.jpg

 

Vadi ga, doduse, sto je mlad: prvi put je poleteo neke 1955-56...

Doduse, posle americkog parnjaka, B-52...

  • +1 3
Link to comment
3 minutes ago, jms_uk said:

@namenski sto na avijaciji?


Sent from my iTelephone using Tapatalk

:blush:

 

Greska.

Terasa, sunce, dzukci mi se motaju okolo, dosadjuju...

Molim moderaciju da prebaci na Plovila ako je moguce, nema vise vremena za brisanje...

Hvala.

 

Edit: kada si vec tu - valjda ce i ti avioni da prorade kako treba... :) 

Edited by namenski
  • +1 2
Link to comment

Godina 1974. 

Imaš 10 godina. 

U životu si uradio već 5 maketa, jedan Lincoln International B-707 u 1:190 i četiri mala VEB Plasticarta, IL-28, Mig 21, SAAB J-35 i MIL MI-4.

I onda uđeš u Beteksovu prodavnicu u Knez Mihajlovoj sa policama nakrcanim REVELL maketama.

Naravno, izabereš Spitfajera.

Ostalo je legenda.

Onda, 47 godina kasnije, na EBAYU, iz Belgije, kupiš za 15 Eur sa sve poštarinom, isti takav u Mint Condition, netaknut.

Sačekaš 31 dan da se pošta smiluje da ti  dostavi obaveštenje o prispeću pošiljke.

I još 35 minuta u redu pred poštom, da ga preuzmeš.

I opet imaš 10 godina.

Maketarstvo je droga, legalizovana.

 

BTW, Beteks u Knez Mihajlovoj je bio negde gde je danas Monsoon Store i Millenijum , Beogradžani, any hint ?

R0.jpg

R1.jpg

R2.jpg

R3.jpg

  • +1 6
  • Wub 1
Link to comment

Jel' nije Beteks bio preko puta Zagreba, dijagonalno od Insa sata?

 

Edit: nije, to je bila RK Beograd, Beteks je bio dole negde niže,  posle galerije SANU čini mi se...

Edit2: kaže keva da je to na šta ja mislim bio Ateks, a da je Beteks, koliko se ona seća, bio preko puta, negde pre Kolarca

Edited by Skyhighatrist
Link to comment

Davno je bilo, ali po današnjem stanju, posle ZARE, jedan od nekih 4-5 lokala prema Kalemegdanu bi trebali da budu taj "Beteks" gde su prodavali igračke i makete do sredine osamdesetih.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...