Jump to content
IGNORED

Avijacija bez granica...


dare...

Recommended Posts

Ne samo sto je bilo veliko, nego su ova dva Americka (sa nesrecnim mornarima) jos usput sluzili kao mini leteci nosaci aviona, svaki je nosio po 5 komada lovaca-presretaca.

 

Mada, nije bas sasvim fer poredjenje velicine sa letelicama tezim od vazduha. Ipak su ovo baloni - tehnicki veoma komplikovani, genijalno konstruisani, ali baloni, lete "sami od sebe", problem je vise kako ih kontrolisati i usmeravati nego kako ih uopste podici u vazduh i odrzati tamo da se ne sruse. No mislim da je velika steta sto se Hindenburgov udes tako urezao u kolektivnu psihu covecanstva (plus jos dosao u vreme pred sam rat kada su putnicki prekookeanski letovi zbog opstih okolnosti svakako onemoguceni na duzi rok) da se potpuno odustalo od razvoja ove tehnologije. Bilo bi tu jos stosta korisno da se napravi i postigne - pristupacnost tamo gde klasicni avion ne moze da dodje, moguc prenos velikih / kabastih tereta itd.

 

 

Link to comment
24 minutes ago, Radoye said:

plus jos dosao u vreme pred sam rat kada su putnicki prekookeanski letovi zbog opstih okolnosti svakako onemoguceni na duzi rok

Donekle: rat je betonirao poletno-sletne staze, trasirao vazdusne puteve i premrezio Planetu, pospesio razvoj navigacije i navigacionih pomagala, ali - u vezi sa gore pomenutim betonom - i vezao avijaciju za kopno.

Pa smo tako zaboravili, za mene nazalost, jos jednu sortu giganta, ogromne hidroavione koji su se jos pre rata opasno primakli standardima doleta, komfora, itd, itd...

I uz koje je izgledalo da skoro svaka vodena povrsina - a cenim da barem 80% svetskih takozvanih metropola ima tako nesto - moze da posluzi kao aerodrom...

 

Od Do-X, u neku ruku rodonacelnika, jos tamo negde dvadesetih godina 20. veka:

005.jpg

 

0019.jpg

 

0016.jpg

 

0013.jpg

 

004.jpg

 

004.jpg

 

0014.jpg

 

Preko Boeing 314, cuvenog Pan Am Clipper-a, koji je cini mi se ovih dana slavio i jubilej uspostavljanja prve transpacificke redovne putnicke linije San Francisko - Filipini, u skokovima doduse:

B314-2.jpg

 

B314.jpg

 

B314-3.jpg

 

B314-4.jpg

 

B314-6.jpg

 

Do posleratne labudove pesme i 1 koncepcije i 1 velike vazduhoplovne industrije, Saunders-Roe SR.45 Princess:

 SARO-Princess.jpg

 

SARO-Princess-002.jpg

 

 

Link to comment
2 minutes ago, jms_uk said:

 


Ostala mi je kod Etihad i Emirates :unsure:


Sent from my iTelephone using Tapatalk

 

 

Joj bre Dzemse, zezanje na stranu, jes da ono na tvojim fotografijama izgleda mocno i jeste mocno, ali meni dozlaboga klaustrofobicno, stisnuto, zbijeno...

 

Idem na Plovila :D 

Link to comment
 
Joj bre Dzemse, zezanje na stranu, jes da ono na tvojim fotografijama izgleda mocno i jeste mocno, ali meni dozlaboga klaustrofobicno, stisnuto, zbijeno...
 
Idem na Plovila [emoji3] 


Jeste zbijeno, kad su limitirani mogucim prostorom (privatni VIP A380 ili B747 nemaju taj problem).

Mada, kupatilo u Emirates A380 je bas veliko (mislim da sam ziveo u kucama sa manjim, i bez podnog grejanja).


Sent from my iTelephone using Tapatalk
Link to comment
Ja gulim oko 100 letova godisnje i srecan sam kada je srednje sediste prazno, a vi pricate o tusevima I sl.


Prazno srednje sediste jeste sreca.

Jedan od boljih benefita statusa (BA Gold ili Star Alliance Gold) je upravo to blokiranje mesta pored tebe (ako nije pun let).


Sent from my iTelephone using Tapatalk
Link to comment
2 minutes ago, jms_uk said:

mislim da sam ziveo u kucama sa manjim, i bez podnog grejanja

:D 

I ti to nekom ko je deo odrastanja proveo u bg dvoristu, bez ikakvog kupatila, sa zajednickim klozetom i jednom cesmom u avliji...

 

Nego, ozbiljno, da te pitam kao kvalifikovanog za strucne konsultacije po pitanju vazdusnog saobracaja: stices li utisak da se sa nagomilavanjem sve veceg broja putnika u avione koji lete sve dalje i vremenski duze, stiglo do neke vrste plafona, da buducnost nije u individualizaciji komfora kao sto je onaj prikazan na tvojim fotografijama s obzirom da bi isti - ako bi bio omogucen svim putnicima - ubio ekonomicnost i bio neprihvatljiv za prevoznike?

I da je, mozda, na pragu pokusaj resenja vracanjem na velike brzine, odnosno smanjenje trajanja letova?

Neki trendovi se vec naziru, korporativcitm vec najavljuju takozvane bizjetove brze od zvuka, Aerion je, sva je prilika, vec gotova stvar: pominjem ga samo kao moguceg pokazatelja trenda...

 

Aerion01.jpg

Link to comment
  • 1 month later...
Sa kojom si od navedenih kompanija bio najzadovoljniji prosle godine? [emoji4]


Verovatno Lufthansa, jer sam dva puta u 2018. leteo njihovim prvom klasom (u januaru i decembru) +’sve sto uz to ide.

:unsure:

Najvise (kao i ova top lista) puta bio na BA (evo me i sad nazad na Heathrow-u, cekam BA let) - ali tu mi je vece zadovoljstvo laundz (njihov ili partnerski), a let nesto manje.



Sent from my iTelephone using Tapatalk
Link to comment
On 28.11.2018. at 12:00, namenski said:

:D 

I ti to nekom ko je deo odrastanja proveo u bg dvoristu, bez ikakvog kupatila, sa zajednickim klozetom i jednom cesmom u avliji...

 

Nego, ozbiljno, da te pitam kao kvalifikovanog za strucne konsultacije po pitanju vazdusnog saobracaja: stices li utisak da se sa nagomilavanjem sve veceg broja putnika u avione koji lete sve dalje i vremenski duze, stiglo do neke vrste plafona, da buducnost nije u individualizaciji komfora kao sto je onaj prikazan na tvojim fotografijama s obzirom da bi isti - ako bi bio omogucen svim putnicima - ubio ekonomicnost i bio neprihvatljiv za prevoznike?

I da je, mozda, na pragu pokusaj resenja vracanjem na velike brzine, odnosno smanjenje trajanja letova?

Neki trendovi se vec naziru, korporativcitm vec najavljuju takozvane bizjetove brze od zvuka, Aerion je, sva je prilika, vec gotova stvar: pominjem ga samo kao moguceg pokazatelja trenda...

 

Aerion01.jpg

 

Pa bilo je vec ranije tih pokusaja, Konkord je povucen iz upotrebe jer je let bio preskup u vidu potrosnje goriva. I danasnji avioni lete nekom optimalnom/sporijom brzinom jer je tako ekonomicnije od full-speed-ahead.

 

Davno sam citao neke statistike, ne drzi me za rec, ali prava zarada aviokompanijama dolazi od prve klase. Mi, ostala sirotinja, sluzimo samo da pokrijemo troskove leta, dok prvom klasom targetiraju bogatije putnike koji mogu i zele za to da izdvoje novac. Ukidanjem prve klase morali bi da nivelisu to sve na jednu prosecnu cifru koja bi jednima bila ok, ali ne bi imali komfor, a drugima bila skupa. Nekako ne ide.

Link to comment

Mislim da je yield management malo komplikovaniji, plus nemaju ni sve kompanije prvu klasu (a neke pak imaju cetiri razlicite: eko, prem eko, biz i prva).


Sent from my iTelephone using Tapatalk

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...