Jump to content
IGNORED

rodna ravnopravnost


gagorder

Recommended Posts

https://www.ndtv.com/india-news/india-leads-world-in-share-of-women-airline-pilots-twice-as-much-as-us-1911889

 

India has the highest proportion of female commercial pilots in the world at 12 percent.

 

The percentage of female pilots in India is twice as high as in most Western countries, including the United States and Australia. Globally, less than 5 percent of pilots are women, according to the International Society of Women Airline Pilots.

Link to comment
Just now, Meazza said:

 

Ne, ja pitam zasto je u Skandinaviji tako. Jer diskutujemo. Zato te pitam da li imas neku ideju?

 

 

Koja tvrdnja?

 

Pa tvrdnja da patrijarhat nije faktor, da zene prosto tako prirodno biraju.

Za Skandinaviju mogu da nagadjam, verovatno koliko i ti. Mozda generalno i nisu zapravo toliko liberalni koliko mislimo, ali su im feministkinje glasne i niko ih ne obuzdava i ne maze blatom pa se njihov glas vise cuje i niko im se agresivno ne suprotstavlja kao u Srbiji recimo. Meni je upecatljiv utisak bio u Helsinkiju recimo koliko veoma mladih parova sa decom mozes videti, znaci generalno nije prioritet da se juri neka karijera. 

Link to comment
3 minutes ago, Leia said:

Pa tvrdnja da patrijarhat nije faktor, da zene prosto tako prirodno biraju.

 

Patrijarhatom objašnjavaš sve ovo

 

Ili tvrdiš da je gender disparity kod svih ostalih poslova prosto tako prirodna pojava, samo je u IT patrijaršijskim dekretom uspostavljen?

 

 

Link to comment
16 minutes ago, Leia said:

Pa tvrdnja da patrijarhat nije faktor, da zene prosto tako prirodno biraju.

Za Skandinaviju mogu da nagadjam, verovatno koliko i ti. Mozda generalno i nisu zapravo toliko liberalni koliko mislimo, ali su im feministkinje glasne i niko ih ne obuzdava i ne maze blatom pa se njihov glas vise cuje i niko im se agresivno ne suprotstavlja kao u Srbiji recimo. Meni je upecatljiv utisak bio u Helsinkiju recimo koliko veoma mladih parova sa decom mozes videti, znaci generalno nije prioritet da se juri neka karijera. 

 

Zakljucak (ne tvrdnja) studije je da nejednakost izbora zanimanja veca u drustvima u kojima je drzava ucinila najvise na jednakosti polova. Mozda Skandinavci nisu liberalni, a mozda postoje i neke razlike izmedju polova koje uticu na izbor zanimanja.

 

https://heterodoxacademy.org/the-google-memo-what-does-the-research-say-about-gender-differences/

 

women were more interested in people (d = 1.01) and ideas (d = .18), while men were more interested in things and data. These results, consistent with previous reviews showing large sex differences and small year effects, suggest that large sex differences in work related interests will continue to be observed for decades.

 

1. Gender differences in math/science ability, achievement, and performance are small or nil. (See especially the studies by Hyde; see also this review paper by Spelke, 2005). There are two exceptions to this statement:

 

2. Gender differences in interest and enjoyment of math, coding, and highly “systemizing” activities are large. The difference on traits related to preferences for “people vs. things” is found consistently and is very large, with some effect sizes exceeding 1.0. (See especially the meta-analyses by Su and her colleagues, and also see this review paper by Ceci & Williams, 2015).

 

Edited by Meazza
Link to comment
13 minutes ago, Weenie Pooh said:

 

Patrijarhatom objašnjavaš sve ovo

 

Ili tvrdiš da je gender disparity kod svih ostalih poslova prosto tako prirodna pojava, samo je u IT patrijaršijskim dekretom uspostavljen?

 

 

 

Ja uopste nisam ni spominjala IT. A ne bih se bas opkladila ni da je USA sredina izlecena od patrijarhata.

Link to comment

naravno da postoje jako bioloski uslovljene razlike izmedju polova, i to ce se pri izboru zanimanja vise ispoljiti u zemljama gde ti egzistencija nije toliko zavisna od toga. te rodne studije ulaze u veliki problem kad zadju u sferu prirodnih nauka.

Edited by Joe D
Link to comment
19 minutes ago, Meazza said:

 

Zakljucak (ne tvrdnja) studije je da nejednakost izbora zanimanja veca u drustvima u kojima je drzava ucinila najvise na jednakosti polova. Mozda Skandinavci nisu liberalni, a mozda postoje i neke razlike izmedju polova koje uticu na izbor zanimanja.

 

https://heterodoxacademy.org/the-google-memo-what-does-the-research-say-about-gender-differences/

 

women were more interested in people (d = 1.01) and ideas (d = .18), while men were more interested in things and data. These results, consistent with previous reviews showing large sex differences and small year effects, suggest that large sex differences in work related interests will continue to be observed for decades.

 

1. Gender differences in math/science ability, achievement, and performance are small or nil. (See especially the studies by Hyde; see also this review paper by Spelke, 2005). There are two exceptions to this statement:

 

2. Gender differences in interest and enjoyment of math, coding, and highly “systemizing” activities are large. The difference on traits related to preferences for “people vs. things” is found consistently and is very large, with some effect sizes exceeding 1.0. (See especially the meta-analyses by Su and her colleagues, and also see this review paper by Ceci & Williams, 2015).

 

 

Meni iz onog sto videh totalno ima smisla da su Skandinavci mahom konzerve ali su civilizovani pa ne tuku lajave feministkinje.

 

A to o interesovanjima i uzivanju u necemu a ne u necem drugom iako nema razlike u sposobnostima, tu je drustveno uslovljavanje u korenu stvari meni daleko najlogicnije objasnjenje.

 

+Sta cemo sa onima koje zanimaju ideje i stvari? :rolleyes:

 

Link to comment
1 hour ago, Leia said:

Ja uopste nisam ni spominjala IT. A ne bih se bas opkladila ni da je USA sredina izlecena od patrijarhata.

Pa o čemu pričamo ako ne o uzroku deficitu žena u IT, tj. šire u STEM?

 

Poenta je da Patrijarhat ne može da bude odgovoran za disbalans u tom sektoru ako balans ne postoji praktično ni u jednom sektoru zapošljavanja, niti može da se zahteva da postoji.

Link to comment
17 minutes ago, Meazza said:

OK, Skandinavci su konzerve i uslovljavaju zene vise nego u drugim zemljama. Sounds right.

 

Pa ne, nego ne znamo kako bi bilo u drugim zemljama da zene nisu mahom drustveno uslovljene. Skandinavija je ipak samo tackica na mapi sveta.

Link to comment
14 minutes ago, Weenie Pooh said:

Pa o čemu pričamo ako ne o uzroku deficitu žena u IT, tj. šire u STEM?

 

Poenta je da Patrijarhat ne može da bude odgovoran za disbalans u tom sektoru ako balans ne postoji praktično ni u jednom sektoru zapošljavanja, niti može da se zahteva da postoji.

 

Izvinjavam se na nepaznji, ja pricam o zastupljenosti zena u tradicionalno muskim zanimanjima uopste.

Link to comment
13 minutes ago, Leia said:

 

Izvinjavam se na nepaznji, ja pricam o zastupljenosti zena u tradicionalno muskim zanimanjima uopste.

Elektricar? Zidar? Rudar? Vodoinstalater? Nikad nisam upoznao zenu koja se bavi nekim od tih zanimanja, kao ni cuo da je neka zena pozelela da se bavi time.

Sa druge strane, znam dosta zena elektroinzenjera, arhitekti... Moglo bi se pomisliti da je fora u fizickom naporu i opasnosti koji gorenavedeni poslovi nose, ali opet sa druge strane imam drugarice koje se bave padobranstvom, alpinizmom, ronjenjem...

Link to comment
45 minutes ago, Leia said:

 

Pa ne, nego ne znamo kako bi bilo u drugim zemljama da zene nisu mahom drustveno uslovljene. Skandinavija je ipak samo tackica na mapi sveta.

 

Kako sad "pa ne" kad si napisala ovo: "totalno ima smisla da su Skandinavci mahom konzerve".

 

U drugim zemljama gde su zene vise drustveno uslovljene inequality of outcome je manji. :D Ne razumem koja je tvoja poenta stvarno.

 

 

Link to comment
2 hours ago, Meazza said:

 

Kako sad "pa ne" kad si napisala ovo: "totalno ima smisla da su Skandinavci mahom konzerve".

 

U drugim zemljama gde su zene vise drustveno uslovljene inequality of outcome je manji. :D Ne razumem koja je tvoja poenta stvarno.

 

 

 

Pa intimno konzerve ali i tolerantni prema feministkinjama, migrantima i drugim posastima za malogradjanstinu jer su civilizovani, Skandinavci jebiga :lolol:

A i tamo je desnica prilicno ojacala u poslednje vreme tako da se i njima ugled ljulja

Kazem to je moj utisak, ni manje ni vise

Edited by Leia
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...