Jump to content
IGNORED

rodna ravnopravnost


gagorder

Recommended Posts

Tumacenja pojave, ideoloska, socioloska ili kakogod su jedna stvar, utvrdjivanje da li devojke koje prolaze kroz taj i taj kvart bivaju redovno spopadane je druga, teoretski moguca. Tacno da to nije moguce utvrditi sa distance, pa nam ostaje samo da verujemo ili sumnjamo u devojcinu pricu. Ja sam sklon da joj verujem, jer se poklapa sa pricama koje sam slusao od devojaka (Belgijanki i imigrantiknja) koje zive u Briselu, i sa "incidentima" kojima sam prisutvovao ovde u Liezu. Vi ostali sa foruma, u nedostatku drugih informacija, mozete recimo da pitate za mislenje nekog lokalca u ciju objektivnost (u smislu da nemanja predrasuda prema imigrantima) verujete, napr Diga ili Bat Bata. To svakako ne bi bila objektivna provera, ali bi opet bilo nesto solidnije od pukih ideoloskih naklapanja.
pa nisu to ideoloska naklapanja vec jednostavna rezija i montaza za pocetnike. od vertova do danas. film nije istina. to je necija interpretacija istine. mene kao reditelja bi interesovalo, na primer, zasto se ti mladi ljudi tako ponasaju. bez toga ovo je film moralne panike i izazive takve efekte (belgijski djilas rekao da ce kaznjavati). jedini efekat je sto ce sada lokalna policija imati jos jedan izgovor za akciju protiv emigranata. apsolutno nista vise. ni korak blize nekoj politici koja bi pomogla integraciju ili neku drugu platformu. los film.iedit: pri tome ja sam u beogradu 1992. godine dobio (teske) batine kada sam branio devojku kojoj je dobacivano. verovatno vodjen prokreativnim impulsom.nego jedan stariji zizek Edited by kim_philby
Link to comment

Da citiram sebe od pre par strana:

Sasvim mi je jasno da namere ove devojke nisu bile rasističke - sama više puta naznačava kako se trudila da izbegne takva tumačenja svog filma - ali ima nečeg strašno kratkovidog u načinu na koji ona tretira ovo pitanje. Insistiranje na tome kako su ovo činjenice, i kako ona samo prikazuje činjenice, izgleda mi potpuno promašeno. Sasvim sigurno, autori Wire-a su umesto serije koju znamo i volimo, mogli da snime dokumntarac koji bi prikazivao samo ponašanje mladih dilera sa ulica Baltimora, i to bi bile činjenice, ali bi bile znatno manje istinite od igrane serije koju jesu snimili. Zapravo, takav dokumentarac već postoji.
Edited by Syme
Link to comment
ne ali moguce je film tako gledati (da ne kazem citati). i ne samo to: svi mi znamo kako izgledaju desnicarski internet portali u evropi. zenska prava (narocito belih zena 'evropljanki') jesu zamajac islamofobije. ovako redukcionisticki prilaziti tom problemu (mi i oni/zene i emigranti) jeste nesto sto se na kraju dana zavrsava u tom fantazmatskom kljucu.ili bolje receno: to sto nekoga zena vara ne znaci da taj nije paranoican. to sto nekome emigranti dobacuju ne znaci da u citanju te same pojave ne postoji rasizam.
U jednom od mogucih citanja, Kime.Moja prva reakcija je bila identicna tvojoj, evo zasto. Gledajuci film na jutjubetu, zapazio sam, tamo na desnoj strani sajta, gde je lista najpopularnijih snimaka sa slicnom tematikom, predlozak "kako zavesti zenu na ulici". Vodjen naravno antropoloskom radoznaloscu pogledao sam i njega. Radilo se promotivnom snimku kojim samozvani instruktor zavodenja, inace Francuz, reklamira svoje umece i "skolu". E sad, posle par minuta teoretisanja, on demonstrira tu svoju vestinu i prilazi zeni na ulici recima "nalazim vas veoma sarmatnom". Istu tu frazu cuo sam samo par minuta ranije, a izgovara je jedna od svedokinja prvog filma kao primer nezeljenog dobacivanja. Drugim recima, na ponekad slicnu vrstu ponasanja gleda se potpuno razlicito u zavisnosti od toga da li je udvarac zapadnjak ( postoje citave knjige i emisije koje u pozitivnom svetlu prikazuju takozvane pickup umetnike) ili je stranog porekla (onda reaguju politicari i policija). Dakle, radi se o rasizmu. Medjutim, kad se bolje razmisli, u kozi devojke koja je napravila film devojke to uopste ne deluje slicno: prvo, nju i vredjaju i prilaze joj vulgaran nacin, drugo, sama kolicina nezeljenog udvaranja i dobacivanja je u ovom slucaju neka vrsta konstatne psiholoske torture. Tome se mora stati na kraj.
ja sam vec rekao ukoliko ne zelis da se bavis korenima te pojave (sto ona ne cini) onda o njoj cutis. ko nece da prica o kapitalizmu neka cuti o fasizmu. as simpe as that.pri tome bas ta glupava katarza (ili empatija) jesu problem. nama kao i uvek treba didaktika a ne katarza. breht, ne aristotel.edit: ono o kapitalizmu je citat. to ne kazem ja. ja zapravo kazem: ko nece da prica o x treba da cuti o y. x moze biti na primer kolonijalna i rasisticka proslost belgije. i jos samo da dodam: naravno da kaznjavanje nece nista zapravo resiti.
Tebi da se zapali stan, ti ga ne bi gasio niti bi izlazio dok ne ustanovis tacan uzrok.Postoje neki prioriteti. Razumevanje uzroka i njihovo uklanjanje je svakako bitno, ali je jos bitnije da se u kratkom roku zaustavi takvo uznemiravanje zena. Kao ilustracija, huligansko i nacionalisticko divljanje, maltretiranje homoseksualaca, "sektasa" itd u Srbiji, sve to ima svoje dublje uzroke. Ali kakve to veze ima spram imperativa da se gradjani zastite od njihovog divljanja, ovde i odmah?
Link to comment
Postoje neki prioriteti. Razumevanje uzroka i njihovo uklanjanje je svakako bitno, ali je jos bitnije da se u kratkom roku zaustavi takvo uznemiravanje zena. Kao ilustracija, huligansko i nacionalisticko divljanje, maltretiranje homoseksualaca, "sektasa" itd u Srbiji, sve to ima svoje dublje uzroke. Ali kakve to veze ima spram imperativa da se gradjani zastite od njihovog divljanja, ovde i odmah?
Numem da se vinem do žižekovskih visina kima i Symea, ali da ti rečem da smo mi to u Australiji već prošli. Pričalo se tako da "libanski gengovi" zlostavljaju belkinje. Isto to po sistemu "nismo rasisti, ali..."I šta je bilo posle, pa došlo je do dizanja kuke i motike (kim i Syme bi verovatno to krstili kao nešto fašistoidno, što i jeste.) Potpomognuto larmom sa radija (imamo mi neke tipove a la Rush Limbaugh ovde), a sve u cilju "zaštite žena" od libanskih gengova.race-riot-3.jpgOficijelne statistike, koje su bile svima pristupačne, nisu prikazivale da je ta demografija posebno kriminogena. Međutim, who gives a shit. Mi moramo očuvati naše vrednosti, kulturu koja nas je učinila zavišću celog sveta, yada, yada, yada...E, sad su malo utihnuli, do sledeće prilike.I tačno je ono što Žižek piše u ovom tekstu što je linkovao kim, nije uopšte ni bitno da li je tačno da je među australijskim Libancima više kriminala. Poenta je da je ovima koje je bela pena popanula potrebno da to bude tako.Eto, izvešće s licinog mjesta.
Link to comment
U jednom od mogucih citanja, Kime.Moja prva reakcija je bila identicna tvojoj, evo zasto. Gledajuci film na jutjubetu, zapazio sam, tamo na desnoj strani sajta, gde je lista najpopularnijih snimaka sa slicnom tematikom, predlozak "kako zavesti zenu na ulici". Vodjen naravno antropoloskom radoznaloscu pogledao sam i njega. Radilo se promotivnom snimku kojim samozvani instruktor zavodenja, inace Francuz, reklamira svoje umece i "skolu". E sad, posle par minuta teoretisanja, on demonstrira tu svoju vestinu i prilazi zeni na ulici recima "nalazim vas veoma sarmatnom". Istu tu frazu cuo sam samo par minuta ranije, a izgovara je jedna od svedokinja prvog filma kao primer nezeljenog dobacivanja. Drugim recima, na ponekad slicnu vrstu ponasanja gleda se potpuno razlicito u zavisnosti od toga da li je udvarac zapadnjak ( postoje citave knjige i emisije koje u pozitivnom svetlu prikazuju takozvane pickup umetnike) ili je stranog porekla (onda reaguju politicari i policija). Dakle, radi se o rasizmu. Medjutim, kad se bolje razmisli, u kozi devojke koja je napravila film devojke to uopste ne deluje slicno: prvo, nju i vredjaju i prilaze joj vulgaran nacin, drugo, sama kolicina nezeljenog udvaranja i dobacivanja je u ovom slucaju neka vrsta konstatne psiholoske torture. Tome se mora stati na kraj.
procitaj ono sto je cleaver napisao. to ponajmanje ima veze sa zavodjenjem i seksom. stavise seks je tu samo izgovor za nesto sasvim drugo. drustvenu vidljivost i moc.znaci jos jednom ponavljam 'istinitost' njene situacije (govorim dakle o svakodnevici) ne mora da se podudara sa 'istinom' njenog filma (koja ukljucuje i opstije trendove kao sto je rasizam, reprezentacija dosljaka u zapadnim sredstvima informisanja i narocito zabavnim sadrzajima). na tom nivou (dakle 'istine') njen film jednostavno fula i klizi u rasizam. tu apsolutno nije bitno da li je ona zapravo rasista. verovatno zapravo nije. ali njena nemogucnost da taj film natera da radi za 'istinu' jeste problem dominacije paternalistickog i rasistickog fantazma u evropi (i americi) danas.
Tebi da se zapali stan, ti ga ne bi gasio niti bi izlazio dok ne ustanovis tacan uzrok.Postoje neki prioriteti. Razumevanje uzroka i njihovo uklanjanje je svakako bitno, ali je jos bitnije da se u kratkom roku zaustavi takvo uznemiravanje zena. Kao ilustracija, huligansko i nacionalisticko divljanje, maltretiranje homoseksualaca, "sektasa" itd u Srbiji, sve to ima svoje dublje uzroke. Ali kakve to veze ima spram imperativa da se gradjani zastite od njihovog divljanja, ovde i odmah?
zapravo kada mi se zapali stan sigurno ne bih trazio komsije da ih tucem zato sto mislim da su podmetnuli pozar. malo ti je sepava analogija. Edited by kim_philby
Link to comment
Numem da se vinem do žižekovskih visina kima i Symea, ali da ti rečem da smo mi to u Australiji već prošli. Pričalo se tako da "libanski gengovi" zlostavljaju belkinje. Isto to po sistemu "nismo rasisti, ali..."
Pricaju se takve price i ovde, po rasistickim krugovima. Takodje je sigurno da film, potvrdjujuci neke od tih predrasuda, ide na ruku ksenofobima. Medjutim, jos jedared, to ne znaci da se radi o izmastanoj pojavi kao kod vas. A ako nije izmastana, onda je bolje naci neko resenje nego gurnuti je pod tepih zbog pc korektnosti, jer bi i to na duze staze pogodovalo sirenju ksenofobije.
Link to comment
... jer bi i to na duze staze pogodovalo sirenju ksenofobije.
Ako mene pitaš, kao nestručnjaka, it's a lose-lose situation. Biće gore pre nego što bude bolje. Lično sam se s tim pomirio. (U stvari, ako zaista zagudi ekonomska kriza, kakvu smo mi npr. prošli početkom devedesetih - ne dao Bog to nikom - onda ćemo gledati Mad Max u nastavcima).
Link to comment
kao?
Samo ću ti nabaciti ugrubo, jer je film dovoljno kratak da nije baš golgota ponovo ga pogledati. S jedne strane Marokanci (ne mogu da koristim onaj alohtoni PC bullshit) žive u prilično zatvorenoj zajednici sa vrlo strogim pravilima i u kojoj je sexualnost prilično ograničena istima dok sa druge strane imaš potpunu i napadnu objektivizaciju žena na svako koraku. Ako treba posle ću više, i uz detalje sa terena, samo da žderem, crkoh.
Link to comment
Pricaju se takve price i ovde, po rasistickim krugovima. Takodje je sigurno da film, potvrdjujuci neke od tih predrasuda, ide na ruku ksenofobima. Medjutim, jos jedared, to ne znaci da se radi o izmastanoj pojavi kao kod vas. A ako nije izmastana, onda je bolje naci neko resenje nego gurnuti je pod tepih zbog pc korektnosti, jer bi i to na duze staze pogodovalo sirenju ksenofobije.
pa niko nije rekao da je izmastana pojava. problem je kako da tu pojavu uklopis u svoju sliku sveta i da sa njom izadjes na kraj.na primer, kao sto je indi primetio, ovakvih stereotipa o stranim radnicima imas posvuda. meni je jedna amerikanka pricala kako se neki bosanac, izbeglica, trljao o nju nakon sto ga je ona pozvala na veceru kod sebe zato sto joj je bilo zao sto se niko u firmi ne druzi s njim. ona ga je na to izbacila sa gajbe a on je zatim nastavio da je proganja i da pokusava da se 'priblizi' ubedjen da je u pitanju samo privremeni setback. ja gotovo mogu da ga zamislim kao nekog irfana mensura koga uce da izgovori ono 'gospodjice imate bubicu ispod pazuha'.kako bih ja to resio? pa ko dezuloviceve pesme iz lore. zrtve su banalne i vode nas u patetiku. ja bih se bavio samo tim mladicima. snimao bih gde zive i kako provode vreme. snimao bih kako izgleda ophodjenje policije prema njima. pokusavao bih da saznam sta zapravo misle kada dobacuju devojkama. zasto vredjaju? i sve tako. ovde su devoje (u filmu) cist visak zato sto su sveprisutne, ionako, kroz nju.los rediteljski postupak.
Link to comment
Samo ću ti nabaciti ugrubo, jer je film dovoljno kratak da nije baš golgota ponovo ga pogledati. S jedne strane Marokanci (ne mogu da koristim onaj alohtoni PC bullshit) žive u prilično zatvorenoj zajednici sa vrlo strogim pravilima i u kojoj je sexualnost prilično ograničena istima dok sa druge strane imaš potpunu i napadnu objektivizaciju žena na svako koraku. Ako treba posle ću više, i uz detalje sa terena, samo da žderem, crkoh.
to je brate provukla u cirka pola minuta kada mi je klonula glava. pri tome sta ispada onda: homefucking is killing prostitution? mislim nema to veze sa patrijarhalnoscu njihove zajednice vec sa raspadom iste u kapitalizmu. a sto se objektivizacije zena tice pa to nije 'njihov' problem vec problem belgijske, domacinske, kulture. Edited by kim_philby
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...