Jump to content
IGNORED

rodna ravnopravnost


gagorder

Recommended Posts

kako može plus sto za post nezvanova kad ona piše o ličnom iskustvu  :unsure:

 

Sa moje strane +1000 za njeno objasnjenje trenda koji se cini drugacijim osobama iz BG vs osobama iz provincije. A i nije bas da nije potkrepila svoju teoriju nekim dokazom.

Link to comment
 Mislim da imas fakte na svojoj strani, ali ovako nista neces postici.

 

 

ovo je kljuchno pitanje? shta treba, za milog boga, da postigne??? :o

 

kao onaj grafit na poshti ovo je srbija koji je neko precrtao u ovo je poshta. dechaci, ovo je forum. teorije, statistike, dokazi? DOKAZI???

shta mislite zelite da postignete? :blink:

 

i josh da ubedite ljude da je statistika interesantnija od lichnih iskustava? ^_^

Edited by gospa buba
Link to comment

ovo je kljuchno pitanje? shta treba, za milog boga, da postigne??? :o

 

kao onaj grafit na poshti ovo je srbija koji je neko precrtao u ovo je poshta. dechaci, ovo je forum. teorije, statistike, dokazi? DOKAZI???

shta mislite zelite da postignete? :blink:

 

i josh da ubedite ljude da je statistika interesantnija od lichnih iskustava? ^_^

 

Kad prestanes da budes uvredljiva i konfuzna, mozda ces i dobiti odgovor.

 

EDIT: over & out.

Edited by IndridCold
Link to comment

Sa moje strane +1000 za njeno objasnjenje trenda koji se cini drugacijim osobama iz BG vs osobama iz provincije. A i nije bas da nije potkrepila svoju teoriju nekim dokazom.

 

axa, znaci mi bez linkova se ne racunamo?!

 

inace, ja se slazem sa svim sto je nezvanova napisala, znas, ima nas i koji smo mrdnuli dalje od rodnog grada/sela. samo primecujem da se u poslednjoj deceniji (recimo) stvari krecu lagano unazad, po svim drustvenim parametrima i za zene i za muskarce. 

Link to comment

da, ali zanimljiva mi je ta dobra namera, koja se manifestovala u veri da ce samo davanje alternativnog imena necemu izmeniti njegovu sustinu i polozaj. sustinski se ne razlikuje mnogo od bajanja i vradzbina.

 

cista paganstina ako mene pitas, vera u snagu izrecene reci... nekada se i spaljivalo na lomaci zbog verovanja da je rec = delo.

Link to comment

axa, znaci mi bez linkova se ne racunamo?!

 

Aman, odgovarao sam na belchinu primedbu da je post nezvanove bio samo puko licno iskustvo.

 

A vec sam napisao da je, naprotiv, pozeljno da se pise subjektivno, iz svog ugla.

Link to comment

ne kvari igracku :mad:

o isuse evo ti cela. evo ti celo igralishte :lolol:

 

al nemoj da sedish u coshku, znash da ja uvek najvishe ochekujem od tebe.

 

Kad prestanes da budes uvredljiva, mozda ces i dobiti odgovor.

gle sinko. kad ti kenjash random, onda je dostojanstveno, ne brini, nema ich bezobrazluka, sama prosveta.

da ne pominjemo ono sranje od juche kako neko treba da pishe da bi tebi bilo jasno. helouuu?

 

dakle, poshtedecesh me odgovora, nadam se. a bicesh svakako malo skrolovan, starting nau, nemoj da brinesh.

 

 

trebalo je juche da topim singera elektronskim konfiguracijama duze od pola minuta. mislim, ja to znam, stvaaarno. tako se to radi -_- ^_^

Edited by gospa buba
Link to comment

gle sinko. kad ti kenjash random, onda je dostojanstveno, ne brini, nema ich bezobrazluka, sama prosveta.

da ne pominjemo ono sranje od juche kako neko treba da pishe da bi tebi bilo jasno. helouuu?

 

dakle, poshtedecesh me odgovora, nadam se. a bicesh svakako malo skrolovan, starting nau, nemoj da brinesh.

 

Helouuuu. :lolol:

 

Pa ne, necu ti ostati duzan, ne bi bilo fer.

 

Neko treba da pise tako da meni bude jasno samo i jedino ako hoce moj odgovor. Napisao sam, izmedju ostalog, i ovo:

 

 

Nemoj ovo da shvatis da sam tako bezobrazan da ti sugerisem kako ces da pises, samo ti objasnjavam zasto te slabo shvatam.

 

Slobodno se ljuti koliko hoces, sa svoje strane ne osecam nikakvu odgovornost za to. Da ne govorimo o omalovazavanju i vredjanju sa tvoje strane u svakom drugom postu, ukljucujuci i ovaj.

 

Tako da, skroluj, igumane, drzim te za rec.

Edited by IndridCold
Link to comment

uf, ja se po ovom pitanju necu sloziti sa ljudima do cijeg misljenja inace veoma drzim, tj sa mancom, nerom, bubom i SBN :-). iz moje perspektive, a to znaci: iz manjeg grada i iz vojvodine, stvari se u proseku ipak cine bolje danas nego nekada... cini mi se da je problem u tome sto smo nekada u SFRJ bili blizi svetskim pozitivnim trendovima nego sto je to danas slucaj, ali u konkretnom zivotu i van javnog govora /da, slazem se da su nekada politicari zvucali emancipovanije nego danas, mada, barem u mom ''selu'' -  privatno su ziveli mnogo manje emancipovano nego sto je to slucaj sa privatnim zivotima i najzadrtijih gradskih politicara danas, npr...ono, bolovanja oko deteta, partnerski odnosi, odnos prema deci, cerkama, obavljanje kucanski poslova, vlasnistvo nad zajednickom imovinom  itd... / rekla bih i da se vama cini da je nekada sve to bilo mnogo bolje jer je u beogradu mozda i bilo bolje...tada je koncetracija vise srednje klase u beogradu bila najveca, a i on je bio mnogo otvoreniji i raznovrsniji grad nego danas...sa studentima iz nesvrstanih zemalja, politicarima iz hrvatske, slovenije itd...sve u svemu je bio kosmopolitskiji i razlika izmedju zivota u njemu i zivota nas u provinciji se mnogo vise razlikovao. danas bih rekla da su te razlike manje, na stetu beograda, a pogotovo su manje u odnosu na zivot zena na selu, u vojvodini konkretno. ja sam dosta radila sa zenama sa sela i mogu reci da je njihov polozaj danas neuporedivo bolji nego ikada. tehnologija, masine, kola, kompjuteri ...sve to je uticalo da se njihov nacin zivota danas i njihov polozaj unutar porodice, mnogo manje razlikuje od zivota nas iz gradova. u vojvodini je to narocito upadljivo jer je i ranije ovde patrijahlni model bio manje prisutan nego u drugim delovima srbije.

evo zanimljivog istrazivanja koje su radile blagojevicka i pajvancicka o tome

http://ruralwomen.info/sites/default/files/publikacije/files/zene-na-selu-u-vojvodini-rezultati-anketnog-istrazivanja.pdf

 

sto se tice nasilja imam utisak da se samo cini da ga ima vise danas nego pre, i da je to posledica cinjenice da se o tome danas mnogo vise prica i da je ta tema sve manje tabu...no,po ovom pitanju ne znam bas da li sam u pravu, ali znam da pre nije bila retkost da neke nase komsinice dobijaju ''cuske'' od muzeva i da se nekako podrazumeva da je to deo partnerskih odnosa i da se nikada, ali bas nikada tako nesto nije prijavljivalo. nekada su zene radile sve u kuci /pored toga sto su radile i po fabrikama, i to vrlo cesto mnogo teze poslove nego sto danas poslovi mogu da budu/ i ja ne znam nijednu porodicu gde je otac isao na bolovanje zbog deteta, obavljao neke kucanske poslove ili se angazovo oko dece....e, sad slazem se da su tada bile redje price o tome kako zena treba da se ''dobro uda'', tada je zaista neka generalna preporuka bila da pre svega trebaju da se zavrsavaju skole, ali, sa druge strane i tada je glavna stvar bila da bi se posle zaposlilo na nekim ''zenskim'' radnim mestima. mislim, meni su moje tetke uciteljice i medicinske sestre savetovale poslove nastavnice, doktorice itd...a sve to se uklapa u nekakve ''zenske poslove'' ali i u tadasnje stanje na trzistu rada, tj tada su plate na tim radnim mestima bole solidne ili vise nego solidne, pristojno se od toga  zivelo i nije trebalo ciniti ikakav napor vise da bi se domogao solidnog, prosecnog zivota. npr. polozaj zena rukovodioca nekada nije bio ni pozeljan ni drustveno cenjen za najveci broj ljudi.

opet kazem, ovo je pogled iz provincije, pretpostavljam da su u beogradu stvari bile drugacije jer na kraju, u njemu su i ostajali ili u njega dolazili oni najambiciozniji, a medju njima je ipak bio najveci broj emancipovanih ljudi. ali danas, kao i u rusiji napr, koju drzim za zemlju u kojoj je patrijahalni model mnogo manje zastupljen nego kod nas, najuocljiviji je taj nesrecni uticaj kapitalizma na rodne odnose zbog kojeg se cini da su stvari gore nego pre. ja mislim da je to samo tako na prvi pogled i na malom uzorku najbogatijih, a da je u vecini slucajeva zivot prosecnih zena u odnosu na muskarce, a ne u odnosu na neki ideane slobode i prava, mnogo bolji nego i pre 30 godina. 

ali slazem se da je danas generalno klima kao 50tih u odnosu na 20te i 30te godine dvadesetog veka...nekako, mnogo neko retrogradno vreme, ali i za zene i za muskarce...

 

Ja ću da stavim +1 zato što se preklapa sa mojom ličnom percepcijom koju sam vrlo grubo sinoć skicirao. Tu je sve - provincija, tehnologija, kućni poslovi, siledžijstvo, ćutnja...

 

U normativnom smislu je socijalizam verovatno više radio na emancipaciji zena, danas je diskurs centriran na fizickoj zastiti i drugim parcijalnim temama.
 
No, nemajući nikakve studije pri ruci ???? nego licni utisak, mislim da je u proseku zivot zena/ polozaj u drustvu bitno laksi/bolji danas nego pre 90ih. Mozemo poceti od trivijalnih stvari - sve zene koje znam iz komsiluka gde sam odrastao (predgradje Sapca) su rmbale kao konjine 80ih i 90ih, od dnevnih poslova do zaboravljenih trivijalija poput pravljenja rezanaca za supu, masovnog zimnicenja i domaćinskog rintanja koje danas ni izbliza nije prisutno na tom nivou. Ne znam kako je bilo po većim urbanim centrima, u provinciji i ruralnim predelima je porodicno nasilje bilo, imho, redovnija pojava. U takvim sredinama, gde sam odrastao, je covek po pravilo bio brze i sire ukljucen u komsiluk i rodbinu nego po gradskim centrima (zgradama), i dok bez problema mogu da navedem 10ak zena koje su sada u 50im i 60im a bile su zrtve siledzijau kući, tesko mi je da se setim vise od 1-2 koje su sada u 20im-40im a da su bile u istoj poziciji, a te dve su uspesno izasle iz braka i gaje decu itd.
 
Da skratim, iako nudim samo licno uverenje, polozaj zene u praksi je danas mnogo bolji nego pre 25-40 godina, i odokativno, najbolji u istoriji.
 
via TT
Link to comment

 samo primecujem da se u poslednjoj deceniji (recimo) stvari krecu lagano unazad, po svim drustvenim parametrima i za zene i za muskarce. 

apsolutno. recimo, kada sam dosao u holandiju 90ih, sve je bilo mnogo slobodnije i drugacije. npr uvedene su licne karte, ogranicili su broj kofisopova sa namerom da ih u nekom momentu ukinu, vec godinama pokusavaju da izguraju red light district iz grada, aleternativna mesta se polako zatvaraju, ostalo ih je 3-4, sve je podredjeno turistima i japi hipsterima. i, gle cuda, na vlasti nisu bile neke konzerve, vec liberali i socijaldemokrate. zapravo, najbolji indikator je to sto je pre 20 godina bilo sasvim normalno da se riba sunca u toplesu u gradskom parku, a vec godinama toga nema. nije ni zabranjeno, ali nema.

Link to comment

moj problem sa licnim iskustvima je ne samo sto se razlikuju po generacijama, vec sto donekle zavise i od uzrasta - a nezavisno od generacije.

 

pre petnaestak godina sam, kao dvadesetogodisnjakinja, isla na neku feministicku skolu specialno organizovanu za zene koje su vodile razne NGO-e po srbiji. sledeca najmladja osoba je imala oko 30 godina. i bila sam iznenadjena konzervativnoscu tih zena. dok me jedna od voditeljki nije odvela na stranu i rekla, jebiga, docekaces to i u svom najuzem najliberalnijem najalternativnijem krugu, kad dodje vreme udaji i deci. i zbilja, ljudi za koje nisam ocekivala imaju crkvena vencanja i generalno se drze tradicionalnih obrazaca, razlicito se odnose prema nestaslucima sinova i cerki, i kod kuce se priblizavaju stereotipnim rodnim ulogama. ne koliko i okolina, ali vise nego sto bi se ocekivalo kad smo imali 20 godina. da li je to zato sto se konzervativnost vraca kao opsti trend, ili zato sto smo dosli na uzrast kad je teze odupirati se zacrtanim standardima, jebem li ga.

 

ovako na nivou drustva, meni se cini da stvari nisu gore nego pre nekoliko decenija, ali da su gore nego sto bi se dalo ocekivati da ce biti, da smo kojim slucajem projektovali ocekivane trendove pre nekoliko decenija na danas. drugim recima, postoji usporavanje, postoje koraci unazad, ali mislim da nisu toliko veliki da nas vrate u doba kad npr. nasilje u braku nije bilo poznata kategorija. 

Link to comment

Koliko vidim ovde se izgubilo postovanje prema starijim clanovima. Prvo je IndridCold ocajnicki i uvredljivo povisenim tonom vukao za rukav Manca, a onda je mladi kurjak pomislio da je to uobicajen mod ponasanja.

 

A sad i ovo sa Gospom, momci, jel imate kuci dzak za udaranje? :)

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...