Jump to content
IGNORED

rodna ravnopravnost


gagorder

Recommended Posts

Idalje nema nikavih podataka koji govore da je 80tih polozaj zena bio bolji nego 2015, nista,da kazete barem, odnos selo vs grad se menjao nagore,patrijahalni obrasci danas, dal su 80tih u strane zemlje isli da rade muskarci ili zene,ili u bg a ko ide danas vise, da li danas u selima vlada "nestasica:" zena koje nece i imaju slobodu da ne zive takav zivot?Ko je bolje ziveo kao sto rekoh i ko ce bolje ziveti, vase bake i majke ili vase cerke i unuke? koja je zemlja imala nasledje kraljevine jugoslavije,po zenskim pravima jedne skoro srednjovekovne zemlje, srbija ili sfrj? itd itd

 

:D nemoj da pišeš o onome o čemu blagu predstavu nemaš - npr kako je izgledao život žene u Srbiji u srednjem veku. Ili u 16. i 17. veku. Kraljevina Jugoslavija je space shuttle u odnosu na to.

 

Unuke ćemo videti kako žive u odnosu na bake. To ne znamo još uvek. A potpuno je moguće i da će živeti tehnički bolje, a biti emancipovane isto ili manje. I to ne samo u Srbiji. 

Link to comment

1918 se nije toliko razlikovala od poznog 19 veka u srbiji, a po pitanju zenskih prava u rularnim oblastima(znas,onim tada najbrojnijim) se nije puno razlikovao(sto znaci da si ocajan istorica, ili istoricar amater,jer ti promice slicnost istorijskog i socijalnog konteksta). 
Sad jos jedna poenta koja ti je promakla je da je sfrj uradila dosta,ali nije prosto mogla vise,deo toga je teret bas takvog nasledja gde zene recimo nemaju ni zakonsko pravo glasa,a imaju zakonska ogranicenja, pa i po pitanju licnog zivota,a u zivotu su cesto ostavljene na raspolaganje glavi porodice,domacinu i tradicionalnom pravu. I nisi odgovorio na nista drugo. I da, kako ce to nase cerke biti emancipovano isto? kako ce se to planeta zemlja zaustaviti :D ?

Link to comment

1918 se nije toliko razlikovala od poznog 19 veka u srbiji, a po pitanju zenskih prava u rularnim oblastima(znas,onim tada najbrojnijim) se nije puno razlikovao(sto znaci da si ocajan istorica, ili istoricar amater,jer ti promice slicnost istorijskog i socijalnog konteksta). 

Sad jos jedna poenta koja ti je promakla je da je sfrj uradila dosta,ali nije prosto mogla vise,deo toga je teret bas takvog nasledja gde zene recimo nemaju ni zakonsko pravo glasa,a imaju zakonska ogranicenja, pa i po pitanju licnog zivota,a u zivotu su cesto ostavljene na raspolaganje glavi porodice,domacinu i tradicionalnom pravu. I nisi odgovorio na nista drugo. I da, kako ce to nase cerke biti emancipovano isto? kako ce se to planeta zemlja zaustaviti :D ?

 

najbolje da ce da me ocenjuje neki klinac koji ni ne zna od kad do kad traje srednji vek :D

 

idi begaj, ti si gubljenje vremena, imas ti jos da ucis ihahaj

 

a sad...troskoci i tako to

Edited by MancMellow
Link to comment

Ja sam znao da ste vi sa petog konzervativni,al ovo da se nista nece promeniti za jednu deceniju u 21 veku je tetralol :DD
I ok,necu vise, da ti ne ode pritisak ili cuka u tim godinama

Link to comment

Ja sam znao da ste vi sa petog konzervativni,al ovo da se nista nece promeniti za jednu deceniju u 21 veku je tetralol :DD

I ok,necu vise, da ti ne ode pritisak ili cuka u tim godinama

 

nece, ne brini, vrucina je. Nismo mi™ nista, posto nemamo nikakav hive mind... Vera u stalni napredak je lepa, ali tu nema nikakve sigurnosti, nego se za to treba non stop boriti. Za sto godina ovo može vrlo lako da bude mnogo ružniji svet nego danas. Ali, da bi se to shvatilo, potrebno je znati dosta toga što ti ne znaš. Ali pošto vidim da imaš volje da se raspituješ kod prijatelja o novim istraživanjima - ima nade.

Link to comment

ovo nije vera, da si citao pazljivo 
"Danas je napredak na polju rodne ravnopravnosti i ljudskih prava nesto sto ide napred zbog pritisaka od spolja, pritisaka iznutra. samih pojedinaca, drustvenih aktivista  a i po inerciji i tehnoloskoj revoluciji. I svuda u svetu on ode nazad samo u slucajevima ratova,prevrta i sankcija."
Sta ce se mozda desiti u dalekoj budcnosti,neverovatne scenarije i ostalo ostavljam baba vangi i slicnima :D

 

Link to comment

ovo nije vera, da si citao pazljivo 

"Danas je napredak na polju rodne ravnopravnosti i ljudskih prava nesto sto ide napred zbog pritisaka od spolja

 

That's about that, uz veoma male i za sam proces suštinski malo bitne izuzetke. I oni malobrojni pritisci koji su iznutra su u velikoj meri u stvari - od spolja tj uglavnom ne bi ni postojali bez spolja. A to ima i svoju veoma negativnu drugu stranu. 

Edited by MancMellow
Link to comment

Koliko god se slagao da je socijalni inzenjering losa stvar, bas zbog potencijalno negativnih i nepredvidivih posledica, stvari nisu crno bele, i ne mozes tek tako da izdvojis jedan deo,pa makar on bio kljucan. Do ovih promena dolazi i u delovima sveta gde nemas tu vrstu pritiska(samo su one proporcionalno manje)
Idalje nista o tvojoj originalno sfrj tvrdnji, razocaran sam

Link to comment

pusti bre dečka nek se malo čeliči. mogao je da naleti na ikara ili nekog sličnog, ovako ima sreće  ^_^

ne znam, imam utisak kao da se znate iz rl. jer ako se ne znate, ovoliko uzajamno razocharavanje za ljude koji se u mrezi vide cirka treci put mi je - malo previshe ^_^

Link to comment

Koliko god se slagao da je socijalni inzenjering losa stvar, bas zbog potencijalno negativnih i nepredvidivih posledica, stvari nisu crno bele, i ne mozes tek tako da izdvojis jedan deo,pa makar on bio kljucan. Do ovih promena dolazi i u delovima sveta gde nemas tu vrstu pritiska(samo su one proporcionalno manje)

Idalje nista o tvojoj originalno sfrj tvrdnji, razocaran sam

 

samo da ja vidim dokaze za inicijalnu tvrdnju, pa cemo lako za pobijanje. Za sada su svi izneli lični utisak, što je ok, naravno, ali nepobitnih dokaza nema. A mislim da se tom komparacijom na taj način niko nije naučno ni bavio, mada dopuštam da grešim. 

 

a ovo za ključni deo - pa naravno da može da se izdvoji ključni deo, zato jer je, pa...ključan. 

Link to comment

ne znam, imam utisak kao da se znate iz rl. jer ako se ne znate, ovoliko uzajamno razocharavanje za ljude koji se u mrezi vide cirka treci put mi je - malo previshe ^_^

 

ma de. uostalom, ja i nisam razočaran  ^_^

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...