Jump to content
IGNORED

rodna ravnopravnost


gagorder

Recommended Posts

ali to sto je kod tebe 70% zena a sto i ja nesto kao radim privatno zaista ne znaci nuzno nista u odnosu na moje prethodne opservacije, manje je zena nosioca privatnih biznisa, vise zena u javnoj upravi itd :)

 

 

edit, dagmar, srbija uopste tu ne stoji atipicno

Ako kažem malo izraženija potreba za sigurnošću jel sam onda seksista?

 

Obzirom na naše uslove možda je negde i logično zašto je pritisak na javni sektor.

 

Za žene preduzetkinje koje poznajem mogu sami da kažem da im je zajedničko naglašeni individualizam i da su obrazovane van standardne norme (znači nije samo završen faks i to je to)

Link to comment

Pa u vecini evropskih drzava zdravstvo je drzavna stvar.

Kakav je odnos drzava vs privatluk ako se koriguje za rodnu podelu zanimanja? Tek onda moze o sigurici. Ne verujem da je sigurnost na listi tinejdzera kad sa 14 odlucuju u koju srednju idu, prosto oni tad jos nemaju pojma sta je sigurnije a sta manje sigurno.

Sto se zena u privatnom biznisu tice, malo ih je koje su sposobne da plivaju u old boys club. Te cesto moraju da budu bolje od 90% muskarca, samim tim mora ih biti manje. To bi takodje moglo da objasni manji broj zena preduzetnika.

 

 

mala privreda nije old boys club, npr

Link to comment

@kurjak

Idu li u tu statistiku žene preduzetnice čiji su muževi, braća, očevi.. na njihovo ime otvorili firmu?

Statistika tog tipa služi samo da zamagli pogled. Znam 5 žena koje na svoje ime imaju neku firmu ili agenciju.

Agenciju je na njihovo ime otvorio poslodavac zarad vađenja keša. (Ekonimsti će naći za ovo neku sexy terminologiju.)

Muž da bi sa svog imena skinuo delić odgovornosti, jer već ima jednu firmu...

Otac sa željom da ga ćerka nasledi.

 

@dagmar

ja nisam odgajana sa idejom da mi najveći cilj u životu bude da nađem dobrog muža. Moja majka je mislila da je ona to završila.

Da se, boreći se za svoj izbor, izborila i za moj.

90te su donele prekretnicu. Žene su mnogo  snalažljivije podnele krizu (pričam o proseku ne o kriminogenim strukturama

u kome su muškarci dominirali, ali u tim struktrama za žene nije bilo mesta, osim u svojstvu objekta.)

Da ne ulazim u psihologiziranje, činjenica je da je ono što je u generaciji moje sestre bilo podrazumevajuće, u mojoj polagano

postaje upitno, a u generaciji iza mene srušeno je. Žene su objektifikovane, svedene, ponovo, na zabavljačice,

rodne uloge vraćene na televizije (čak i mali dnevnik radi na promociji rodnih uloga).

Link to comment

@kurjak

Idu li u tu statistiku žene preduzetnice čiji su muževi, braća, očevi.. na njihovo ime otvorili firmu?

Statistika tog tipa služi samo da zamagli pogled. Znam 5 žena koje na svoje ime imaju neku firmu ili agenciju.

Agenciju je na njihovo ime otvorio poslodavac zarad vađenja keša. (Ekonimsti će naći za ovo neku sexy terminologiju.)

Muž da bi sa svog imena skinuo delić odgovornosti, jer već ima jednu firmu...

Otac sa željom da ga ćerka nasledi.

 

@dagmar

ja nisam odgajana sa idejom da mi najveći cilj u životu bude da nađem dobrog muža. Moja majka je mislila da je ona to završila.

Da se, boreći se za svoj izbor, izborila i za moj.

90te su donele prekretnicu. Žene su mnogo  snalažljivije podnele krizu (pričam o proseku ne o kriminogenim strukturama

u kome su muškarci dominirali, ali u tim struktrama za žene nije bilo mesta, osim u svojstvu objekta.)

Da ne ulazim u psihologiziranje, činjenica je da je ono što je u generaciji moje sestre bilo podrazumevajuće, u mojoj polagano

postaje upitno, a u generaciji iza mene srušeno je. Žene su objektifikovane, svedene, ponovo, na zabavljačice,

rodne uloge vraćene na televizije (čak i mali dnevnik radi na promociji rodnih uloga).

To je nesto na sta se racuna,ali se naravno ne moze proveriti. Ipak ono sto jeste provereno i sto je jako zanimljivo je rast zena koje su otvarale mikro preduzeca posto su dobijale otkaze u maticnim preduzecima, i aktivno se bave time,i njihov broj polako raste,iako je kriza koja je ovde udarila tek 2009 tj 2010 uticala i na to,do 2014 se opet vidi oporavak(mali su procenti nazalost)

Link to comment

njihov broj raste od pocetka 2000tih

(i inace se, bez obzira na pol, otpremnina nerijetko ulagala u privatni biznis)

Edited by morgana
Link to comment

Mislim da vi ipak imate malo konzervativno glediste, to sto je na uzas doslo do sloma sistema tvrdog socijalizma sfrj(koji je opet kazem zahvatio mali deo sfrj,onaj povlasceni) pa su sada izgubljene te dobre predvidjene uloge za zene,a one su sada objekat zabeve itd itd, ne znam zvuci kao nesto sto govore dverasi i kostunica. Najveci problem danas jesu ekonomska kriza i patrijahat,koji gle cuda nije nastao 90tih, tada je samo malo zivnuo ;) i postao vidiljiviji, a i to sto nam je vidiljiv sada je valjda napredak, pored toga sto je polozaj zena bolji(parametre sam vec kacio na dve teme)

Link to comment

 

@dagmar

ja nisam odgajana sa idejom da mi najveći cilj u životu bude da nađem dobrog muža.

 

 

 

Hm, i ja i vecina mojih drugarica usmeravane smo na porodicu i karijeru kao dva noseca stuba buduceg zivota. Dakle skola i dobar muz, da bi se ostvarila ta dva cilja, if possible.

Link to comment

Znam da raste od 2000 kada se otvaraju mogucnosti za to, samo kazem da ide napred svake godine,osim u godinama krize za nas. U svakom slucaju i te bojke su bolje nego u sfrj, isto kao i procenti zena u politici,policiji,vojsci,sudstvu, i na vodecim mestima u firmama ,iako je tu odnos razocaravajucih 25 naspram 75 %

Link to comment

Mislim da vi ipak imate malo konzervativno glediste, to sto je na uzas doslo do sloma sistema tvrdog socijalizma sfrj(koji je opet kazem zahvatio mali deo sfrj,onaj povlasceni) pa su sada izgubljene te dobre predvidjene uloge za zene,a one su sada objekat zabeve itd itd, ne znam zvuci kao nesto sto govore dverasi i kostunica. Najveci problem danas jesu ekonomska kriza i patrijahat,koji gle cuda nije nastao 90tih, tada je samo malo zivnuo ;) i postao vidiljiviji, a i to sto nam je vidiljiv sada je valjda napredak, pored toga sto je polozaj zena bolji(parametre sam vec kacio na dve teme)

 

da, to govore i oni, zato sto misle da su pretvorene u pogresan objekat. I, da, to govorimo i SBN i ja, zato sto mislimo da ne treba uopste da budu "objectified". Tako da je to nebo i zemlja. 

Link to comment

Nisam ni rekla da je patrijarhar nastao 90ih. Samo je iskoristio otškrinuta vrata pa polagano ulazio dok nije zauzeo celu sobu.

 

Ne, to jeste dobro rekao - patrijarhat je apsolutno "zivnuo" 90-tih. I ne da je "zivnuo", nego...

Edited by MancMellow
Link to comment

Idalje nema nikavih podataka koji govore da je 80tih polozaj zena bio bolji nego 2015, nista,da kazete barem, odnos selo vs grad se menjao nagore,patrijahalni obrasci danas, dal su 80tih u strane zemlje isli da rade muskarci ili zene,ili u bg a ko ide danas vise, da li danas u selima vlada "nestasica:" zena koje nece i imaju slobodu da ne zive takav zivot?Ko je bolje ziveo kao sto rekoh i ko ce bolje ziveti, vase bake i majke ili vase cerke i unuke? koja je zemlja imala nasledje kraljevine jugoslavije,po zenskim pravima jedne skoro srednjovekovne zemlje, srbija ili sfrj? itd itd

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...