Jump to content
IGNORED

rodna ravnopravnost


gagorder

Recommended Posts

Kako nisu maliciozni? Samo pljuju i vređaju žene na ulici... bez ikakvog srama i kočnice.A onda snimak na 13:00.Pet matoraca sede i dobacuju ženama koje mogu da im budu ćerke.Gori su od ovih klinaca. Klinci kada su konfrontirani oni ukapiraju da to što rade nije u redu i pokušavaju da se pravdaju, dok ovi matorci i dalje insistiraju da je to što rade okej.Možda i bude nekog progresa sa ovim klincima.
E ja sam baš htela ovo da napišem. Uvek sam mislila da su matorci Arapi kulturni ljudi, a da su im deca oblikovana gang uličnom kulturom, besposlenošću i sl.Kad ono - ovi matorci su zastrašujući. Užasni. Ako će klinci samo od njih da uče to je katastrofa, a stvarno me zanima da li će Belgija uticati na ove mlađe da, kad napune 30, i oni prestanu to da rade kao onaj drug od devojke koja intervjuiše. Za njih stvarno i postoji neka nada da će ih biti sramota da se tako ponašaju u nekom trenutku, bar ako budu mogli da se zaposle i tako obezbede sebi neko smisleno mesto u društvu. Ovako, ako ostanu sa gangom da sede u lokalnom parkiću, verovatno neće biti bolji od onih gadnih starijih ljudi.
Link to comment
Ovo je ujedno i odgovor Utvari - to su društveni procesi na koje mislim. Zašto je ovim momcima to jedina zabava? Koja je njihova drutšvena situacija?
Druže Marks, na pozornici ste. Izvolite odgovoriti na ova pitanja koje ste sami sebi postavili. Što bi rekao jedan forumaš, ja nemam tu pamet.
Link to comment
To je jedan paralelni etos - onako kako je drug-dealing u Wire-u paralelni etos, etos koji je zamenio sve drugo - građansku participaciju, profesionalnu etiku, klasnu solidarnost, itd, zato što za te ljude ničeg drugog i nema. I sad moraš da se zapitaš - zašto nema, zašto taj etos pobeđuje (i on nije prosto nasleđen, ovo nije priča o multikulturalizmu, radi se o urbanoj subkulturi).
vidis, a meni se bas svidja odvlacenje sa tog aspekta. u smislu, ponasanje je zastrasujuce i ponasanje mora da prestane - kraj price. sve drugo predstavlja neku vrstu razvodnjavanja te poente. ali ne znam zasto mislis da je to stvar uzrokovana bivanjem delom subkulture? da si nekad bio zena koja hoda kraj autoputa u srbiji, video bi koliko je nesto tog tipa rasprostranjeno i kod nas. ima toga i u italiji i grckoj recimo, bez ikakvog paralelnog etosa, zivotnog besmisla, manjka perspektive itd. svugde je tom ponasanju zajednicko da je zastrasujuce i neprijatno za zene.utvara, evi, u pravu ste, matore drtine su jezive. ali za mlade, nije mi tesko da poverujem na osnovu filma da ce jedan broj njih izrasti iz uloge majmuna.
Link to comment
Druže Marks, na pozornici ste. Izvolite odgovoriti na ova pitanja koje ste sami sebi postavili. Što bi rekao jedan forumaš, ja nemam tu pamet™.
Pa nisam ni sumnjao, gopodine Pauel, vi ste dogurali tek do Rivers of Blood. Edited by Syme
Link to comment
vidis, a meni se bas svidja odvlacenje sa tog aspekta. u smislu, ponasanje je zastrasujuce i ponasanje mora da prestane - kraj price. sve drugo predstavlja neku vrstu razvodnjavanja te poente.
Okej, i šta treba učiniti da ono prestane? Edited by Syme
Link to comment
aj da nastavim, ponukana i milivojevicevim baljezganjima.najmanje mi se dopala voditeljka, deo pre filma, kad pokusava da kaze da ovo nije rasizam, nego da svaka drustvena grupa ima svoje 'rotte appels'. ovaj momak bas kontrira tome, pokazuje da je to budalesanje omladine bez neke malicioznosti, da nisu u pitanju nasilni otpadnici nego obicni momci kojima niko stariji nije ukazao na cinjenicu da su budale. to se vrlo uklapa u ovdasnji (holandski, ali sigurna sam i belgijski) stereotip* da alohtone porodice stavljaju manje stega na decu i omladinu. dok ce tipicna holandska porodica npr. uciti klince da sede mirno tokom obroka u restoranu, tipicna alohtona porodica ce ih pustiti da jurcaju izmedju stolova. i jedni i drugi klinci ce naravno imati impuls da se igraju, a porodicno okruzenje potom ili suzbija impuls ili ne. slicno je i sa hodajucim gonadama u vidu muskih adolescenata. a mi smo negde izmedju, onako u proseku. otvoreno musko drulanje je dalje sasvim cesto ponasanje (primer: desanka topik), dok su ovi holandjani oko mene sasvim istrenirani da nikad ne gledaju otvoreno u sisoguzje. ma, ni na trenutak. milivojevic to vidi kao propast muskosti, kao nesto sto zene tumace kao nedostatak impulsa da se pogleda, stisne, sljepne, dobaci. milivojevic je medjutim propustio da primeti da muski rod nije propao u zemljama dezodoransa i svakodnevnih tusiranja.* stereotip opste populacije je verovatno gori, ovo je zbirno misljenje nekolicine drugarica koje su udate za tipove poreklom sa bliskog istoka.
Imam potpuno drugačiji utisak o Holanđanima, Nemcima i sličnima. Ono što bi mi bilo nezamislivo u Srbiji, je da kolega Holanđanin stavi neku krpu pod majicu i plavu periku (povod je bio imitacija neke treće osobe), i onda pred svima iskomentariše" Look at me, I am Evi_". Nisam jedina, uhvatila sam i trenutak kad je jedna stdentkinja sa nečim što ne bih nazvala ni dekolteom nego malo rastegnutom majicom preko sisa brus dvojčica, navlačila tu svoju istegnutu majičicu pod grlo jer je skontala kako je jedan kolega (a nije bio alohton ni crnpurast) gleda. Istreniranost severnih naroda me sve u svemu nije dojmila u odnosu na naše momke, čak sam ubrzo prestala da nosim ne preterano dekoltirane majice kakve u Srbiji nosim najnormalnije, jer mi je bilo neprijatno. . . Elem, u Srbiji uopšte nisam ni razmišljala koliki mi je dekolte, niko ga živi nije konstatovao pa ni ja među njima.Nego, da se prebacim na zanimljiviji deo tvog posta - gde to Milivojević pominje nedostatak impulsa da se pogleda & šljepne? I ta priča o dezodoransu i svakodnevnom tuširanju, je li citat ili neki tvoj doživljaj Milivojevićevih pisanja ili... Pitam jer mi je Milivojević zapao za oko, jedna od retkih kolumni koja mi deluje baš ok kad čitam. I nisam stekla utisak da Milivojević propagira smrdljivog i divljeg homo balkanicusa kao ideal muškarca, ali ti si ga verovatno više ispratila od toga, pa mi je zato interesantan ovaj tvoj komentar.
Link to comment
Pa nisam ni sumnjao, gopodine Pauel, vi ste dogurali tek do Rivers of Blood.
Da uvedemo fašizam i rasne kvote? To je tvoje rešenje? Genijalno, nisam ni sumnjao...U dva poteza ti reši sve socio-ekonomske i nacionalne probleme grada Brisela i cele Belgije. Edited by Utvara
Link to comment
I sad moraš da se zapitaš - zašto nema, zašto taj etos pobeđuje (i on nije prosto nasleđen, ovo nije priča o multikulturalizmu, radi se o urbanoj subkulturi).Ovo je ujedno i odgovor Utvari - to su društveni procesi na koje mislim. Zašto je ovim momcima to jedina zabava? Koja je njihova drutšvena situacija?
Delimicno se slazem, ali ima tu joj nesto. Vecina Belgomarokanca dolazi iz ruralnih oblasti, koje su po pravilu najpatrijarhalnije i najzatucanije sredine. E sad, jedna Marokanka obucena poput ove Belgijanke mogla bi se bez vecih smetnji setati centrom Rabata ili Kazablanke (pod uslovom da ne radi nesto bas bezobrazno, naprimer da pusi na ulici), ali po tamosnjim seoskim vukojebinama dobijala bi istu sortu dobacivanja i vredjanja. Najekonomicnije objasnjenje je da se ta vrsta ponasanja u obe zemlje da objasniti istim uzrokom - koji je intervjuisani Belgomarokanac lepo izlozio.Naravno da to sve ima nekakve veze i sa njihovom drustvenom situacijom: i tamo i ovde radi se o najsiromasnijem i najneobrazovanijem delu drustva, a poseban problem je i to sto se taj podredjeni polozaj reprodukuje i u Belgiji i prenosi na sledece generacije, a sa njim i patrijarhalne vrednosti. Medjutim ima nesto i u kulturi: stanovistvo muslimanskih zemalja (uz par izuzetka, uglavnom zemalja koje su dugo bile pod komunistickom vlascu) nije bas naklonjeno rodnoj ravnopravnosti (sto naprimer vidi u anketama o stavu prema razvodu, pravu na abortus i slicno), odnosno veruje da je muskarcima bogomdano da upravljaju zenskom seksualnoscu, a da su one koje odbijaju tu dominaciju i napr oblace se "izazovno" po definiciji nemoralne (u najboljem slucaju lake zenske, ponekad kurve i kucke, uvrede koje su bile upucene autorki dokumentarca, a u najgorem gresnice koje bi trebalo likvidirati - videti pretnje smrcu koje dobila egipatska blogerka zato je postavila par svojih golisavih fotki na blog).
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...