Jump to content
IGNORED

rodna ravnopravnost


gagorder

Recommended Posts

Pa ne, napisao je da on ništa nije tvrdio, već ja. Što se tiče "gaženja lopte" ja moram da podsetim i tebe i njega da je on uleteo u diskusiju napisavši da "nisam pri sebi" zato što kažem da je sada patrijarhat na istorijskom minimumu. Malo jaka izjava, priznaćeš, za nešto što možeš da potkrepiš samo subjektivnim utiskom (moj je, recimo, sasvim suprotan). Dobro, ja jesam kasnije krenuo da ga smaram, priznajem.

 

I mani se od toga "dete" (jeste kompliment, ali se bojim da mi ne priliči), nego piši čitljivije ako hoćeš da te razumem bolje. Dopuštam da te ovde verovatno većina kapira i da si izgradila sopstveni stil, ali ja Iskreno nisam navikao na tako kriptične postove, naročito od nekoga čije stavove ne poznajem (ne osporavam šarm i duhovitost, da se razumemo).

 

EDIT: Nemoj ovo da shvatis da sam tako bezobrazan da ti sugerisem kako ces da pises, samo ti objasnjavam zasto te slabo shvatam.

Edited by IndridCold
Link to comment

Mogu ja, mogu ja! Lični utisak.

Moja majka je bila generacija žena koja se aktivno borila za svoja prava, u praksi ostvarivala ono što joj je zakon garantovao.

Moja sestra, 10 godina starija od mene, je generacija žena koja je uživala sva prava ili ih se dobrovoljno odricala.

U moju generaciju (stasavali smo 90ih) se polagano vraćao patrijarhalni obrazac čija je osnova: naći dobrog muža.

Ćerka prijateljice moje sestre, rođena 90ih, te obrasce živi i za svoj stav ponovo aktivno mora da se bori,

ne sa sistemom, ne sa starijom konzervativnom sredinom, već sa vršnjacima koji su obrazac prihvatili.

Zakonski je situacija nikad bolja, u realnosti je daleko od toga.

Link to comment

U onom smislu koji oni ti mučeni tradicionalisti priželjkuju ("Ona da rađa, on da brani"). Em ona ne rađa, em radi i ima neke lične ambicije - ne nužno akademske ali ih ima. Ako ostane kod kuće da čuva decu i kuva ručak, uradiće to za ozbiljne pare a ne zato što joj tako tradicija nalaže. Procenat žena koje u Srbiji ostaju da na tradicionalan način i u nemogućim uslovima gaje buljuk dece jeste manji nego ikad.

 

 

Gde da ostaju da na tradicionalan nacin gaje buljuk dece? Da bi se tradicionalno gajio buljuk dece u nemogucim uslovima potrebno je da se zivi na selu, a ljudi danas zive u gradovima.

A tradicionalno zivljenje u gradu sa buljukom dece prakticno ne postoji kao kategorija (sem ako pricamo o underclass, ali ne pricamo, nego pricamo o nekoj prosecnoj populaciji).

Link to comment

U kom smislu mora da se bori sa vrsnjacima?

 

Sto se tice nalazenja dobrog muza, kad se to nije trazio dobar muz (ili dobra zena), iliti netrazenje dobrog muza takodje ima svoju cenu.

Link to comment

Pa ne, napisao je da on ništa nije tvrdio, već ja. Što se tiče "gaženja lopte" ja moram da podsetim i tebe i njega da je on uleteo u diskusiju napisavši da "nisam pri sebi" zato što kažem da je sada patrijarhat na istorijskom minimumu. Malo jaka izjava, priznaćeš, za nešto što možeš da potkrepiš samo subjektivnim utiskom (moj je, recimo, sasvim suprotan). Dobro, ja jesam kasnije krenuo da ga smaram, priznajem.

 

I mani se od toga "dete" (jeste kompliment, ali se bojim da mi ne priliči), nego piši čitljivije ako hoćeš da te razumem bolje. Dopuštam da te ovde verovatno većina kapira i da si izgradila sopstveni stil, ali ja Iskreno nisam navikao na tako kriptične postove, naročito od nekoga čije stavove ne poznajem (ne osporavam šarm i duhovitost, da se razumemo).

 

EDIT: Nemoj ovo da shvatis da sam tako bezobrazan da ti sugerisem kako ces da pises, samo ti objasnjavam zasto te slabo shvatam.

eto vidish kako ja tebe uredno i sa lakocom podnosim, i nemamo nikakvih problema shto se mene tiche. ponekad se i slozim, videcesh ^_^

 

nemash brige glede bezobrazluka :)

 

 

edip@svashtabez. to je ta raspodela. s tim shto generacija stasavala devedesetih, mlade zene devedesetih, koje, chak i ako su izbegle tada, sada u 40+ imaju tuchu sa obrascem ne prilichi to tvojim godinama. a za zenu se nadje osamstopesto detalja koji ne priliche godinama. ta pricha se izgleda ne zavrshava nikad, samo je pitanje ko ce pre da posustane <_<

Edited by gospa buba
Link to comment

meni je ok ovo sto je beowl napisao, zene nisu voljne da sjede kuci i odgajaju djecu - ali to je kod nas tako vec decenijama (dok u americi dinamika tog procesa izgleda drugacije)

s druge strane, mali broj/procenat zena nosi privatni posao ili prihoduje po osnovu rente a unekoliko manji u odnosu na muskarce, pretpostavljam, radi u okviru slobodnih profesija. to doduse govori prije svega o nizoj sklonosti riziku. zene su cesce zaposlene u javnom sektoru, gdje je prihod mozda nizi nego u okviru pobrojanih alternativa, ali je sigurnost posla na visem nivou, sto je takodje kapital, u govnjivim zemljama i vremenima narocito

s trece strane, devedesete su mnoge porodice prehranile zene valjajuci neku robu™, npr u okviru mlm sistema, sto je opet preduzetnistvo, koje se doduse oslanja na socijalnu, jel, mrezu

Edited by morgana
Link to comment

Pa kod mene ti je na poslu 70% žena. Situacija je dosta uravnotežena kad se gledaju rukovodeće pozicije (pola-pola skoro) dok je recimo u top menadžmentu odnos 80/20 za muškarce.

 

U onim godišnjim kompanijskim izveštajima se tačno navode i koje metodologije se koriste za prikaz podataka kao i šta se sve nudi zaposlenima, na koji način, koliko itd.

Link to comment

Vece prisustvo zena u drzavnim firmama (koliko?) mozda pre ima veze sa tim da je u Srbiji zdravstvo jos uvek drzavna firma (medicinske sestre a ne braca), a vecina autobuskih kompanija su privatne (soferi vs soferke), nego sa sklonostima rizicima. Mada se slazem da zene vise razmisljaju o sigurici.

Link to comment

ali to sto je kod tebe 70% zena a sto i ja nesto kao radim privatno zaista ne znaci nuzno nista u odnosu na moje prethodne opservacije, manje je zena nosioca privatnih biznisa, vise zena u javnoj upravi itd :)

 

 

edit, dagmar, srbija uopste tu ne stoji atipicno

Edited by morgana
Link to comment

Za temu predjenja sfrj vs r srbija sam otvorio posebnu temu, u politici nazalost.
Ako vas toliko zanima rodna ravnopravnost, iskopacu nova istrazivanja, posebno oko broja zena privatnika i sl i neka od socioloskih objasnjenja(mogu i da ubacim neke koleginice sa faksa,koje su feministkinje pa ce def imati mnogo vise da napisu od mene) 
Kao sto rekoh, ravnopravnost polova mozemo pratiti po razzlikama muskarci zene po procentu zaposlenosti,procentu zena na rukovodecim pozicijama, stepenu obrazovanja,posebno viskoobrazovanih, mobingu, politickom i javnom zivotu, raznim oblicima diskriminacije, prodicnom nasilju itd

Link to comment

Sama drzava je prepoznala kolko tolko problem pa je donela Zakon o ravnopravnosti polova, Strategija za poboljšanje položaja žena i unapređivanje rodne ravnopravnosti, kao i Akcioni plan njeno sprovođenje, koga zanima u strategiji se uopsteno navode neki od kriterijuma koji se prate i koji su zabrinjavajuci.

Link to comment

ali to sto je kod tebe 70% zena a sto i ja nesto kao radim privatno zaista ne znaci nuzno nista u odnosu na moje prethodne opservacije, manje je zena nosioca privatnih biznisa, vise zena u javnoj upravi itd :)

 

 

edit, dagmar, srbija uopste tu ne stoji atipicno

 

Pa u vecini evropskih drzava zdravstvo je drzavna stvar.

Kakav je odnos drzava vs privatluk ako se koriguje za rodnu podelu zanimanja? Tek onda moze o sigurici. Ne verujem da je sigurnost na listi tinejdzera kad sa 14 odlucuju u koju srednju idu, prosto oni tad jos nemaju pojma sta je sigurnije a sta manje sigurno.

Sto se zena u privatnom biznisu tice, malo ih je koje su sposobne da plivaju u old boys club. Te cesto moraju da budu bolje od 90% muskarca, samim tim mora ih biti manje. To bi takodje moglo da objasni manji broj zena preduzetnika.

Edited by Dagmar
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...