Jump to content
IGNORED

rodna ravnopravnost


gagorder

Recommended Posts

možda. u krugu dvojke.

 

Vidim da vi zamisljate unutrasnju Srbiju kao Mordor. Elem, zapadni trendovi su prodrli mnogo, mnogo dublje od kruga dvojke, and I happen to know this to be a fact.

 

EDIT: Znas li ti uopste sta znaci "na istorijskom minimumu"? To samo znaci da je slabiji nego ikada ranije, i to ukljucujuci i srpsko selo.

Edited by IndridCold
Link to comment

Patrijarhat u Srbiji nije na istorijskom minimumu?

 

ama, nisi pri sebi majke mi. kod nas su se pojavili vrlo veliki socijalni atavizmi mnogo primereniji medjuratnom periodu (a u nekim slucajevima i periodima pre toga) nego 21. veku . Nije u pitanju krug dvojke ili ne (ima toga i u Beogradu kolko hoces), nego nacin razmisljanja vecine muske i zenske populacije. Necu ovde da ulazim u dublje rasprave po ovom pitanju jer bi bila velika sansa da udjem u dugacke diskusije i sa M i sa Z delom forumske populacije, a malo je besmisleno jer forum apsolutno nikako nije presek Srbije. Mislim ni geografski, ni inace. Tako da - nek svako misli sta hoce.

Edited by MancMellow
Link to comment

ama, nisi pri sebi majke mi. kod nas su se pojavili vrlo veliki socijalni atavizmi mnogo primereniji medjuratnom periodu nego 21. veku. Nije u pitanju krug dvojke ili ne (ima toga i u Beogradu kolko hoces), ne nacin razmisljanja vecine muske i zenske populacije. Necu ovde da ulazim u dublje rasprave po ovom pitanju jer bi bila velika sansa da udjem u dugacke diskusije i sa M i sa Z delom forumske populacije, a malo je besmisleno jer forum apsolutno nikako nije presek Srbije. Mislim ni geografski, ni inace. Tako da - nek svako misli sta hoce.

 

Bahato i nepristojno mi odgovaras vec drugi put. To sto ocigledno nisi ni shvatio sta sam hteo da kazem (a sve i da nisam u pravu) ti ne daje za pravo to da radis.

 

Pises kao da ne razumes sta znaci istorijski minimum. Patrijarhat je znacajno slabiji u Srbiji nego u 99% njene istorije. Znaci, ni na trenutak nisam uporedjivao Srbiju sa ostatkom planete i svetskim trendovima.

 

Sledeci put cu te oterati na zasluzeno mesto ako mi se jos jednom ovako obratis.

Edited by IndridCold
Link to comment

 

Pises kao da ne razumes sta znaci istorijski minimum. Patrijarhat je znacajno slabiji u Srbiji nego u 99% njene istorije. Znaci, ni na trenutak nisam uporedjivao Srbiju sa ostatkom planete i svetskim trendovima.

 

 

 

Ne. 

 

Eto ti kulturan odgovor. 

Link to comment

Ne. 

 

Eto ti kulturan odgovor. 

 

Ti si istoricar, razumljivo je da vise znas od mene. Tvoj odgovor je za mene suvoparan i kontraintuitivan. Do care to elaborate.

Link to comment

...

 

EDIT: Znas li ti uopste sta znaci "na istorijskom minimumu"? To samo znaci da je slabiji nego ikada ranije, i to ukljucujuci i srpsko selo.

 

ma jasno, ali samo zato što se i srpsko selo smanjilo.

Link to comment

Ti si istoricar, razumljivo je da vise znas od mene. Tvoj odgovor je za mene suvoparan i kontraintuitivan. Do care to elaborate.

 

Nacin na koji je emancipacija vrsena za vreme socijalizma je bio manjkav i te manjkavosti su upravo gajile mogucnost brzog povratka na neke tradicionalnije modele ponasanja i razmisljanja, koji bi usledili pri nekoj vecoj krizi, koja se i desila. Ali to i dalje ne znaci da je patrijarhat u Srbiji bio jaci 1990 nego 2015. Kljucne reci su - model (razmisljanja) i prosek. Ne, nije bolje, definitivno. 

Link to comment

Nacin na koji je emancipacija vrsena za vreme socijalizma je bio manjkav i te manjkavosti su upravo gajile mogucnost brzog povratka na neke tradicionalnije modele ponasanja i razmisljanja, koji bi usledili pri nekoj vecoj krizi, koja se i desila. Ali to i dalje ne znaci da je patrijarhat u Srbiji bio jaci 1990 nego 2015. Kljucne reci su - model (razmisljanja) i prosek. Ne, nije bolje, definitivno. 

 

Uzeo sam vise neki period, savremeno doba, ne konkretnu godinu. Sasvim sigurno nisam uporedjivao 2015 i 1990, to smatram delom istog perioda. Nisam mislio da ces da ides u sitna crevca.

 

Ko zna sta uopste ti i podrazumevas pod patrijarhatom. Ljudi imaju liberalnija shvatanja sto se tice rodnih uloga (samo jedan primer, muski nemaju obaveznu vojsku, a zene vec odavno idu na vojnu akademiju) i ne znam kako mislis to da osporis.

Link to comment

Uzeo sam vise neki period, savremeno doba, ne konkretnu godinu. Sasvim sigurno nisam uporedjivao 2015 i 1990, to smatram delom istog perioda. Nisam mislio da ces da ides u sitna crevca.

 

Ko zna sta uopste ti i podrazumevas pod patrijarhatom. Ljudi imaju liberalnija shvatanja sto se tice rodnih uloga (samo jedan primer, muski nemaju obaveznu vojsku, a zene vec odavno idu na vojnu akademiju) i ne znam kako mislis to da osporis.

 

to je potpuno periferno. uostalom imao si zene borce jos u WW2 (pa cak i u WW1, ali, ajde, znacajno manje) bez problema. Meni 1990 i 2015 definitivno pripadaju razlicitim epohama, zapravo nemoguce je da pripadaju jednoj istoj epohi. Ajd da budem precizan 1990 ili 1989 je bukvalno sam kraj jedne epohe, ali 2015 je dobrano udaljena. Sasvim je moguce da mi danas zivimo u cak ne sledecoj, nego na pocetku druge po redu epohe od one koja se tada zavrsavala. 

Edited by MancMellow
Link to comment

to je potpuno periferno. uostalom imao si zene borce jos u WW2 (pa cak i u WW1, ali, ajde, znacajno manje) bez problema. Meni 1990 i 2015 definitivno pripadaju razlicitim epohama, zapravo nemoguce je da pripadaju jednoj istoj epohi. 

 

Poredis neuporedivo. Zene borci u WW1 i WW2 su incident izazvan borbom za opstanak, a danasnje zene oficiri su deo sistema. To i sam znas, ali pokusavas da osporis dobar argument. A tu su i mnogi drugi argumenti.

 

Ako poredimo te dve "epohe", onda da, moguce da imas pravo. Ali ja nisam slucajno napisao "od devedeset devet posto" istorije Srbije, znaci ogradio sam se sasvim dovoljno.

Edited by IndridCold
Link to comment

zene oficiri su periferna stvar u smislu uticaja na drustvo. bar na kratak rok. 

 

Ali ok u odnosu na...96-7% istorije verovatno jeste, ako racunamo od 627AD :D

Edited by MancMellow
Link to comment

Ne razumem ni rec od svega sto si napisala. Niti se slazem sa pocetnom premisom - ovo je (arguably) nikad bolje vreme za muskarce, patrijarhat nikad nije bio slabiji. A on je poguban po oba pola.

nisi u obavezi mladi choveche :D

 

Da su žene ostale kod šporeta bilo bi manje nezaposlenih muškaraca, imali bi svoj dignitet i razlog da bobu kažu bob a ovako su u race to the bottom, bez solidarnosti i drugarstva. Dakle emancipacija je kriva a ne patrijarhat.  :kralj:

ako nastavish tako plakacu, a znash kako ce onda da bude gadno. morace i da te banuju ^_^

 

ama, nisi pri sebi majke mi. kod nas su se pojavili vrlo veliki socijalni atavizmi mnogo primereniji medjuratnom periodu (a u nekim slucajevima i periodima pre toga) nego 21. veku . Nije u pitanju krug dvojke ili ne (ima toga i u Beogradu kolko hoces), nego nacin razmisljanja vecine muske i zenske populacije. Necu ovde da ulazim u dublje rasprave po ovom pitanju jer bi bila velika sansa da udjem u dugacke diskusije i sa M i sa Z delom forumske populacije, a malo je besmisleno jer forum apsolutno nikako nije presek Srbije. Mislim ni geografski, ni inace. Tako da - nek svako misli sta hoce.

ne bi bilo loshe razraditi tu prichu malo, bez obzira na moguce dugachke diskusije sa m-ovima i z-ovima. ja sam (nominalno) prijatna sagovornica i volim da se (permanentno) obrazujem. obecavam ^_^

Link to comment

zene oficiri su periferna stvar u smislu uticaja na drustvo. bar na kratak rok. 

 

Ali ok u odnosu na...96-7% istorije verovatno jeste, ako racunamo od 627AD :D

Khm, ne znam kako ovo da kazem, ali moras da razgranicis dve stvari,to da je situacija po pitanju zenskih prava trenutno najbolja kada se uporedi sa bilo kojim drugim istorijskim periodom i to da je ona i danas daleko od zadovoljavajuce. U suprotnom bih voleo da navedes bilo koju epohu koju zelis, pa cemo da uporedimo stanje stvari sa danasnjim vremenom, po raznim parametrima. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...