Jump to content
IGNORED

rodna ravnopravnost


gagorder

Recommended Posts

meni je samo zanimljivo zasto ovo nije u rubrici medju nama.
A šta tek kažeš na ovo.
Јасна подела на мушке и женске родне улоге углавном постоји у друштвима у којима се тешко живи, која су сиромашна и која се налазе у зони преживљавања. Особине мушкарца као што су снага, издржљивост, неосетљивост, непоказивање осећања, поносно понашање и слично, у овој животној зони јесу еволутивна предност. Међутим, када се друштво обогати и када заједница пређе у зону квалитетног живота, тада наступа значајна промена у менталитету њених чланова. Када квалитет живота почне да се изједначава са пријатним осећањима, настаје једна колективна потрага за ужитком у свим аспектима живота, па и у везама. Последица ове промене система вредности и менталитета је распад традиционалних улога.
Nije emapcipacija dovela raspada tradicionalnih uloga, već "kolektivna potraga za užitkom".
Link to comment
ma dobro, mislila je agregirane individualne potrebe, you naughty...

:naughty:

Ovo više nije ona, nego on.Edit: A mislio je ono što uvek misli - da su žene gladne seksualnog užitka uništile civilizaciju. Edited by Syme
Link to comment

Pa sve je tipove lepo opisao. To i jeste spisak glavnih tipova i zamerki koje slušam od drugarica ceo život. Balkanac - retko kojoj to odgovara, to je primitivni tip a ne preza ni od nasilja, opet kad je previše mekan nije muževan, a onda nema seksualnog naboja, kad je dovoljno muževan i dovoljno savremen najčešće zaista nije u fazonu vezivanja, a veći deo mojih drugarica bi htele nekog za brak&decu.

Link to comment

cekaj, ono sto mene ozbiljno zanima je inzenjering koji racuna kvote. zasto sad pa trecina zena u skupstini? zasto je izostavljen onda dodatak do bioloskog odnosa koji je negde oko polovine odabranog? i zasto trecina, zasto ne 37 ili 42 posto?svejedno da li je ovo neki politikin biser ili ne, kako se racunaju kvote kada one ne prate bioloski odnos, zna li neko?

Edited by gazza1
Link to comment

za pocetak, mozda muskarcima jeste, al zenama 30% nije trecina :P zasto toliko, zasto ne vise? zato sto je 30% realna (dosegljiva) kvota u trenutnim istorijskim okolnostima. kad 30% postane uobicajeno, da ne kazem prirodno, kvota ce se postepeno dizati. u jednom trenutku ce kvota biti suvisna.

Edited by cmrlj
Link to comment
retko me koja zena na javnoj sceni nervira kao zorica mrsevic. mozda bi me manje nervirala da se pored aktivizma ne bavi naukom, odnosno da vlastiti aktivizam precesto ne uvija u strucnu i naucnu oblandu.jutros otvorim politiku, online izdanje naravno (odavno ne postoje dnevne novine u srbiji za koje bih serijski davala novce), kad ono - tekst uvazene profesorke o usponu neadekvatnih predstavnica .i otkinem naravno.teza je, recimo, sledeca.medju zenama koje bi pozitivnom kvotom mogle da se nadju u skupstini srbije, neke su podobnije od drugih za zastupanje zenske stvari. najbolje bi bilo da se kvote potrose na strucnjakinje i aktivistkinje. uostalom, u novinskim anketama javnost je vec kazala da takve preferira - tu profesorka valjda misli na zensku vladu u senci, ciji je i sama clan.dakle, nije dovoljna pozitivna diskriminacija, nije dovoljno postojanje kvota niti pravljenje laboratorijskih uslova za uvlacenje zena u bilo kakav oblik javne vlasti. ne moze svaka zena da doprinese peglanju rodne nezastupljenosti.to moze samo adekvatna zena.adekvatna je strucnjakina, adekvatna je aktivistkinja.ove sto se sada promecu, bez prethodnog aktivistickog i strucnog staza, tu su zahvaljujuci muskim patronima. tu su zato sto su lepe, mladje od profesorke a zasigurno i uplasene od starenja. i slepo su lojalne.imam par ideja o tome na koga je profesorka mislila. posto, ovo je svakako tekst sa imenom i prezimenom. kao sto se nelepa ali strucna preporucuje imenom i prezimenom, tako, rekla bih, puca na glinene golubove sa imenom i prezimenom.naravno, time puca u koleno sopstvenim ciljevima.kada konacno uoci zenu na politickoj sceni, sta radi lokalna feministkinja?pa nalazi joj manu, naravno.objavljuje u najstarijem listu na balkanu da ta, politicki aktivna zena, nije ONA zena za koju smo se borile. nije dovoljno strucna i aktivna. i naravno, tu je zato sto je to neki muskarac podmuklo hteo. jer, kako je razotkrila profesorka, zene koje su u politici tu su zato sto je neki prepredeni muskarac provalio da one nisu dovoljno strucne (ni aktivne), pa ce svoj posao raditi lose i time s vrha podrivati vlastitu (zensku) stvar.(usput, za one koji gaje nekakvu nadu da je profesorka bolja naucnica nego aktivistkinja - mrka kapa.)mozda je ovo samo jedan neverovatno bezobrazan tekst koji je mogao da zavrsi na sta stampa stampa,mozda su ovde ispricane sve price o kvotama, zenama u politici, balkanskim varijacijama te teme, etc.a mozda se neko slaze sa zoricom i objasni mi da gresim i gde gresim. to bih zapravo volela - novo citanje ovih njenih teza, jer, mozda je moje pogresno ...
ja sam ok, ti si ok, on je ok....mi smo ok, vi ste ok, oni su ok. (teško za shvatiti. jedno je sigurno. pozicija je zenskog roda ) Edited by burazer
Link to comment
ja sam ok, ti si ok, on je ok....mi smo ok, vi ste ok, oni su ok. (teško za shvatiti. jedno je sigurno. pozicija nema rod)
Jel ima neko da razume šta ovde piše (da ne bih opet ono već ofucano "ne razumem").
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...