Jump to content
IGNORED

rodna ravnopravnost


gagorder

Recommended Posts

if "60" then "muska deca"

 

:lol:

 

Nije u duhu objektnog ni konkurentnog (doduše ni distribuiranog, a roditelji idu u paru, pa treba razmišljati i u tom smeru), to možda samo kod roditelja sa baš zastarelim firmwareom.

 

 

[/hazard]

 

Link to comment

Nije u duhu objektnog ni konkurentnog (doduše ni distribuiranog, a roditelji idu u paru, pa treba razmišljati i u tom smeru), to možda samo kod roditelja sa baš zastarelim firmwareom.

 

 

[/hazard]

 

 

Sta racunas u bas zastareli firmware? Ove o kojima ja pricam nisu jos ni do 60 dogurale, da ne pricam da imam i vrsnjakinje koje su u 30-tim a razmisljaju na taj nacin.

Link to comment

Sta racunas u bas zastareli firmware?

 

Ma, samo se zezam na temu nespretne softverske analogije, ništa drugo. Mada, sad kad razmislim, mogao bih da ozbiljnije kenjkam jer stoji da među roditeljima starijih drugara nisam video mnogo patrijarhalnih u ovom smislu o kom pričate, čak imam subjektivni osećaj da su (gradska) ženska deca mahom povlašćena u smislu zbrinjavanja po stanovima baba/deda/single_tetaka jer se mladići mahom drčnije osamostaljuju i (opet subjektivni osećaj) kasnije zasnivaju porodice, pa voz za ad hoc aktivnu prostorno-materijalnu pomoć donekle prođe. Na selu je druga priča, naravno, tamo muško preuzima™ ili gasi™ imanje, a ženskom biva objašnjeno koje sve modalitete osamostaljivanja ima na raspolaganju ("uči škole ili se udaj"), čast izuzecima, opetkažemponavljam ovo zaključujem žestoko subjektivno i na nekom uzorku ograničene kakvoće. Fali mi ovde negde Filipenko da objasni kako je NBG zdrava post-socijalistička sredina i da se kao takva ne treba upoređivati sa drugim delovima Balkanosfere...

Link to comment

Hm, definitivno zavisi od okruzenja, mada moram da napomenem da ja od moje keve i tetki nisam ocekivala takvo razmisljanje, samo se pojavilo u nekom trenutku. Srecom, skoro sve su samo zenska deca pa nije problem, ali su zetovi zestoko favorizovani u odnosu na cerke, a to je i njihova majka praktikovala. Takodje, u okruzenju nemem ni jednog koji se drcno osamostalio, da ne kazem da se niko nije osamostalio pre zenidbe, a mnogi ni posle toga. Neki su se vadili na manje troskove zivota, neki da im to vise odgovara. Kada su se pozenili, suprugama je prebacen resor saradnje sa roditeljima po principu:

Ona: trebalo bi da popravimo cesmu

On: aha, zovi mog caleta

Meni jako bitno, znam slovima i brojkama jednu osobu koja je dobila stan pre zenidbe/udadbe, samo jedna drugarica je zivela samostalno pre udaje (na opste negodovanje). Generalno se smatra da je stambeno osamostaljivanje pre braka glupost, narocito za zensku decu.

Link to comment

inace kako je ovo tacno formulisano po zakonu, zar ne postoji neka stavka da se imovina ima podeliti na jednake delove osim ako ne postoji testament koji kaze drugacije? cini mi se da se neko prvo mora sam odreci svog dela ne bi li ga neko drugi dobio, znaci bez pristanka nema kreativne deobe?

 

meni se cini da ni testament nije jaci od zakona koji nasledstvo deli na jednake delove deci svih polova.

 

mojoj babi po kevi uvek bi zasuzile oci kad bi pomenula jedinog sina jedinog sina, naslednika prezimena, u kojoj god prilici, tipa, unuk ruca, a baba u plac, toliko joj je bilo dirljivo sto je on unuk. 

"baba, a mi unuke?"

"svaka vama cast, ali vi ste zenske, vi cete promeniti prezime" 

"pa sta te briga za prezime, to ionako nije tvoje, nego dedino"

tu baba nije znala sta da odgovori :D

Edited by darling
Link to comment

baš to htedoh da pitam, čitam raspravu i nije mi jasna. ima prvi nasledni red, deli se na ravne časti, osim ako se neko ne odrekne.

Link to comment

Samo nuzni deo. I to ako onaj koji ostavlja nesto ne potrosi nasledstvo na ugovor o dozivotnom izdrzavanju. Stepen naivnosti je zapanjujuc.

Edited by fonTelefon
Link to comment

meni se cini da ni testament nije jaci od zakona koji nasledstvo deli na jednake delove deci svih polova. 

 

Neka me ispravi neki pravnik, ali ako postoji testament kojim se recimo jednom od dva deteta sve ostavlja, mislim da drugo dete moze da dobije nesto sto se zove nuzni deo ali nisam sigurna da li je to 50-50 isto kao i kad nema testamenta. Moze da se proba obaranje testamenta svakako. Pre xx decenija babin brat je probao da obori ocev testament kojim je imanje podeljeno na tri jedanaka dela i da prigrabi sve po principu da sestrama ne treba imovina, ali mu nije uspelo.

Link to comment

meni se cini da ni testament nije jaci od zakona koji nasledstvo deli na jednake delove deci svih polova.

 

mojoj babi po kevi uvek bi zasuzila oci kad bi pomenula jedinog sina jedinog sina, naslednika prezimena.

"baba, a mi unuke?"

"svaka vama cast, ali vi ste zenske, vi cete promeniti prezime" 

"pa sta te briga za prezime, to ionako nije tvoje, nego dedino"

tu baba nije znala sta da odgovori :D

 

:lolol:

 

Inače, iako mislim da si u pravu, pretpostavljam da se formalne prepreke daju zaobići nekim ugovorm o poklonu, ili doživotnom izdržavanju, ili već tako nečim.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...