Jump to content
IGNORED

rodna ravnopravnost


gagorder

Recommended Posts

ovo je čisto "dumovanje", na više nivoa

sta znaci 'dumovanje'? 

 

 

od 1946. godin FNRJ je po naslednom pravu izjednacila zene i muskarce. i pored toga u mnogim delovima srbije i danas se desava da se zene odricu naslednog prava u korist npr svoje brace i sl. blic nam 07. maja 2014. promovise upravo takve debilne i zaostale vrednosti svojim naslovom 

 

Ništa od naslednika! Brus Vilis dobio petu ćerku!

 

moj deda, jos malo pa stogodisnjak, po zvanicnoj verziji, ima troje unuka, najstariju mene, mog burazera i moju sestru od strica. pre desetak godina, otprilike, seo je da napise svoja secanja, u tri toma, prvo je kucao na masini, a onda na kompu. uglavnom, ukoricio je ta tri toma, i prilikom jedne posete predaje ih svecano - meni. :mellow: i kaze: 'evo ti, k., dajem ti ovo, da imas od dede. procitaj, cuvaj. a r. (burazeru) necu da dam. njemu cu da ostavim stan'. 

Link to comment

sta znaci 'dumovanje'? 

 

moj deda, jos malo pa stogodisnjak, po zvanicnoj verziji, ima troje unuka, najstariju mene, mog burazera i moju sestru od strica. pre desetak godina, otprilike, seo je da napise svoja secanja, u tri toma, prvo je kucao na masini, a onda na kompu. uglavnom, ukoricio je ta tri toma, i prilikom jedne posete predaje ih svecano - meni. :mellow: i kaze: 'evo ti, k., dajem ti ovo, da imas od dede. procitaj, cuvaj. a r. (burazeru) necu da dam. njemu cu da ostavim stan'. 

 

 

 

Moja mama me je tako letos obavestila da kuca ima ostati sinu jer "mame su ipak takve da malo navijaju za musku decu"i pritom uvukla u dobrovoljno odricanje od dedovine. Inace se zena ponasala skroz normalno i nije bilo ni traga takvim nekim momentima do pre par godina.

Ja i sestra smo malo :huh: i :mellow:

 

 

 

Kad nas bas istraumira, pocnemo da analiziramo da li cemo se i mi tako jednog dana probuditi i odjednom postati kao ona sad.

Link to comment

u porodicama tako ustrojenim, kada se zena "odvazi" i iskoristi svoje nasledno pravo, ili biva odbacena i prezrena, ili trpi razne vidove sikaniranja i zlostavljanja, jer podrazumeva se da zena ide kod muza u kucu, ponese malo miraza, a time se smatra da je zavrsila sa imovinom koju moze dobiti od svojih, na bilo koji nacin. jedna odvratnost. 

pa i kad se odvazi da iskoristi svoje pravo da se odrekne u korist brata, zadrzava apsolutna prava da mu do kraja zivota kenja zbog toga. imam utisak da u tome nalaze nevidjeno zadovoljstvo. vece od imovinske i svake druge koristi.

 

a pre dve nedelje,baba od 200 godina zove kevu od 100 da joj objasni da bi bash bilo super da se ona i sestra odreknu ruinirane roditeljske kuce, kad ona umre u 300toj, a njih dve budu imale po 150, u korist brata od 140. keva joj se samo zahvalila na paznji. ono, baba, djavo je ushao u tebe, javi se kad ode ^_^

 

bash mi reche drugarica proshle nedelje: patrijarhat odrzavaju zene, mushkarci nisu dovoljno pametni za to :lolol:

Edited by gospa buba
Link to comment

sta znaci 'dumovanje'? 

 

moj deda, jos malo pa stogodisnjak, po zvanicnoj verziji, ima troje unuka, najstariju mene, mog burazera i moju sestru od strica. pre desetak godina, otprilike, seo je da napise svoja secanja, u tri toma, prvo je kucao na masini, a onda na kompu. uglavnom, ukoricio je ta tri toma, i prilikom jedne posete predaje ih svecano - meni. :mellow: i kaze: 'evo ti, k., dajem ti ovo, da imas od dede. procitaj, cuvaj. a r. (burazeru) necu da dam. njemu cu da ostavim stan'. 

 

dedino pravo.

Link to comment

Moja mama me je tako letos obavestila da kuca ima ostati sinu jer "mame su ipak takve da malo navijaju za musku decu"i pritom uvukla u dobrovoljno odricanje od dedovine. Inace se zena ponasala skroz normalno i nije bilo ni traga takvim nekim momentima do pre par godina.

Ja i sestra smo malo :huh: i :mellow:

 

 

 

Kad nas bas istraumira, pocnemo da analiziramo da li cemo se i mi tako jednog dana probuditi i odjednom postati kao ona sad.

da. s tim da je ipak drugacije kad cujes od dede, meni je to bilo presmesno, mislim nije to moja imovina*, pa da mi je neko uzeo. jedino je burazeru neprijatno, sto samo govori da su se vremena promenila.  

 

dumovanje - pripada doom topiku. 

a. pa da, stvarno pripada.

Link to comment

bash mi reche drugarica proshle nedelje: patrijarhat odrzavaju zene, mushkarci nisu dovoljno pametni za to :lolol:

ma nema to veze s muskom pamecu, lakse im prosto da neko drugi odrzava celu tu stvar bez da se oni preterano angazuju, a sad kako to zapravo izgleda i funkcionise manje je bitno...

dobiju za uzvrat pocasno zvanje patera bez ikakve stvarne moci, kao britanska kraljica :lol:

Link to comment

 

bash mi reche drugarica proshle nedelje: patrijarhat odrzavaju zene, mushkarci nisu dovoljno pametni za to :lolol:

 

Upravo tako.

Moji roditelji su tipičan primer.

Keva je napravila pravog debelog patrijarhalca od ćaleta, no, svakako,  on se nije  bunio.

Srećom, oboje su gradska deca, "normalna", pa se ni u čemu nije preterivalo, čini mi se.

Link to comment

dobiju za uzvrat pocasno zvanje patera bez ikakve stvarne moci, kao britanska kraljica :lol:

 

Well, da je to samo "zvanje bez ikakve stvarne moći" patrijarhat ne bi bio nikakav problem kad je ravnopravnost polova u pitanju, ne?

Link to comment

Well, da je to samo "zvanje bez ikakve stvarne moći" patrijarhat ne bi bio nikakav problem kad je ravnopravnost polova u pitanju, ne?

 

ravnopravnost polova pred zakonom naravno ne dovodim u pitanje, ja ovo vise na temu porodicne dinamike...

Link to comment

Moja mama me je tako letos obavestila da kuca ima ostati sinu jer "mame su ipak takve da malo navijaju za musku decu"i pritom uvukla u dobrovoljno odricanje od dedovine. Inace se zena ponasala skroz normalno i nije bilo ni traga takvim nekim momentima do pre par godina.

Ja i sestra smo malo :huh: i :mellow:

 

 

 

Kad nas bas istraumira, pocnemo da analiziramo da li cemo se i mi tako jednog dana probuditi i odjednom postati kao ona sad.

i moja mama me skoro sokirala kad se ispostavilo da se nismo razumele ("kao da pricamo razlicitim jezicima!") i da na kraju nije bas sve od caleta i babe bilo podeljeno po pola, kao sto se godinama cvrsto podvlacilo de ce biti, jer, boze moj, ona nije takva (tipa, velike celine - kuca, dvoriste, veca njiva - su podeljene, ali manje celine, koje zajedno cine oko 30% nasledstva su sve otisle bratu). ne znam koji im se djavo desi u glavi. kao sto kazes, nije imala nikakve simptome takvog razmisljanja, sta vise, uvek se kao trudila da naglasi suprotno. 

Link to comment

Ma nema sta da se suprotstavljam po ovom pitanju, mislim imovina je njihova, realno mogu ako hoce nikom od nas da je ni ne ostave nego sve lepo prodaju i provedu narednih x godina na Havajima recimo. Vise me je fascinirao taj program koji samo pocne da se izvrsava u stilu if "60" then "muska deca".

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...