Jump to content
IGNORED

rodna ravnopravnost


gagorder

Recommended Posts

Ma meni je wtf momenat ono zene beze iz sela jer im je lakse da budu cistacice u gradu, sto je lose, mada bih ja prvi rekao svojoj cerki da ide u grad, gde ce sa svim ostalim pobeguljama sa sela biti jos jedna Satanija. Bizarno.

Link to comment

Ma meni je wtf momenat ono zene beze iz sela jer im je lakse da budu cistacice u gradu, sto je lose, mada bih ja prvi rekao svojoj cerki da ide u grad, gde ce sa svim ostalim pobeguljama sa sela biti jos jedna Satanija. Bizarno.

 

 

Da, zbrka u glavi totalna. Da dodam samo još jednu kontradikciju - devojke su krive što selo propada, iako su roditelji ti koji im govore da idu sa sela (a i on i svojoj ćerci da je u toj situaciji). Haos.

Link to comment

Da, zbrka u glavi totalna. Da dodam samo još jednu kontradikciju - devojke su krive što selo propada, iako su roditelji ti koji im govore da idu sa sela (a i on i svojoj ćerci da je u toj situaciji). Haos.

 

Da, zbrka, pritom je i reziser, a nivo kao oni mitski gradjani sto piju pivo ispred lokalne prodavnice i divane.

Link to comment

ovaj clanak kaze da od svih pisaca/editora na wikipediji, samo 9% cine zene. sta mislite, zasto je to tako? jeste pisali ili editovali nekad nesto tamo?

 

ja jesam, jednom, jer sam morala, u okviru nekog kursa, ali nikad samoinicijativno.

Link to comment

baš lepo što ste spičili 104 strane na raspravicu o dogmici a sad razlaz u kujne  :fantom:

 

Ona se usudila da to kaže: Nijedna majka ne želi da radi, mesto nam je u kući

11. 04. 2014. 07:10 | Komentara: 107

Ljubica Krstić | Foto: Fejsbuk / Helena Frith Powell;

 

Helena Pauel je do pre dve godine bila žena od karijere. Ona je radila kao urednica u magazinu, i mislila je da voli svoj posao i svoj život. Kada dođe s posla, kući je čekalo troje male dece i voljeni muž, a ona je, kao ćerka feministikinje, smatrala da je njena obaveza da radi. Tek kada je njen muž rekao da zarađuje dovoljno, te da ona može slobodno da da otkaz, počela je da razmišlja o životu. Ona je odgojena, kao i većina današnjih mladih žena, u duhu jednakosti polova.

 

Tako da je mislila da ona, isto kao i njen muž, treba da radi, te da je posao način na koji čovek definiše ono što jeste. Ali, tek kada je krenula da razmišlja o tome kako izgleda njen dan, shvatila je da je možda celog života stremila nečemu što uopšte ne želi.

 

Iako je prvo mužu rekla da joj ne pada na pamet da da otkaz i postane domaćica, sutradan je malo bolje razmislila. Kremula je da analizira svoje da.

 

- Više nisam imala vremena da vežbam. Kada bih se vratila sa posla, trIdesetominutno vežbanje u teretani mi nije delovalo vredno truda. Svakog jutra me je pozdravljala šefica, čijI je nadimak bio ( i još uvek JE, osim ako nije porasla) otrovni patuljak. Uvek je imala neki iritantan komentar na ono što radim. U popodnevnim časovima sam primala pozive od svoje dece, koja su se svađala, a samo je dadilja bila sa njima. Uveče, kada smirim sve, nisam imala snage ni da pričam sa mužem - priseća se ponosna mama trOje mališana.

 

Zato je odmah sledećeg dana rekla mužu, Rupertu, da pristaje na njegov predlog. Nekoliko meseci kasnije, došao je njen prvi dan u kući. Kao novopečena domaćica, ona je ujutru napravila doručaK, odvela decu u školu, otišla u radnju, odspavala popodne i sredila nokte. U prevodu, odjednom je imala vremena da radu sve one stvari koje voli. Čak je otišla i u teretanu.

 

Ona je u narednom periodu primetila da se nije samo ona promenila, već i njena deca. Više nije bilo svađanja i tenzije među mališanima koji su tada imali 8, 11 i 12 godina. Nasuprot tome, sada su se svi lepo slagali. Umesto nervoznog "Da li ćeš biti kući večeras?", sa majkom su se pozdravljali "Vidimo se kasnije".

 

Helena tvrdi da je cela njena porodica mnogo bolja i srećnija od kada ona ne radi. Ona takođe veruje da su deca majki koje ne rade srećnija, ali i da same žene sebe zatrpavaju poslom jer "bi se radije bavile time, nego decom".

 

- Pitam se da li sve žene potajno žele da budu u poziciji da ne moraju da rade. Mali broj bi to priznao, ali, kako sam sama naučila, istina je da ostavljanje posla neće samo učiniti vaš život prijatnijim, već će vas učiniti i boljom majkom i suprugom.

 

Pauelova priznaje da je poslednje vreme ponovo počela da radi, ali samo povremeno i kada njoj to odgovara. Kako kaže, morala je da krene da radi jer im je potreban novac. Naime, ona se toliko posvetila učenju sa decom kod kuće, da su mališani uspeli da upišu najbolje, ali i najskuplje privatne škole. Zato sada radi, kako bi uspela to da im obezbedi. Ali, da nije bila posvećena majka i domaćica, pitanje je da li bi njena deca uspela da upišu tako dobre škole.

http://zena.blic.rs/Porodica/22497/Ona-se-usudila-da-to-kaze-Nijedna-majka-ne-zeli-da-radi-mesto-nam-je-u-kuci

 

 

Link to comment

ne govorim u ime svih muskaraca: meni se ne radi. i bas me briga ko ce da me izdrzava, zena, majka, baba, drzava ili strane agenture.

 

a zasto onda radim? pa prosto, ako ne radis, nema leba da jedes.

 

apropo rodne ravnopravnosti, nismo teheran, ali nismo ni norveska

 

Link to comment

ne govorim u ime svih muskaraca: meni se ne radi. i bas me briga ko ce da me izdrzava, zena, majka, baba, drzava ili strane agenture.

 

a zasto onda radim? pa prosto, ako ne radis, nema leba da jedes.

 

ej-men tu det,

Link to comment

Ma ova zena jos pise da su joj seficu zvali otrovni patuljak. I ovako bi malo ko ubijao 40 sati nedeljno da ne mora, al jos sa mobingom na poslu - pa ko bi hteo da radi ako ne mora?

Link to comment

Мандатар нове владе је најавио велика отпуштања из јавног сектора и њихов „прелазак” у приватни. Тај „прелазак” сигурно не значи да ће предузетници потрчати да запосле људе који (најчешће) ништа нису радили у јавном сектору. То не може ни у Норвешкој, а камоли у Србији. То значи да ће се ти људи самозапослити, неки начин ће пронаћи, јер је инстинкт самопреживљавања јачи од сваког страха од предузетништва. Зато се не треба плашити предузетништва, а посебно не ако сте жена. Изазова има много, жене у нашем друштву још нису потпуно равноправне, али се ја лично нисам сусрела ни са каквом родном дискриминацијом. Више са подозрењем и ниподаштавањем онога што радимо, али тога има у сваком послу и на скоро сваком радном месту.

Размишљајући о овој теми, покушала сам да набројим младе предузетнице које познајем. Списак је стао на прсте једне руке. Има их мало, али добро им иде. У следећим годинама очекујем да ће их бити више. Имајући у виду велику незапосленост и реформе које долазе, биће више и предузетница и предузетника.

 

http://www.politika.rs/rubrike/Pogledi-sa-strane/Zene-i-preduzetnistvo.sr.html

Edited by Turnbull
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...