Jump to content
IGNORED

rodna ravnopravnost


gagorder

Recommended Posts

Aleksandar Mandić reditelj

 

Već sam počeo da pišem o ženama u Srbiji, kada me je zatekao tekst Istoka Pavlovića o Teslinom pogledu na taj rod. Bio sam prijatno iznenađen; prijatno zato što zapažam stvari slične onima koje navodi Tesla, a iznenađen time koliko je trend već tada uzeo maha.

...

Živimo u vremenima u kojima su vrednosti ženskog pojmanja sveta preovlađujuće, njihove vrednosti imaju primat. Deca su važnija od ljudi, sigurnost ima prednost nad rizikom, osećanja i senzibilnost više se cene nego razum i logika. Udobnost i uživanje daleko nadmašuju ideje o naporu i strpljenju da se nešto postigne. Nevolja je u tome što su muškarci prihvatili ovakav poredak stvari, često i više nego žene.

...

Na bilo kojoj kulturnoj manifestaciji među publikom ćete videti bar dve trećine žena. Ta spremnost da nešto novo saznaju i dožive, govori koliko su radoznalije, otvorenije pa samim tim imaju više šanse za napredak.

...

Prvo strada seks. Žene se svojim psihijatricama žale da su im muževi potpuno neprivlačni. Opisuje se tipičan dijalog u kome ona odbija seks jedne večeri kada on nije oprao sudove, a bio je njegov red. Na pitanje da li bi bilo drugačije da jeste oprao, ona posle pristojne pauze priznaje da ne bi. Pošteno.

...

Problem je u smeru kojim se uputila naša civilizacija.

 

Neverovatno mi je kako grupiše sve žene u jednu grupu i koliko se kroz ceo tekst oseća užasna distanca prema toj grupi. Kao respektuje ih jer se trude, ali zna da to vodi u propast, ako se mi muškarci ne dozovemo pameti.

na kraju sam razočaran, jer sam mislio da će ispaliti neki krik tipa DOKLE BRE VIŠE SA TIM ŽENETINAMA ili tako nešto, ali se ipak suzdržao.

 

edit: a i ovo sam preneo ovde, jer piše da je objavljeno u politikinom kulturnom dodatku ( :ph34r::blink: )

Edited by Lezilebovich
Link to comment

šta će srpkinje na selu kad su ravnopravne do jaja uvek možemo dognati oriđinal šćipetarke preko prokletija i poženiti ih za dveraše :fantom:

 

Ali u jednom slučaju, koji se tiče nas, vidim: za propast srpskog sela krive su devojke. Zvuči bizarno, ali je tako. Nema nikakve šanse da se selo pokrene dok devojke ne budu želele da ostanu tamo ili da se (što je danas teško i zamisliti) vraćaju. I muškarci beže sa sela, ali ipak ih mnogo više ostaje da nastavi ono što nasleđuju. Posle nekoliko godina, nađu se sami, bezvoljni, osušeni kao bakalari, čuče sa flašom piva ispred dućana jer šansa da nešto počnu isparava sa odlaskom devojaka i nemogućnošću da se žene. Ne može se naći ni jedno uspešno gazdinstvo u kome domaćin nije oženjen. Roditelji devojkama sa sela savetuju: „beži odavde, uči dalje da se ne mučiš.“ Da sam na njihovom mestu, rekao bih isto. To sa učenjem ne ide baš uvek lako, ali devojke rađe biraju da u gradu budu kuvarice, čistačice ili TV farmerice nego da sve to rade na svom imanju. Kao što gradski momci ničim izazvani veruju da će postati Bil Gejts, tako su i one sigurne da će postati neka S(a)tanija. Ili bar deo publike koja drema kod Marića. Može ministarstvo poljoprivrede  da pokloni krava, traktora, semena i đubriva koliko hoćete, ali to neće pomoći. Problem je u smeru kojim se uputila naša civilizacija.
Link to comment

Dva naslova (ista vest):

 

http://www.b92.net/zivot/vesti.php?yyyy=2014&mm=04&dd=02&nav_id=831915

 

Brazilci: Žene same krive za silovanje

http://www.blic.rs/Vesti/Svet/454754/Sokanti-rezultati-ankete-Zene-su-same-krive-za-silovanje

 

Šokanti rezultati ankete: Žene su same krive za silovanje?!

 

U anketi koju je sproveo brazilski Institut za primenjene studije (Ipea), ispitanici su ocenili da "žene koje nose pripijenu odeću zaslužuju da budu napadnute" ili, pak, "da bi silovanja bilo manje kada bi žene umele da se ponašaju", a sa takvim izjavama može se identifikovati velika većina Brazilaca, prenosi "Dojče vele".

 

Koliko bi se rezultati slične ankete sprovedene u Srbiji razlikovali od ovih?

Link to comment

Aleksandar Mandić reditelj

 

Neverovatno mi je kako grupiše sve žene u jednu grupu i koliko se kroz ceo tekst oseća užasna distanca prema toj grupi. Kao respektuje ih jer se trude, ali zna da to vodi u propast, ako se mi muškarci ne dozovemo pameti.

na kraju sam razočaran, jer sam mislio da će ispaliti neki krik tipa DOKLE BRE VIŠE SA TIM ŽENETINAMA ili tako nešto, ali se ipak suzdržao.

 

edit: a i ovo sam preneo ovde, jer piše da je objavljeno u politikinom kulturnom dodatku ( :ph34r::blink: )

odličan, hvala ti!

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...