Jump to content
IGNORED

rodna ravnopravnost


gagorder

Recommended Posts

prvo, mislim da je problematicno tvoje shvatanje o teretu dokazivanja.ako hoces pozitivnu diskriminaciju, ona je odstupanje od opste norme, na tebi je da dokazes zasto hoces to sto hoces.drugo, ako tvrdis da postoji kauzalna veza izmedju dve pojave, na tebi je da je pokazes.
A šta bi ti blagoizvolela smatrati dokazom? Živo me zanima. Kakvi se to dokazi kauzalnosti traže za političke mere u društvenom svetu, u kome se dakle ne mogu spovoditi kontrolisani laboratorijski eksperimenti.A da nejednakost postoji, nesumnjivo postoji, to se vidi po broju poslanica u parlamentu. Tvrditi da to sa patrijarhalnim normama nema veze, znači ignorisati sve što znamo o ljudima kao društvenim bićima.
licno, mislim da je teza o rodno neutralnom odgoju, sve dok dete ne izabere samo koju ce rodnu ulogu da igra, nasilje prve vrste. isto tako, ne verujem da je svaki identitet konstrukt. za tebe kao da identitet predstavlja prepreku za zasnivanje subjektivnosti (izvinjavam se ako idem predaleko, ali tako ispada). odnosno, treba suspendovati pol dok dete ne izabere rod ...
:blink: Kakve veze ovaj ispad ima s uzgajanje ruža u Brazilu, samo je tebi jasno.
Link to comment
ko sto rekoh, objektivno istorijski a da ne kazem staljinisticki, ti ljudi su rasisti ili makar stoje na pozicijama rasizma.
Rasizam valjda podrazumeva da boja necije koze je faktor koji igra ulogu u necijem istupanju ili odluci, ovde konkretno, u postavljanju neke osobe na nekakvu poziciju.Pretpostavimo sledece:1. Otvoren konkurs za posao, prima se samo jedna osoba2. Prijavi se 20ak osoba, 10 crnaca i 10 belaca3. Poslodavac nema nacina da zna boju koze ili poreklo kandidata, niti bilo sta sto bi ukazivalo na rasnu pripadnost, nikako.Pripadnik koje rase ima vece sanse (veca verovatnoca) da bude primljen i zasto?Ako je belac taj koji ima vece sanse, da li to nazivamo rasizmom, obzirom na to da poslodavac nema tu informaciju?edit: :lol: ja tek sad izvaljujem oaj postsvi ste bre poludeli na ovoj temi :P Edited by Quince
Link to comment

I slika u spojleru.

chart1.jpg

Betty, čisto sumnjam da profesorska plata u Italiji nije u top 10% najplaćenijih zanimanja, na to sam mislila. Pogledaj prosto primer Srbije, profesor univerziteta nije nešto što bi neko odbio, jer iako to nije basnoslovno velika plata u poređenju sa zapadom, u poređenju sa ostalim platama u Srbiji je i više nego dobra, a i omogućava pristup raznim grantovima, pa konferencijama, putovanjima, što se sve računa. Čisto sumnjam da je u Italiji disproporcija toliko velika da se priča izjednačila sa srednjoškolskom.

Link to comment
(guglanje na brzinu)Zar se ne smatra za dokazanu stvar da postoje neke razlike u interesovanjima između muškaraca i žena čisto zbog drugačije biologije? Nije mi baš struka ali meni bi imalo smisla.
danas se smatra, sedamdesetih se nije smatralo. ideja da su neke psihicke karakteristike delom i genetski determinisane je bila ogromni no-no u psihologiji dosta dugo. smatralo se za fasizam. izazivalo je burne studentske proteste. npr. lik koji je izneo tezu da postoje univerzalne emocionalne ekspresije kod svih rasa bilo gde u svetu (osmeh za radost, bljak izraz za gadjenje, itd) je bio javno optuzen na jednom predavanju da je rasista. bilo sta univerzalno ljudsko, dato prirodom, bilo je poptuni tabu. danas to nije dominantno misljenje, ali je i dalje prisutno kod nekih grupa drustvenjaka. vecinom u francuskoj, ne pitaj me zasto.(super knjiga na tu temu)
Link to comment
obaska sto se slazem s tim da su zene u srbiji (i vec u poratnoj jugoslaviji) dobile sve najvaznije bitke i da ih NISU ponovo izgubile u poslednjih 15 godina kao sto je neko to insinuirao u ovoj diskusiji. ja prva u zivotu ne bih glasala za takvu partiju, ni luda.
Čuj, nije pitanje ličnog mišljenja, fenomen poznat i detaljno opisan u literaturi.
(mislim da je pitanje nasilja u porodici nesto sasvim deseto i da se cesto bez veze brka s ovom pricom ...)
E, pa ako tako misliš, onda ništa. Edited by Syme
Link to comment
Nije, ali, subjekat mora da se slaže s predikatom u rodu i broju. Ako je gut reaction legitmna jezička regulativa, ova je suštinska. Dakle, borkinja je pobedila a rogobatnost izraza će se istopiti, upotrebom.
Nije dok im ne podelis prvoborkinjachke penizje.
Link to comment
ne znam zasto te drugi ignorisu, kakva ti je to diskutantska proslost prasline za koju izgleda samo ja ne znam :D
O, у мојој су дискутантској прошлости само неке ситнице попут ДСС, чича Драже и презирања Маркса. Али није за бригу јер је све то заступљено у hoch, салонској варијанти. Само је потребно мало времена за привикавање и после се велико разумевање роди, бар је тако било до сада.Што се игнорисања тиче... па, рекао бих да ме игноришу људи са Друштва јер овде ретко пишем па ме не знају а виде да нисам из струке и да хоћу да се свађам. Пошто су углавном у питању родно неравноправне реагују пасивном агресијом. Сима ме не воли јер сам по Грифину фашиста, а Ким би се радо надгорњавао али се плаши да ће тако испасти нелојан према Сими. Цане Вукић Пребранац гвири (правилно је, гледао сам у речнику) и смејуљи се у браду, али чека да види на шта ће све да се окрене, а Хамлет ће ако дефинитивно претерам да ме уз искрено извињење обезглави секиром чија је ивица обложена локалним анестетиком како би ме тај процес декапитације што мање заболео. Јоланда је Миралемов клон, што би на ћелијском нивоу требало да значи да очекује 10 евра.
sto se prvog tvog pitanja, i valjda osnovnog, tice > niko nije tvrdio da se kvotama u parlamentu ispravlja ono sto je syme (valjda) nazvao drustvenom nejednakoscu. parlamentarne kvote su sredstvo za postizanje tacno odredjenog usko shvacenog cilja, a to je da se politicka pozicija zene izjednaci sa pozicijom muskaraca. pod politickom mislim usko, na ucestvovanje u dnevnopolitickom zivotu zajednice, donosenju odluka, ucescu u organima javne vlasti ... oni koji od toga ocekuju neke sire posledice po drustvo reklo bi se da pretpostavljaju da ce zena na vlasti zastupati interese zene u drustvu. pitanje je da li bi to bilo tako cak i kada bi postojala parlamentarna zenska partija s tim ciljevima u programu. po meni, to je jedna naivna pretpostavka i ne mislim da vise zena u parlamentarnom zivotu znaci automatski da ce se te zene baviti pozicijom zene / zena u drustvu.obaska sto se slazem s tim da su zene u srbiji (i vec u poratnoj jugoslaviji) dobile sve najvaznije bitke i da ih NISU ponovo izgubile u poslednjih 15 godina kao sto je neko to insinuirao u ovoj diskusiji. ja prva u zivotu ne bih glasala za takvu partiju, ni luda. (mislim da je pitanje nasilja u porodici nesto sasvim deseto i da se cesto bez veze brka s ovom pricom ...)e sad, ovo tvoje sto sam boldovala je odlican slagvort za pricu o sudu iz kelna koji je zabranio obrezivanje decaka u verske svrhe. u sudaru kolektivnih prava (jevreja ili muslimana kao verske zajednice) i prava na telesni integritet malog deteta, sud je dao prevagu ovom drugom i suspendovao kolektivno pravo ovih zajednica dok dete ne bude u stanju da se prikljuci kolektivu. do tada - priruda bato. sta mislis ti o tome?
Мислим да је та забрана погрешна и да би Јевреји и муслимани морали да имају право да обрезују своју децу у верске сврхе, максимум који држава може да уради је уведе контролу лекара који могу да буду припадници тих заједница.Са осталим, што није у форми питања, потпуно се слажем.
sta mislis o romkinji koja prosi na raskrisnici pre neki dan sa dehidriranom obamrlom tromesecnom bebom. je l to trenutak da se otvara diskusija o kolektivnim pravima i drustvenoj poziciji roma, ili prvo treba da se pozabavi neko pravom na zivot bebe na uzarenom novobeogradskom asfaltu (cak i ako je nema u javnim knjigama) ...eto tu je negde otprilike moja nelagoda s tim kolektivnim identitetima, s tim "predstavnicama" i "prestavnicima" grupe.
Беба која је дехидрирана и обамрла захтева хитну медицинску интервенцију, а вероватно би и њеној мајци у тој истој ситуацији добродошла хладна вода и заштита од топлотног удара. Озбиљан проблем настаје тек ако се утврди - а сигуран сам да постоји неки начин који не угрожава ничија људска права - да беба није њена. Онда подизање оптужнице за отмицу или трговину децом или већ шта је потребно да се дете заштити од сличних ствари у будућности.Хвала ти што ме ниси игнорисала. Врло ми се свиђа ово постављање питања на које ја онда одговорим. Осећам се признатим и важним, а помало и пуноправним чланом виртуелног колектива. ^_^ Је л' вама осталима увек овако лепо на форуму? :unsure:
Link to comment
danas se smatra, sedamdesetih se nije smatralo. ideja da su neke psihicke karakteristike delom i genetski determinisane je bila ogromni no-no u psihologiji dosta dugo. smatralo se za fasizam. izazivalo je burne studentske proteste. npr. lik koji je izneo tezu da postoje univerzalne emocionalne ekspresije kod svih rasa bilo gde u svetu (osmeh za radost, bljak izraz za gadjenje, itd) je bio javno optuzen na jednom predavanju da je rasista. bilo sta univerzalno ljudsko, dato prirodom, bilo je poptuni tabu. danas to nije dominantno misljenje, ali je i dalje prisutno kod nekih grupa drustvenjaka. vecinom u francuskoj, ne pitaj me zasto.(super knjiga na tu temu)
Ma da, ima samo jedan problem sa ovom pričom. Pinker ju je izmislio da bi imao stromena da mlati na 400 strana. A zašto francuski društvenjaci? Pa zato što su oni postali sinonim za šarlatane, posebno među onima koji ih nikada nisu čitali, a još manje razumeli.
Link to comment

ta ce odluka suda u kelnu verovatno vrlo brzo pasti, Bundestag je ubedljivom vecinom doneo odluku da saveznoj vladi uputi zahtev za brzo zakonsko regulisanje ovog problema po kome obrezivanje treba da bude dozvoljeno. e sad, protivnici obrezivanja (zeleni i die linke) najavljuju da ce u tom slucaju ici na ustavni sud...inace, optuznica je i bila podignuta protiv lekara koji je to obavljao, to u nemackoj vec decenijama obavljaju lekari, kao medicinski zahvat u tzv. sivoj pravnoj zoni, na želju roditelja i uglavnom iz verskih razloga. zanimljivo je da se, koliko znam, u britaniji to radi rutinski odmah po rodjenju, skoro da vise i ne pitaju roditelje - iz higijenskih razloga.istrolovasmo, al' nadam se da oprastate :)

Link to comment
kada vidimo da se izmedju dva kandidata, jednog belca muskarca i jedne crne zene, odabere beli muskarac dva su objasnjenja.1. beli muskarac je bio bolji kandidat po objektivnim parametrima.2. beli muskarac nije bio bolji kandidat po objektivnim parametrima i odabran je po osnovu pola i boje koze, a to je obrazlozeno time da je objektivno bolji kandidat. mi sa strane ne znamo sta je zapravo istina od ovo dvoje, ali oba rezonovanja proizvode isti ishod koji moze da se uoci.tvoja recenica iz prethodnog posta implicira da je jedino 2. aktuelna. ja kazem da su prisutne obe situacije.teoreticari koji se pozivaju na efikasnost smatraju da donosilac odluke o zaposljavanju ima racionalni svetonazor i povodi se samo objektivnim parametrima.inace, u johanesburgu u korporacijama u menadzmentu rade samo beli ljudi. crnci dolaze maksimum do polozaja racunovodje, iako postoji affirmative action. moja prijateljica koja radi u najvecoj konsultantskoj firmi je bila u timu koji je sedeo u jednoj firmi tri meseca. to je jedini klijent u istoriji koji je ikad od njih trazio da biografije konsultanata koji su predlozeni kao tim sadrze i fotografije. klijent je odabrao samo plavokose ljude sa plavim ocima. scary!dakle, ne zmurim ja ni na mnogo suptilniji rasizam, ali hocu da budem precizna i razdvojim drustveno-psiholoske falinke kod ljudskog roda od onih koje su objektivno ekonomski utemeljene i na koje se moze delovati.
naravno da je samo druga aktuelna. to je posledica istorije rasizma. ne mozemo mi da trazimo da se svako subjektivno odredi prema toj istoriji nasilja ali mozemo da, u situaciji kada se sprovode palijativne mere da se ista ispravi ili makar ublazi, protivljenje istima oznacimo kao objektivno rasisticko.na primer nije verovatno da je svaki clan NSDP bio rasista ali u praksi jeste participirao u rasistickoj politici svoje stranke. ukoliko postoji zakonska obaveza pozitivne diskriminacije a poslodavac insistira da zaposli izmedju kandidata sa priblizno istom strucnoscu belca (muskarca, srbina...) on jeste objektivno rasista. njegova subjektivizacija nam nije bitna. identitetskih politika u onim momentima kada mu se pusti gering nije bio zapravo antisemita ali koga briga.meni je mnogo zanimljivija veza izmedju kapitala i rasizma. rasizam kao kategorija koja opravdava paternalisticki odnos prema nizim rasama i ciji imperijalni narativ obelezava XIX vek jeste neraskidivo povezana sa ekspanzijom kapitalizma.
:D ne zezam te, ali sam pri pisanju ozbiljnih postova usmerena na komuniciranje sa svima koji bi mogli da procitaju, bez obzira sto odgovaram npr. tebi, sto mozda daje cudan komunikacioni ton. a sto se tice date zenskosti/muskosti, licno verujem da postoje (u proseku) razlike u stremljenjima, ali da su tesko vidljive zbog razlika u mogucnostima. mislim da je jedan od problema modernog feminizma pitanje kada stati, tj. kako znati da neka razlika nije vise posledica ozbiljne diskriminacije. zato nekad feministkinje deluju deplasirano u modernim drustvima, i otud kontraargumentacija u vidu pozicije romske i ine populacije.
pa sada ne znam. sta je neozbiljna diskriminacija?
pa ne ide drustvo samo napred. to mozes da vidis samo ako gledas siru sliku. i fasizam je prosao (za sada). polozaj zena na ovim prostorima je imao jasnu uzlaznu putanju samo u vreme socijalizma. od tad mi sve lici na korak napred, nazad dva. ali sira slika je takva da ce moja imaginary unuka imati bolju drustvenu poziciju od mene.
ne mora da znaci. mozda ce ziveti u svetu iz nocnih mora margaret atvud. mislim buducnost traje uzasno dugo i tu je problem.
Rasizam valjda podrazumeva da boja necije koze je faktor koji igra ulogu u necijem istupanju ili odluci, ovde konkretno, u postavljanju neke osobe na nekakvu poziciju.Pretpostavimo sledece:1. Otvoren konkurs za posao, prima se samo jedna osoba2. Prijavi se 20ak osoba, 10 crnaca i 10 belaca3. Poslodavac nema nacina da zna boju koze ili poreklo kandidata, niti bilo sta sto bi ukazivalo na rasnu pripadnost, nikako.Pripadnik koje rase ima vece sanse (veca verovatnoca) da bude primljen i zasto?Ako je belac taj koji ima vece sanse, da li to nazivamo rasizmom, obzirom na to da poslodavac nema tu informaciju?
pa ukoliko to krsi zakon o broju radnika nekada diskriminisane grupe koje on mora da zaposli on jeste rasista.btw, meni je zabavno kako se digne prasina oko pozitivne diskriminacije dok je ocigledno da postoje i dalje mreze korupcije, nepotizma i diskriminacije koje su gotovo sastavni deo savremenog kapitalizma. takoreci ulje koje cini da se njegovi zupcanici okrecu.
danas se smatra, sedamdesetih se nije smatralo. ideja da su neke psihicke karakteristike delom i genetski determinisane je bila ogromni no-no u psihologiji dosta dugo. smatralo se za fasizam. izazivalo je burne studentske proteste. npr. lik koji je izneo tezu da postoje univerzalne emocionalne ekspresije kod svih rasa bilo gde u svetu (osmeh za radost, bljak izraz za gadjenje, itd) je bio javno optuzen na jednom predavanju da je rasista. bilo sta univerzalno ljudsko, dato prirodom, bilo je poptuni tabu. danas to nije dominantno misljenje, ali je i dalje prisutno kod nekih grupa drustvenjaka. vecinom u francuskoj, ne pitaj me zasto.(super knjiga na tu temu)
pa ovo bas i nije tacno. na prvom mestu taj sukob radi both ways. otpori psihoanalizi, talking cureu, filozofiji i uopste humanistici su jaki od strane evolutivnih psihologa. takodje evolutivni psiholozi, u zaru borbe valjda, su skloni uzasnim pojednostavljenjima. pinker, na primer, uzasno masi kada se bavi politikom i ne razume bas pojam totalitarizam ili sta je zapravo bio covek za sovjetski savez. on sam ima vise veze sa buharinom nego sto bi zapravo to zeleo.ja sam imao slucaj kada mi je jedna, inace pametna osoba, objasnjavala da porast prodaje karmina i kozmetike u kriznim vremenima znaci da su zenke kompetativnije u pokusaju da privuku one najuspesnije muzjake. nista klase, nista kultura, nista antropologija. sve je dirljivo jednostavno i samo treba da se podaci dostave upravniku ljudskog vrta. to je zapravo cist buharinizam.sto se francuza tice mogu reci da klasicne feministkinje imaju problem sa lakanom (koji je valjda paradigma opskurne i hermeticne francuske misli) a donekle i sa deridom. uopste, ne znam ni sta je to feminizam danas? dzudit batler? dzoan kopdzek? renata salecl? ko zapravo?@praslim: iskreno ocekujes da se bavim tobom pored svih ovih finih zena? moj prokreativni nagon je suvise jak i misli o ovome kao mom ekvivalentu oblacenja seksi najlonki. Edited by kim_philby
Link to comment
...oni koji od toga ocekuju neke sire posledice po drustvo reklo bi se da pretpostavljaju da ce zena na vlasti zastupati interese zene u drustvu. ...
šta su interesi žena u društvu? interes mayday je da postoji PD u korist žena da bi ona lakše upala na dobro plaćeno mesto u nekoj finansijskoj instituciji, interes stay at home mom, supruge muškarca koji konkuriše za isto mesto je da PD ne bude.
...ja prva u zivotu ne bih glasala za takvu partiju, ni luda. ...
postoji takva partija u švedskoj. do sada nije ušla u parlament, ispod cenzusa.
Link to comment
šta su interesi žena u društvu? interes mayday je da postoji PD u korist žena da bi ona lakše upala na dobro plaćeno mesto u nekoj finansijskoj instituciji, interes stay at home mom, supruge muškarca koji konkuriše za isto mesto je da PD ne bude.
pretpostavljam da nisi citao celu diskusiju ili bar ono sto sam ja pisala, pa zato mene to pitas? ili samo koristis moju recenicu kao slagvort?ne znam sta su interesi zena u drustvu.
Link to comment
ne mora da znaci. mozda ce ziveti u svetu iz nocnih mora margaret atvud. mislim buducnost traje uzasno dugo i tu je problem.
naravno da ne mora. to je trend, treba, ali ne mora da se desi. drustvene nauke imaju vrlo limitiranu moc predvidjanja*, nisam ni ja bolja. *i skoro nikad ne racunaju na udar kamencine iz svemira
Link to comment
A šta bi ti blagoizvolela smatrati dokazom? Živo me zanima. Kakvi se to dokazi kauzalnosti traže za političke mere u društvenom svetu, u kome se dakle ne mogu spovoditi kontrolisani laboratorijski eksperimenti.A da nejednakost postoji, nesumnjivo postoji, to se vidi po broju poslanica u parlamentu.
ma da, vrati se na pocetni polozaj. ne moras ni hipotezu da postavis, sve se vidi iz parlamenta ...
:blink: Kakve veze ovaj ispad ima s uzgajanje ruža u Brazilu, samo je tebi jasno.
nema veze. to su nekakve tupave implikacije stvari koje ostavljas za sobom.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...