Jump to content
IGNORED

rodna ravnopravnost


gagorder

Recommended Posts

50 minutes ago, Meazza said:

Dobro, znaci Skandinavci su konzerve i uslovljavaju zene vise nego u drugim zemljama. 

The Patriarchy works in mysterious ways, Meazza, prestani da proganjaš ženu/devojku :sleep:

Link to comment
1 hour ago, Meazza said:

Dobro, znaci Skandinavci su konzerve i uslovljavaju zene vise nego u drugim zemljama. 

 

Ne znam sta je gore, da stvarno ne razumes ono sto ponavljam vise puta ili da imas bas toliko slab smisao za humor.

Laku noc zelim

Link to comment
6 hours ago, JozoMujica said:

Elektricar? Zidar? Rudar? Vodoinstalater? Nikad nisam upoznao zenu koja se bavi nekim od tih zanimanja, kao ni cuo da je neka zena pozelela da se bavi time.

Sa druge strane, znam dosta zena elektroinzenjera, arhitekti... Moglo bi se pomisliti da je fora u fizickom naporu i opasnosti koji gorenavedeni poslovi nose, ali opet sa druge strane imam drugarice koje se bave padobranstvom, alpinizmom, ronjenjem...

Jel neko čuo za ženu urologa?

Link to comment

Ja vidjela ženskog urologa (thanks to ćaća) svojim očima, a znam za žene u gorespomenutim muškim zanatima mada ne lično.

Bio je neki research da zenska djeca u privatnim skolama samo ze djevojčice imaju bolje rezultate u stem predmetima nego u mješanim školama, tako da da, ima veze sa pritiskom društva ( i peer pressure i society).

Link to comment
7 hours ago, djili said:

Ja vidjela ženskog urologa (thanks to ćaća) svojim očima, a znam za žene u gorespomenutim muškim zanatima mada ne lično.

Bio je neki research da zenska djeca u privatnim skolama samo ze djevojčice imaju bolje rezultate u stem predmetima nego u mješanim školama, tako da da, ima veze sa pritiskom društva ( i peer pressure i society).

 

Prema gornjim istrazivanjima zenska deca imaju iste ili bolje rezultate u STEM predmetima nego decaci u 2 trecine zemalja, ali nije o tome rec. 

Link to comment
18 hours ago, Leia said:

 

Naravno da imaju razlog, moraju da dele ono sto je do juce bilo ekskluzivno njihovo i to im se ne dopada.

Sad da li je problem u zenama koje bi 50/50 ili u muskarcima koji ne daju nista, moze se diskutovati...

ne mora se diskutovati, žene nisu krive. nikad nisu krive. to je druga od dve sigurne stvari u životu, prva je da je zasad smrt neizbežna. zasad jer ko zna gde nas napredak  može dovesti u vezi toga ali ono gde nas sigurno neće dovesti je da su žene nekad krive ili bar dele krivicu za nešto što im se događa.

 

 

Link to comment
18 hours ago, Weenie Pooh said:

 

Obrazovanje i karijera izraženi u procentima su potpuna apstrakcija.

u vezi ove teme nemam šta da polemišem sa tobom jer pišeš skoro pa umesto mene ali nije potpuna apstrakcija jer politički nekorektni procenti vode ka konkretnim akcijama da se isprave pri čemu cela ova priča o gender paradoksa pokazuje koliko malo znamo šta se tu događa i šta uopšte treba da se ispravlja.

Link to comment
50 minutes ago, eoten said:

ne mora se diskutovati, žene nisu krive. nikad nisu krive. to je druga od dve sigurne stvari u životu, prva je da je zasad smrt neizbežna. zasad jer ko zna gde nas napredak  može dovesti u vezi toga ali ono gde nas sigurno neće dovesti je da su žene nekad krive ili bar dele krivicu za nešto što im se događa.

 

 

 

Ako cemo se sloziti da krivica moze da se pripise samo onom ko je odgovoran za nesto, a zenama se kroz istoriju uskracuje pravo da budu odgovorne, onda naravno da ne mogu biti krive za nesto o cemu nisu ni odlucivale. Ako hoces nobles, uz to ide i obligacija :fantom:

Link to comment
18 hours ago, Leia said:

 

Pa tvrdnja da patrijarhat nije faktor, da zene prosto tako prirodno biraju.

Za Skandinaviju mogu da nagadjam, verovatno koliko i ti. Mozda generalno i nisu zapravo toliko liberalni koliko mislimo, ali su im feministkinje glasne i niko ih ne obuzdava i ne maze blatom pa se njihov glas vise cuje i niko im se agresivno ne suprotstavlja kao u Srbiji recimo. Meni je upecatljiv utisak bio u Helsinkiju recimo koliko veoma mladih parova sa decom mozes videti, znaci generalno nije prioritet da se juri neka karijera. 

ne samo skandinavci nego ceo zapadni svet. skandinavci se najviše spominju jer imaju najveći indeks jednakosti (koji je inače priča za sebe ali da ne širimo)  ali korelacija je prilično jasna sa priložene slike. da sam cinik rekao bih što više feminizma da plaši one koje možda razmišljaju da upišu programiranje ili mašinstvo manje žena u njima. mogla bi švedska vlada da zvuče iz ormana one šalove za glavu i poseti alžir da vidi zašto su oni uspešniji u tome. pitanje samo koliko će biti spremna da primeni naučeno.

 

apsurdno je da imamo na zapadu zilion gender studies katedri koje bi trebalo da budu eksperti na ovom polju i imaju gotove ili fazi istraživanja odgovore na sva pitanja u vezi sa temom i da nemamo bolji odgovor od "pa možda je skandinaviji i belgiji to (žena ne treba da bude inženjer) stereotip a u italiji ili alžiru nije". za ovo se zna već odavno, pre više od 10 godina je onaj norveški komedijaš celu jednu epizodu hjernevaska posvetio upravo gender paradoksu i bio ignorisan kao neznalica, konzerva i mra fašista. to govori nešto malo i o naučnom kvalitetu i metodu koji se tamo gaji a posredno i o kvalitetu ostalog što od njih dolazi. a to nam u sve većoj meri utiče na politiku do najvišeg nivoa.

 

 

screenshot-2018-03-14-08-41-461.png

Edited by eoten
edit: izbrisao kvot kojem nije tu bilo mesto
Link to comment
2 hours ago, Leia said:

Ako cemo se sloziti da krivica moze da se pripise samo onom ko je odgovoran za nesto, a zenama se kroz istoriju uskracuje pravo da budu odgovorne, onda naravno da ne mogu biti krive za nesto o cemu nisu ni odlucivale. Ako hoces nobles, uz to ide i obligacija :fantom:

 

Tongue in cheek ili ne, ovo je suština nakaradnog rezonovanja u modernom feminizmu. Zahtevam jednaka prava ali odbijam odgovornost jer sam istorijski obespravljena. Zalažem se za ravnopravnan tretman ali se pozivam na istorijsku wallflower društvenu ulogu. Leveraging grievance ad infinitum.

 

Link to comment
7 minutes ago, Weenie Pooh said:

 

Tongue in cheek ili ne, ovo je suština nakaradnog rezonovanja u modernom feminizmu. Zahtevam jednaka prava ali odbijam odgovornost jer sam istorijski obespravljena. Zalažem se za ravnopravnan tretman ali se pozivam na istorijsku wallflower društvenu ulogu. Leveraging grievance ad infinitum.

 

 

Ja sam odgovarala na ovo:

ne mora se diskutovati, žene nisu krive. nikad nisu krive. to je druga od dve sigurne stvari u životu, prva je da je zasad smrt neizbežna.

 

I samo primetila da ne moze biti jednako kriv neko ko nema jednaku odgovornost, elementarno. Ako se za nesto zalazemo to valjda znaci da cilj i dalje nije sasvim postignut, tako da je potpuno prirodno pozivati se na istorijsku ulogu. 

Sto se tice tongue in cheek komentara, lako je tudjim pravima mlatiti u prazno.

Link to comment

Premeravanje krivice na stranu, intelektualno je neiskreno pozivati na poziciju koju pokušavaš da promeniš. Ako je reč o sadašnjosti i budućnosti, jedini iskren stav je ono "be the change you want to see in the world".

 

Ilustracije radi, feministi sablažnjeni zbog Korbinovog "you stupid woman" komentara ne zaslužuju da se nazovu feministima. Svoje licemerje pravdaju sličnom mentalnom gimnastikom koju ti gore koristiš: "Skandal! Žena se ne sme vređati! Mi smo protiv patroniziranja ali u ovom društvu je standard da se žene patroniziraju, pa što ne bismo i mi to radili, dakle skandal!"

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...