Jump to content
IGNORED

Пут у средиште земље


Прслин

Recommended Posts

Meni život na selu sve više izgleda kao pajp drim, pogotovu ako uključuje i neki biznis. Super je to sve na slikama ali treba oko toga i znati i moći raditi, a što si stariji sve je teže. Moja ambicija za starost je stan na prvom spratu u gradu, mada kako ide najverovatnije ću završiti na nekom selu, primoran da prodam stan u gradu kada ostanem bez posla i penzije.

Link to comment
  • Replies 318
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Прслин

    66

  • đorđe geprat

    20

  • Tale

    16

  • Dr Arslanagić

    16

Top Posters In This Topic

Posted Images

Da sam danas penzioner u BG-u prodao bih stan i kupio imanje u selu u unutrasnjosti plus lokal ili dva u najblizem gradu i uzivao. Sent from my cigla using Tapatalk

Link to comment
Da sam danas penzioner u BG-u prodao bih stan i kupio imanje u selu u unutrasnjosti plus lokal ili dva u najblizem gradu i uzivao. Sent from my cigla using Tapatalk
Starijim penzionerima je potreban pristup domu zdravlja, a to u selu nema (bar ne po ovim mojim selima). Možda za neku ranu penziju, ali već sad broj ljudi u ranoj penziji a sa nekim novcem za manevar je jako mali. Može možda novac da se dobije i prodajom stana u Beogradu, ko ima, ali većina ljudi koje poznajem ima stan od 50 kvadrata sa dvoje dece i ponekim unukom od kojih bar jedno od dece nije rešilo stambeno pitanje. Još nisam čula da neko u tim okolnostima prodaje stan, ali zamišljam da bi taj eventualni neko ko bi to uradio mogao lepo sam da se vozi za grad kad bude bolestan i nepokretan.A imajući u vidu kako rade u lokalnom domu zdravlja, izbegavala bih i manje gradove poput mog home town-a.
Link to comment

Sela oko Jagodine imaju sredjene domove zdravlja tako da to nije problem.Sto se tice udaljenosti ako je selo 10-15 km od Jagodine do lekara u gradu ti ne treba vise od 15-20 minuta. Ja sam mislio na penzionere cija deca imaju reseno stambeno pitanje.Sent from my cigla using Tapatalk

Link to comment
Meni život na selu sve više izgleda kao pajp drim, pogotovu ako uključuje i neki biznis. Super je to sve na slikama ali treba oko toga i znati i moći raditi, a što si stariji sve je teže. Moja ambicija za starost je stan na prvom spratu u gradu, mada kako ide najverovatnije ću završiti na nekom selu, primoran da prodam stan u gradu kada ostanem bez posla i penzije.
Organizujes imanje na selu tako da bi mogao da izvuces neki profit..da li ces napraviti vocnjak ili omanju farmu, to je vec do tebe. A uvek ce biti nekih mladjih komsija, koji nemaju previse svoga u dzepu i vrlo radu ce pristati da te za omanju naknadu prebace do doma zdravlja i sacekaju ispred. To je bar situacija u selima u mojoj okolini.
Link to comment

Babe jedne, samo su vam domovi zdravlja na pameti! Pa šta mislite, šta radi onaj narod van gradskih sredina, pucaju im u glavu kad se razbole?Nije kontinentalna Australija majku mu pa da vam treba čarter let do doma zdravlja.A da mora da se radi, mora. Mada meni taj rad na selu sa godinama biva sve porivlačniji i polako izbija na čelo željenih zanimanja.Otkud znam, ja sam otišao iz sela, al ono iz mene izgleda neće nikada. A pošten je taj rad, nema filozofiranja, nema prevare, koliko zapneš toliko ćeš i dobiti, sve zavisi od tvojih ruku i pameti. San snova. Nije lako, mora da se porani, mora da se zapne, mora da se kupa u znoju i prašini, ponakad i padne od umora... Al zato kad pozavršavaš sve poslove, zavališ se na verandi, natočiš šulić mučenice, gledaš dečicu kako trče po dvorištu, slušaš cvrčke, kera kako laje, dvorište miriše na jorgovan i cveće, a sve dokle pogled dopire zeleno i lepo... E to nema cenu! Ima grad određenih prednosti, al me opasno guši brzina, stres, smrad, bezobrazna stoka na koju svako malo naletiš, nemogućnost da sam stvoriš željeno okruženje... Zato kidam odavde čim se steknu uslovi.

Link to comment

Dobro, bude suša pa bude i muka. Ili padne cena kulture kojom se baviš... Al sledeće godine otkineš. Tu sam više mislio na "čist račun", nedostatak muljanja, prevara, mozganja, opreza... svega onoga sa čim se svakodnevno susrećamo na kancelarijskim i inim "gradskim" poslovima. Što rekao lik iz kraja "dognam*-prodam, mirna glava".*-doteram

Link to comment

To je rekao Kole ;) Razumem o čemu pričaš, jeste jednostavnije. Samo ima i tu nerviranja, glavobolje, a i teškog rada. Znam mnogo ljudi koji bi teoretski bili seljaci, a praktično malo teže. I ja se držim grada kao pijan plota, a po selu samo voćarim pomalo. I stalno kukam kako bi bilo bolje da sam u selu, ali realno - kenjam.

Link to comment
Babe jedne, samo su vam domovi zdravlja na pameti! Pa šta mislite, šta radi onaj narod van gradskih sredina, pucaju im u glavu kad se razbole?Nije kontinentalna Australija majku mu pa da vam treba čarter let do doma zdravlja.
Jeste, ali ako sam imao dobru zdravstvenu zaštitu u gradu, zašto bih išao na lošije a potreba za lekarom mi je sve veća sa godinama?Konkretno, keva je doživela infarkt na vikendici 7km od Iriga i 15 minuta od Kamenice. Nikog oko tebe da ti pomogne, slab signal mobilnog, hitna ne ume da nas pronađe međ svim tim placevima, težak prilaz...jedva je ostala živa. Da je bila zima, nema šanse da bi je izvukli. Kako je dobila infarkt? Gradska žena od 60 i nešto uzela da okopava voće.
Link to comment
Dobro, bude suša pa bude i muka. Ili padne cena kulture kojom se baviš... Al sledeće godine otkineš. Tu sam više mislio na "čist račun", nedostatak muljanja, prevara, mozganja, opreza... svega onoga sa čim se svakodnevno susrećamo na kancelarijskim i inim "gradskim" poslovima. Što rekao lik iz kraja "dognam*-prodam, mirna glava".*-doteram
Kole nije iz naseg kraja!! angry.gif
Link to comment
Prvi put kada podjosmo u ovo naše podno Kosmaja zaboravili smo Pampers za bebu. Nerviranje, ko će da se vraća do Sopota, ali u lokalnoj seoskoj prodavnici nadjemo. Svega ima i jedino je mali zajeb sa novinama - nismo ranoranioci pa ostanu samo one najgore. Načitao sam se Kurira za ceo život.
Mislim da je to ohrabrujuce. Bio bi bedak da se Kurir razgrabio, ne? :)
Link to comment
To je rekao Kole ;) Razumem o čemu pričaš, jeste jednostavnije. Samo ima i tu nerviranja, glavobolje, a i teškog rada. Znam mnogo ljudi koji bi teoretski bili seljaci, a praktično malo teže. I ja se držim grada kao pijan plota, a po selu samo voćarim pomalo. I stalno kukam kako bi bilo bolje da sam u selu, ali realno - kenjam.
Pa Kole je iz kraja. :D (dosta široko uzevši @MayDay)Realno, kenjam i ja i ko zna da li će od toga išta biti. Ali i supruga i ja vidimo sebe jednog dana dovoljno daleko od gradske vreve, pa ćemo videti.
Jeste, ali ako sam imao dobru zdravstvenu zaštitu u gradu, zašto bih išao na lošije a potreba za lekarom mi je sve veća sa godinama?Konkretno, keva je doživela infarkt na vikendici 7km od Iriga i 15 minuta od Kamenice. Nikog oko tebe da ti pomogne, slab signal mobilnog, hitna ne ume da nas pronađe međ svim tim placevima, težak prilaz...jedva je ostala živa. Da je bila zima, nema šanse da bi je izvukli. Kako je dobila infarkt? Gradska žena od 60 i nešto uzela da okopava voće.
Razumem ja to, ali sam valjda dovoljno mlad da mi te stvari nisu u fokusu. A i verujem da čist vazduh, zdrava, samostalno uzgajana hrana, odsustvo stresa, ludila u saobraćaju... nadomešćiju donekle udaljenost domova zdravlja. A i možeš da se osloniš na ljude nekako. Solidarniji je narod, naći će se neki komšija da te na leđima odnese do doktora ako ti se nešto desi nedaj bobe. Ljudi su upućeniji jedni na druge, pomažu se, pozajmljuju, organizuju mobe... dosta je to nekako "ljudskije" nego u gradu. Edited by Idioteque
Link to comment
..Ali i supruga i ja vidimo sebe jednog dana dovoljno daleko od gradske vreve, pa ćemo videti...
Mnogi se ne odvaže da učine taj korak, godinama čekaju okolnosti da bi moglida pređu u taj drugi mod, kad se sve sklopi, e, onda počnu novi uslovi. Lekari, recimo.Realno, nije ni lako promeniti uobičajeni ritam, pitam se hoću li ja moći, a godinama pričam da samo čekam, ne znam više ni sam šta. Ustvari, imam sve uslove, skoro sve, ono što nemam mogao bih da napravim, ali se još predomišljam.edit:Jeste život u selu opušteniji, ljudskiji, ali nije sve baš tako idilično. Što reče Rumenka, seljaci se bodu noževima... Edited by Div
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...