Jump to content
IGNORED

Crtice o prvom svetskom ratu


SeljačkaSreća

Recommended Posts

kereses, pa nev i probaš prezime, bez ć naravno, tako sam barem ja nabadao. Probao ćaletovo prezime, kevino, babe, dede, pradede i samo dva pogotka, nije baš neka evidencija.

  • Hvala 1
Link to comment
4 minutes ago, čekmeže said:

kereses, pa nev i probaš prezime, bez ć naravno, tako sam barem ja nabadao. Probao ćaletovo prezime, kevino, babe, dede, pradede i samo dva pogotka, nije baš neka evidencija.

 

probala. mislis da ako ga nema da ne znaci da nije bio mobilisan?

jer ovog nema a ja pokusavam naci da li je bio il ne u vojsci jer ne znam..

 

ima mu neki prezimenjak iz putinaca, i pominje se galicija u podacima..

Edited by InvisibleLight
Link to comment

Mislim da ako ga nema da nije evidentiran, jer mi je nemoguće da za 4 prezimena budu samo 2 mobilisana, to su hiljade ljudi, npr. Bogdanovic ima 4 pogotka, 1 je moj iz Grabovaca, ali ko zna koliko je Bogdanovića bilo u AU vojsci, verovatno desetine, možda i stotine.

 

ovo sve pod pretpostavkom da je naša metoda traženja tačna :D, išao sam metodom klikći na strelice i velika slova

Link to comment
1 minute ago, čekmeže said:

Mislim da ako ga nema da nije evidentiran, jer mi je nemoguće da za 4 prezimena budu samo 2 mobilisana, to su hiljade ljudi, npr. Bogdanovic ima 4 pogotka, 1 je moj iz Grabovaca, ali ko zna koliko je Bogdanovića bilo u AU vojsci, verovatno desetine, možda i stotine.

 

ovo sve pod pretpostavkom da je naša metoda traženja tačna :D, išao sam metodom klikći na strelice i velika slova

 

 

e probaj prezime sa  Ć

ubacila država hrvatska

            okrug srem

        i godinu rodjenja

 

nema ga

ali zato za to prezime kad napišem sa Ć izbaci njih 6, a bez Ć na kraju (C kako si rekao) samo jednog

 

opet ga nema

pa sta je mogao raditi ako je 1889 godište a 1913 završio fakultet, garant je mobilisan bio...

Link to comment

Možda je radio nešto što ga je oslobađalo mobilizacije, možda je pobegao u inostranstvo ili je bio bolestan (ili platio da bude)...

  • +1 1
Link to comment

probaj sa cs, ts ili ty umesto ć.

Ako nije frka daj celo prezime za slučaj da ima još koje slovo da ga Mađari drugačije pišu (npr. s je sz, š je s, đ je gy...)

  • +1 1
Link to comment
Quote

 

Születési hely:
Mitrovica, Mali-Radinci
Születési idő:
- (nincs adat)
Honosság (ország):
Szlavónia
Honosság (megye):
Szerém

 

 

:D

 

inače u podacima iz naše gimnazije 1902-03 za đake iz mitrovice piše ime prezime plus 'iz slavonije'  posebno se navode djaci iz hrvatske. plus posebno iz bosne, dalmacije..

Link to comment
8 minutes ago, Radoye said:

probaj sa cs, ts ili ty umesto ć.

Ako nije frka daj celo prezime za slučaj da ima još koje slovo da ga Mađari drugačije pišu (npr. s je sz, š je s, đ je gy...)

radojević nikola

ima fotka gde je u gracu 1910 , drustvo 'srbadija'. na poledjini vidim prezimena koja nalazim na spisku u trgovcevickinoj knjizi o studentima iz kraljevine srbije u inostranstvu.. uz njih pise 'srbijanac', a ima i hrvata, dalmatinaca itd, oznacnei uz ime i prezime. dakle bio je u juznoslovenskim udruzenjima i moguce je pokusao izbeci mobilizaciju..

posle je bio u parlamentu shs posle izbora 1927

Edited by InvisibleLight
Link to comment

Nikola moze biti prevedeno u Miklos (ponekad su prevodili imena (biblijska - Stevan -> Istvan, Jovan -> Janos, Mihajlo -> Mihaly itd), ponekad ih ostavljali u originalu narocito ova tipicno slovenska, Milutine i Dragane). Radojevic probaj cs, ts, ty.

  • Hvala 1
Link to comment

ja najpre nadjoh pradjedovog brata, za kog su u familiji uvek pricali da je bio solunac (naglasavalo se dodatno jer je bio u srpskoj, a rodjeni mu brat, moj pradjed u au vojci)

uklapa se ime, mesto i gotovo sam siguran godiste

moguce da je kanije prebegao u srpsku vopjsku, zaboravio sam detalje

 

ima i pradjedovo ime prezime, mesto, jedino je godiste pogresno 1885

moguce i da je u startu namerno tako zavedeno posto je on mobilisan sa 16 godina

prica je bila da su mobilisali "po stasu" on bio povisok, razvijen i jbg, neki stariji izbegli...

i uvek je pricao da je bio negde u rumuniji, a kasnije u okolini trsta

 

madjari su za ovakve stvari daleko ispred nas

njihove karte od pre 100,200 godina su zlata vredne

kacio je neko ovde pre dosta linkova

Link to comment

nema ga ni u jednoj varijanti

al ukucala svoje prezime i to sa Š i Ć i izbaci mi bocnog pretka Avrama iz naseg fruskogorskog sela, rodjen 1890. poginuo  19./8. 1917.

Link to comment
4 minutes ago, InvisibleLight said:

nema ga ni u jednoj varijanti

al ukucala svoje prezime i to sa Š i Ć i izbaci mi bocnog pretka Avrama iz naseg fruskogorskog sela, rodjen 1890. poginuo  19./8. 1917.

meni rezultat ovog brata izbacuje sa s i c, a pradjeda (ili nekog njegovog imenjaka) sa š i ć

a isto mesto u pitanju

ocigledno su u razlicitim oblicima unosili

 

inace da, ovaj djuro je i ovde djuro, pre nekad u nekim istorijskim spisima su ga vodili kao gjuro cini mi se ili tako nesto

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...