Jump to content
IGNORED

Crtice o prvom svetskom ratu


SeljačkaSreća

Recommended Posts

da li je morala srbija biti inic. kapisla? nije. da li je morala izgubiti superubedljivo najvise procenata stanovnistva u tom ratu? nije. da li je to ipak postigla? jeste. da li je to pohvalno i istorijski spektakularno? nije.
Pa dobro, i doprinela rasturanju jedne imperije i ne samo srpskom, nego i oslobođenju drugih naroda. Druga je priča šta je posle bilo, ali daleko od toga da je ovo malo. Ne znam šta tebi jeste istorijski spektakularno, ali ću te podsetiti da je zemlja koja u WWII pobedila Nemačku izgubila superbedljivo najviši procenat stanovništva u tom ratu.Naravno, antiratni sentimenti su mi bliski, ali to je druga priča i ne tiče se samo Srbije.http://www.youtube.com/watch?v=JEKCWYJduoE
Link to comment

Ja ću sad da se složim s garoviksom iako me inače nervira. I da nije bilo Srbije bilo bi I sv. rata. Takođe smatram da je nepristanak na austrijski ultimatum bio kurčenje u rangu Miloševićeve sulude politike prema Natou. Jedino čime bismo se mogli pohvaliti su pobede na Ceru i Kolubari, ali to je samo početak rata. Kasnije su nas razbucali samo tako i proterali nas preko Albanije, istina kad su se svi skupili protiv nas, ali hej, u ratu nema 1 na 1 ferke. Tako da je WW1 bio zapravo kolosalni vojni poraz Srbije.U Solunskom frontu bili smo najobičnije topovsko meso i instrument velikih sila. Ne znam, možda grešim, ali trećina izgubljenog muškog stanovništva po meni nije ni politička ni vojna pobeda.

Link to comment

Disclaimer: ostavljam prostor za kritike i za mogućnost da sam se negde gadno zajebao u proračunu i da sam nešto prevideo. Ali meni to sve liči na proslavljanje kosovske bitke gde smo (kažu narodne pesme) pukli kao zvečka.

Link to comment
Pa ne znam tačno na šta misliš. U ovo što si ti opisala uklapa se možda Nikola Samardžić i ne znam ko još, mada, koji je pa on faktor. (A čak i on bi drugačije o popularnoj kulturi).Meni se čini da je problem sa Srbijom i njenom istorijom sledeći - ako izbaciš Jugoslaviju, ostaju ti ustanci (što je okej), balkanski ratovi (pogledaj euforiju u kakvu su upali nacionalisti povodom proslave godišnjice Kumanovske bitke; zašto? jer je to potpuno čista stvar, potpuno naša stvar, nema nikave veze sa Jugoslavijom) i devetnaetsovekovni romantizam zagledan u Srednji vek. Ako pak zadržiš Jugoslaviju onda moraš da se suočiš sa strašnom istinom da je ovo u skoro svakom pogledu gore i bednije.Srbija bi zapravo neku drugu istoriju, neku istoriju koju tek treba sagraditi. Srpsku renesansu u obliku Andrićgrada.
korekcija/detaljisanje:srpsko "pisanje istorije" je pre svega šarenoliko, nepovezano i neusmereno, i zavisi ponajviše od ličnih afiniteta i sklonosti, pa onda malo od kolegijalne situacije i okruženja. Od ministarstava, vlade i sl. ne zavisi gotovo ništa. Jedine "smernice" postoje u onim odgovorima EK u poglavlju 25, što ipak nije vredno pomena kao nešto što "srbija želi".ono što srbija u tvom kontekstu radi je da baždari sito kroz koje propušta naučnu produkciju. verovatno za "široke narodne mase" važi jednačina da je "znanje = ono što vidimo na tv-u", ali to naravno nije tačno, jasno i zašto, da ne dužim. to je onda kombinacija medijske politike "slanja slike u svet domaću javnost", a srbiju (u tom kontekstu) oličava zaista vrlo mali krug ljudi koji to vodi.fwiw, broj ljudi koje država plaća a koji se na ovaj ili onaj način bave istorijom jugoslavije (i tim periodom uopšte) je verovatno nekoliko redova veličina veći od onih koji su plaćeni da se bave recimo XIX ili srednjim vekom.
Link to comment
Ja ću sad da se složim s garoviksom iako me inače nervira. I da nije bilo Srbije bilo bi I sv. rata. Takođe smatram da je nepristanak na austrijski ultimatum bio kurčenje u rangu Miloševićeve sulude politike prema Natou. Jedino čime bismo se mogli pohvaliti su pobede na Ceru i Kolubari, ali to je samo početak rata. Kasnije su nas razbucali samo tako i proterali nas preko Albanije, istina kad su se svi skupili protiv nas, ali hej, u ratu nema 1 na 1 ferke. Tako da je WW1 bio zapravo kolosalni vojni poraz Srbije.U Solunskom frontu bili smo najobičnije topovsko meso i instrument velikih sila. Ne znam, možda grešim, ali trećina izgubljenog muškog stanovništva po meni nije ni politička ni vojna pobeda.
ja sam ovaj argument prvi put čuo od radoša ljušića, pre nekih 8-9 godina. :s_w: Edited by buffalo bill
Link to comment
ono što srbija u tvom kontekstu radi je da baždari sito kroz koje propušta naučnu produkciju. verovatno za "široke narodne mase" važi jednačina da je "znanje = ono što vidimo na tv-u", ali to naravno nije tačno, jasno i zašto, da ne dužim. to je onda kombinacija medijske politike "slanja slike u svet domaću javnost", a srbiju (u tom kontekstu) oličava zaista vrlo mali krug ljudi koji to vodi.
Pa meni se čini da zapravo o tome i pričamo, a ne o istorijskoj nauci.
Link to comment
Ja ću sad da se složim s garoviksom iako me inače nervira. I da nije bilo Srbije bilo bi I sv. rata. Takođe smatram da je nepristanak na austrijski ultimatum bio kurčenje u rangu Miloševićeve sulude politike prema Natou. Jedino čime bismo se mogli pohvaliti su pobede na Ceru i Kolubari, ali to je samo početak rata. Kasnije su nas razbucali samo tako i proterali nas preko Albanije, istina kad su se svi skupili protiv nas, ali hej, u ratu nema 1 na 1 ferke. Tako da je WW1 bio zapravo kolosalni vojni poraz Srbije.U Solunskom frontu bili smo najobičnije topovsko meso i instrument velikih sila. Ne znam, možda grešim, ali trećina izgubljenog muškog stanovništva po meni nije ni politička ni vojna pobeda.
Ufff...
Link to comment
Pa meni se čini da zapravo o tome i pričamo, a ne o istorijskoj nauci.
znanje je dostupno i mimo državno-medijskog dociranja, a ljudi će se kvalitetnije edukovati ako im se otvore razni kanali pristupanja znanju nego promišljanjem kako to da serviramo preko rts-a.posredan pristup, my 0,02$ Edited by buffalo bill
Link to comment

1. Nema kurcenja, u tom odgovoru na ultimatum se gazilo kao po jajima, sa sve sugestijama saveznika, ali K&K Monarhija je zelela krv odmah, a taj plan je skovan grubo receno negde od 1904.s002.JPG2. Pogledaj pod Fon Makenzen i podizanje spomenika hrabrom srpskom neprijatelju.3. Rat je kolosalna pobeda Srbije, placena ogromnim brojem glava. U Londonu i Parizu su se deca pozdravljala sa 'zivela Srbija'.4. Solunski front i topovsko meso cu da ti oprostim zbog godina.Dovoljno je ovoliko, ionako je offtopicenje.

Link to comment
Ja ću sad da se složim s garoviksom iako me inače nervira. I da nije bilo Srbije bilo bi I sv. rata. Takođe smatram da je nepristanak na austrijski ultimatum bio kurčenje u rangu Miloševićeve sulude politike prema Natou. Jedino čime bismo se mogli pohvaliti su pobede na Ceru i Kolubari, ali to je samo početak rata. Kasnije su nas razbucali samo tako i proterali nas preko Albanije, istina kad su se svi skupili protiv nas, ali hej, u ratu nema 1 na 1 ferke. Tako da je WW1 bio zapravo kolosalni vojni poraz Srbije.U Solunskom frontu bili smo najobičnije topovsko meso i instrument velikih sila. Ne znam, možda grešim, ali trećina izgubljenog muškog stanovništva po meni nije ni politička ni vojna pobeda.
+1Sve je to lepo, tuzno i velicanstveno kada se posmatra sa daljine, kada su heroji pali za cast domovine neki davno zaboravljeni ljudi, a ne sin, brat ili otac.
Link to comment
znanje je dostupno i mimo državno-medijskog dociranja, a ljudi će se kvalitetnije edukovati ako im se otvore razni kanali pristupanja znanju nego promišljanjem kako to da servirano preko rts-a.posredan pristup, my 0,02$
tacno, ali ne sasvim relevantno. koliko god da prednosti proizilazi iz decentralizovanog pristupa i botom-ap gradnje kulture i obrade kulture, to ne cini manje bitnom postojanje kulturne politike. ona itekako, ako je postavljena kako treba, podstice da procvjetaju kakvi god alternativni mali centri i projekti. a paralelno sa tim, defetisticki odnos, zaboravljanje i redukovano shvatanje nacionalne kulture je davno uhvatilo maha i u sirokim narodnim masama, u obje srbije. da se samo napravi anketa sta je nacionalna kultura, obje srbije bi sasvim suzile taj pojam, jedna zato sto joj odgovara postojeci opseg pojma, a druga zato sto ga poistovjecuje sa nekim desnim fenomenima. i jedno i drugo je dosta bijedno. ne volim inace da potezem dvije srbije, to mi je smijesno, ali mi je ovdje dobro doslo.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...